Ovládání 220V pomocí Arduina

erfdsafdsa

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #30 kdy: 31. 05. 2014, 13:32:43 »
pre info, objednal som toto:
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390724397947

2x
Ak chces skutocne galvanicke oddelenie casti obvodu s rele, budes musis rozpojit jumper na vrchu dosky (JD-VCC,VCC) a pridat samostatny zdroj na JD-VCC a zem toho zdroja pripojit na GND. Ak nerozpojis obvod, rataj s tym, ze zdroj pre Arduino musi uzivit Arduino aj rele sucasne.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #31 kdy: 31. 05. 2014, 15:43:41 »
Pořád nerozumím v čem by mu měla izolační bariéra dostatečných parametrů zajistit větší bezpečnost v případě optočlenu než při "mechanické" izolaci, která je v relé.

Případy, které popisuješ("upadne drát a dotkne se") jsou úplně stejné u optočlenu jako u relé. Jakmile mu upadne drát a půjde přes bariéru (sníží izolační vzdálenosti pod únosnou míru), bude mít problém tak jako tak. Že by jen falešný pocit bezpečí u optiky?

Pokud bude mít špatně připojenou ochrannou diodu, odpráskne si tranzistor a možná i I/O na procesoru, ale nemá to žádný vliv na bezpečnost z pohledu izolační bariéry a ochrany procesorové části před nebezpečným síťovým napětím.

Optoclen je ochrany prvek navic. Zajisti minimalne to, ze kvuli odprazene diode na rele nezarve Arduino. Pokud konstrukter desky nebyl debil a navrhl konstrukci inteligentne tak, aby tam nemel pomichane nizko a vysokonapetove strany, jejichz vstupy a vystupy by navic byly fyzicky co nejdale, napriklad na opacnem konci desky, omezi to moznost nehody.

Ja vam ale optoclen nenutim. Rikam, ze je to o kus bezpecnejsi, je na vas, abyste se rozhodl, jestli to stoji za to.

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #32 kdy: 31. 05. 2014, 17:29:07 »
Aha, takze pasek a ksandy. Ted uz tomu rozumim. To at si zvoli samozrejme kazdy sam.

Elefa

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #33 kdy: 27. 06. 2014, 16:23:21 »
Možná příliš drahá varianta, ale bezpečná a navíc s dálkovým ovládáním:
- Arduino + tato https://code.google.com/p/rc-switch/ nebo tato https://bitbucket.org/fuzzillogic/433mhzforarduino/wiki/Home knihovna
- dálkově ovládaná zásuvka 433 MHz, mě dobře funguje třeba http://www.elektronika-dalkove-ovladani.cz/p/3435-LYC-3500-Sada-LYCT-505-a-LYCR-3500-KAPPA/?rid=bot_rid_g (dobré koupit i vysílačem, hodí se při oživování)
- přijímač + vysílač - třeba tady http://www.ebay.com/itm/2pcs-2-sets-433Mhz-RF-transmitter-and-receiver-kit-for-Arduino-/121117930415?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c3330f3af jsou za 60 Kč (vč. dopravy:-)) hned 2 páry
Chodí to perfektně, u knihoven jsou přiložené příklady.

Hodně štěstí a zábavy

Elefa


Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #34 kdy: 27. 06. 2014, 16:39:44 »
Chodí to perfektně, u knihoven jsou přiložené příklady.
Taky si myslím, že tohle je pro normálního člověka nejlepší varianta. Akorát bacha na to, že nestačí libovolná zásuvka na 433MHz - může tam být různé kódování a některá zrovna ten vysílač, co odkazuješ, AFAIK neumí. Názvy těch kódování si nepamatuju, snad to doplní nějaký zkušenější kolega :)


aaaaaaaaaaa

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #35 kdy: 27. 06. 2014, 16:48:06 »
Pánové, já nevím co zde řešíte a radíte kup to či ono relé?

Proč nekoupí na arduino tento schild:

www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=monitoring-a-testy&detail=OTAwNTM=&detail_name=rele-4-kanalove-pro-arduino-5v-250v-10a

Knihovna je zdarma, spíná 230V*10A=2300W a má rovnou 4 relátka.

Dle mě ostatní rady, že si pomalu má vše spájet sám jsou.... Mě stačilo 30sekund toto najít. Chápu tazatele, ale že nikdo kdo přispíval a našel to či ono na e-bayi nenašel přímo něco na arduino je trochu šokující...

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #36 kdy: 27. 06. 2014, 16:49:30 »
Proč nekoupí na arduino tento schild:
Protože je tragicky předraženej :)

Yarda

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #37 kdy: 27. 06. 2014, 19:31:30 »

proč sem se učil?

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #38 kdy: 02. 07. 2014, 09:34:02 »
Takže dle jeho dotazu, neví o elektrice skoro nic. Ale budetemu radit, aby si vyleptal a napájel vlastní vlastní řešení. K tomu si ještě napsal knihovnu na ovládání?

Zde opravdu cenu nevidím jako problém, ještě při možnosti objednat s EU levněji.

Zde spíše vypadají rady "zajdi do GME a oni ti poradi" nebo "urob si sám" spíše jako vtip, a pokud to je myšleno vážně, pak je to k pláči...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #39 kdy: 02. 07. 2014, 09:52:55 »
Zde spíše vypadají rady "zajdi do GME a oni ti poradi" nebo "urob si sám" spíše jako vtip, a pokud to je myšleno vážně, pak je to k pláči...
Mě rada "zajdi do GME a oni ti poradi" nepřipadá blbá (jsem autor tý rady ;D ). Já kdy potřebuju součástku, tak jí jdu koupit tam,kde jí prodávají a kde znají její parametry. Takže když přijdu a řeknu "Chci relé, napětí na cívce 5V, spínat s nim 230V/10A. Máte takový?", tak vím, že buď odejsu přesně s tím co chci, nebo mi bude doporučený nějaký řešení (obzvlášť po tom, co jim řeknu, na co to chci).

Samozřejmě - pokud tomu rozumím jak koza petrželi, tak vezmu hotový řešení (příklad: proto jsem si já osobně koupil Arduino a ne mikročip + programovací platformu).

LWQ

... s pouzitim recyklovanych elektronu ... ;)

proč sem se učil?

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #41 kdy: 02. 07. 2014, 11:09:39 »
Zde spíše vypadají rady "zajdi do GME a oni ti poradi" nebo "urob si sám" spíše jako vtip, a pokud to je myšleno vážně, pak je to k pláči...
Mě rada "zajdi do GME a oni ti poradi" nepřipadá blbá (jsem autor tý rady ;D ). Já kdy potřebuju součástku, tak jí jdu koupit tam,kde jí prodávají a kde znají její parametry. Takže když přijdu a řeknu "Chci relé, napětí na cívce 5V, spínat s nim 230V/10A. Máte takový?", tak vím, že buď odejsu přesně s tím co chci, nebo mi bude doporučený nějaký řešení (obzvlášť po tom, co jim řeknu, na co to chci).

Samozřejmě - pokud tomu rozumím jak koza petrželi, tak vezmu hotový řešení (příklad: proto jsem si já osobně koupil Arduino a ne mikročip + programovací platformu).


S vaším hodnocením plně souhlasím, pokud tomu rozumí je nejlepší zajít a zeptat se co mají v sortimentu. Dle stylu dotazu, to na tento případ nevypadá a tak je lepší psát rady na ty hotové řešení, než na typ relátka.

elektrikář - troll

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #42 kdy: 02. 07. 2014, 11:48:59 »
Takže dle jeho dotazu, neví o elektrice skoro nic.

V tom je totiž naprosto zásadní problém. Pokud tazatel není osoba odborně způsobilá, tj. nemá kvalifikaci podle vyhlášky 50/78, nemá na elektrické zařízení, které nepracuje s bezpečným napětím, vůbec sahat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #43 kdy: 02. 07. 2014, 12:47:09 »
Pokud tazatel není osoba odborně způsobilá, tj. nemá kvalifikaci podle vyhlášky 50/78, nemá na elektrické zařízení, které nepracuje s bezpečným napětím, vůbec sahat.
Pokud se nepletu, bez vyhlášky (resp. kvalifikace dle vyhlášky) by si lidi neměli ani měnit žárovky v lustrech, je to tak? (myšleno zcela vážně, žádná ironie)

Re:Ovládání 220V pomocí Arduina
« Odpověď #44 kdy: 02. 07. 2014, 13:34:09 »
V tom je totiž naprosto zásadní problém. Pokud tazatel není osoba odborně způsobilá, tj. nemá kvalifikaci podle vyhlášky 50/78, nemá na elektrické zařízení, které nepracuje s bezpečným napětím, vůbec sahat.
Podle kterého zákona? A pokud podle té vyhlášky – který zákon mi nařizuje tou vyhláškou se řídit?