Digitální hodinky - úprava rychlosti

Tom Liberec

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #45 kdy: 25. 02. 2014, 01:12:50 »
Samozřejme hodiny se dají vztáhnout i ke vzniku vesmíru, či hmotě.  O všem už ta rychlost světla je spíše kombinací o obojího.


Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #46 kdy: 25. 02. 2014, 01:37:31 »
JardaP       Nemám sice Vaše znalosti s fyziky, ale čas je jednotka odvozena od slunce a pohybu země. Tj . rychlost pohybu na tom nic nezmění.  Tam kde byl čas zaveden tj. na zemi zůstává stejný.  Leda by se pohybovala rychlostí světla země. Pokud by se člověk pohyboval rychleji nebo se blížil rychlosti světla, pak by podle mne, pouze měnil svoje vnímání času. Jenz je odvozeno od vnímání dne a noci, biologických hodin ( ty se zhruba o půl hodiny předcházejí ). Takže by měnil svoje vnímání světla a jeho rychlosti. Navíc by se mohl rychle pohybovat mimo planetu a soustavu pro kterou byl přirozeny  čas a jeho dily stanoveny přirozenou biologickou potřebou savce spát.

Jenže ono lze relativistické zakřivení prostoročasu pozorovat (rozuměj naměřit) i na Zemi. Stačí mít dvoje atomové hodiny nějakou dobu v různých nadmořských výškách... A pokud se nepletu, nemá v tomto případě takový vliv rozdílná obvodová rychlost, jako spíše gravitace samotná (a jí způsobené zakřivení).
Dále třeba GPS používá relativistické korekce, jinak by šla veškerá přesnost zaměření do kopru.

Čas (jako veličina) už dávno není odvozen od pohybu Země-Slunce, stejně jako délka (třeba loket) není odvozena od panovníkovy paže. Sekunda je v současnosti zavedena podle vlnové délky záření vyzářeného Cesiem za speciálních podmínek.

Máte ale pravdu v tom, že pozorovatel sám na sobě nemůže nikdy pociťovat zrychlený/zpomalený čas (ve smyslu, že by měl třeba více času na reakci). Jediné, co se mu může zdát zpomalené, je okolí, pokud se vůči pozorovateli pohybuje rychle nebo je v silném gravitačním poli.

buri

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #47 kdy: 25. 02. 2014, 09:32:04 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Je to kazdopadne dobra vec. Dopriala mi rodina taketo hodinky k narodeninam.  Jednako vsak netreba to ani precenovat. Ono sa to vzdy o 3 rano synchronizuje, ale nie vzdy sa to podari (tak 75% uspesnost). Myslim ze ten prijmac ma skratka velmi malicku antenu na to aby to bolo uplne spolahlive.  Zvyknem ich vsak pri kave manualne postvat na ten signal, lebo viem ze na tom mieste to zachytia.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #48 kdy: 25. 02. 2014, 11:07:42 »
Měl jsem na mysli elektrické digitálky, které by byly napájené generátorem elektřiny, který by roztáčela navinutá pružina... :-)

Bla

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #49 kdy: 25. 02. 2014, 12:36:45 »
Měl jsem na mysli elektrické digitálky, které by byly napájené generátorem elektřiny, který by roztáčela navinutá pružina... :-)

A nebo dieselový agregát viď...


txt

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #50 kdy: 25. 02. 2014, 12:51:45 »
Je to kazdopadne dobra vec. Dopriala mi rodina taketo hodinky k narodeninam.  Jednako vsak netreba to ani precenovat. Ono sa to vzdy o 3 rano synchronizuje, ale nie vzdy sa to podari (tak 75% uspesnost). Myslim ze ten prijmac ma skratka velmi malicku antenu na to aby to bolo uplne spolahlive.  Zvyknem ich vsak pri kave manualne postvat na ten signal, lebo viem ze na tom mieste to zachytia.
Dalším rizikem je možnost rušení (a  možná i podvržení) časového signálu. Nejspolehlivější je redundance - nosit hodinky pracující na různých principech a výsledek validovat např. jako výběrový systém 2 ze 3.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #51 kdy: 25. 02. 2014, 13:10:03 »
JardaP       Nemám sice Vaše znalosti s fyziky,

Ja take ne.

Citace
ale čas je jednotka odvozena od slunce a pohybu země.

Ne, to je jen nase reprezentace casu zavedena z praktickych duvodu, abychom vedeli, kdy padla. Relativistika se nam tu do toho moc nemicha, protoze pri rychlostech, ktere tu mame, jeji efekt je prilis maly na to, abychom si toho vsimli.

Cts

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #52 kdy: 18. 04. 2014, 02:15:16 »
Tomaskom: Jediné, co se mu může zdát zpomalené, je okolí, pokud se vůči pozorovateli pohybuje rychle nebo je v silném gravitačním poli.

Jenom maličko doupřesnil, není to ona rychlost, co tvoří rozdíl v plynutí času, nýbrž zrychlení. Je to logické. Zavřete-li pozorovatele do krabice, tento nedokáže zevnitř rozeznat gravitační sílu od zrychlení. A tedy obě dvě působení dělají totéž - zpomalují čas v krabici. Pokud by krabice od počátku věků letěla rychlostí světla vůči Zemi, čas by se neměnil (pozorovatel v krabici bez výhledu ven by to nepoznal že cestuje jinak rychle než Země kolem které právě prolétá). Proto se tedy cestovateli letícímu od Země a navrátivšímu zpět zdá že čas na Zemi šel rychle právě proto, že vůči Zemi musel projít zrychlením (pryč) a zpomalením(zrychlením) při návratu zpět. Ale to jsou detaily že... :)

.

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #53 kdy: 18. 04. 2014, 08:35:22 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Hodinky dneska už stejně skoro nikdo vážně nepoužívá a čas na mobilu je synchronizovaný se sítí.
Poslys ty jsi asi hodne vyndany clovece  a nebo ctes prispevky jak sms od pritelkyne ze?
Diskutujeme tu hodinky. Ne mobil to za prve.

No a to je prave to vase zpatecnictvi. Mobil zastane funkci radiem serizovanych hodinek a stejne ho s sebou clovek nosi kvuli dalsim funkcim, ktere hodinky nedokazi nahradit. Diky kapitalistickym usporam pri vyvoji smartfounu se opet pro klasiku otevrel prostor jedne funkce, kterou zastanou dusledneji. A to vydrz spolehliveho budiku, ktery sepne vzdy za kazdych okolnosti a ne podle toho jestli je mobil vyply, nebo v suspendu a zda byl event scheduleru pridelen procesorovy cas v spravny moment, aby zjistil, ze je cas aktivovat budik a zda event scheduler vubec bezi / nepada / dokaze se zapnout / ...

Pro klasicke hodinky se tedy opet rekrutovala skupina zakazniku. Jedna skupina pozeru, zde byla odjakziva. Druha skupina tradicionalistu uprednostnujicich jine kvality technickeho navrhu. A nove se pak vraci ustarani otroci casu.

Nejabsurdnejsi je ovsem jak vypada optimalni zakaznik - tedy prunik vsech tri skupin - pozer at uz ksiltovkar nebo obchodak s tetovanim s ustaranym vyrazem a uvazovanim konzervativni duchny, lec se zlatym retezem na krku na kterem ma poveseny pozlaceny budik s dvema obrimi zvonky.

.

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #54 kdy: 18. 04. 2014, 08:56:24 »
@Bla: Natahovaci digitalky delala Ruhla uz nekdy pred ctyriceti lety a rada jinych vyrobcu uz snad nekdy pred valkou. Cili nic noveho pod sluncem.

Před válkou? Bez technologie čipů podle mě těžko. Nebo že by to byly takové ty digitální hodinky se skutečnými digitrony? :-)

Citace
Já třeba mobil z bezpečnostních důvodů nenosím buď vůbec, nebo ho mám alespoň vypnutý.
Cože? Bojíš se, že tě pokouše? :D

Ne. Mobilní telefony v mé zemi jsou sledované. Navíc jsou snad všechny firmware a SIM karty plné chyb, pomocí kterých lze například na dálku aktivovat mikrofon a poslouchat.

https://www.brmlab.cz/project/data_retention
dále klíčová slova "SIM hacking" a "baseband hacking"

To s tema SIM ale nejsou chyby. To je vlastnost dana usporami vyrobcu. Na svete je kupa statu s nekompatibilni legislativou a standardy pro "intercept" regulaci. Handset se pak prodava podle ITU regionu radiovych protokolu stejny ve vsech zemich regionu. Orezani api simkou je pak zcela k smichu, protoze ji jsou predrazeny intercept protokoly HW modemu, ktery je soucasti handsetu.

A s rostoucim rozsirenim RFID a bezkontaktnich technologii se vsude vyrojila kupa bezdratovych nabijecek, takze do budoucna nepomuze ani vyjmuti baterie, ale proste nemit to u sebe.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #55 kdy: 18. 04. 2014, 09:28:38 »
A s rostoucim rozsirenim RFID a bezkontaktnich technologii se vsude vyrojila kupa bezdratovych nabijecek, takze do budoucna nepomuze ani vyjmuti baterie, ale proste nemit to u sebe.

Noste telefon nejen vypnuty, ale i dukladne zabaleny v alobalu.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #56 kdy: 18. 04. 2014, 10:46:37 »
Noste telefon nejen vypnuty, ale i dukladne zabaleny v alobalu.

Až to bude dělat víc lidí, tak se zvýší výkon, aby to ten alobal prozářilo. Trochu se zvedne počet uvařených mozků a mikrovlnky tak nějak ztratí význam (a chladničky budou mít trochu problém s výkonem), ale co by ilumináti neudělali pro ovládnutí světa. :D

AnthonyX

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #57 kdy: 18. 04. 2014, 13:59:13 »
Zdravím.

Mám hodinky Texas Instruments Chronos eZ430 http://processors.wiki.ti.com/index.php/EZ430-Chronos a zjistil jsem, že se mi docela dost hodně předbíhají (>2s/den), tak jsem se chtěl zeptat, zda je možné u digitálních hodinek upravovat jejich rychlost.

Díky

Tento problém lze vyřešit hardwarově: mikropáječkou přidej cín na plošný spoj u přívodů krystalu. Zvětší se parazitní kapacita krystalu a oscilátor poběží o pár PPM pomaleji. Opačně zkrácením vývodů krystalu oscilátor poběží rychleji. Samozřejmě máš-li na to vybavení a víš-li co děláš na vlastní nebezpečí.

...Mám rádiem řízené hodinky Junghans Mega a nemohu si je vynachválit...

Jenda

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #58 kdy: 18. 04. 2014, 18:20:07 »
A s rostoucim rozsirenim RFID a bezkontaktnich technologii se vsude vyrojila kupa bezdratovych nabijecek, takze do budoucna nepomuze ani vyjmuti baterie, ale proste nemit to u sebe.
To mi přijde dost nepravděpodobné (nabíječka ti nedá rozumně intenzivní pole na stabilní napájení GSM vysílače na vzdálenost přes pár centimetrů). Zajímavější je, že čím dál tím víc mobilů (a notebooků-ultrabooků) má baterku, která prostě nejde vyndat.

any

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #59 kdy: 18. 04. 2014, 22:15:18 »
A s rostoucim rozsirenim RFID a bezkontaktnich technologii se vsude vyrojila kupa bezdratovych nabijecek, takze do budoucna nepomuze ani vyjmuti baterie, ale proste nemit to u sebe.
To mi přijde dost nepravděpodobné (nabíječka ti nedá rozumně intenzivní pole na stabilní napájení GSM vysílače na vzdálenost přes pár centimetrů). Zajímavější je, že čím dál tím víc mobilů (a notebooků-ultrabooků) má baterku, která prostě nejde vyndat.
k urceni oblasti staci poslouchat v radu do desitky milisekund a vysilat v jednotkach mikrosekund. pro triangulaci ty mikrosekundy pak x3. u handsetu prepnuteho prikazem ze site z "vypnout" do "uspat a periodicky probudit a ohlasit" ani nepoznate rozdil oproti ubytku baterie samovybitim. opravdu nemusite zivit vysilac na celou delku datoveho(hlasoveho) slotu, ani dsp na digitalizaci zvuku. kdyz jedine co potrebujete je klasicky ohlasit se vysilaci na utran vrstve a standartne mu zkopirovat casovou znamku z requestu do odpovedi. a jeste k brmlabu... v podstate vas nezajima legislativa v CR, ale legislativa nejrestriktivnejsiho a nejinvazivnejsiho statu v kterem je handset uvedeny na trh na stejnych frekvenich a radiovych protokolech.