Ještě přidám pár poznámek z negativního pohledu:
a) smlouva je postavena tak, že bez udání důvodu CZ.NIC může kdykoli (s měsíční výpovědní lhůtou) chtít router zpět, tedy třeba těsně přes uplynutím těch 3 let; tím neříkám, že to tak dopadne - doufám, že nikoli. Ale smlouva je takto záměrně postavena (při veřejném připomínkování smlouvy to nijak nezohlednili).
b) CZ.NIC nechce popisovat, které konkrétní údaje router sbírá, zveřejňuje pouze takový obecný pokec, kde uvádí různé příklady. A zdrojové kódy, které můžeš studovat po večerech - zvláště, když se budou pořád měnit. A stejně z nich asi všechno nevyčteš, protože to tam prostě není (načítá si to dynamicky ze serveru CZ.NIC a sám si to z něj stáhnout ani podle smlouvy nesmíš, nehledě na to, že to není moc jednoduché, protože router komunikuje po nestandardním TCP protokolu).
c) router vykazuje dle diskusního fóra různé problémy jako např. odpojování od WIFI různých mobilních telefonů apod. (pravděpodobně jen softwarové chyby a časem budou možná odstraněny - rychlost odstraňování není zatím nijak závratná - což není tak překvapivé, když mají omezený počet lidí a routerů existuje jen asi 1000 ks).
d) technická podpora ze strany CZ.NICu není nic moc, tedy na odpověď si počkáš, pokud se ji vůbec dočkáš. Ze strany uživatelů je také omezené (1000 uživatelů je nic oproti komerčním routerům).
e) uživatelská příručka přiložená k routeru je výsměch, je to jedna A4 a z toho většinou zabírají informace jako specifikace, ekologická likvidace, obsah balení apod.; na webu je pár článečků popisující několik nejtypičtějších nastavení, ale nelze to nesrovnávat to s uživatelskou příručkou od komerčního routeru nebo ADSL modemu (tedy srovnat to jde a nerovnost je hodně ostrá
)
f) HW to sice není nejhorší, ale ani žádná špička. Tedy nemá to USB3, nemá to WIFI normy ac, neumí to wifi na 2.4 a zároveň 5 GHz apod. Je to hlavně výkonné, aby na tom mohli sbírat a analyzovat data. Spotřeba je několikanásobně větší než u jiných routerů.
g) nemůžeš si prakticky ověřit, že to sbírá jen to, co to sbírat podle smlouvy může - tedy do routeru se ti automaticky stahují binárky a prakticky neexistuje způsob, jak zjistit, zda odpovídají zveřejněným zdrojovým kódům.
h) pokud pro to nemáš využití (provozování nějakého serveru přímo v routeru, potřebu routování velkou rychlostí, bastlení nějakého příslušenství apod.), tak to bude jen víc topit oproti komerčním routerům. A bastlit něco pracného se nemusí vyplatit, protože jednoho dne můžeš zjistit, že CZ.NIC chce router zpět nebo třeba odejde a nebude už náhradní apod.