Skript pro restart do jiného OS

MrMuffin53

Skript pro restart do jiného OS
« kdy: 11. 06. 2014, 18:50:11 »
Zdravím,

na PC mám několik operačních systémů, ačkoliv většinu času trávím v #! Linuxu, občas potřebuji pro práci Windows. Rád bych si napsal skript, který by třeba předal GRUBu informaci "teď spusť Winy" a poté restartoval počítač. Je možné takto zadávat příkazy GRUBu nebo chci moc?

Díky předem za odpovědi  :)


#Tom

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2014, 19:22:47 »
Elegantní řešení mě nenapadá, ale jako řešení hrubšího ražení poslouží třeba tohle:
sed "s/\(set default=\)[0-9]*/\1${OS}/" /boot/grub/grub.cfg
V proměnné OS je třeba předem nastavit číslo požadované položky v nabídce. Pokud je číslo uvedeno v uvozovkách, je potřeba je dopsat do regulárního výrazu.

Celý skript je třeba spustit se správcovskými právy a zakončit např. příkazem reboot.

deadmail

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2014, 19:51:14 »

Fish

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2014, 19:51:51 »
man grub-reboot

grub-reboot "nazev nebo cislo polozky z grub menu" && reboot

vybrany system nabehne pouze pro nasledujici boot, po dalsim restartu bude opet bootovat vychozi polozka

David1234

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #4 kdy: 11. 06. 2014, 20:11:57 »
Vím že je to trošku off-topic, ale nestálo by za to pouštět Windows pod Linuxem ve virtuálu? Já tohle řeším tak, že aplikace z Windows, kreré nutně potřebuju provozuju ve Wine a ty co v něm jednoduše nerozchodím tak nacpu do virtuálky s Windows 7 (na které mám dokonce legálně koupenou licenci). Dá se to dokonce rozhodit tak, že máš na HDD partišnu s Windows a můžeš do ní nabootovat normálně, nebo v Linuxu pustit třeba VirtualBox a pustit ty Windows v něm (a nabootují z toho reálného disku).


MrMuffin53

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #5 kdy: 11. 06. 2014, 20:18:56 »
man grub-reboot

grub-reboot "nazev nebo cislo polozky z grub menu" && reboot

vybrany system nabehne pouze pro nasledujici boot, po dalsim restartu bude opet bootovat vychozi polozka

Tohle vypadá dobře. Díky moc.

PS: K té virtualizaci, na to bohužel není úplně vhodný HW, takže pro mě v tuto chvíli je lepší mít dva oddělené systémy.

jenda

Re:Skript pro restart do jiného OS
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2014, 10:33:58 »
jak pise david1234 - provozuju to presne tak, akorat s VMware playerem.
pohoda :)