Proč tolik matematiky?

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #570 kdy: 01. 07. 2015, 10:31:19 »
Před pár dny se mi po třech letech podařilo úspěšně odstátnicovat na oboru Obecná matematika. Studium bylo vcelku příjemné, komorní, naučil jsem se nepřeberné množství úžasných a mimo matematiku naprosto nepotřebných abstraktních struktur a mentálních konstruktů. Může se zdát, že jsem se tímto odsoudil k výzkumu a práci v akademické svéře. Avšak já se na dráhu profesionálního matematika v žádném případě nechystám :-) V průběhu studia jsem si vedle matematiky dával také vybrané předměty na informatice, od prváku makám jako živnostník v IT a studia matematiky jsem zatím nikdy nelitoval. Proč? Troufale tvrdím, že mě matematika naučila myslet. Logika, správná argumentace, vysoká míra abstrakce... Díky tomu je pro mě práce v informatice velmi příjemná záležitost. Přítelkyně si ze mě často utahuje, že do práce chodím relaxovat a bavit se. A má pravdu. :-))

Na základě výše uvedeného příkladu bych řekl, že není radno matematiku úplně zatracovat a její studium má smysl. I kdyby to měl člověk brát jako pouhé mentální cvičení. A sem tam je skutečně třeba něco spočítat!

To už tady bylo, pokud se jedná o myšlení tak zdaleka nejlépe myslet by tě naučila klasická filozofie, není to tak že to musí být pouze matematika. Proč se studenti IT neučí myslet na vybraných kapitolách z problematiky spojené s počítači netuším.


Herman Dusslebreh

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #571 kdy: 01. 07. 2015, 11:37:02 »
Cinani nikdy o latine neslyseli, ani nevi, kde je Evropa a posilaji sondy na Mesic.

V cesku se hadate kvuli ceske gramaticke chybe a hrajete si na dulezity lidi s latinou a kantovou teorii sracek. Jste mala bezvyznamna hovna. Skutecnej inteligent by totiz poznal, ze na tech blbostech nezalezi.

Tak zrovna tebe se inteligence příliš netýká, takže nevím, proč se k tomu vyjadřuješ.

Oh, Oooooh! Shots fired!
Wombo Combo!
Come at me bro!
Oooooh!

Pokud nakonec rezignujete na "matematika = kdyz uz nic, tak alespon mentalni cviceni", je to hodne smutne. To uz je lepsi filozofie, tam se alespon clovek zamysli nad svetem a nesnazi se si jen zamemorovat abstraktni strukturu, vymyslenou jen proto, protoze autor neexceloval v nicem jinem.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #572 kdy: 01. 07. 2015, 11:55:30 »
Před pár dny se mi po třech letech podařilo úspěšně odstátnicovat na oboru Obecná matematika. Studium bylo vcelku příjemné, komorní, naučil jsem se nepřeberné množství úžasných a mimo matematiku naprosto nepotřebných abstraktních struktur a mentálních konstruktů. Může se zdát, že jsem se tímto odsoudil k výzkumu a práci v akademické svéře. Avšak já se na dráhu profesionálního matematika v žádném případě nechystám :-) V průběhu studia jsem si vedle matematiky dával také vybrané předměty na informatice, od prváku makám jako živnostník v IT a studia matematiky jsem zatím nikdy nelitoval. Proč? Troufale tvrdím, že mě matematika naučila myslet. Logika, správná argumentace, vysoká míra abstrakce... Díky tomu je pro mě práce v informatice velmi příjemná záležitost. Přítelkyně si ze mě často utahuje, že do práce chodím relaxovat a bavit se. A má pravdu. :-))
Jak jsem ten příspěvek četl, tak si říkám: "Hmmm, zvláštní, zvláštní, tak dlouhej text a ještě nezaznělo ani, že vás matika naučí myslet, ani že je nutně potřeba k psaní 3D enginu!" Naštěstí jsem nakonec nebyl zklamán!

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #573 kdy: 01. 07. 2015, 12:47:51 »
Před pár dny se mi po třech letech podařilo úspěšně odstátnicovat na oboru Obecná matematika. Studium bylo vcelku příjemné, komorní, naučil jsem se nepřeberné množství úžasných a mimo matematiku naprosto nepotřebných abstraktních struktur a mentálních konstruktů. Může se zdát, že jsem se tímto odsoudil k výzkumu a práci v akademické svéře. Avšak já se na dráhu profesionálního matematika v žádném případě nechystám :-) V průběhu studia jsem si vedle matematiky dával také vybrané předměty na informatice, od prváku makám jako živnostník v IT a studia matematiky jsem zatím nikdy nelitoval. Proč? Troufale tvrdím, že mě matematika naučila myslet. Logika, správná argumentace, vysoká míra abstrakce... Díky tomu je pro mě práce v informatice velmi příjemná záležitost. Přítelkyně si ze mě často utahuje, že do práce chodím relaxovat a bavit se. A má pravdu. :-))

Na základě výše uvedeného příkladu bych řekl, že není radno matematiku úplně zatracovat a její studium má smysl. I kdyby to měl člověk brát jako pouhé mentální cvičení. A sem tam je skutečně třeba něco spočítat!

A tak to má být, člověka to má bavit a těšit. Já zase studoval informatiku a pro zábavu "si dával" vybrané předměty na fyzice. Ne že by mi teď k něčemu byla například teorie relativity, ale diferenciální geometrie se zatraceně hodí (v 3D grafice).

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #574 kdy: 01. 07. 2015, 12:50:14 »
Před pár dny se mi po třech letech podařilo úspěšně odstátnicovat na oboru Obecná matematika. Studium bylo vcelku příjemné, komorní, naučil jsem se nepřeberné množství úžasných a mimo matematiku naprosto nepotřebných abstraktních struktur a mentálních konstruktů. Může se zdát, že jsem se tímto odsoudil k výzkumu a práci v akademické svéře. Avšak já se na dráhu profesionálního matematika v žádném případě nechystám :-) V průběhu studia jsem si vedle matematiky dával také vybrané předměty na informatice, od prváku makám jako živnostník v IT a studia matematiky jsem zatím nikdy nelitoval. Proč? Troufale tvrdím, že mě matematika naučila myslet. Logika, správná argumentace, vysoká míra abstrakce... Díky tomu je pro mě práce v informatice velmi příjemná záležitost. Přítelkyně si ze mě často utahuje, že do práce chodím relaxovat a bavit se. A má pravdu. :-))

Na základě výše uvedeného příkladu bych řekl, že není radno matematiku úplně zatracovat a její studium má smysl. I kdyby to měl člověk brát jako pouhé mentální cvičení. A sem tam je skutečně třeba něco spočítat!

To už tady bylo, pokud se jedná o myšlení tak zdaleka nejlépe myslet by tě naučila klasická filozofie, není to tak že to musí být pouze matematika. Proč se studenti IT neučí myslet na vybraných kapitolách z problematiky spojené s počítači netuším.

Klasická (kontinentální) těžko. Analytická ano, což je ovšem hlavně formální logika, a tedy jen krůček k matematice. No nic, kdo nezná, neuvěří.


JSH

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #575 kdy: 01. 07. 2015, 13:13:32 »
Klasická (kontinentální) těžko...
A i když nějaká filosofie matiku využívá, tak to ještě nemusí nic znamenat. Už jsem potkal pár filosofických děl, kde měl autor hokej v základech matiky. Konkrétně třeba co je teorie (v matematickém kontextu), co je to matematický důkaz, nebo třeba co nám může důkaz říct o platnosti axiomů. Extrémní příklady se dají najít kolem témat jako je Goedelův ontologický důkaz.

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #576 kdy: 01. 07. 2015, 13:31:51 »
Říkalo se, že klasická filozofie zahrnuje veškeré zkoumání světa atd. a jednotlivé obory jako třeba matematika nebo astrofyzika jsou pouze její odnože :)
Filozofovat nad tím ale nebudu :)

Lama

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #577 kdy: 01. 07. 2015, 13:37:03 »
V průběhu studia jsem si vedle matematiky dával také vybrané předměty na informatice, od prváku makám jako živnostník v IT...

...matematika naučila myslet. Logika, správná argumentace, vysoká míra abstrakce...
Mě na tomhle hlavně fascinuje to, že tady se vlastně tvrdí, že v tak rozsáhlém oboru jako je IT se nenajde nic k přemýšlení... ??? :-\
A proto je třeba studovat co nejvíc matiky, protože ajťák ve svémo oboru nenajde nic, nad čím by se mohl zamyslet... ??? :-\

A sem tam je skutečně třeba něco spočítat!
S tím nelze než souhlasit. I proto je nějaký matematický základ potřeba (třeba právě ta logika), ale nedělal bych z toho svatý grál.

Mohlo by se sepsat, možná už to tu někde bylo, co by bylo pro ajťáka (dejme tomu programátora) z matiky nejužitečnější.
Základoškolskou a středoškolskou matikou prošel snad každý ajťák. Troufám si tvrdit, že většina BFP (běžný Franta programátor) si vystačí v pohodě s tou.
Určitě logika. Na maximum. Pokud možno srozumitelně. Malý příklad: když je pondělí ráno a nemám dovolenou, budu mít depku. To je myslím logické a pochopitelné snad pro každého.
Množiny, množinové operace. Může se asi hodit u databází.
Pravděpodobnost, statistika.
I ta Lingebra.

JSH

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #578 kdy: 01. 07. 2015, 13:42:10 »
Mě na tomhle hlavně fascinuje to, že tady se vlastně tvrdí, že v tak rozsáhlém oboru jako je IT se nenajde nic k přemýšlení... ??? :-\
A proto je třeba studovat co nejvíc matiky, protože ajťák ve svémo oboru nenajde nic, nad čím by se mohl zamyslet... ??? :-\
Já bych hlavně striktně neodděloval matiku od programování. Abstraktnější jazyky se od čisté matiky liší pomalu jen syntakticky.

strepty

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #579 kdy: 01. 07. 2015, 14:04:09 »
Říkalo se, že klasická filozofie zahrnuje veškeré zkoumání světa atd. a jednotlivé obory jako třeba matematika nebo astrofyzika jsou pouze její odnože :)
Filozofovat nad tím ale nebudu :)
Ja by som bol zas opatrny s tvrdeniami typu filozofia nauci mysliet. Poznam absoloventov  jednej fakulty kde sa z filozofie robia statnice a ziadny myslitelia to niesu. Tiez v minulych storociach bola filozofia predmet na klasickych gymnaziach a tazko povedat ze vtedy vedeli ludia mysliet a dnes nevedia lebo sa filozofia neuci nikde. Je to presne naopak.   

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #580 kdy: 01. 07. 2015, 14:09:08 »
Konkrétně třeba co je teorie (v matematickém kontextu), co je to matematický důkaz, nebo třeba co nám může důkaz říct o platnosti axiomů. Extrémní příklady se dají najít kolem témat jako je Goedelův ontologický důkaz.
Myslíš opravdu Goedelův "důkaz", nebo Anselmův? Ten Goedelův je totiž chybný a já osobně si nedovedu představit, že by ho Goedel myslel vážně (leda že by ho psal v době, kdy už na tom psychicky nebyl úplně dobře). Spíš bych tipoval, že to myslel jako takový pokus, jak by se Anselmův důkaz dal axiomatizovat v S5.

Nebo's myslel, že jsi četl neodborné komentáře? Tomu bych se ani nedivil, modální logika není zrovna denní chleba většiny lidí :)

8008

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #581 kdy: 01. 07. 2015, 14:14:42 »
Mě na tomhle hlavně fascinuje to, že tady se vlastně tvrdí, že v tak rozsáhlém oboru jako je IT se nenajde nic k přemýšlení... ??? :-

Najde se snadno, třeba architektura OS je dobrý materiál k přemýšlení.

Mohlo by se sepsat, možná už to tu někde bylo, co by bylo pro ajťáka (dejme tomu programátora) z matiky nejužitečnější.

Nejužitečnější musí být Booleova algebra, protože 99 % věcí v současné IT je založeno právě na ní.

Herman Dusslebreh

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #582 kdy: 01. 07. 2015, 14:15:16 »
A tak to má být, člověka to má bavit a těšit. Já zase studoval informatiku a pro zábavu "si dával" vybrané předměty na fyzice. Ne že by mi teď k něčemu byla například teorie relativity, ale diferenciální geometrie se zatraceně hodí (v 3D grafice).

klasika, skolstvi laguje za nejnovejsimi objevy. Teorie relativity je uz pasé a neplati.

Herman Dusslebreh

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #583 kdy: 01. 07. 2015, 14:16:47 »
Říkalo se, že klasická filozofie zahrnuje veškeré zkoumání světa atd. a jednotlivé obory jako třeba matematika nebo astrofyzika jsou pouze její odnože :)
Filozofovat nad tím ale nebudu :)

V podstate mas pravdu, to ale oni nepochopi, protoze jsou blbci, co si mysli, ze nekoho zajima odrikani definice ortogonalni baze.

Herman Dusslebreh

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #584 kdy: 01. 07. 2015, 14:19:55 »
Říkalo se, že klasická filozofie zahrnuje veškeré zkoumání světa atd. a jednotlivé obory jako třeba matematika nebo astrofyzika jsou pouze její odnože :)
Filozofovat nad tím ale nebudu :)
Ja by som bol zas opatrny s tvrdeniami typu filozofia nauci mysliet. Poznam absoloventov  jednej fakulty kde sa z filozofie robia statnice a ziadny myslitelia to niesu. Tiez v minulych storociach bola filozofia predmet na klasickych gymnaziach a tazko povedat ze vtedy vedeli ludia mysliet a dnes nevedia lebo sa filozofia neuci nikde. Je to presne naopak.

Je rozdil premyslet kazdy den o svete na vlastni triko a naopak se drtit nazpamet autory, cizi myslenky a prelouskavat zbytecne knihy. To ale vetsine nedojde.

 Mimochodem uz stari arabove prisli na to, ze vse kolem nas je tvoreno malyma vibracnima bodama, ty zachytili pomoci geometrickych obrazcu na dlazdicich, zdobenych stenach, kobercich atd. Az dnes vy uzasni inteligentove prichazite na teorie strun a vibraci a myslite si, jak jste inteligentni, pritom vas oblbnout je snadne jak facka.