Linux admin: školení vs. samostudium

jslady

Linux admin: školení vs. samostudium
« kdy: 24. 02. 2014, 11:24:24 »
Ahoj vsem,

uz nejakou dobu si hraju s Linuxem. Rekl bych tak 4-5 let. Za tu dobu jsem na svych pocitacich vystridal, tak jak to velmi casto byva, kdyz ma clovek na vyber, mnoho distibuci a snad se i pri tom neco malo naucil. V praci spravuji servery s CentOSem a Debianem (mail, samba, ftp, proxy, firewall, vpn..), ale stale nemam zadny rozumny papir a vetsina vedomosti prisla na zaklade uceni jako "pokus-omyl", nebo "neco potrebuju, najdu si na forech jak to provest"..

Rad bych ale sve znalosti nejak upevnil, zlepsil atd. Mam investovat do skoleni, napr. Gopas, nebo je lepsi precist si par knizek a u toho sam zkouset jako doted? Mym cilem jsou Red Hat certifikace, ale Red Hat skoleni je ted mimo moje moznosti a kdyz na skoleni Red Hat prijdu s vice znalostmi, tak si nemyslim, ze by to ve vysledku bylo na skodu.

Takze vlastne hlavni otazkou je: Mam jit do skoleni nebo ucit se sam? Pokud skoleni, tak ktere a kde doporucujete, aby to melo smysl, navaznost, kvalitu..A pokud self-study, tak jake knizky byste mi doporucili?

Dekuji predem za Vase nazory:-)
« Poslední změna: 24. 02. 2014, 13:05:22 od Petr Krčmář »


kuja

Re:Linux Admin --> skoleni vs. selfstudy
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2014, 12:41:46 »
Ahoj,

ja se venuju Linuxu cca 16 let. Od svych 14, zivim se tim cca 10 let a nejvic vedomosti a znalosti sem dosahnul primarne samostudiem.Nicmene *nix systemy jsou tak rozsahly, ze si clovek stejne vsechno detailne nepamatuje a je dobry mit uchovany urcity povedomi, kde to aspon hledat.

Kurzy Red Hatu jsou dobry, ale je to spis ciste pro RHEL a derivace, univerzalnich veci je tam tak 1/3 - 1/2. Sam mam udelany certifikace RHCT a RHCSA na RHEL5 a RHCSA a RHCE na RHEL6. Je teda pravda, ze mi to platil zamestnavatel, soukrome bych si to bral jenom jako OSVC. Kurzy jsou dost drahy. Gopas kurzy nedokazu posoudit.

Jinak k tem otazkam...pokud se chces zamerovat na RHEL a derivace, tak je skoleni Red Hatu kvalitni. RHCE uz dokaze otevrit i dvere na zajimavejsi pozice :)

Samostudium je v open-source svete nutnost, bez toho se clovek nikam neposune. A metoda cteni a zkouseni, pripadne pokus-omyl je asi nejrozumnejsi, aspon clove nezakrni a zjisti, jak to funguje...

Dobry je taky si o sobe nemyslet, ze je clovek superman a vedet, kde ma clovek slaby mista a co zlepsovat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2014, 00:00:31 »
Manazeri maji papiry radi. Leckdy radsi vezmou blba s hodne papiry a dukladne vylhanym CV, nez genia bez papiru.

metro

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2014, 00:34:00 »
A co teprve HR kravky. Tam je papír něco jako kdybys na první rande přijel v Mercedesu. Nic to neznamená, ale na ně to zapůsobí :)

Honza

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2014, 02:05:51 »
Nikdy sem na zadnym skoleni nebyl, coz neznamena ze ti nemuze pomoct. Nevyhoda je pomerne vysoka cena, nicmene pokud ti to zamestnavatel zaplati tak proc do toho nejit :). Mne dala vdycky hodne priprava na certifikace (RHCE + dalsi *nixy), pomuze ti totiz si nektery myslenky utridit a dat tomu ucelenou formu. Certifikaci rozhodne doporucuju, urcite se da udelat i bez skoleni jinak  na netu se vali k rhce pomerne dost zajimavych knizek, ktere Te na zkousku velmi dobre pripravi.


Amon

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2014, 06:38:41 »
Jarda:
A genia poznají jak? (ne že bych se zastával dnešní praxe kdo nemá MBA je nýmand). Ale tím, že přijde na pohovor a řene "tak tady mě máte, dál nehledejte" a vzdělání bude mít základní?

Jeden extrém je přijímat člověk, "protože má 5 diplomů" a druhý, že nemá ani střední, ale je "prý" geniální.


?

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2014, 09:14:23 »
Jarda:
A genia poznají jak? (ne že bych se zastával dnešní praxe kdo nemá MBA je nýmand). Ale tím, že přijde na pohovor a řene "tak tady mě máte, dál nehledejte" a vzdělání bude mít základní?

Jeden extrém je přijímat člověk, "protože má 5 diplomů" a druhý, že nemá ani střední, ale je "prý" geniální.
A byl jste někdy na pohovoru? Většinou tam čeká test a otázky. A pokud ten "prý" génius projde, tak zkušební doba. Nikdo snad ndes nepřijme člověka, který to "prý" umí.

j

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2014, 09:22:38 »
A co teprve HR kravky. Tam je papír něco jako kdybys na první rande přijel v Mercedesu. Nic to neznamená, ale na ně to zapůsobí :)

Proto kazdej rozumnej clovek tyhle kravky v pripade hledani cloveka, kterej necemu rozumi, zcela eliminuje. Jinak osobni zkusenosti, a zkouseni jsou 100x lepsi nez nejaky skoleni. Mam i zcela osobni zkusenosti s lidma s hromadama vsemoznych certifikaci, kteri nebyli schopni vyresit to, co sem si ja metodou google/pokus/omyl ... posteloval i bez tech papiru.

Jarda:
A genia poznají jak? (ne že bych se zastával dnešní praxe kdo nemá MBA je nýmand). Ale tím, že přijde na pohovor a řene "tak tady mě máte, dál nehledejte" a vzdělání bude mít základní?

Jeden extrém je přijímat člověk, "protože má 5 diplomů" a druhý, že nemá ani střední, ale je "prý" geniální.
Pokud mi toho genia doporuci znamej, nebo se snim setkam nekde pri nejaky praci ... tak ho vemu hned. Spis bude vubec problem ho prekecat/preplatit. Defakto vsechny IT firmy neustale hledaji pouzitelne lidi, a vsichni moc dobre vedi, ze hledat pres inzeraty/agentury/... je naprosto nanic, protoze jediny co jim dorucej, je prave balicek opapirovanych, ale zcela nepouzitelnych subjektu.

OMG

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2014, 10:11:43 »
Jarda:
A genia poznají jak? (ne že bych se zastával dnešní praxe kdo nemá MBA je nýmand). Ale tím, že přijde na pohovor a řene "tak tady mě máte, dál nehledejte" a vzdělání bude mít základní?

Jeden extrém je přijímat člověk, "protože má 5 diplomů" a druhý, že nemá ani střední, ale je "prý" geniální.
A byl jste někdy na pohovoru? Většinou tam čeká test a otázky. A pokud ten "prý" génius projde, tak zkušební doba. Nikdo snad ndes nepřijme člověka, který to "prý" umí.

A ty jsi někdy někoho přijímal? Vzít někoho do zkušebky a tam zjistit, že to není ten správný a vyhodit ho, stojí spoustu peněz. Zaprvé je to administrativa - ale to je ten nejmenší problém. Zadruhé je to plat toho člověka ve zkušebce a to je pořád ten menší problém. Zatřetí jde o to, že se tomu člověku musí někdo věnovat. Nějaký zkušený pracovník mu vysvětluje co jak a proč u nás děláme. Firma, co dělá správu IT má většinou tuny vlastních skriptů (obvykle ne úplně dokonale, nebo ne úplně aktuálně zdokumentovaných), kterými si automatizuje obvyklé úlohy - to stojí spoustu času a úsilí, do toho někoho jenom začít zaškolovat.
A začtvrté - a to je nejhorší - zpozdí se příchod toho správného nového. Když vezmete do zkušebky špatného člověka, tak skoro vždy přijdete o ty ostatní nadějné kandidáty, které už jste si prověřili a absolvovali s nimi pohovor. Takže pak začínáte znova. A nového zaměstnance obvykle nepřijímáte proto, že si tak nějak říkáte, že by to tak nějak chtělo, ale protože stávající zaměstnanci nestíhají, nebo brzy stíhat nebudou.

Je logické, že firma má silnou motivaci vybrat toho správného kandidáta už v přijímacím řízení a výpověď ve zkušebce je prostě mimořádný opravný prostředek.

Takže říkáš test. No a co všechno musí ten test obsahovat, aby skutečně prověřil, že ten člověk umí všechno, co bude potřebovat, aby prověřil, že je to člověk, který bude schopen se dále vzdělávat a celkově na to má?
V tomto typu diskuzí se obvykle všichni shodují, jak certifikačními testy projdou i lidé, kteří vůbec nic neumí - ale bude fakt tvůj soukromý test lepší a obsáhlejší?
Kolik času chce vaše firma trávit přípravou testů, trávením času se zkoušeným a kolik času následnému vyhodnocení?

Nějaká certifikace je prostě výborné vodítko, že ten člověk něco zvládl, něco absolvoval. Zejména v případě, kdy je to samouk bez komerční praxe, protože tam nikdy nevíte, co vlastně teda umět bude a co umět nebude.
Mezi lidma, kteří nikdy nepracovali jako admini a tvrdí o sobě, že umí administrovat linux jsou diametrální rozdíly, Né každý má čas a chuť si je postupně všechny zvát na pohovor a tam zjistit, že s 90 % z nich se nemá o čem bavit.

OMG

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2014, 10:25:16 »
Proto kazdej rozumnej clovek tyhle kravky v pripade hledani cloveka, kterej necemu rozumi, zcela eliminuje.
A proto značná část firem pořád hledá lidi i přes agentury a některé dokonce výhradně přes agentury :-)

Jinak osobni zkusenosti, a zkouseni jsou 100x lepsi nez nejaky skoleni. Mam i zcela osobni zkusenosti s lidma s hromadama vsemoznych certifikaci, kteri nebyli schopni vyresit to, co sem si ja metodou google/pokus/omyl ... posteloval i bez tech papiru.
Výhodou školení je, že je nějak ucelené a projedou se tam i věci, které by samouk přeskočil, protože mu nejdou, nebo protože si neuvědomuje, že to bude potřebovat. A je tam nějaký lektor, který vám za 30 sekund řekne něco, co začátečník samouk googlovat třeba půl dne - a stejně by to bylo o znovuvymýšlení kola a drbání se pravou rukou za levým uchem.
S adminy samouky tak velké zkušenosti nemám, ale programátoři samouci jsou na tohle experti.

To, že ty jsi génius a setkáváš se se samými blbci je prostě tvůj těžký životní úděl, ale každý takový není.


Pokud mi toho genia doporuci znamej, nebo se snim setkam nekde pri nejaky praci ... tak ho vemu hned. Spis bude vubec problem ho prekecat/preplatit. Defakto vsechny IT firmy neustale hledaji pouzitelne lidi, a vsichni moc dobre vedi, ze hledat pres inzeraty/agentury/... je naprosto nanic, protoze jediny co jim dorucej, je prave balicek opapirovanych, ale zcela nepouzitelnych subjektu.
Tak je jasné, že osobní doporučení zkušeného člověka je výborné vodítko při výběru zaměstnance. Ale to je úplně fuk, protože to vůbec není naše situace. My tady máme samouka bez komerční praxe. Kdo ho asi tak doporučí? S certifikátem porostou jeho šance, že někoho zaujme.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2014, 10:51:20 »
  • Agentury - je pravda, že některé firmy hledají lidi přes agentury. Co jsem se ovšem dozvěděl od head-huntera já je fakt, že se tak hledají za a) špatně sehnatelné profese (senior java programátor) b) levné profese s vysokou mírou fluktuace (omezení papírování atd...). Jako linuxový admin můžu říci, že většina firem adminy přes agentury nehledá. Důvod je ten, že adminů je na trhu dostatek, není jich sice přebytek, ale když si firma dá inzerát na jobs.cz, tak se jí ozve 5 zájemců, tak proč platit agenturu?
  • Certifikace - mám cisco certifikaci, rozhodně když jsem neměl praxi, tak to bylo dobré vodítko pro firmy a fungovalo to. S nabytou praxí to víceméně nikoho nezajímá. Paradoxem je - a to jsem vážně nepracoval v jedné společnosti, že nikdy nikdo tu certifikaci nechtěl vidět. Už pár firem si ověřovalo moje maturitní vysvědčení, ale cisco certifikaci nikdo!
[li]Školení - moje zkušenost je taková, že nejlepší a nejlevnější metodou jsou on-line školení, a i tam je často možno získat nějaký certifikát o absolvování. Je pravdou, že na školení (a to i tom on-line) se často projde to, co by nějaký samouk prostě vynechal.
[/li][/list]

meats

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2014, 12:54:07 »
myslíte že by mi nějakej ten kurz mohl zaplatit pracák? měl bych o to zájem ale platit se mi to nechce  ;)

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2014, 13:08:23 »
Hele ptal jsem se na to, v podstatě pracák může zaplatit cokoliv, ale musí to projít komisí a reálně oni dávají přednost absolventům a lidem nad 50 let. 3.000,- Kč placené přes PayPal ale pracák určitě neproplatí, kort od nečeské firmy. Myslím, že se jedná o tak směšnou částku, že by sis jí mohl zaplatit i sám.

Na pracáku ovšem existují kurzy podnikání - účto, jak vystavovat faktury atd... A o to bych se taky zajímal, to přeci jenom k oboru patří a pracák je ochoten to po 3-4 měsíční evidenci zaplatit.

meats

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #13 kdy: 25. 02. 2014, 13:24:36 »
a myslíš že by mi mohli zaplatit normální řidičák na auto a pak na zdvižku? 8) těch 10 tisíc za B a nevim kolik za zdvižku už je pro mě fakt dost peněz, jsem na pracáku, kde ty prachy mám vzít?

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #14 kdy: 25. 02. 2014, 13:27:18 »
A nechtěl by si, aby ti ještě zaplatili kněžku lásky a účet v hospodě? Myslím, že ty peníze můžeš vzít tak, že nějaké vyděláš nějakou těžší prací, a pak si uděláš tu rekvalifikaci třeba na ředitele firmy.