Ovládání 220V pomocí Arduina

erfdsafdsa

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #15 kdy: 31. 05. 2014, 02:06:23 »
Vhledem k tomu, ze tazatel pravdepodobne neni v elektrine a elektronice moc kovany, doporucil bych verzi s optoclenem, ktera zajisti vyssi bezpecnost v pripade, ze se v konstrukci dopusti nejakych zverstev.
Na tych Keyes doskach s optoclenmi je mozne pouzit Arduino zdroj aj ako zdroj pre rele cast obvodu. Je to prepojene jumeprom. Ten treba samozrejme odpojit a pripojit separe zdroj.


muifa

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #16 kdy: 31. 05. 2014, 02:25:26 »
Dekuju. Vyreseno. Na ebayi sem nasel a objednal 4channel relay hotove reseni (ta postovana desticka).

To bylo presne co sem hledal. Dekuju :-)

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #17 kdy: 31. 05. 2014, 06:59:41 »

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #18 kdy: 31. 05. 2014, 07:34:50 »
Vhodná relé jsou třeba:

http://www.gme.cz/rele-nt72-2-cs10-dc5v-0-45-p634-177
http://www.gme.cz/relemzpa9105-p634-268
http://www.gme.cz/relras0515-p634-246
Ty mají právě všechny moc velký proud cívkou. Klasické Arduino (ATmega328p) tolik nedá: http://playground.arduino.cc/Main/ArduinoPinCurrentLimitations

Jasně že nedá. Ale tranzistor, odpor a dioda je tak primitivni zapojení, že bych od toho nikoho nezrazoval ale poradil bych mu.

Kupodivu odpověď najde přímo na rootu: http://www.pistek.eu/blog/2013/11/02/arduino-jak-ho-znicit/

A tady je taky nějaké pěkné čtení:
http://www.pistek.eu/blog/2013/11/02/arduino-jak-ho-znicit/

Hlavně se před tím nepo.... A přemýšlet!

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #19 kdy: 31. 05. 2014, 07:40:31 »
Jasně že nedá. Ale tranzistor, odpor a dioda je tak primitivni zapojení, že bych od toho nikoho nezrazoval ale poradil bych mu.
Jsem říkal, že jsem nenašel relé, které by se obešlo bez tranzistoru :)


Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #20 kdy: 31. 05. 2014, 07:47:08 »
... Jak v tom neni optoclen, tak se muze stat, ze se nekde neco proflakne nebo upadne drat a dotkne se, kde nema a na druhem konci u Arduina se nekomu poradne zatmi pred ocima.

A v čem je verze s optočlenem lepší oproti relé s dostatečným izolačním napětím?

Asi ten optoclen, ne? Zcela bezpecne oddeleni vysokonapetove a nizkonapetove casti, prakticky zarucena nemoznost odprazenbi Arduina napriklad pri studenaku na diode premostujici rele a co ja vim, co jeste. Navic se muzete v hospode vytahovat, ze mate rele desku s optoclenem, nacez pritomni ozralove otevrou hubu uzasem, protoze nevedi, co to je.

Vhledem k tomu, ze tazatel pravdepodobne neni v elektrine a elektronice moc kovany, doporucil bych verzi s optoclenem, ktera zajisti vyssi bezpecnost v pripade, ze se v konstrukci dopusti nejakych zverstev.
Pořád nerozumím v čem by mu měla izolační bariéra dostatečných parametrů zajistit větší bezpečnost v případě optočlenu než při "mechanické" izolaci, která je v relé.

Případy, které popisuješ("upadne drát a dotkne se") jsou úplně stejné u optočlenu jako u relé. Jakmile mu upadne drát a půjde přes bariéru (sníží izolační vzdálenosti pod únosnou míru), bude mít problém tak jako tak. Že by jen falešný pocit bezpečí u optiky?

Pokud bude mít špatně připojenou ochrannou diodu, odpráskne si tranzistor a možná i I/O na procesoru, ale nemá to žádný vliv na bezpečnost z pohledu izolační bariéry a ochrany procesorové části před nebezpečným síťovým napětím.

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #21 kdy: 31. 05. 2014, 07:49:22 »
Jasně že nedá. Ale tranzistor, odpor a dioda je tak primitivni zapojení, že bych od toho nikoho nezrazoval ale poradil bych mu.
Jsem říkal, že jsem nenašel relé, které by se obešlo bez tranzistoru :)

To je u 230V relé a jednočipů v podstatě samozřejmost. Já zase říkám, že to není vůbec nic světoborného, z čeho by člověk měl mít strach. A alespoň se něco naučí. Jednočipy jsou o té "syrové" práci s HW, a když se člověk bude bát zašpinit si ruce, daleko se nedostane.

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #22 kdy: 31. 05. 2014, 07:52:33 »

Kupodivu odpověď najde přímo na rootu: http://www.pistek.eu/blog/2013/11/02/arduino-jak-ho-znicit/

Jé, koukám, že jsem dal 2x stejný link. Na rootu je to zde: http://www.root.cz/clanky/ridime-vetsi-zatez-pomoci-pocitace/

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #23 kdy: 31. 05. 2014, 07:55:19 »
Já zase říkám, že to není vůbec nic světoborného, z čeho by člověk měl mít strach. A alespoň se něco naučí. Jednočipy jsou o té "syrové" práci s HW, a když se člověk bude bát zašpinit si ruce, daleko se nedostane.
Je spousta lidí, kteří chtějí prostě zapojit pár věcí do sebe, napsat si na to prográmek a mít to za dva dny komplet hotové i s krabičkou. Kdyby to tak nebylo, nemusí kupovat Arduino, ale spokojí se s ATtiny za padesát korun...

Konkrétně u těch relé, když si koupím 4 relé po 50-70 korunách, cuprextit, vybavení na leptání, nějaký ten tranzistor, odpor, ledku, diodu... tak se dostanu na dvojnásobnou cenu než za kolik se to dá objednat od soudruhů z Číny hotové a pěkné a strávím s tím tak týden (když je to můj první pokus). Jasně, je to zábava a člověk se naučí nové věci, ale ne každému o to jde, že :)

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #24 kdy: 31. 05. 2014, 07:58:26 »
Navíc si fakt myslím, že laik by se do obvodů s nebezpečným napětím pouštět raději neměl. Koupit něco hotového a do nějakých svorek zapojit ty dráty ze zásuvky, to je tak maximum, co by si imho laik měl troufnout. A i tak by měl dávat valký pozor, jestli mu někde něco něčouhá apod.

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #25 kdy: 31. 05. 2014, 08:02:47 »
Navíc si fakt myslím, že laik by se do obvodů s nebezpečným napětím pouštět raději neměl.

S tím souhlasím, to by ale neměl nic dělat ani s tou deskou k Arduinu.

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #26 kdy: 31. 05. 2014, 08:04:51 »
Já zase říkám, že to není vůbec nic světoborného, z čeho by člověk měl mít strach. A alespoň se něco naučí. Jednočipy jsou o té "syrové" práci s HW, a když se člověk bude bát zašpinit si ruce, daleko se nedostane.
... Jasně, je to zábava a člověk se naučí nové věci, ale ne každému o to jde, že :)

To je potom na volbě každého soudruha. Já jsem toho názoru, že když už někdo bude připojovat relé, tak tranzistor, odpor a dioda navíc v podstatě nic neznamená.

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #27 kdy: 31. 05. 2014, 08:11:32 »
S tím souhlasím, to by ale neměl nic dělat ani s tou deskou k Arduinu.
Ty desky právě končí masivními šroubovacími svorkami, takže interakce s nebezpečným napětím spočívá ve vyšroubování šroubku, vložením drátu a zašroubováním šroubku. To by myslím každý lucidní člověk měl zvládnout. Když to bude bastlit, může ho napadnout spousta nebezpečných věcí jako třeba "dám tam tuhletu nastrkávací svorku, sice je malá, ale aspoň nebude zavazet v krabičce" nebo "tady po téhle trase v tišťáku poběží 220V, čtvrt milimetru široká by měla stačit".

To je potom na volbě každého soudruha. Já jsem toho názoru, že když už někdo bude připojovat relé, tak tranzistor, odpor a dioda navíc v podstatě nic neznamená.
Já jsem si dělal kopie těch čínských releových destiček a nemůžu říct, že by to byla nejzábavnější věc, co jsem s mikročipy dělal :)

Mirek

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #28 kdy: 31. 05. 2014, 09:16:06 »
S tím souhlasím, to by ale neměl nic dělat ani s tou deskou k Arduinu.
Ty desky právě končí masivními šroubovacími svorkami, takže interakce s nebezpečným napětím spočívá ve vyšroubování šroubku, vložením drátu a zašroubováním šroubku. To by myslím každý lucidní člověk měl zvládnout. Když to bude bastlit, může ho napadnout spousta nebezpečných věcí jako třeba "dám tam tuhletu nastrkávací svorku, sice je malá, ale aspoň nebude zavazet v krabičce" nebo "tady po téhle trase v tišťáku poběží 220V, čtvrt milimetru široká by měla stačit".

To je potom na volbě každého soudruha. Já jsem toho názoru, že když už někdo bude připojovat relé, tak tranzistor, odpor a dioda navíc v podstatě nic neznamená.
Já jsem si dělal kopie těch čínských releových destiček a nemůžu říct, že by to byla nejzábavnější věc, co jsem s mikročipy dělal :)

Vždyť říkám - volba každého soudruha. A tím bych to asi i zakončil.

muifa

Re:Arduino - 220V Rele solution?
« Odpověď #29 kdy: 31. 05. 2014, 09:31:15 »