VŠ studium (aplikované) matematiky

VŠ studium (aplikované) matematiky
« kdy: 11. 07. 2014, 13:34:56 »
Z ostatních diskuzí jsem usoudil, že diskuze týkající se studia jsou docela vděčným tématem. Rád bych studoval navazující studium buď obor Matematika, nebo Aplikovaná Matematika, v předchozím Bc. studiu jsem se věnoval klasické Computer Science, kde jsem nalezl několik zajímavých předmětů, ale většina předmětů mě nebavila (např. programování v Javě, protože mi daleko více vyhovovala kniha SICP spolu s přislušnými přednáškami, které jsem pročítal doma po večerech).

Na navazujícím studiu se chci věnovat Kryptografii nebo Teorii grafů. Máte někdo zkušenosti se studiem matematických oborů v ČR? Existuje nějaký důvod, kvůli kterému byste mi toto nedoporučovali?

« Poslední změna: 11. 07. 2014, 18:44:50 od Petr Krčmář »


.

Re:Studium VŠ - Matematika/Aplikovaná Matematika
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2014, 16:11:37 »
Na navazujícím studiu se chci věnovat Kryptografii nebo Teorii grafů. Máte někdo zkušenosti se studiem matematických oborů v ČR? Existuje nějaký důvod, kvůli kterému byste mi toto nedoporučovali?
Mám zkušenosti s oborem Počítačová bezpečnost na ČVUT FIT. Je to pěkný obor, jen krypto předmětů je tam poměrně málo. Ale ty, co jsou, stojí za to. Kdybych se měl rozhodovat znovu, tak bych to šel studovat zase.

Co jsem se díval na bakalářské studium na MFF, dá se tam vybírat z mnohem pestřejší palety předmětů, ale zase nevím, jak jsou na tom s obsahem.

..

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #2 kdy: 12. 07. 2014, 10:55:41 »
Matika je fajn, ale v práci ji pravděpodobně nevyužiješ. Takže jako koníček je to dobré, ale nepočítej, že pak s tím něco zajímavého najdeš.

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #3 kdy: 12. 07. 2014, 15:31:19 »
protože mi daleko více vyhovovala kniha SICP spolu s přislušnými přednáškami, které jsem pročítal doma po večerech).
Myslíš Structure and Interpretation of Computer Programs? Tak to (čistě podle anotace/obsahu) je spíš docela aplikovaná informatika. Není to ani teoretická informatika, natož matematika.

Na navazujícím studiu se chci věnovat Kryptografii nebo Teorii grafů. Máte někdo zkušenosti se studiem matematických oborů v ČR?
V tom případě bych si být tebou hodně dobře ověřil, jestli se o těchto věcech nedozvíš víc na informatice než na matematice. Na matematice bych očekával, že to bude spíš jeden z několika okrajových aplikovaných předmětů a těžiště bude úplně někde jinde (aby ses tím studiem matematiky nedostal z jednoho extrému do druhého...)

Existuje nějaký důvod, kvůli kterému byste mi toto nedoporučovali?
Znám dva lidi, kteří matematiku vystudovali, a oba dva dělají s počítači (jeden vede vývoj v C# a druhý je devops). Co jsem tak lehce zaslechl o jejich spolužácích, tak se upíchli podobně. Takže předpokládám, že uživit se matematikou nebude asi moc lehký/výhodný.

Takže podle toho, co píšeš, bych ti spíš doporučul pokračovat na teoretické informatice a nabrat si volitelné předměty z matematiky, která tě specificky bude zajímat.

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2014, 15:40:26 »
Taky by asi nebylo od věci, kdybys napsal, kde jsi dělal toho bakaláře. Jestli to bylo na nějaké trochu pohodovější škole, tak by možná stačilo pokračovat na těžší/teoretičtější. Za mě třeba magistr na aplikové informatice na FI byl docela těžkej a i docela teoretickej, takže obor teoretická by ti mohl úplně stačit...


iwtu

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2014, 16:18:39 »
Kryptologia - MFF UK Katedra algebry
Grafy - MFF UK KAM (kategra aplikovanej matematiky)


student

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2014, 19:18:53 »
Grafy - MFF UK KAM (kategra aplikovanej matematiky)
Tomuto sa venuje MJ (Martin Mares), ktory nielen uci, ale aj nauci. Jeho dobre prednasky o grafovych algoritmoch:
http://mj.ucw.cz/vyuka/1314/ga/
http://mj.ucw.cz/vyuka/1314/ga2/
u ziadnej jeho prednasky som este zapisu predmetu neolutoval.

Ked sa tam zapises, tak si mozes dat aj praktickejsie predmety z D3S, ktore sa ti asi budu pacit, aj ked sa ti ine programovanie zevraj nepacilo.
Rovnako si mozes dat aj este viac teoreticke prednasky na KTIML alebo vlastne hocikde inde na CUNI.

mikrom

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2014, 21:10:07 »
Ja som matematiku vystudoval na MFF UK ale v Bratislave, UK=Univerzita Komenskeho :) (teraz sa ta fakulta asi menuje inac)
Myslim ze grafy boli vtedy v ramci diskretnej matematiky, ale mna prave tieto partie moc nebavili a ani som sa na to nespecializoval. Kryptologiu som nemal vobec - ale mozno preto, ze ma to vtedy nezaujimalo. Kazdeho bavi urcite nieco ine.

Vtedy bolo studium dost flexibilne, kazdy si mohol navolit predmety ktore ho bavili- a teraz je to urcite este ovela lepsie.
 
Ak ta nieco taketo bavi tak ti to urcite doporucujem. Na kecy s praktickym uplatnenim sa vykasli - budes mat vela moznosti zamestnania.
Niektori moji spoluziaci pracovali vo firmach uz pocas studia a potom nastupili hned na slusne platene miesta.
Ja som bol vtedy idealista :) a tak som sa po skole najprv venoval vede, potom som pracoval ako programator v banke a teraz som konzultant pre core-bankovy system. Jednu spoluziacku som stretol v banke v ktorej pracujem - pracuje na controllingu.

Tym chcem iba povedat, ze bude zavisiet od teba kde sa uplatnis, ale to je este buducnost. Teraz kym mozes studuj to co ta bavi a spln si svoj sen, pretoze neskor nebudes mat na to cas.


komen

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2014, 21:39:22 »
Teraz kym mozes studuj to co ta bavi a spln si svoj sen, pretoze neskor nebudes mat na to cas.

Proč by na to později neměl mít čas?

mikrom

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #9 kdy: 12. 07. 2014, 22:07:05 »
Proč by na to později neměl mít čas?
Pretoze cas sa neda vratit, ked bude starsi, bude musiet predovsetkym makat, aby splacat uvery, zivil zenu + deti.
Bude mat plnu hlavu upne inych povinnosti a studium uz bude mat asi dost nizku prioritu , alebo to nepojde vobec...

HAL3000

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #10 kdy: 12. 07. 2014, 23:47:47 »
Proč by na to později neměl mít čas?
Pretoze cas sa neda vratit, ked bude starsi, bude musiet predovsetkym makat, aby splacat uvery, zivil zenu + deti.
Bude mat plnu hlavu upne inych povinnosti a studium uz bude mat asi dost nizku prioritu , alebo to nepojde vobec...

Kdyz nebude blbec tak si zenu ani deti neporidi, sukat muzes modelky a usetreny cas vyuzit na uceni a podnikani.

komen

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #11 kdy: 13. 07. 2014, 00:04:32 »
Učení a podnikání je protiklad. Podnikání obvykle neděláš pro zábavu, ale učení ano. To rovnou může jako blbec chodit do práce a obohacovat to šukáním modelek.

HAL3000

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #12 kdy: 13. 07. 2014, 12:51:55 »
Učení a podnikání je protiklad. Podnikání obvykle neděláš pro zábavu, ale učení ano. To rovnou může jako blbec chodit do práce a obohacovat to šukáním modelek.
Opraveno:
Citace
Učení a podnikání je protiklad. Podnikání obvykle děláš pro zábavu, ale učení ne. To rovnou může jako blbec chodit do práce a obohacovat to šukáním modelek.

Chlapce, pokud podnikas a nebavi te to, jsi jen otrokem sveho businessu. Pokud te to bavi, vydelas kurva moc prachu a ani pri tom moc nezestarnes. Proc by uceni a podnikani meli byt protiklady? Je potreba se stale vzdelavat a byt na spici, posilat zamestnance na skoleni...Jen rikam, ze je hloupost poridit si zenu a deti, pokud sni o tom byt bohaty, cas se vratit neda a je to nejcennejsi co mame, zena a deti tento cenny kyslik spotrebovavaji 10x rychleji.

iwtu

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #13 kdy: 13. 07. 2014, 14:30:50 »
Grafy - MFF UK KAM (kategra aplikovanej matematiky)
Tomuto sa venuje MJ (Martin Mares), ktory nielen uci, ale aj nauci. Jeho dobre prednasky o grafovych algoritmoch:
http://mj.ucw.cz/vyuka/1314/ga/
http://mj.ucw.cz/vyuka/1314/ga2/
u ziadnej jeho prednasky som este zapisu predmetu neolutoval.

Nie si nahodou jeden z tych, ktory maju MJ boha? Grafov sa venuje aspon tretina kategry a su tam daleko vacsie kapacity ako MJ..

K povodnej otazke, presnejsie magisterstke programy na MFF UK:

Kryptologia - studium matemiky - matematicke metody informacnej bezpecnosti
Grafy - studium informatiky - diskretni modely a algoritmov

Co sa tyka grafov, prazska skola je svetovo znama, co sa tyka kryptologie, MFF ma tiez nejake svetove vysledky, aspon co hovoril Benes na Ochrane informacii. Neviem, ci to je pravda, ale pocul som, ze matematicke modely informacnej bezpecnosti ma velky problem s doktorandmi, lebo firmy nukaju absolventom uplne ine peniaze..

komen

Re:VŠ studium (aplikované) matematiky
« Odpověď #14 kdy: 13. 07. 2014, 14:42:44 »
Pokud te to bavi, vydelas kurva moc prachu a ani pri tom moc nezestarnes. Proc by uceni a podnikani meli byt protiklady?

Protože učení je pro chytré lidi a podnikání pro hloupé. Jeden člověk nemůže dělat oboje, protože si to vzájemně odporuje. Jedno má jako motivaci poznání a hledání nových řešení. Druhé pouze zisk, protože není až tak zajímavé kvalitní řešení, které nikdo nekoupí, ale spíše libovolné, které koupí. Já se nevšim, že by snil o tom, že chce být bohatý. Třeba ho jen baví matematika a chce dělat něco pořádného.