Linux admin: školení vs. samostudium

meats

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #15 kdy: 25. 02. 2014, 13:30:06 »
kněžku lásky a účet v hospodě by mi taky mohli zaplatit, nezlobil bych se  :)


Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #16 kdy: 25. 02. 2014, 14:27:41 »
A byl jste někdy na pohovoru? Většinou tam čeká test a otázky. A pokud ten "prý" génius projde, tak zkušební doba. Nikdo snad ndes nepřijme člověka, který to "prý" umí.

No jen taková malá zkušenost. Byl jsem před léty (chtěl jsem změnu) na pohovoru u firmy.
Podotýkám, že jsem s tou firmou již před tím cca 4-5 let spolupracoval jako OSVČ a nebyl jsem neznámý pro ně.
A tak jsem chtěl k nim jako stálý, admin.
Pohovor s člověkem trval 4 hodiny, byl to odborník, takže jsme vedli normální dialog co kdo umí, a jak se to dělá.
V té době jsem o Windows Serverech nevěděl tolik abych se "prsil" že to je brnkačka, a neříkám to ani teď.
Pak pohovor s vedoucí (nic proti ženám jako šéfům nemám) a odpověď, nebereme neumíte Windows Servery.

Fajn. Ten člověk co jsem s ním dělal pohovor, mne ale chtěl, do teamu na Wifi sítě. Lezení po stožárech, natahování kabeláže a další fajnovosti...

Odpověď číslo 2. Nemůžete u nás dělat technika přes WiFi sítě, protože neumíte Windows Servery....

Pak vzali postupně, jak mi řekl obchodník z té firmy postupně 6 lidí. Ti sice tvrdili, že mají titul ing./MBA, a že WinServery jsou brnkačka. Ale ani jeden to neuměl.

Takže záleží spíše ani ne na vědomostech, ale na tom kdo má jaký titul a umí to prodat.

Já je umím. Ale tvrdit, že bez problémů by mi bylo stydno. Dělám v oboru jen 22 let.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #17 kdy: 25. 02. 2014, 14:37:42 »
PetrTv: Když je majitel blb je skoro lepší, že vás nepřijal  ;D

j

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #18 kdy: 25. 02. 2014, 14:47:56 »
myslíte že by mi nějakej ten kurz mohl zaplatit pracák? měl bych o to zájem ale platit se mi to nechce  ;)

Zaplati, ale ne to,. co si vyberes ... zaplati to, od koho dostava sefko provize ... trebas "ridicak na pocitac" ... tam ti vysvetli, ze jediny textovy editor je word a internet je to modre E.

2PetrTv.: To je presne o tech kravkach ...

Znamej hledal cloveka, od kteryho ani neocekaval ze prijde a bude z fleku umet ... ale ocekaval od nej, ze bude mit zajem a vseobecnej prehled v oboru. Zadal to hr ... vcetne specifikace prace. Po nejaky dobe, kdyz mu chodili jen samy kravataci ... a casto naprosto mimo obor ... tak zacal resit, nasel si inzerat ... a zjistil, ze hr pipina to komplet prekopala a napsala tam naprosty kraviny. Jako bonus vsechny pouzitelny lidi (jak zjistil z cvcek) odfiltrovala ... protoze prisli trebas ve svetru a dzinach.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #19 kdy: 25. 02. 2014, 15:07:41 »
On to tu někdo psal, šetří se nejvíce na HR, a pak se všichni diví, že tam mají HR pipiny ;-)


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #20 kdy: 25. 02. 2014, 15:31:00 »
to j:
Ridicak na pocitac neni pro adminy, ale pro lidi kteri pouzivaji pocitac jako nastroj a plne ECDL je pro bezneho uzivatele pomerne dost slozite i kdyz se prevazna cast da dat s pomoci napovedy.

Urady prace maji dotace z EU a daji se proplatit i skoleni. Problem je, ze je to administrace navic a v neposledni rade u vlastnich skoleni musi pracovnik rozhodnout o jeho vhodnosti a tim prevzit zodpovednost coz neni uplne oblibena cinnost kancelarskejch krys.

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #21 kdy: 25. 02. 2014, 20:42:50 »
PetrTv: Když je majitel blb je skoro lepší, že vás nepřijal  ;D

Ale to nebylo o majiteli. Toho jsem sice znal, ale ten na to salám, to rozhodovala vedoucí oddělení.
Mne spíše rozesmálo, to zdůvodnění. "Nemůžeme Vás zaměstnat na pozici montážního technika, protože neovládáte OS Windows Server".
A to byla šefová IT oddělení.

Ale je fakt, že tehdy mne to trochu urazilo, a hodně mrzelo. O tu práci jsem stál, tehdy. Chtěl jsem se něco nového naučit, a jak se to naučit, než to dělat ? A mít k dispozici, schopného kolegu.

A tak se živím v oboru, ale hold ne u této firmy.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #22 kdy: 25. 02. 2014, 20:48:39 »
to j:
Ridicak na pocitac neni pro adminy, ale pro lidi kteri pouzivaji pocitac jako nastroj a plne ECDL je pro bezneho uzivatele pomerne dost slozite i kdyz se prevazna cast da dat s pomoci napovedy.
No bohužel, to co je učí na tom "Řidičáku na počítač" jsou mnohdy takové kraviny, že kroutím hlavou, že proboha to snad si dělají srandu. Můj vlastní syn uměl v 6ti letech více, než je tam naučí. Bohužel.


Urady prace maji dotace z EU a daji se proplatit i skoleni. Problem je, ze je to administrace navic a v neposledni rade u vlastnich skoleni musi pracovnik rozhodnout o jeho vhodnosti a tim prevzit zodpovednost coz neni uplne oblibena cinnost kancelarskejch krys.
Spíše je to o tom, kdo dá více do kapsy úředníkovi. Podle toho se dělají kurzy.

Ale vraťme se k tématu. Pokud se chce původní tazatel stát adminem, má jen tři možnosti.
1. investovat do vzdělávání a jít na školení u dobré organizace. Ale myslím si, že jedno stačit nebude
2. najít si osobního Guru, a trpělivě z něj vytahat potřebné informace
3. vyhradit si veškerý volný čas  a prostředky pro samostudium.

Já dělám č. 2 a 3. a už 22 let :-) je to nekonečný boj. Stále někdo vymýšlí něco nového.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #23 kdy: 26. 02. 2014, 09:04:42 »
to PetrTV:
Nevim co kdo koho uci na ridicaku, ale sam sem plne ECDL pred lety delal (jenom zkousku bez skoleni) a za leta podpory koncovych uzivatelu muzu s klidnym srdcem rici, ze naprosto drtiva vetsina tech lidi by to nedala. Ne ze by mi ECDL nekdy k necemu bylo, ale nejspise nikdy neuskodilo a pokrocilejsi veci tam opravdu dokazou praci zjednodust a zefektivnit.
Nektere veci skutecne moc az vubec k nicemu nejsou, ale clovek musi umet filtrovat. Zazil jsem zamestnavatele v office sfere kde ECDL bylo deal breaker at stejne tak jako muze byt titul nebo certifikace.
Nicmene je asi kazdemu jasne, ze ECDL proste neni certifikace mirena na IT profesionaly.

RHCSA a RHCE etc. jsou na druhou stranu dobrou prupravou chci-li delat s linuxem. RH klony se dost pouzivaji a obe cert. daji velmi solidni zakladdo problematiky. Z me vlastni zkusenosti muzu rici, ze pokud clovek umi veci na RHCE tak uz je kvalitativne vise nez vetsina adminu a to zrejme i s velmi kvalitnima znalostma z RHCSA.
Skoleni na to jsou drahe, ale da se sehnat spousta materialu a samostudovat a vlastni certifikacni zkouska vyjde na cca 8k u obu zminenych. Vyssi levely jsou pak uz drazsi, nicmene pokud clovek dokaze nenajit praci s RHCSA a RHCE certifikatem tak je mi ho lito a kdyz praci ma, tak usetrit 20k nebo kolik vlastne ted ta zkouska stoji je mozne, pokud se chce.
Podobne je to s MS kde se napriklad spousta veci da naucit na MS Virtual Academy a zadarmo a pripadne si pak udelat i jejich cert.
Nedavno sem absolvoval skvele skoleni na mkrotik s Jaromirem Cihakem, coz je clovek s letityma zkusenostma, ktery dokaze veci podat velice zajimavou formou a oboje skoleni+ prakticka zkouska a test na certifikaci mikrotik vyjde, jestli se nepletu, na 5k.
Pak tu mame spoustu seminaru a prednasek volne nebo za nizsi poplatek dostupny napriklad na univerzitach, hackerspacech nebo primo v komunite.

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #24 kdy: 26. 02. 2014, 16:16:34 »
to PetrTV:
Nevim co kdo koho uci na ridicaku, ale sam sem plne ECDL pred lety delal (jenom zkousku bez skoleni) a za leta podpory koncovych uzivatelu muzu s klidnym srdcem rici, ze naprosto drtiva vetsina tech lidi by to nedala. Ne ze by mi ECDL nekdy k necemu bylo, ale nejspise nikdy neuskodilo a pokrocilejsi veci tam opravdu dokazou praci zjednodust a zefektivnit.
Nektere veci skutecne moc az vubec k nicemu nejsou, ale clovek musi umet filtrovat. ...............zkraceno......
Ale já s tebou plně souhlasím. Bohužel my IT co jsme zvyklí už nepodstatné věci filtrovat by jsme měli s plným ECDL docela problém. Pokud jsme v "provozu" nikoliv vědci.

Ale na druhou stranu, ty vědomosti jsou jako všechny ostatní naším bohatstvím.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

chsajarsa

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #25 kdy: 26. 02. 2014, 17:15:48 »
  • Agentury - je pravda, že některé firmy hledají lidi přes agentury. Co jsem se ovšem dozvěděl od head-huntera já je fakt, že se tak hledají za a) špatně sehnatelné profese (senior java programátor) b) levné profese s vysokou mírou fluktuace (omezení papírování atd...). Jako linuxový admin můžu říci, že většina firem adminy přes agentury nehledá. Důvod je ten, že adminů je na trhu dostatek, není jich sice přebytek, ale když si firma dá inzerát na jobs.cz, tak se jí ozve 5 zájemců, tak proč platit agenturu?

Dobrych linux adminu opravdu neni hodne. I to je duvod proc jejich platy porad stoupaji. Nekdo se sice ozve, ale je to dost neuspokojujici. Prehled jsem si udelal pri vyberovych rizenich, kdy jsem hledal 3 kolegy do teamu. Pokud vyradite lidi, kteri posilaji na CV fotky ze sprchy, uz v CV vidite, ze v nem maji logicke rozpory, tak moc lidi nezbude. Na pohovar pak prijdou lidi, kteri pred vas daji papir s cislem certifikace s tim, ze test delat nebudou(Nic proti certifikacim take neco mam). Nakonec z tech par lidi jich par odpadne a zustanou lidi, kteri jsou velice schopni a maji podle toho take financni ocekavani(coz je vetsinou dalsi problem).

Mimochodem certifikace jsou potreba hlavne na dodavatelske strane. Urcite s nimi je vetsi sance projit alespon tim prvotnim sitem.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #26 kdy: 26. 02. 2014, 17:35:35 »
Nakonec z tech par lidi jich par odpadne a zustanou lidi, kteri jsou velice schopni a maji podle toho take financni ocekavani(coz je vetsinou dalsi problem).

Co berete jako přehnaná finanční očekávání? Dobrý admin si samozřejmě řekne o 40-50k Kč v Praze, ale tady dělá dobrá sekretářka za 30-40k Kč, tak čemu se divit?

Mě hodně firem říkalo, že jsou schopny nabídnout 30k Kč, ano tak za tyto prachy seženete juniora, ale se seniorem bych nepočítal. Pokud máte problém jako firma konkurovat na pracovním trhu, tak to není problém adminů. Ano, samozřejmě pokud si někdo řekne 100k Kč na pozici linux admina, tak je vidět, že je hlavou v oblacích.

Ale furt admina přes Jobs.cz najdete. Zkuste si na jobsech najít Senior Java vývojáře - nemožné i když nabídnete 70-90k Kč měsíčně. To je teprve nedostatková profese. Tam nejde o to, že si nemáte z koho vybírat, tam po vyřazení tragédů nezbude nikdo a když jim nabídnete 50kKč, tak se vám vysmějou!

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #27 kdy: 26. 02. 2014, 17:43:16 »
Ale furt admina přes Jobs.cz najdete. Zkuste si na jobsech najít Senior Java vývojáře - nemožné i když nabídnete 70-90k Kč měsíčně. To je teprve nedostatková profese. Tam nejde o to, že si nemáte z koho vybírat, tam po vyřazení tragédů nezbude nikdo a když jim nabídnete 50kKč, tak se vám vysmějou!

Nechci flame. Ale když nebude z Prahy, ale ze severu moravy, a opravdu to bude umět, pak s těmi 50kKč možná uspěješ.

Spíše je tragédie jiná věc, že naše školství, a to myslím už i to základní, absolutně nepodporuje vývoj takových jedinců.
Obávám se, že pokud by i byl nějaký žák či student potencionálně talentovaný, tak ho naše školství zabije do průměru.
To mi vadí více.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #28 kdy: 26. 02. 2014, 18:15:23 »
Nechci flame. Ale když nebude z Prahy, ale ze severu moravy, a opravdu to bude umět, pak s těmi 50kKč možná uspěješ.

Spíše je tragédie jiná věc, že naše školství, a to myslím už i to základní, absolutně nepodporuje vývoj takových jedinců.
Obávám se, že pokud by i byl nějaký žák či student potencionálně talentovaný, tak ho naše školství zabije do průměru.
To mi vadí více.

No takhle, já jsem v Praze, situaci na Moravě nemůžu komentovat, protože jsem tam práci nikdy nesháněl, ale samozřejmě tam platy asi budou nižší. A taky když si tam člověk pořídí barák (na severní Moravě) tak zaplatí trošku jinou hypo než v Praze, navíc má jistotu, že do práce může jet autem a zaparkovat (v Praze často nereálné). Ani bych se nedivil, kdyby se Javista na severu moravy měl lépe než Pražák, samozřejmě ne finančně, ale co se životní úrovně týká.

A k našemu školství. To je tragédie, kdykoliv to komentuji, tak mě lidi shazují, že co to plácám o VŠ, že jsou dobré, ale já si to nemyslím. Slyšel jsem tu někde na fóru, že ve 3 stupni FIT člověk neví co je to ORM  :'(  ::)

Re:Linux admin: školení vs. samostudium
« Odpověď #29 kdy: 26. 02. 2014, 18:35:41 »
No takhle, já jsem v Praze, situaci na Moravě nemůžu komentovat, protože jsem tam práci nikdy nesháněl, ale samozřejmě tam platy asi budou nižší. A taky když si tam člověk pořídí barák (na severní Moravě) tak zaplatí trošku jinou hypo než v Praze, navíc má jistotu, že do práce může jet autem a zaparkovat (v Praze často nereálné). Ani bych se nedivil, kdyby se Javista na severu moravy měl lépe než Pražák, samozřejmě ne finančně, ale co se životní úrovně týká.
No až zas tak rozdílné ceny to nejsou. Banky jsou všude stejní vydřiduši.
S tím parkováním to už taky není žádná sláva. V městě kolem 40tis obyvatel už jsou ráno a odpoledne skoro stejné kolony, často, jako na Jižní spojce. A zaparkovat mnohdy není kde, ani na okrajích měst.
A do práce jet autem ? No znám pár takových. Každý den 90km do práce a 90km zpět. Protože práci sežene až v Brně nebo Ostravě. Ano je to sice po veskrze cestách ne-městských, o to je to náročnější.
Takže si moc nevybereš. Navíc v Praze je krtek. V Brně šalina, stějně jako v Ostravě. A MHD není až tak špatný prostředek.


A k našemu školství. To je tragédie, kdykoliv to komentuji, tak mě lidi shazují, že co to plácám o VŠ, že jsou dobré, ale já si to nemyslím. Slyšel jsem tu někde na fóru, že ve 3 stupni FIT člověk neví co je to ORM  :'(  ::)
No VŠ by mohlo být dobré. Kdyby tam nebrali každého, a kdyby každý to neudělal. Těch VŠ je moc, a na soukromých o kvalitě mám svůj názor. A není nijak kladný.

Bohužel se vyrábí samí VŠ, a ti pak nemají práci. A díky přemíře VŠ pak SŠ nemají skoro šanci dostat práci.
A pak ti VŠ dělá doplňovače v TESCO nebo sedí na kase. Co k tomu dodat.

Ale vše začíná na ZŠ, tam už je to nanic. Hustí do dětí nesmysly, resp. neučí je se učit, ale jen znát pár pouček. Nic ty děti nenutí se vzdělávat. Žádné domácí úkoly, projekty na myšlení. Zhola nic. Ale známky dostanou dobré...
Prostě systém = tu ZŠ udělá každý.

Ale to je už tady OT a já se za tento výše uvedený text omlouvám.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---