Arduino: měření času na motokárách

JarinBarin

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #60 kdy: 20. 05. 2014, 19:28:03 »
Po dlouhé téma, kde se píše k věci a padají konstruktivní návrhy.

Nejsem elektrikář, ale pokud jde opravdu o to nejjednodušší řešení, tak bych do nárazníku narval magnety (každé auto jiný počet/velikost) a na cílovou čáru cívku. Arduino/rasp by pak A/D převodníkem měřilo max. indukované napětí a dle toho by se poznalo auto a čas. Je to řešení pro max 5 autíček, ale tak to bylo v zadání. Jediný zásadní problém je průjezd 2 motokár současně. To by se ale dalo vyřešit kombinací cívek o šířce 1 motokáry vedle sebe (dle toho je třeba mít i příslušný počet A/D).

Např. neodymové magnety (NdFeB) jsou malé, ale velmi silné (hravě by indukovaly by napětí i 10-15 cm nad cívkou).

To podle me neni uplne idealni reseni - EMF generovane v civce je derivace magnetickeho toku podle casu, tj. rychlost s jakou motokara projede ovlivni velikost EMF napeti.


publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #61 kdy: 09. 07. 2014, 14:29:42 »
Zdravim,

po dlhsej dobe sa vraciam, jednak preto ze vam chcem napisat ako to momentalne vyzera, a jednak preto ze som v praci a mam chvilu casu :)

Ok nakoniec som sa po vasich radach zacital do rozdnych rieseni a vyslo mi ze najlepsie bude ako tu bolo pisane pouzit RFID. Na http://www.atlasrfidstore.com/ som objednal reader, 2 anteny a 12 tagov. Spolu dokopy ma to stalo nieco okolo 1500 EUR, co je s SK a CZ konkurencnou ponukou - neuveritlne skvele (+ ten pristup predajcov, ale to ja na iny clanok a na dlhsie).

2 tyzdne neskor mi to prislo domov, to uz som mal nastudovane API (ja robim rad v jave tak java API), pripravene raspberri Pi model B s Oracle JDK 8 a USB do SERIAL adapterom.

Moje UI vyzera takto:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/17524455/moto/layout.png

Mam zakladne dva mody endless cruise a standard race, s meranim na 1000cinu sekundy presne. Dosah kazdej anteny je cca 5 metrov - takze dokonale pokryju cielovu liniu. Zbastlil som mu aj semafory cez 4way channel relay.

Testoval som to zatial len na aute, kde to nemalo problem precitat tag pri rychlosti 100km/h, na motokarach to este neni, to budem montovat az o tyzden alebo tak.

Takze ak by ste mali podobny problem, doporucujem RFID :) kedze k tomu celemu pribalujem este jedno raspberryPi a 2 SD karty s imagom, tak ked sa hocico pokazi, vymena a oprava - sa spravi na mieste do minuty a nemusim tam ani chodit.

Tot vso :)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #62 kdy: 09. 07. 2014, 16:35:45 »
Díky za zpětný info a gratulace k (téměř) dokončenýmu projektu :)

ynezz

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #63 kdy: 09. 07. 2014, 20:57:24 »
Ano, antena to precte i na 5m, ale antena nerozlisuje kdo jede prvni :) Takze sice to zmeris s presnosti na pikosekundu(tady taky nezajistis aby to cetlo vzdy ve stejnem miste, takze je ta ne-presnost diskutabilni), ale uz tak presne neporesis kdo jede prvni nebo druhy, navic pokud pojedou tesne za sebou nebo nedej boze vedle sebe (pak je to o nahode). Pak treba jeste staci aby kolem stali lidi, nebo tam nekde pobliz daji stul a mas o odrazy (a zabavu) postarano...

lkjlkj

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #64 kdy: 10. 07. 2014, 01:30:18 »
@ynezz: ne neni to tak. Reader funguje jinak. Ja jenom zavolam ze chci cist po dobu X, ja mam 100 MS a pak chci vysledek (ta doba je uplne jedno) a on mi vrati nasledovne info:

- TAG ID
- kolik x ho precetl za ten dany cas
- a v ktere milisekunde from EPOCH ho precetl 1x

To znamena ze kdyz mi prejedou aj 5 anjednou tak mam info:
IDx  10x  546
IDx   8x   654
IDx  11x  756
...

a ja si uz vypocitam ze co znamena from EPOCH v mem pripade. Vim kdy race zacal (v mem from epoch), to hodnotu odectu a pak vim PRESNE na Ms heho raspberrycka, kdy ktery tag byl precten :)

Uprimne sem myslel totez jak ty ze to bude fungovat, ze nastavim snimaci okno treba 50ms, a co se tam nascanuje je holt "naraz" ale na me prekvapeni, neni  to tak :) vraci parametr v ms from epoch co je uplne dokonale.

Ano problem muze byt kdyby me zajimalo v kterem case bylo dalsi precteni v okne, treba ve kterych MS presne bylo tech 10 readu toho tagu, ale to me netrapi vubec. mne zajima jednom prvi read :) (cas za ktery motokara obehne dalsi kolo je cca 45 sekund takze za 100ms to nestihne 2x :D)

Takze ano, je to presne na MS a na me prekvapeni i pri postech jako je 3 tagy, vic sem neskousel :) dam si 3 tagy do jedne ruky (vypada to legracne) a pak tim prolitnu pres antenu a mam to presne v rade jak sem je mel v ruce :)


publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #65 kdy: 10. 07. 2014, 01:33:22 »
K odrazum a spol:

Kamosovi sem dal nakres jakou chci konstrukci bude ve vysce 2,5 metra a mirit bude pod uhlem cca 80stupnu nadol. Jediny odraz bude beton a ten to posle uplne mimo. doma v obejvaku (panelak) sem to mel presne snad na 5 cm ... myslim ze vonku budou jeste lepsi vysledky :)

ynezz

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #66 kdy: 10. 07. 2014, 15:10:19 »
@ynezz: ne neni to tak. Reader funguje jinak.

Reader nefunguje jinak, to by potom nebyl EPC1GEN2 kompatibilni. V te norme je proste definovany protokol, kde se mimo jine resi kolize, ktere pri poctu tagu > 1 urcite vznikaji, protoze jde o sdilene medium, takze se to musi nejak resit. A ten protokol to resi nahodnym zpusobem.

ale na me prekvapeni, neni  to tak :) vraci parametr v ms from epoch co je uplne dokonale.

Nahoda, idealni podminky.

Takze ano, je to presne na MS a na me prekvapeni i pri postech jako je 3 tagy, vic sem neskousel :) dam si 3 tagy do jedne ruky (vypada to legracne) a pak tim prolitnu pres antenu a mam to presne v rade jak sem je mel v ruce :)

Nahoda, idealni podminky. Ta ruka moc idealni na testovani neni, protoze nedela dobre propagaci signalu.

ynezz

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #67 kdy: 10. 07. 2014, 15:21:05 »
Jediny odraz bude beton a ten to posle uplne mimo.

Beton to neposle uplne mimo, neco urcite pohlti neco odrazi. Navic doma snad nemas holy beton, ale nejakou omitku, barvu/tapetu a pak jeste zalezi na betonu (a hlavne co je uvnitr), to vse ma vliv na utlum a propagaci signalu.

doma v obejvaku (panelak) sem to mel presne snad na 5 cm

Kecy, nebo se muzes klidne nominovat na Nobelovku :) Jinak na stole funguje vzdy vsechno 100%.

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #68 kdy: 10. 07. 2014, 16:53:45 »
Ono tezko se s tebou argumentuje kdyz toho o rfid moc nevis (nebo se pletu?). Koukni jak funguje polarizovana antena a jake ma moznosti. Napovim: funguje jako brana. Nebere siroky prostor ale uzky a dlouhy. To k presnosti polarizovanych anten. K ruseni nebo betonu, to ze mi tag nacte aj o metr nebo dva nebo 20 ZA finish line je uplne jedno, to filtruju. Pred mi to nenacte (uhel a polarizace anteny). A nakonec snad - to reseni neni nijak originalni, meri se tim treba tour de france nebo f1. Pokud to staci jim tak mne urcite (Postaveni a typ anten).

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #69 kdy: 10. 07. 2014, 16:55:34 »
Snad jenom, a utlm? Dyt to by bylo nej :-) pokud pohlti klidne aj vsechno tak o to pri rfid lip..

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #70 kdy: 10. 07. 2014, 17:15:06 »
No neda mi to a budu prehanet. Dejme tomu ze by nepresnost polarizovane anteny byla pul metru v mych podminkach (vyrobce garantuje 10cm, ale nevadi pro ease ucely dame jako priklad pul metru = 50cm).

Presnost 50cm = 0,5m
0,5 metra projede motokara za kolik ms?

Rychlost vozidla (30metrova finish line): 50km/h (= 13,9m/sec = 0,0139 m/ms)
0,5 / 0,0139 = 35,9 ms

Takze presnost i pri prehnane nepresnosti je 35ms respektive 0,035sekundy :) co si myslim slusne :) (a ne na nobelovku to neni) a btw, pokud je nepresnost 10 cm (jak uvadi vyrobce) tak vysledek je: 7ms a jeste dodam ze to je opravdu opravdu jenom extremni pripad kdy mi jeden tag veme na nepresnost(MIN) a druhou na nepresnost(MAX).

publikk

Re:Arduino: měření času na motokárách
« Odpověď #71 kdy: 22. 07. 2014, 11:05:29 »
Tak instalacni akce za mnou.. V kratkosti to byl horor, ale ne kvuli memu reseni, ale z duvodu "chorvatske" organizaci projektu... Po 5 dnech na miste sem konecne mohl resit svuj system (dovlena to byla ale fajn). Kazdopadne, v 5 den (az mi privedli elektrinu) sem nahodil veci podle planu a voila :D merilo to jak ma :D

5 motokar, max rychlost, strany drahy - zadny problem. Vsechno bral jak ma. Pri nejhorsich podminkach precetl tag prumerne 5x v nejlepsim pripadu kolem 20x

Male video z prvni jizdy:
https://www.youtube.com/watch?v=iXrzMAqC4SY&feature=youtu.be

V tom case jeste bezel jeden update tak redraw UI chvili trva :) a neboli nahodene semafory (a zvukovy start) tak se odpocitavalo :) ale mereni jako take super :) (a to to byl prvni pokus s antenama, ani vyska ani pozice se nemenila, nebylo treba)