Maximální zatížení spínaných zdrojů

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
Maximální zatížení spínaných zdrojů
« kdy: 30. 05. 2014, 14:14:22 »
Zdravím,

chci se zkusit poptat na názory/zkušenosti nebo pokud do toho někdo fakt vidí, tak na jeho pohled, na spínané zdroje. Mám na mysli adaptéry z 230V na jedno pevné napětí při maximálním proudu, nikoliv ATX zdroje do počítačů. Víceméně něco jako NTB adaptéry.

Jde mi o to, jak si myslíte, že mohou tyto adaptéry být dlouhodobě zatíženy? Logika říká, že např. 12V/2,5A by měl dávat bez problémů  dlouhodobě 30W.

Myslíte si, že se (obecně) dá udávaným parametrům věřit a že zdroje jde "ždímat" blízko maximálního výkonu 24/7?

Proč se ptám - běží mi počítač právě na takovém zdroji (12V/2,5A) a na zásuvce si bere 25-27W. Teď teda neběží a já jsem od něj moc daleko na diagnostiku, ale podezřívám právě zdroj. A pokud mě čeká koupě nového, tak mi jde to, o kolik to radši předimenzovat.

Druhá zkušenost je od kamaráda, 100W adaptér k notebooku se mu doslova roztekl (no-name).

To se na tom tak šetří, že to pak ani neni schopný dodat co má a bez problémů? Nebavíme se tady o fakt drahých (zjevně profi) zdrojích, ale o běžně (i cenově) dostupných...
« Poslední změna: 01. 06. 2014, 20:29:47 od Petr Krčmář »

Lol Phirae

Re:Úvaha: maximální zatížitelnost spínaných zdrojů (adaptérů)
« Odpověď #1 kdy: 30. 05. 2014, 14:27:49 »
Druhá zkušenost je od kamaráda, 100W adaptér k notebooku se mu doslova roztekl (no-name).
To se na tom tak šetří, že to pak ani neni schopný dodat co má a bez problémů?

Jo, tak ať nekupuje u Vietnamců, no...

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #2 kdy: 30. 05. 2014, 14:31:51 »

Jo, tak ať nekupuje u Vietnamců, no...

No name z klasickýho obchodu. V tom samym obchodu pak koupil adaptér papírově sice slabší, ale ve skutečnosti zpracováním zjevně lepší, protože ten pak jel až dokud neumřel notebook. Nicméně otázka zůstává - je to fakt tak ošulený, že zákazník má radši vzít vyšší výkon?

« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2014, 15:09:33 »
Mám doma niečo podobné, ale nie je to určené pre notebooky. Ide konkrétne o:

Viac sa o ňom dozviete na http://www.meanwelldirect.co.uk/products/55W-Single-Output-PSU-With-Battery-Charger/AD-55-Series/default.htm, prípadne aj na http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.meanwell.com%2Fsearch%2FAD-55%2FAD-55-spec.pdf&ei=9H-IU_y0FcSg7AaT6YDYDw&usg=AFQjCNE9bwju-D0DkmVxDBt-_4YWMlWDbw&sig2=bcfBS7Vf1QKIBAb9rMiP2w&bvm=bv.67720277,d.ZGU&cad=rjt

Mám ho v osobitnej dobre odvetranej krabičke s klasickou gelovou 7.2Ah batériou a napájam s ním už niekoľko rokov môj domáci server.
Toto zariadenie dáva naozaj približne 55W a dokáže ho dodávať aj trvale, pokiaľ je zaistené prúdenie vzduchu.
Nechcem mu robiť rekladmu, ale naozaj som s ním už 4 roky spokojný.

ondro

« Odpověď #4 kdy: 30. 05. 2014, 15:13:55 »
U noname zdrojov brat vecsi vykon, lebo tam mas velku sancu, ze ten maximalny vykon bude zdroj schopny dodavat iba kratku dobu. Aj tak je tu velke riziko, ze to po case umrie z dovodu nekvalitnych suciastok(hlavne kondenzatorov) a chybajucich ochran. Moje odporucanie noname nebrat alebo si ho pred tym preverit.
Ludia chcu lacne veci, tak Cinania ich radi lacno vyrobia ale netreba cakat kvalitu. Vedia samozrejme vyrobit aj kvalitne veci.

Kupit kvalitny takyto zdroj je u nas celkom problem. Ak ano, tak je aj pekne "masny".

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #5 kdy: 30. 05. 2014, 17:09:03 »
Ten můj 12V/2,5A jsem kupoval v GME, byl v ceně řádově 300Kč. Teď bych vzal nejspíš 5A, te vychází asi na 400. Ale mají i 10A a ten už koštuje asi 2500,- (všechny jsou v klasické černé krabici typu "adapter")

To bude asi ten rozdíl kvality.

Jinak kamarádovo NTB adaptér byl řádově v rozmezí 700-800 (ten se roztekl) a asi za litr ten, co držel.

#Tom

« Odpověď #6 kdy: 30. 05. 2014, 20:05:13 »
Já napájím domácí server zdrojem s parametry 12 V / 3 A. Počítač má příkon 20 W, i tak však zdroj vydržel v nepřetržitém provozu jen necelé dva roky, pokazil se mu kondenzátor na výstupu. Zdroj tím velmi „změknul“, dalším škodám však zabránila ochrana proti zkratu. Po výměně kondenzátoru (cena 5 Kč) zdroj dále pracuje už asi rok v kuse. Samotný zdroj stál 285 Kč.

ondro

« Odpověď #7 kdy: 30. 05. 2014, 20:55:02 »
5A zdroj za 400 urcite nebude kvalitny. Rozdiel oproti tomu 2,5A bude len v kapacite vstupneho a vystupnych kondenzatorov. Kvalita bude rovnaka. Pri rovnakom zatazeni, kondenzatory na vystupe vydrzia trochu dlhsie. Ale byva tam aj jedna mala mrska kondenzator, ktory sa nemeni a najcastesie odchadza on(zvykne mu pritapat nejaky vykonovy rezistor alebo samotny vykonovy tranzistor). Vo firme sa nam kopia zdroje, kde taketo mrsky pekne odchadzaju. par centov a trochu lepidla na zlepenie krytov a zdroj bude pracovat roky.

Lepsi 5A zdroj bude stat okolo 1000. Ten si malokto kupi, ked sa da kupit aj za tych 400.

Ak by vyrobca obetoval par korun naviac a pouzil tam kvalitne kondenzatory, tak tie zdroje by vydrzali vecnost. Ak by neodisli na chybajuce ochrany :). Tie ochrany su zase otazkou par korun.

Niekedy sa vyrabali veci najkvalitnejsie ako to dovolovala technologia danej doby. Dnes je to uplne ine.

Jindra

« Odpověď #8 kdy: 30. 05. 2014, 21:12:01 »
Mám adaptér Liteon, model PA-1650-22
- vstup: střídavých 100-240V (1,6 A) 50-60Hz
- výstup: stejnosměrných 19V, 3,42A, 65W

Dodávat trvale (více jak dva dny, možná týden při běhu nějaké hry) výkon 30-37W pro něj není žádný velký problém. To odpovídá vysokému výkonu mého notebooku, náročným úlohám (hry+grafika, vysoký výkon notebooku bez náročných úloh má spotřebu 26-30W, nebo stejnou jako režim rovnováha). . Maximální špičková (pár vteřin až řekněme do tří minut) spotřeba jaké dosahuji může být 40-45 W při napájení některých externích zařízení (disk, TV tuner).

Možným problémem je dodávka výkonu nižšího výkonu než 12-15W. Nevím zda zdroj dokáže dodat jen takto nízký výkon, důvodem nevědomosti je jednak spotřeba notebooku, jednak má možná můj měřák také nějaké nějaké limity (kdy již měří pochybne, výkon pod 12 W jsem nikdy nezaznamenal).

Tento zdroj, při jakémkoli způsobu zacházení s ním a zatěžování začne časem vydávat vysokofrekvenční hvizd. Zda ho uslyšíte nebo ne záleží na vašich uších. Je to už můj druhý zdroj podobného typu (různí výrobci) a vždy začal pískat kolem stáří jednoho roku, ale na jeho funkčnosti jsem žádnou jinou změnu nezaznamenal. Tento současný zdroj mám asi tři roky, ten předchozí mi sloužil dva roky a nahrazen nebyl kvůli poruše zdroje (porušena izolace napájecího kabelu, bezplatná výměna celého zdroje).

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2014, 21:17:27 »
Ok, nechám si zdroj dopravit ke mě a zítra na něj jdu se šroubovákem/nožem v ruce :-) Věřím, že to bude kondenzátorem, protože počítač údajně "zabzučí" + blikne LED a pak nic, a pak znova a dokola... To vypadá, že "vyměknul" a nemá akorát na to, aby ten počítač rozběhl (roztčení disků stojí pár wattů navíc...). Uvidím, vyzkouším. Přinejhorším to nepůjde ani poté a čeká mě výměna za jiný...

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #10 kdy: 31. 05. 2014, 22:08:07 »
Můj 12V/2.5A zdroj je značky "Sunny". Rizebrat šel dobře, naožem jsem zapáčil v rozích a s krásným puknutím se otevřel (slepený, ale celkem málo, jde zase složit).

Dva kondenzátory u výstupu jsou nafouklé. Ke zdroji jsem připojil 21W žárovku z auta a svítí to... Nicméně po asi tak deseti minutách jsem zdroj vypnul a zase zapnul a žárovka už jen blikala - zdroj se zjevně resetoval. Zjevně to bude nějakou vnitřní pojistkou.

Nicméně vyvstává otázka, zda to opravovat, protože zdroj, resp. koncovej tranzistor dosahuje celkem vysokých teplot a je dopředu jasný, že při téměř limitní zátěži to odejde zase. Takže asi koupim Mean Well zdroj 12V/50W v plechový krabici a ten zadělam přímo do skříně počitače...

ondro

Re:Maximální zatížení spínaných zdrojů
« Odpověď #11 kdy: 02. 06. 2014, 09:54:14 »
Je to na tebe. Ak mas pristup ku kvalitnym kondenzatorom, tak by som ho opravoval. Po vymene vydrzi dlho.
Teplo je problem(ako u kazdeho el. spotrebica) ale ak navrh zdroje je dobry(spravne nadimenzovane suciastky a chladice), tak s kvalitnymi kondenztormi to na druhy krat umrie na nieco ine alebo pojde velmi,velmi dlho.

Filip Svoboda

« Odpověď #12 kdy: 02. 06. 2014, 10:52:50 »
Resil bych to bud tim MeanWellem co posilal pan Vladimír Drgoňa, nebo klasickym ATX zdrojem s pripojenou jen 12V vetvi.

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #13 kdy: 02. 06. 2014, 13:39:17 »
Ok, přemluvili jste mě :-) Pár korun za kondenzátory mě nezabije a za zkoušku to stojí. Přemýšlím, že bych i navrtal tu plastovou krabičku, aby mohl alespoň trochu vzduch dovnitř/ven. Samozřejmě u té nízkonapěťové části ;-)

Zkusím to a uvidím. Každopádně je vidět, že když je na zdroji napsáno "30W max", nemyslí se tím 26W 24/7.

« Odpověď #14 kdy: 02. 06. 2014, 13:44:49 »
Pro dlouhodobé použití bych do noname zdrojů s plastovou krabičkou nešel. Doporučuji zdroje na DIN lištu, je tam lepší chlazení apod.

Např tenhle pasívní 960W drobeček zvládne trvale 960W a špičkově 1400W. Opakuji pasivně chlazený.

http://www.pulspower.com/index.php?reqNav=product&objectId=84

Pochopitelně mají i drobnější zdroje, tohle byla jen ukázka toho, co všecho je možné :-).