Dáváte službám osobní údaje?

Bla

Re:Dáváte službám osobní údaje?
« Odpověď #30 kdy: 05. 08. 2014, 17:30:48 »
Dovětek:

Řešili jsme problém, kdy si můj vypatlaný kamarád si nechal v MHD ukrást doklady a někdo si na něj nabral nějakou fofrpůjčku.

Vzkázal jsem mu tedy toto:
- zavolej do té úvěrové společnosti, nech si poslat kopii smlouvy, nahlas jim tento podvod a PŮJČKU OKAMŽITĚ UHRAĎ
- podej trestní oznámení na toho, kdo tu půjčku sepsal, že tě okradl a zfalšoval tvůj podpis a peníze ti zpronevěřil
Je to zkušenost drahá, ale za blbost se ostatně platí, občanku máš nosit jen na úřady!

A také jsem mu vyřídil to, že pokud se s tou úvěrovou společností bude soudit, nejspíš prohraje, protože oni mají právníky, kteří podobných sporů vedou desítky ročně a velmi dobře v tom umí chodit, takže místo jedné negativní zkušenosti si zaplatí ještě druhou, a sice že cena a počet právníků často přímo koreluje s jeho úspěšností.

Kamarád naštěstí poslechl, půjčku uhradil.
Je chudší o 20 tisíc a bohatší o zkušenost, že brát si občanku do MHD je prostě blbost.
Navíc nejvíc problémů s tím má teď ten úvěrář, který se o ty prachy šábnul s tím zlodějem.

Pokud by to nezaplatil, bude mít několik let plnou hlavu starostí o to, jak dopadnou soudy a bude mu hrozit to, že místo nějakých dvaceti tisíc bude muset zaplatit například dvě stě tisíc, což budou náklady na právníky protistrany a penále z prodlení.

Jak se říká, kdo je obyčejný malý póvl (občan obecný), nemůže si moc vyskakovat.


i

Re:osobní údaje
« Odpověď #31 kdy: 05. 08. 2014, 17:47:35 »
Nebylo by lepší kdyby mi aukro, bitstock, a podobní, poslali neodmítnutelné potvrzení o přijetí těchto kopii dokladů a že přebírá svou případnou část zodpovědnosti za jejich případně i budoucí zneužití?

Nebylo, protože až to leakne, nejspíš nezjistíš, odkud. Nejde to dělat jako s mailovými adresami, kdy jim dáš jednorázovou, a když přijde spam, hned víš, od koho.


Myslel jsem to jako prostředek jak je donutit k revizi toho jejich požadavku na ty obrázky.
Stačilo by právně zajistit jejich povinnost potvrdit ti převzetí požadovaných obrázků, kdyby pak k něčemu došlo a ty jsi to potvrzení neztratil, tak budou automaticky vyšetřováni i oni a toto riziko by mělo být motivací k revizi tohoto jejich požadavku.


Re:osobní údaje
« Odpověď #32 kdy: 05. 08. 2014, 18:43:36 »
Na smlouvě o půjčce je timestamp banky (celkem důvěryhodný, velká banka snad nebude antedatovat smlouvy). Na lístku od revizora třeba taky. Atd.
Banka ani revizor ale nepřijme kopii OP místo originálu (aspoň doufám).

Bavíme se o tom, že jsou dvě možné situace:
A: někdo zná údaje z mého OP
B: někdo má fotokopii mého OP
- a jestli jě nějaká možnost, jak zneužít B přičemž by stejným způsobem nešlo zneužít A. Protože A je stiauce celkem běžná - údaje z OP si opisuje kdekdo.

Re:osobní údaje
« Odpověď #33 kdy: 05. 08. 2014, 18:45:18 »
Myslel jsem to jako prostředek jak je donutit k revizi toho jejich požadavku na ty obrázky.
Stačilo by právně zajistit jejich povinnost potvrdit ti převzetí požadovaných obrázků, kdyby pak k něčemu došlo a ty jsi to potvrzení neztratil, tak budou automaticky vyšetřováni i oni a toto riziko by mělo být motivací k revizi tohoto jejich požadavku.
To není úplně špatnej nápad. Zas ale Aukro je dostatečně velkej hráč na to, aby ti řekli, že jim můžeš políbit šos, 6e se jim nic sepisovat, podepisovat, razítkovat a posílat doporučeně nechce :)

Re:Dáváte službám osobní údaje?
« Odpověď #34 kdy: 05. 08. 2014, 18:58:01 »
Mimochodem, kdyby existovalo to démonické čipování, tak by tyhle problémy neexistovaly :)


Lol Phirae

Re:osobní údaje
« Odpověď #35 kdy: 05. 08. 2014, 19:43:04 »
Zajímavé, proč to stát potřebuje? Kvůli praní peněz (falešné ubytování neexistujících osob)? Kvůli pátrání po uprchlých zločincích?

Potřebuje to především ubytovatel za účelem zajištění své pohledávky.

Co se týče cizinců, povinnost vést domovní knihu stanoví zákon č. 326/1999 Sb.  o pobytu cizinců na území ČR z důvodů zcela zřejmých. Tak daleko, aby to stát využil za účelem kontroly placení daní, místních poplatků apod., tento blbistán ještě nedošel. Např. v Maďarsku se podrobný přehled ubytovaných osob (včetně čísel osobních dokladů) hlásí správci daně min. jednou měsíčně. Taky se tam hlásí správci daně veškeré dohody o provedení práce atd.

Jenda

Re:Dáváte službám osobní údaje?
« Odpověď #36 kdy: 05. 08. 2014, 20:37:33 »
a PŮJČKU OKAMŽITĚ UHRAĎ
Nasrat.

Banka ani revizor ale nepřijme kopii OP místo originálu (aspoň doufám).
Revizor, pravda, ne, ale ohledně banky tu byly příklady půjček na dálku, kdy jim stačí poslat scan mailem.

Bavíme se o tom, že jsou dvě možné situace:
A: někdo zná údaje z mého OP
B: někdo má fotokopii mého OP
- a jestli jě nějaká možnost, jak zneužít B přičemž by stejným způsobem nešlo zneužít A. Protože A je stiauce celkem běžná - údaje z OP si opisuje kdekdo.
Podle mě není, protože z bodu A se dá do bodu B přejít pomocí software GIMP. Měli by ho zakázat.

Jenda

Re:osobní údaje
« Odpověď #37 kdy: 05. 08. 2014, 20:40:45 »
Zajímavé, proč to stát potřebuje? Kvůli praní peněz (falešné ubytování neexistujících osob)? Kvůli pátrání po uprchlých zločincích?

Potřebuje to především ubytovatel za účelem zajištění své pohledávky.
Ve vlákně, ve kterém reaguješ, se vyjádřila ubytovatelka a řekla, že to nepotřebuje. Btw. preferuji platby předem u co nejvíce služeb, radši ať službu nedostanu, než aby mě pak někdo naháněl po exekutorech.

Co se týče cizinců, povinnost vést domovní knihu stanoví zákon č. 326/1999 Sb.  o pobytu cizinců na území ČR z důvodů zcela zřejmých. Tak daleko, aby to stát využil za účelem kontroly placení daní, místních poplatků apod., tento blbistán ještě nedošel. Např. v Maďarsku se podrobný přehled ubytovaných osob (včetně čísel osobních dokladů) hlásí správci daně min. jednou měsíčně. Taky se tam hlásí správci daně veškeré dohody o provedení práce atd.
Jak poznám, že je to cizinec (když umí česky)?

Lol Phirae

Re:osobní údaje
« Odpověď #38 kdy: 05. 08. 2014, 20:53:57 »
Ve vlákně, ve kterém reaguješ, se vyjádřila ubytovatelka a řekla, že to nepotřebuje.

K čemu se vyjádřila ubytovatelka netuším, nic kloudného jsem z ní nevytáhl.

Jak poznám, že je to cizinec (když umí česky)?

Nevím jak ty, ale já podle pasu nebo jiného dokladu... a upřímně si nevzpomínám na žádného cizince, který by se někdy někde v hotelu divil, proč po něm chtějí pas. Tahle debata mi přijde úplně praštěná.

Nox

Re:Dáváte službám osobní údaje?
« Odpověď #39 kdy: 05. 08. 2014, 21:04:17 »
Mirek Prýmek: Proc myslis, ze cipovani bude dokonale? Ze ho nikdo nezkusi vyriznout, zkopirovat, znicit, atd?

Re:Dáváte službám osobní údaje?
« Odpověď #40 kdy: 05. 08. 2014, 21:32:29 »
ale ohledně banky tu byly příklady půjček na dálku, kdy jim stačí poslat scan mailem.
U nějaké normální banky? Nebyli to spíš nějací nebankovní lichváři? A mimochodem, na jaký účet ty peníze pak pošlou? Na tvůj určitě ne. Docela dobrý důkaz ;)

Mirek Prýmek: Proc myslis, ze cipovani bude dokonale? Ze ho nikdo nezkusi vyriznout, zkopirovat, znicit, atd?
Nic nikdy není dokonalý, ale asi nikdo po tobě nebude chtít, aby sis vyřízl čip a nechal ho v kempu :)