Co pro vás znamená cloud?

j

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #15 kdy: 04. 07. 2014, 17:48:08 »
cluster data zcela bezne presouva dle potreby

Holt dobrej oddíl :-) Běžný cluster toto obvykle neumí.

Aha, tys vzivote cluster nevidel ... to by me zajimalo, jak by fugovaly ty chudinky korporace, co maj pobocky po celym svete, jednotnej system ... a hromady dat, z nihz nektery potrebujou globalne a nektery jen lokalne ...


Carlos

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #16 kdy: 04. 07. 2014, 17:51:32 »
Normálně se to nedělá, v opačném případě je možno mluvit o cloudu.

To pořád ještě nemusí být cloud. Za (privátní) cloud bych to považoval, pokud by to mělo aspoň nějakou samoobsluhu, ve které si uživatelé mohou vytvářet a spravovat virtuály a bude to napojené na nějaké interní účetnictví, kde se bude počítat, kolik které oddělení spotřebovalo kapacit. Pokud to ale řídí jen pár správců a VPSky vytvářejí uživatelům ručně na základě žádostí a domluvy, tak to je prostě jen virtualizace, která umí živé migrace. Není na tom nic špatného, ale jen bych tomu prostě neříkal cloud.

j

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #17 kdy: 04. 07. 2014, 17:54:20 »
můžeš přesouvat běžící virtuály mezi fyzickými servery

Normálně se to nedělá, v opačném případě je možno mluvit o cloudu.
Tohle se zcela bezne dela a je to naprosto standardne vyzadovana funcionalita. Umi to kazdej normlani virtualizacni nastroj. Bez toho by ti jaksi cela virtualizace byla naprosto k hownu, protoze misto toho aby ti zbuchnul jeden server fyzickej, kdyz neco pojde, tak by ti jich zbuchlo 100 virtualnich ...

Samo zpusobu a alternativ existuje neurekom, trebas vmware v zakladu to dela tak, ze stroj tipne do snapu a presune => je tam kratka (cca 1s) nedostupnost. Ale muzes si priplatit (a to predevsim za HW) a umi presunout i obsah RAM. Zcela bez vypadku. Stejne tak si muzes virtuali libovolne soupat mezi HW ... pripadne to muze delat samo (pokud mas prislusnou licenci na vyvazovani zateze). A uplne vpohode to zvlada i vypinat nepotrebny zelezo pri maly zatezi ... a s roustuoci si ho zas zapnout.

Zadnej cloud ... to je PR zvast. Data ma provozovatel zcela pod kontrolou na svym zeleze.

martin kalenda

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #18 kdy: 04. 07. 2014, 18:07:34 »
míchání cloudu a virtualizace zrovna na tomto serveru .... 






Kolemjdoucí

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #19 kdy: 04. 07. 2014, 18:15:01 »
misto toho aby ti zbuchnul jeden server fyzickej, kdyz neco pojde, tak by ti jich zbuchlo 100 virtualnich

Vítej v reálném světě, nikoliv nevýznamná část virtuálů se dělá jen a pouze proto, aby se ušetřilo na železe a poplatcích s nimi spojených a pak to skutečně padne komplet.

Stejne tak si muzes virtuali libovolne soupat mezi HW ... pripadne to muze delat samo (pokud mas prislusnou licenci na vyvazovani zateze).

Nepochybně to lze.


Tomáš Roll

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #20 kdy: 04. 07. 2014, 18:28:05 »
Cloud, to je taková ta bílá nebo šedá věc nahoře, občas z ní prší.

Zdenek Henek

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #21 kdy: 05. 07. 2014, 00:05:38 »
Kromě toho, že cloud jsou z velké části prázdné marketingové žvásty a buzzword (dřív jsme prostě měli věci na serveru a přistupovali k nim z klienta - ale dneska se o všem musí říkat, že to máme v cloudu), by měla být důležitou vlastností cloudu škálovatelnost - z pohledu uživatele/zákazníka by se to mělo jevit jako nekonečný prostor, ze kterého může použít, kolik chce (a taky si tolik zaplatí).

Vedle na serveru Zdrojak.cz se pod článkem PHP v cloudu III v diskusi objevily zajímavé komentáře. (článek není o PHP v cloudu, ale je to PR na službu Microsoft Azure)

Kinkos tam píše:

Citace
S Microsoft Azure mám celkem zásadní problém, aniž bych ho musel přímo zkoušet – je to vidět i bez toho.

Jakou mi dá Microsoft záruku nějaké dlouhodobé stability? Jde o ceny, dostupnost služby, kvalitu a další parametry. Jde mi o to, že tohle je proprietární služba a poskytuje ji jen Microsoft, nikdo jiný.

Když ale budu mít hosting na Apachovi + PHP + MySQL/PostgreSQL, není to proprietární a existuje spousta dodavatelů poskytujících tyto komponenty a taky si můžu zprovoznit totožnou konfiguraci na vlastním železe.

BTW: cloud by měl být o tom, že IT služby jsou něco jako elektřina nebo voda – komodity u kterých můžu změnit dodavatele a nic se neděje (elektrické spotřebiče a vodovodní trubky v domě mi budou fungovat úplně stejně).

a Martin Hassman na to odpovídal:

Citace
To je rozhodně pěkné! Ale které cloudy TAKHLE fungují?

Kinkos:

Citace
Třeba OpenShift – můžete si ho stáhnout (včetně zdrojáků) a provozovat si ho sám nebo si najít jiného provozovatele než RedHat.

Taky se můžete podívat na Cloud Foundry a další. V oblasti IaaS je toho taky dost (OpenStack, Nimbus, Eucaliptus…).

Martin Hassman:

Citace
Díky. Zajímavé by bylo znát podíl těhle platforem ze všech nasazení cloudů.

Je trochu zvláštní, že šéfredaktor takového serveru tyhle věci nezná a musí se na ně ptát čtenářů (čekal bych, že by měl mít větší rozhled, aby mohl např. poptávat takové články od autorů), ale to nechme stranou.

Zaujala mne ta otázka na podíl platforem. IMHO je tohle ještě dost mladý obor a podíl závisí z velké části na tom, kolik si kdo zaplatí PR článků a kolik naláká frikulínů na módní výstřelky. Vysoká kvalita obvykle nebývá mainstreamová záležitost pro masy. Ale myslím, že by to k tomu mělo směřovat - cloud jako komodita, jako elektřina nebo voda, jak se píše v komentáři výše.

Jaké znáte otevřená řešení v této oblasti? Na co se můžeme v příštích letech těšit? Nechcete o tom někdo napsat článek na Root nebo někam do blogu? :-)

P.S. na Zdrojak.cz se stále cenzurují komentáře, tak zakládám tuto diskusi raději tady – bylo by škoda, kdyby to někdo smazal.

mracek je bezva v tom, ze nemusite resit zelezo

1. je zelezo nalomene? staci reboot a Amazon vas hodi na jine HW
2. mate problem s produkci, ale nechcete pouzivat produkcni server k testovani, co se podelalo?
Behem chvilky muzete naklonovat celou infrastrukturu a zacit hledat chybu a neorat na produkcnich serverech.
3. chcete nejaky sw, ale nechcete se starat o to jak je nakonfigurovany, provadet udrzbu?
tak si ho pronajmete a vyuzivate jen api. Jo je to risk, ale elektrinu si vetsinou doma taky nevyrabite...

toto vse Vam dovoli verejny cloud jako Amazon, ale jsou i jine

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #22 kdy: 05. 07. 2014, 09:46:37 »
Je trochu zvláštní, že šéfredaktor takového serveru tyhle věci nezná a musí se na ně ptát čtenářů
Člověk nemůže znát všechno. Navíc v téhle oblasti se věci hýbou docela rychle, je nespočetně různých produktů a některé záležitosti si musí člověk vyzkoušet, aby věděl, jak to vlastně funguje (protože marketing většinou potřebuje spíš mlžit než vysvětlit tecnickou podstatu). Takže pokud člověk s cloudy vyloženě nepracuje, nebo to cíleně nesleduje, tak se vůbec nedivím, že mu něco unikne. Třeba ten OpenShift byl spuštěný před třemi lety, není to věc typu VMWare, o které už zaslechl fakt každý.

Jinak, docela dlouhá debata na téma cloud tu byla nedávno: http://forum.root.cz/index.php?topic=1841.0

Chobot

SQL injection
« Odpověď #23 kdy: 20. 07. 2014, 18:18:19 »
Na Zdrojáku vyšel nový hodnotný článek o SQL injection.

Celkem trefný komentář od Davida Grudla:

Citace
Děkuji za super článek. Upravil jsem své weby, aby byly odolné proti SQL injection pomocí doporučené sanitizace, takže ze všech řetězců, které ukládám do databáze, odstraňuji uvozovky. Funguje to perfektně. Ale narazil jsem na nepříjemný problém. Potřeboval bych totiž uložit do databáze článek, který obsahuje PHP kód, ve kterém jsou uvozovky použité :-(

Chtěl jsem se proto zeptat, zda je vůbec možné do databáze ukládat řetězce obsahující uvozovky? Všiml jsem si, že v některých článcích zde na Zdrojáku se uvozovky vyskytují. Používá Zdroják databázi? Nebo existuje nějaký trik, jak lze toto omezení obejít a do databáze uvozovky uložit?

Napadlo mě převést uvozovky na HTML entity. Je to správné řešení?

:-)

A Martin Prokeš si do autora trochu rýpnul:

Citace
úroveň vysokoškolského vzdělání
A tohle je prosím absolovent „softvérového inžinierstva na Univerzite Karlovej v Prahe“. Smutné :(

Nedalo mi to a na http://is.cuni.cz/IS-139.html jsem našel autorovu bakalářskou práci na téma ModularCMS (co by to taky bylo za PHP programátora, kdyby si nenapsal vlastní CMS, že. Práce samozřejmě začíná přehledem shitových cizích CMS). Škoda že zdrojáky jsou již smazané (viz http://www.kulman.sk/content/modularcms ) mohli jsme se zasmát ještě víc.

Ty zdrojáky ale nejsou smazané, jak někdo správně poznamenal, takže se můžeme pokochat. Náhodně jsem na jeden kliknul a hle:

Kód: [Vybrat]
$alias = $db->getCell("SELECT id FROM content WHERE alias='{$_POST["alias"]}'");
Ale co taky čekat jiného od dnešního Zdrojáku a člověka, co „pracuje ako Windows Azure a Windows Phone vývojár“.

Chobot

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #24 kdy: 20. 07. 2014, 18:22:47 »
Ještě odkaz na ten článek: http://www.zdrojak.cz/clanky/sql-injection-pre-kazdeho/

A můj komentář na Zdrojáku "čeká na schválení" tak jsem zvědav jak se s kritikou (tentokrát upozornění na bezpečnostní chybu) vyrovnají (asi jako obvykle podle hesla: "kdo maže, ten jede" :-D)

Chobot

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #25 kdy: 20. 07. 2014, 22:37:09 »
Dle očekávání smazáno.

Což o to, mazání komentářů je „legrace“ ale horší mi přijde, že na takový článek může narazit nějaký začínající programátor a bude se „učit“ od člověka, který sám píše takhle špatně :-(

Chobot

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #26 kdy: 21. 07. 2014, 10:00:12 »
Tak napodruhé už komenrář prošel - asi nastoupil směnu nový cenzor.

Každopádně mi přijde, že tam zoufale selhává redakční kontrola. Zatímco komentáře se úzkostlivě "moderují" aby náhodou někdo někoho neurazil nebo nenapsal něco, co není pravda, tak články před vydáním snad nikdo nečte.

Takže pokud chcete trolovat na Zdrojáku, nepište to do diskuse, ale pošlete to jako článek :-D

fail

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #27 kdy: 21. 07. 2014, 10:32:33 »
cloud? navrat ke korenum z duvodu obrovskeho tlaku na cenu vyvoje a kvuli objemu i na provozni naklady.

ucetni model: compute node / storage node.
compute node: cela aplikace v jedne jedine staticke binarce. resourcy misto filesystemu natazeny primo do pameti. resourcy obsahujici zakladni slovnik dat proti kterymu se provadi dekomprese s rozdily dat ulozenymi na storage nodech.

http://stackoverflow.com/questions/20970047/add-resources-to-elf-object-grouped-in-one-section primo na compute nodu.
a na ty data si najdete very sparse coding, a DNA differential compression.

absolutni absence userspace jineho nez aplikace samotne v provoznim nasazeni.
ostatni userspace k dispozici jen pri priprave aktualizovane aplikace se slovnikem primo pro svuj compute uzel.

ale jeste to bude nekolik desitek let trvat nez se k tomu cele odvetvi dohrabe.

Re:Co pro vás znamená cloud?
« Odpověď #28 kdy: 21. 07. 2014, 11:58:47 »
Ještě by možná mohl někoho zajímat trochu jiný soudek:

https://www.youtube.com/watch?v=uEMwSsra1EU ( http://www.returninfinity.com/baremetal.html )

http://erlangonxen.org/ - tohle se mně fakt hrozně moc líbí, ale bohužel to není opensource (zatím?) a je to dost alfa záležitost. Ale mít to v provozu, tak cvrkám blahem :)