Arduino: měření času na motokárách

publikk

Arduino: měření času na motokárách
« kdy: 08. 05. 2014, 22:46:19 »
Zdravim pani,

Robim programatora a ako hobby riesim arduino uz par mesiacov. Celkom schopne veci som urobil a bavi ma to.

A teraz otazka: znamy ma motokarovu drahu.. A chcel by merat casy kol jednotlivym autam. Ak by bolo iba jedno, dam tam laser a pohoda.. Ale ako riesit 5 aut?

Nepoznate nejaky HW? Ktory by mi pomohol? Nejake cidlo a snimac.. Presny a s ID? Nemate tip na riesenie?

Diki
« Poslední změna: 09. 05. 2014, 13:23:47 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2014, 22:56:42 »
Laser + kamera? :)

srigi

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2014, 23:23:30 »
Osobne by som to riesil pomocou RFID cipov na podvozku motokar a cievky v mieste merania

Bla

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2014, 23:28:07 »
Na spodek každé matlakáry se dá RFID čip a na "start" několik čteček, jsou i moduly pro arduino.
http://www.dx.com/s/rfid

Pokud matlakáry jezdí jedna za druhou, pak bude stačit i jediná čtečka na startu s pořádně dlouhou cívkou.
Světelná závora se může hodit pro upřesnění času první matlakáry, ale laser sám o sobě nic neřeší, protože jen zaznamenává přerušení, pokud pojedou těsně vedle sebe, tak to zaznamená jen čas prvního a kdo je první?

Na hraní bude RFID bohatě stačit.
Cílová fotografie je ale hezký nápad.

Bla

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2014, 23:28:59 »
Osobne by som to riesil pomocou RFID cipov na podvozku motokar a cievky v mieste merania

Postnul jsi to, než jsem to nasmolil, alespoň je vidět, že to je dobrý nápad ;)


Jenda

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2014, 04:27:21 »
Stihne se RFID přečíst, když projede kolem čtečky kdovíjak rychle?

Randolf

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2014, 06:01:47 »
Tak moznosti je asi gazilion :)
Na zacatek bych zvazil, jestli je na trati nejake misto, kudy muze projet jen jedno auto, nebo neni - to hodne zmeni pozadavky na cely system.

Predpokladejme ze takove misto je:
- Ja bych se treba zamyslel nad nejakym elegantnim zpusobem, jak pomoci jednoho laseru zjistit, ktery objekt to prerusil (predpokladam, ze myslis laserovou zavoru). Napriklad na konec kazde motokary dat mrizku s vyfrezovanym carovym kodem :)

- Pokud by Ti to prislo nespolehlive, tak bych to osvitil silnou infradiodou a na kazdou motokaru dal zahnuty retroreflektor, ktery bude carovym kodem prelepeny. Na vstup arduina potom fotodiodu s infra filtrem a vstupnim zesilovacem.

- Nebo ten RFID system :)

Pokud takove misto neni:
- Kamera bude stacit, jen vypocetni vykon arduina ne.
- Vice RFID - proc ne.
- Nebo na kazdou motokaru das infradiodu s modulovanym signalem (jakekoli vzajemne ortogonalni kody) co sviti nahodu a na strop v jednom miste fotodiodu s infra filtrem + demodulaci. Nevyhoda je, ze to bude chtit napajeni na motokarach.

... no a nebo milion jinych reseni :)

Shrek

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #7 kdy: 09. 05. 2014, 08:14:58 »
Na začiatku by som to začal riešiť cez klasickú mechaniku - kinematiku. Aký systém to je vôbec schopný zachytiť a rozoznať takýto dej a aké vlastnosti musí mať (rýchlosť zberu dát).

Pri použití kamery si treba zvážiť nasledovné fakty:
- rýchlosť vozidla (pri rýchlosti 36 km/s prejde vozidlo každú sekundu 10 m dráhy),
- rýchlosť snímania kamery (aké bude rozlíšenie kamery a frekvecia snímkovania, nízke rozlíšenie - vysoká frekvecia, vysoké rozlíšenie - nízka frekvencia),
- dať si to do kopy (napr. auto ide 40 km/s, kamera sníma 25 Hz), jeden snímok bude na 0.4 m pohybu vozidla (aká bude kvalita - rozmazanie snímku, bude sa dať niečo vôbec rozoznať??).

Podobne to bude aj s použitím čipov RFID bude to stíhať, treba si uvedomiť ak tie vozidlá pôjdu s rozostupom 10 cm pri rýchlosti 40 km/s systém by mal dokázať pracovať - rozoznávať na frekvencii 100 Hz, dokáže to??
 

Mirek

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #8 kdy: 09. 05. 2014, 10:00:56 »
Nevím proč vymyslet složitosti. Pokud je nutné vyhodnocovat na trati více objektů, tak jednoznačně RFID. Pokud vím, mají to tak všechny současné casomiry tohoto druhu.

kirpike

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #9 kdy: 09. 05. 2014, 10:02:01 »
Doplnil bych:

1) Není RFID jako RFID ;)
- RFID LF (125kHz) je zcela nevhodné, pomalé, malý dosah, vždy singleread (reader zvládne jen jeden čip v poli)

- RFID HF (13,56MHz) by mohlo fungovat, ale musí se jednat o multiread (ne všechny čipy a readery to umí) variantu. Bohužel špatně funguje v blízkosti kovů.

- RFID UHF (cca 860MHz) je ideální, velmi rychlé, čipy existují i v provedení na kov, vysoká rychlost, velký dosah, bohužel vysoká cena, není na DX

- aktivní RFID, s vlastní baterií, hodně vysoká cena

2) Spolehlivost RFID jde vylepšit více čipy na jednu káru.

3) RFID se dnes běžně používá například pro měření závodů na kole. Používá se UHF (anténa z boku).
Dříve se používalo i HF, ale upustilo se od toho (anténa v pásu, který se přejížděl).

4) Pro cíl asi jedině optická závora a cílové foto. Pro čas kola je RFID postačující, ale v cíli to může být hodně těsné (reader může vrátit čísla čipů v jiném pořadí).

5) Nejrozumnější (cenově) by asi byla nějaká rychlá kamera a rozpoznávání terčíku na káře (QR Code, barevný kód, ...).

6) Pokud bys chtěl něco s Arduinem, tak možná naopak dát Arduno do každé káry, detekovat např. nějaký infra maják, výsledky odesílat po závodu přes BT. :)


Roman

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #10 kdy: 09. 05. 2014, 10:31:13 »
http://www.mylaps.com/en/products
Dříve pod značkou AMB-IT

Na výše uvedeném odkazu je sekce "Carting".

Do země se položí smyčka a na měřený objekt se přidělá transponder.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #11 kdy: 09. 05. 2014, 10:40:31 »
proc nedas reflekcni infrasenzor pod drahu pro kazde auto?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

publikk

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #12 kdy: 09. 05. 2014, 10:48:56 »
Zdravim pani,

dakujem za odpovede :) velmi si to vazim. Ano ako som povedal laser mi nic extra neriesi a chcel som ist smerom RFID - viem co kde a ako, viem ako a co funguje, ale do HW sa nevyznam vobec. Preto dakujem za opresnenie rozdielov medzi LF, HF a ULF.

Ja osobne by som to nekomplikoval, ako povedal niekto tu, dat jednu "dlhu cievku" a pod kazte auto to prednych rohov (pod auto, neviem z akeho uhla pojde do ciela, tak pod obe) jeden cip. Myslim ze to je celkom fajn riesenie.

SW zvladnem podla mna uplne v pohdoe :) cas mam takze sa s tym vyhram - podme ale k HW. Ono toereticky to nemusi byt ani arduino, urcite najdem citacky aj USBckove a napojim to na nejake ine vykonnejsie miniPC. Mini PC HW a SW si uz vyriesim.

S cim by som ale potreboval pomoct je:
- ktore presne RFID cipy by ste kupili?
- ktoru citacku presne by ste kupili? (cielova linia ma sirku 4 metre)

Nejake alternativy ak je tu niekto kto sa tomu venoval ... Co by som fakt nechcel je hrat sa na mudreh oa kupit nejake cipy, citacky a "dufat" ze je to dobra znacka, ak mate skusenosti podele sa s nimi pls :)

@Arduino na kazde auto - ma napadlo tiez ale to je overkill na support. Chcem to riesit jednym PC s konzolou ktore poservisujem aj na dialku a cipmi ktore mu dam aj do zalohy a jednoducho vymeni ak sa poskodi.. Servis - rychlo a jednoducho.

publikk

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #13 kdy: 09. 05. 2014, 11:32:17 »
Citacky QR, ciarkoveho a infra. Mi nepridu ok. Nikdy som to neriesil ale co ja viem... 4metrova cielova linia. Exterier. Rozna svetelnost rozne pocasie... 2 auta naraz a podobne.. To sa mi moc nezda. Skor RFID.

publikk

Re:Meranie casu na motokarach - riesenie?
« Odpověď #14 kdy: 09. 05. 2014, 11:48:32 »
@Roman: diki :-) ale 300e za ich transponder mi pride vela. Verim ze kvalite rfid vydu lacnejsie :-)