LibreOffice: zmizelo půl dokumentu

Ubu

LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« kdy: 09. 06. 2014, 13:20:56 »
Ahoj,

tohle se mi za léta nestalo ani na Ooo, ani ve wordu - hrozí, že přijdu o několikadenní intenzivní práci a nenahraditelná data!

Používám LibreOffice Verze: 4.1.3.2 na Kubuntu 14.04 LTS.

Pracoval jsem už pár dní na souboru *.docx, který byl v naprostém pořádku, až náhle mi v otevřeném navigátoru zmizely VŠECHNY nadpisy - jako bych je v textu neměl; ovšem když jsem zkontroloval v textu kliknutím na nadpis, ve stylech mi to na něj skočilo, takže v pořádku, nadpisy jsou nadpisy, jen mi tedy začalo vrtat hlavou, proč je navigátor nevidí (zobrazené úrovně mám nastaveny správně a vůbec jsem ničím nehýbal, takže...).

A vzápětí jsem si všiml, že mi chybí cca půlka textu, což před pár minutama rozhodně nebylo - nejen co jsem dnes napsal, ale pravděpodobně též data za několik posledních dní! (Je to odborný text, takže v něm skáču, tak to nelze určit přesně).

Nepřipadá v úvahu, že bych si to dal třeba do bloku a smazal, viz dále:

Působí to na mě spíš dojmem, jakobych třeba omylem něco zapnul (nedovedu si představit CO - a rozhodně jsem vědomě s ničím nelaboroval, prostě běžná rutina), co přede mnou skrylo ty nadpisy v navigátoru a pak udělalo bordel i v samotném textu...

Mám totiž - právě z důvodů extrémní důležitosti - ty soubory automaticky zálohované do cloudu Wualou, kde se dají obnovit cca po půlhodinách verze (taková Timemachine). - No a kdykoliv jsem nějakou otevřel, posuvník po straně napřed dal tušit (správně) velký soubor, ale než jsem jej uchopil, tak ve vteřině poskočil a zvětšil se, jakoby se ten soubor ihned sám zformátoval/polosmazal do té zmrzačené velikosti, co mám: půl textu pryč, v navigátoru se neukazují nadpisy (které tam jsou!).

Jiné soubory vypadají v pořádku, ale otevřel jsem jen dva a letmo, protože mám hrůzu, co mi zase pod rukama vyvede...?

1) Dá se to nějak obnovit? Kde se (v Kubuntu) ukládají ty záložní "ukládat i soubory", které mám nastavené, aby se ukládaly každou minutu se souborem pro automatickou obnovu? Nebo jakékoliv zálohy/mezisoubory?! (Našel jsem jen jeden, jakýsi s koncovkou .bak, který to asi právě jen obnovuje po pádu... Ale je asi 3x větší, než originál) V /tmp nic, cache taky nic...

2) Pokud to není poškozené, ale jen nějak skryté, či pekelně zformátované, že se to nějak zneviditelnilo (protože jak je sakra možné, že takhle vidím i ty starší zálohy z Wualy, otevřené "jen ke čtení"?!!!) - O CO BY, PROBŮH, MOHLO PŘIBLIŽNĚ JÍT a jak to vrátit zpátky?

Protože nemůžu dál pokračovat s tímto rizikem, že se mi to změní pod rukama, a že mi to poškodí i další práci, která mimochodem mezitím přibývá, tak propadám docela slušné panice... (zatím píšu na té čínské office, co jsem si nouzově nainstaloval, ale pochopitelně není úplně kompatibilní a hlavně nemám na čem pořádně pokračovat, dokud to neobnovím...)

Budu vděčný za každou radu nebo tip, jak zabránit dalším škodám a hlavně jak rekonstruovat to původní.

Předem díky za snahu!
« Poslední změna: 09. 06. 2014, 13:46:53 od Petr Krčmář »


dustin

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2014, 13:41:08 »
U složitějších dokumentů je podpora docx v OO/LO dost nedokonalá. Dokument bych určitě ukládal jako ODT, na spolehlivou podporu docx bych se nespoléhal. Bohužel...

První bych zkusil dokument otevřít v nativní MS Office.

Lol Phirae

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2014, 13:43:03 »
Pracoval jsem už pár dní na souboru *.docx

Jseš blázen, nebo jo?  ::) ;D

David1234

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2014, 13:47:10 »
Tohle by nepomohlo? http://mikemacd.wordpress.com/2012/02/13/recover-lost-or-corrupt-libreoffice-doc-files-or-any-deleted-media-files/

Jinak bych doporučoval používat nativní formát Libreoffice.

Ubu

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2014, 13:53:09 »

Pracoval jsem už pár dní na souboru *.docx

Jseš blázen, nebo jo?  ::) ;D

Prostě v tom dělat musím (odevzdat v tomhle). Když pracuju v odt, tak se to při konverzi rozsype.

(Mimochodem přesně tenhle výron jsem čekal; někdy se bojím, že Lael Ophir má pravdu...)


dustin

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2014, 14:12:25 »
Prostě v tom dělat musím (odevzdat v tomhle). Když pracuju v odt, tak se to při konverzi rozsype.

(Mimochodem přesně tenhle výron jsem čekal; někdy se bojím, že Lael Ophir má pravdu...)

Tak to je obecně známé, že podpora DOCX v OO/LO není slušná. Pokud musíš dodat DOCX a není to jen pár stránek bez většího formátování, potřebuješ MSO. Vyřiď si to se zadavatelem nebo se přizpůsob, to je prostě realita.

Stejně jako nepoužiješ MSO, pokud stanoví zadavatel jako formát ODT. Mimochodem pokud je to finální verze, která se nebude dál upravovat, měl by být formát PDF, aby ti do toho nikdo nešahal.

Ubu

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2014, 14:16:55 »
U složitějších dokumentů je podpora docx v OO/LO dost nedokonalá. Dokument bych určitě ukládal jako ODT, na spolehlivou podporu docx bych se nespoléhal. Bohužel...

První bych zkusil dokument otevřít v nativní MS Office.

Nedokonalá, ale že až takhle? Ale to už je teď jedno.

Mně hlavně dost zneklidňuje, že když ten zbytek přeuložím v *.odt, tak přestože jsou nadpisy formátovány jako nadpisy, navigátor je TAKY neukazuje!!! Takže žádné odt tu podivnost nijak neřeší, se mi zdá. To otevření v MS office zkusím, ale zdá se (podle jiných programů), že to tam není. Ale proč to není ani v těch zálohách z Wualy?!

Ještě mi napadá, že to "nějak" přestalo ukládat, přestože sejvuju jednak automaticky a taky po každém dopsaném kousku ručně (a signalizovalo to vždy, že je uloženo - vybledlá ikonka, dole na liště bez červené hvězdičky), takže - kdyby to tak bylo - jsem prostě "jako ukládal" celé dopoledne a ve skutečnosti se neukládalo nic...

Protože jak tedy jinak vysvětlit stejně nekompletní soubory z toho cloudu - asi přes deset kousků, od šesti ráno?

Otázka ale furt zůstává: proč > a jak tomu zabránit příště? (Znovu opakuji, kopije odt se, zdá se, chová stejně divně! [ty nadpisy-nenadpisy])

Ubu

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2014, 14:23:22 »
Tohle by nepomohlo? http://mikemacd.wordpress.com/2012/02/13/recover-lost-or-corrupt-libreoffice-doc-files-or-any-deleted-media-files/

Jinak bych doporučoval používat nativní formát Libreoffice.

Díky, ale - viz výše - zdá se mi, že to je nějaké ještě divnější; taky ta Wuala mi to zálohuje, takže na disku by asi bylo totéž? - jinak zajímavej prográmek, jen teď nevím, když mám šifrované LVM, jestli bych to tím projetím nějak nepodělal.

dustin

Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #8 kdy: 09. 06. 2014, 14:25:20 »
Ta wuala jen kopírovala soubory. Pokud v nich byly odstavce označené nějakým příznakem (i chybným), který způsobuje jejich nezobrazování, pak samozřejmě nebudou vidět ani tam. Když si soubor rozzipuješ a otevřeš vnitřní XML, texty tam určitě najdeš. Jen se nezobrazují. Už se mi to v DOCX stalo, ten formát je jeden velký bordel (ne tedy že by jiné nebyly :-) )

ODT v OO/LO pracuje s nadpisy korektně, samozřejmě musí být označené příslušným stylem, nejen např. naformátované tučně. Doporučuji kláv. zkratku Ctrl+M - odstranit přidané formátování a ponechat formát stylu, fakt užitečná. A samozřejmě F11, to je základ.

Ubu

Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2014, 17:41:18 »
Ta wuala jen kopírovala soubory. Pokud v nich byly odstavce označené nějakým příznakem (i chybným), který způsobuje jejich nezobrazování, pak samozřejmě nebudou vidět ani tam. Když si soubor rozzipuješ a otevřeš vnitřní XML, texty tam určitě najdeš. Jen se nezobrazují. Už se mi to v DOCX stalo, ten formát je jeden velký bordel (ne tedy že by jiné nebyly :-) )

ODT v OO/LO pracuje s nadpisy korektně, samozřejmě musí být označené příslušným stylem, nejen např. naformátované tučně. Doporučuji kláv. zkratku Ctrl+M - odstranit přidané formátování a ponechat formát stylu, fakt užitečná. A samozřejmě F11, to je základ.

Díky za smysluplnou odpověď i když jsem mezitím paralalně a kongeniálně došel téměř k témuž:

Tu fintu se zipem totiž naštěstí znám, zkoušel jsem ji hned, ale zmátlo mě, že při otevření v geditu tam v tom xml bylo jen to, co v LO - půlka (jen navíc změť kodu). Ale!

Když jsem zkoumal ty různé verze zálohy z cloudu (a všechny stejné, přestože se lišily velikostí!), napadlo mi otevřít to v jiném editoru, BlueFish, ten mi spadl, Geeny, se neotevřela... a pak - Amaya: ten mi napřed hodil chybovou hlášku, ale po odklepnutí jsem mohl vidět celý ten skriplený kód v plné kráse... - I S MOU POSLEDNÍ VERZÍ, roztroušenou v tom bordelu!

Teď tedy zbývalo už "jen" dostat ten balast ven; protože nejsem programátor a hledat na netu jak se nahradí-odstraní všechno mezi <>, včetně, mně za chvíli v tom vedru omrzelo, použil jsem nakonec cynicky online konvertor, který to udělal za mě (a teď už asi text vytěžuje... ;D).

Samozřejmě veškeré formátování v hajzlu, ale naštěstí mi šlo především o ty posledně uložené informace, odkazy a poznámky k další práci - a ty tam všechny jsou!

***
K Ctrl+M a F11:

Samozřejmě formátování předem definovaných stylu důsledně používám (žádné chaoticky přejaté z netu! - A to mám teď za odměnu), právě proto mě hned rozhodilo, že to přestal program respektovat. On ten textík byl nebyl nijak dlouhý, ani složitý, takže jestliže se ani na tohle nemůžu spolehnout, tak vůbec nevím, v čem dál budu psát. V Libre už teda rozhodně ne. Právě ze svého okolí mám dost negativní zkušennost s těmi soubory .odt - taky to byl důvod, proč jsem i dost dlouhé texty psal v .doc - a nikdy se nic nestalo, kromě právě drobností při převodu do .docx (proto jsem poslední dobou - asi rok! - psal přímo v něm). Taky neexistuje třeba (funkční) editor pro Androidí tablet na .odt, takže on je nakonec ten otevřený formát prakticky dost uzavřený, že...

Nejsem z IT, ale něco už jsem napsal, a přestože Word je pěkná svině, nic podobného se mi s ním ještě nestalo. Mimochodem, ZÁBAVNÝ FAKT o MSW: ten pofiderní docx mi samozřejmě vůbec nevzal, hodil hlášku:

XY nemůžeme otevřít, protože jsme narazili na problém s obsahem.
Název v koncové značce elementu se musí shodovat s typem elementu v počáteční značce.


... ale otevřel jsem v něm tu poloviční .odt kopii (vůbec jsem netušil, že to už umí!) - a i když obsahově to bylo stejně poloviční jako v LO, tak nejenže zobrazil - na rozdíl od něj! - v bočním panelu ty nadpisy, aniž jsem o to musel škemrat, ale celkově to formátování vypadalo o dost precizněji MNOHEM LÍP, NEŽ U MĚ!!! Byl jsem v šoku.

Tak že by...? Nebo se mám učit Latex, ve svých letech? Každopádně celý den úspěšně a naprosto v zadeki.

Ale jinak pochopitelně dík za konstruktivní rady!

Ubu

Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2014, 17:55:03 »
PS: bože, "v zadeki"!!! - Proč ty "zeslušňující" automaty dělají s dospělých lidí blbce, kteří neumí říct hezky česky a spisovně p-r-d-e-l? To není právě slušné. Jelikož takovou infantilní zpotvořeninu bych nikdy při zdravém rozumu nenapsal, milí robotičtí strážci pseudomorálky!

Lol Phirae

Re: LibreOffice: Bizarně zmizelo půl dokumentu, HELP!
« Odpověď #11 kdy: 09. 06. 2014, 17:56:29 »
Prostě v tom dělat musím (odevzdat v tomhle).

Složité dokumenty v nenativním formátu fakt upravuje jedině anebo sebevrah, sorry.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #12 kdy: 09. 06. 2014, 20:57:51 »
@Ubu: Vite urcite, ze se vam rozlozi formatovani jenom tim, ze pracujete s .odt a pak to nakonec zasejvujete jako .docx? Nejak nechapu, proc by se to melo dit. Pouzit .docx s Libreoffice neni idealni, protoze tam rada veci nejde. Treba anotace textu tusim se vubec neulozi nebo se nejak rozjebou, uz se nepamatuji.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2014, 22:00:47 »
Ona je chyba když lidé předstírají že LibreOffice = MSOffice ... to prostě neplatí a nikdy platit nebude. Naštěstí.

otoman

Re: LibreOffice: zmizelo půl dokumentu
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2014, 22:23:02 »
Citace
Mně hlavně dost zneklidňuje, že když ten zbytek přeuložím v *.odt, tak přestože jsou nadpisy formátovány jako nadpisy, navigátor je TAKY neukazuje!!!
No bodejť by jo, když už je to formátování rozhozený... Vždycky už od začátku ukládat v .odt, pak se tohle neděje ;)