Hledání symbolických odkazů

Zuzana

Hledání symbolických odkazů
« kdy: 08. 03. 2014, 11:31:06 »
Ahoj. Potrebovala bych poradit s timto zadanim. Nejak nevim co se tim primo mysli a ani jak bych to udelala.. v adresáři /usr/lib je spoustu souborů a symbolické odkazy na ně. Vypiš soubory, na které žádný přímý symbolický odkaz z /usr/lib nevede (tedy pokud vede z /lib, jako by nebyl).
Diky za kazdou radu.
« Poslední změna: 09. 03. 2014, 19:55:51 od Petr Krčmář »


RAII

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #1 kdy: 08. 03. 2014, 11:38:07 »
man ls

noname

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2014, 12:05:56 »
Já bych to udělal třeba následujícím způsobem. Možná to ale půjde i efektivněji...

Kód: [Vybrat]
ls -al /usr/lib | grep -iv "^l"

Tohle je hodně začátečnická otázka vhodná spíše pro Google.
K čemu to potřebujete?

PS: Zkontrolujte si, jestli jsem někde neudělal překlep. Bohužel nejsem právě u PC, kde bych to mohl zkopírovat z Bashe.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Unix - dotaz
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2014, 13:38:10 »
@noname: Obavam se, ze to bude ponekud komplikovanejsi: "Vypiš soubory, na které žádný přímý symbolický odkaz z /usr/lib nevede", ne seznam souboru vycisteny o symlinky.

BTW, Zuzana to dostala jako zadani do skoly, tak s tou pomoci neprehanej a leda tak postrc. Jinak ze skoly vyleze tak blba, ze bude dobra tak do politiky.

Petr Bravenec

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2014, 14:23:40 »
find: vypsat všechny soubory
find: vypsat obsah všech linků
sort
uniq

Potřebné parametry jsou popsané v manuálu.


noname

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2014, 14:34:01 »
@noname: Obavam se, ze to bude ponekud komplikovanejsi: "Vypiš soubory, na které žádný přímý symbolický odkaz z /usr/lib nevede", ne seznam souboru vycisteny o symlinky.

BTW, Zuzana to dostala jako zadani do skoly, tak s tou pomoci neprehanej a leda tak postrc. Jinak ze skoly vyleze tak blba, ze bude dobra tak do politiky.

Tak to by už měla vědět ona, proč do té školy chodí a co od ní vlastně chce...
Ono jde o to, že se snažím vždycky nějak rozumně odpovídat na dotazy bez formulací ve stylu RTFM, UTFG, BFU atp. protože každý někdy nějak začíná a stává se, že potřebuje pomoct s někdy hodně triviálním příkladem (a Linux mám k dispozici zdarma, takže tam to beru spíše jako vracení alespoň toho mála co mám zpět). Ono si člověk ne vždy dokáže představit, jak se začátečníkovi řeší různé banality, když už úplně začátečník není, tak to trošku kompenzuju. Ostatně klidně se může stát, že to potřebuje kvůli něčemu jinému, přestože u ní to příliš pravděpodobně nevypadá.
Je na Zuzce, aby si promyslela, jestli chce diplom (a vyhodit od prvního pohovoru) nebo znalosti a na jejich základě kvalitní práci. Občanku asi má, svéprávná tedy (snad) bude. Tohle už není učivo základní školy abych přemýšlel, jestli mám tato rozhodnutí dělat místo ní. Ale asi to už nebudu hrotit do konce...   

Petr Bravenec

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2014, 14:57:22 »
@noname - ten dotaz zní na "Unix" - narazil jsem na dostatečné množtví různých unixů, abych tušil, že na každé odrůdě unixu bude výstup z příkazu ls odlišný. I kdybych uvažoval jen Linux, běžně se dá setkat se dvěma zcela odlišnými světy: bash + coreutils nebo busybux. A i kdybych uvažoval jen linux + bash + coreutils, pak je výstup závislý na nastaveném locales.

Formátovaný výstup ze systémových utilit určený pro běžnou administrátorskou práci se samozřejmě dá použít, ale moje zkušenosti mi říkají, abych se na to nespoléhal. Co vám funguje teď, nemusí fungovat v noci (až to pustíte z crontab).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Unix - dotaz
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2014, 15:14:14 »
@noname: Tak jo, tak az prijde s pokusem o reseni s tim, ze ji to nejak nechrochta, protoze tam ma nekde chybu, tak ji postrc o kus dal. Aby ti nahodou s tim diplomem bez znalosti jednou nedelala sefovou.

Jimm

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #8 kdy: 08. 03. 2014, 15:29:43 »
Jarda +1. :)

noname

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #9 kdy: 08. 03. 2014, 15:46:11 »
@noname - ten dotaz zní na "Unix" - narazil jsem na dostatečné množtví různých unixů, abych tušil, že na každé odrůdě unixu bude výstup z příkazu ls odlišný. I kdybych uvažoval jen Linux, běžně se dá setkat se dvěma zcela odlišnými světy: bash + coreutils nebo busybux. A i kdybych uvažoval jen linux + bash + coreutils, pak je výstup závislý na nastaveném locales.

Formátovaný výstup ze systémových utilit určený pro běžnou administrátorskou práci se samozřejmě dá použít, ale moje zkušenosti mi říkají, abych se na to nespoléhal. Co vám funguje teď, nemusí fungovat v noci (až to pustíte z crontab).

Chápu, už to raději nechám být...

Jenda

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #10 kdy: 08. 03. 2014, 16:31:32 »
Náhodou chodím na stejnou školu na stejný předmět. Vylistoval jsem si všechny ne-linky a pak jsem v cyklu procházel všechny symlinky (man find, man readlink) a vyhazoval z toho prvního listu ty, na které něco vede.

RAII

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #11 kdy: 08. 03. 2014, 18:39:34 »
Jendo, na kterou školu chodíš? Zajímalo by mne kde nutěj žáky dělat takový sračky, jsem zásadně proti činění kravin...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Unix - dotaz
« Odpověď #12 kdy: 08. 03. 2014, 19:31:38 »
@RAII: Proc je to kravina? Mozna, ze tenhle priklad se v praxi zrovna nepouzije, nicmene donuti zaka myslet a premyslet, jak zkombinovat prikazy a o tom prece *NIXy jsou.

Jenda

Re:Unix - dotaz
« Odpověď #13 kdy: 09. 03. 2014, 03:40:20 »
Jendo, na kterou školu chodíš? Zajímalo by mne kde nutěj žáky dělat takový sračky, jsem zásadně proti činění kravin...
MFF UK, obor informatika. Nepřijde mi to jako sračky, dělám admina a skriptíky podobného rázu píšu furt (zrovna na tento předmět moc nechodím, protože už to umím).