Dvě identické Wi-Fi sítě

t€rist

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #15 kdy: 05. 08. 2014, 16:36:24 »
Ako písal muffin
já bych se podíval na zařízení firmy Unify ...
tieto zariadenia vedia používať roaming, majú dobrý management, stačí sa prihlásiť k jednému zariadeniu a obslúžiš všetky v dosahu. dá sa prepnúť aj ako extender, takže nemusíš ťahať eth. káble ku obom. Zariadenie sa dodáva s PoE adaptérom, takže netreba riešiť 230V zásuvku na mieste kde pritiahneš eth. kábel. Jediná nevýhoda že má len 100M port a väčšinou je dostupný len 3-pack.


Jimm

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2014, 17:07:54 »
Stejne ssid a jiny kanal je imho hrozna prasarna, bud zarizeni ktera to umeji za pochodu jak bylo zmineno, nebo dve ap a kazde jine ssid. O nic neprijdete, vetsina klientu se s tim uz nejak popere...

Lol Phirae

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2014, 17:14:21 »
Stejne ssid a jiny kanal je imho hrozna prasarna, bud zarizeni ktera to umeji za pochodu jak bylo zmineno, nebo dve ap a kazde jine ssid.

Nevím, co tou prasárnou přesně myslíš. To, jak klient zvládá roaming, je věcí klienta, ne AP... Naopak mít stejné SSID a IP je nezbytné k tomu, aby ten roaming mohl vůbec fungovat.

i.cz

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2014, 17:28:24 »
Ja jsem taky jednoznacne pro 2 stejne SSID na jinem kanalu. Odzkouseno s Mikrotik i vyrazenym ADSL 02 modemem. Co jeste nikdo neporadil, tak posun kanalu o min. 5 ..  tj pouzit napr. kanal c.3 a kanal c.8 ( 3+5 ).

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #19 kdy: 05. 08. 2014, 17:38:37 »
Bít se to nebude, připojená zařízení by měla umět plynule se mezi nimi přepínat.
Kondicionál je zde na místě. Skutečně by mělo, což ale neznamená, že to tak opravdu funguje, zvlášť při kombinování AP různých výrobců. Moje osobní zkušenosti jsou rozporuplné.


afatik

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #20 kdy: 05. 08. 2014, 18:20:51 »
Skutečně by mělo, což ale neznamená, že to tak opravdu funguje, zvlášť při kombinování AP různých výrobců. Moje osobní zkušenosti jsou rozporuplné.
I mé zkušenosti jsou takové, že pokud není nasazeno nějaké speciální řešení pro roaming, pravděpodobně více než polovina klientů není schopná se při oslabení signálu (až za hranici použitelnosti) sítě pustit a přejít k té silnější.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #21 kdy: 05. 08. 2014, 19:12:37 »
zařízení firmy Unify
Jenom pro úplnost, ta firma se jmenuje Ubiquiti Networks. UniFi je jméno produktu a píše se to takhle.

vetsina "modernich" aplikaci to ani nepozna
Pokud klient dostane stejnou IP, tak to aplikace ani nemá jak poznat - ta má jenom otevřený socket a nic neřeší, pokud jí ho OS nezavře. Což některý udělá po nějaké době, kdy se spojení přeruší - má keepalive (FreeBSD ve výchozím nastavení), některý až tehdy, kdy tam dojde k nějakému provozu, který není možný doručit (Linux a MacOS ve výchozím nastavení) - defaultně nemá keepalive zapnutý.

JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #22 kdy: 05. 08. 2014, 20:57:07 »
Já měl jen kámošky s jednou čárkou nebo bez. Znal jsem i jednu s plným pokrytím, ale jelikož mi to nevyhovovalo a překonfigurovat se nedala, tak jsem ji v zákonné zkušební lhůtě vrátil ;D
Ne a teď vážně - ideální pro pokrytí dalšího patra je natáhnout kabel a připojit další AP (pozor, musí to být jako AP a ne v nějakém router/brána režimu apod.) se stejným názvem sítě, heslem a způsobem šifrování a jiným kanálem. Bít se to nebude, připojená zařízení by měla umět plynule se mezi nimi přepínat.

Ja radsi uplne jine SSID a jiny kanal a ruco si vyberu. Usetri mi to nervy s necim, co by melo fungovat, ale vysledek je jaksi pod ocekavani. Kdyz se to jinak jmenuje, tak aspon vim, kde jsem pripojen.

Atlantis

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #23 kdy: 05. 08. 2014, 23:39:26 »
záleží na velikosti sítě a taky uživatelích. Pokud mám různý SSID, tak je pěkný, že si můžu vybrat natvrdo AP ke kterýmu mám nejkvalitnější signál, je nejmíň zatížený, nebo prostě nechci, aby to přepínalo i za cenu občas horšího signálu. Něco typu vrátnice, jídelna a tak...

Ale nedokážu si představit, že bych ve škole zapnul notebook a měl tam na výběr za 20 SSID a při každým přejití do jinýho místa si ukládal nastavení pro další SSID.

Doma teda mám stejný SSID, jinej kanál a prostě kašlat na to, to zařízení si to vybere automaticky. Jen mobil se teda zuby nehty drží toho AP dokud mu signál nezmizí úplně a až pak se přehlásí, tak to není moc super :-/ Ale s notebookama to funguje naprosto v pohodě. Pak mám ještě jiný SSID pro 5GHZ (jedno AP mám duální).

Btw jednou jsem na škole (stejný SSID, jinej kanál) vynutil připojení ke vzdálenějšímu AP, který bylo mnohem míň zatížený (v přednáškovce se všichni připojili k nejsilnějšímu) a to vzdálenější i přes horší signál jelo mnohem líp. V nějaké utilitce od Intelu k wifi síťovce se dalo udělat profily a v nich vynutit MAC toho APčka.

Bla

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #24 kdy: 05. 08. 2014, 23:56:23 »
Roaming tj. stejné SSID na stejné síti funguje obvykle naprosto uspokojivě ať už na stejném nebo jiném kanále.
Vyzkoušeno mnohokrát.

Pokud se nepoužije controller, tak je pravda, že se zařízení může tvrdošijně držet prvního zdroje signálu (nejsilnější v době připojení), ale je to nastaveno na poměrně rozumných -80%. Přepnutí na jiné AP je při použití stejného kanálu o něco rychlejší a spolehlivější. (To platí pro domácí podmínky tj. rušení 0.00prd, dvě AP a několik zařízení.)  Při nasazení většího počtu klientů roamingu a přípojných bodů, je naopak lepší zařízení rozházet na různé kanály, aby nedošlo k zarušení pásma.

Univerzální rada: "Rozhodím to na víc kanálů." je jako rada "Tak to dáme do sádry."
Ano, zlomenou nohu je třeba dobré dát do sádry, ale radit to obecně pro každého nemocného, i toho s chřipkou, to je prostě blborada.
Tedy ano, rozhodit to na různé kanály může mít smysl ve výše uvedeném případu 10 AP a 10-20 klientů na jedno AP.
Doma, kde je útlum tak vysoký, že to nechytí ani wifi z vyššího patra, je rozhazování kanálů jako sádrování chudáka s chřipkou.
(Pokud to utlumí wifi z patra na Vámi, je útlum pláště budovy zřejmě tak velký, že o pronikajícím rušení z venkovního prostoru nelze pořádně ani mluvit.)

JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #25 kdy: 06. 08. 2014, 12:56:42 »
Jo, ve stredoveku to lidi meli mnohem snazsi. Bydleli v drevenych domech a wifi se jim sirilo mnohem lepe, nez dnes v panelacich.

Jinak pripad skoly je trochu mimo, protoze tady se resi jednopatrovy barak s dvema AP a jak to zaridit s HW, ktery se vali po ruce a nemusi byt nutne epes rares, jak by se cekalo od HW pro profesionalni instalaci nekde na skole.

Jinak kdyz to mam doma na dvou SSID a dvou kanalech, tak kdyz je utlum tak veliky, ze vypadne spojeni, tak se to nejspis stejne asi pripoji na silnejsi AP, bez ohledu na to, jake to ma SSID. Ostatne nic Mirkovi nebrani zkusit obe moznosti a ponechat tu, s kterou je mene problemu. Jedna se akorat o prenastaveni SSID v jednom zarizeni. Me by na tom ale vadilo, ze hned na prvni pohle nevidim, kde jsem pripojeny, protoze kolikrat ruco menim AP podle toho, kde to zrovna lepe jede. Mam okoli jiz tak zarusene, ze i kdyz ma AP treba silnejsi signal, neni zaruka, ze mi to pojede lepe, protoze treba nekdo v okoli zacal stahovat porno a je pro me lepsi se pripojit na vzdalenejsi AP na jinem kanalu.

luk

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #26 kdy: 06. 08. 2014, 20:57:12 »
Jistě se to tady  bude snažit řada jiných odpovídajících "rozstřílet", ale mohu vám potvrdit, že stejné SSID, stejný klíč a šifrování, a stejný kanál na více AP naprosto spolehlivě funguje a běžně se to používá. Klienti dnes umí (byť na to není pravděpodobně žádná norma) vcelku inteligentně roamovat. Důležité také je, že pokud mobilní klient vstoupí do pokrytého prostoru kdekoliv, tak se mu zařízení automaticky připojí k jediné "WiFi", a nemusí si pracně vybírat, kam že to bude zrovna připojen.

Další výhodou je správa - pokud máte všechna AP od jednoho výrobce a jednoho typu, tak si prostě držíte pouze jednu uloženou konfiguraci, kterou kdykoliv vložíte do dalšího AP nebo do náhradního AP, zapojíte na PoE drát, případně změníte management IP adresu (pokud ji používáte) a jedete bez problémů dál.
A v neposlední řadě je obrovskou výhodou, že klientovi nastavíte ručně, nebo třeba via AD nebo jiným mechanismem prostě "vnutíte" konfiguraci jedné jediné WiFi sítě, a jemu pak stačí zapnout svůj WiFi interface, a je prostě připojený.

Nevýhoda je pouze jedna - pokud máte, jako například my na jedné spravované instalaci, 8 AP ve dvou patrech, tak ti zlotřilí uživatelé mají obvykle tendence shlukovat se ve velké míře na malém prostoru (třeba zasedačka), a pak to jedno AP nezvládá a zátěž se špatně rozkládá, protože máte pořád jen tu jednu WiFi síť. Což je ale dnes obecně problém rozsáhlejších WiFi instalací, který už nemá jednoduché řešení.

A poslední věc - WiFi je pořád, i přes 802.11n (předpokládám, že novější standardy zatím nikdo plošně nenasazuje), i přes MIMO, jen takový "chudý příbuzný" kabelového Ethernetu, a občas je velmi těžké některým lidem vysvětlit, že pokud si na jednom AP pustí 15 lidí včetně lektora online HD video, s největší pravděpodobností to fungovat nebude.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #27 kdy: 06. 08. 2014, 23:42:23 »
Chci poděkovat všem diskutujícím za podněty a nápady mám to odzkoušeno 2x ovis 5460  šlape to zatím bez jakýchkoliv problémů. A omlouvám se prvotní špatné vyjádření problému.

Bla

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #28 kdy: 06. 08. 2014, 23:46:53 »
Mohl bys říct, jak jsi to nastavil.
Stejné SSID?
Různé nebo stejné kanály?
Atd.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #29 kdy: 07. 08. 2014, 00:06:51 »
kanály od sebe o 3 a SSID a WEP stejný