Digitální hodinky - úprava rychlosti

ikaros42

Digitální hodinky - úprava rychlosti
« kdy: 19. 02. 2014, 14:53:57 »
Zdravím.

Mám hodinky Texas Instruments Chronos eZ430 http://processors.wiki.ti.com/index.php/EZ430-Chronos a zjistil jsem, že se mi docela dost hodně předbíhají (>2s/den), tak jsem se chtěl zeptat, zda je možné u digitálních hodinek upravovat jejich rychlost.

Díky


Jenda

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #1 kdy: 19. 02. 2014, 16:27:01 »
Zdravím.

Mám hodinky Texas Instruments Chronos eZ430 http://processors.wiki.ti.com/index.php/EZ430-Chronos a zjistil jsem, že se mi docela dost hodně předbíhají (>2s/den), tak jsem se chtěl zeptat, zda je možné u digitálních hodinek upravovat jejich rychlost.

Díky
Teoreticky by to mělo jít změnou kapacit kolem krystalu. Inspiruj se laděním v CRK-10A.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #2 kdy: 19. 02. 2014, 16:36:55 »
Kdysi v digitalnich kramech byval miniaturni kapacitni trimr (miniaturni kolecko se slicem pro sroubovak, co jsem videl, melo to bilou barvu). Pozdeji ale vyrobci nejak usoudili, ze jejich krystaly jsou tak uzasne presne, ze tato ficura je zbytecna. Cili pravdepodobne ne, ale s jistotou to zjistite, kdyz to otevrete.

Jimm

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #3 kdy: 19. 02. 2014, 16:40:59 »
Jako že si člověk koupí digitální hodinky a potom si dle svého odhadu nastaví rychlost chodu tak, aby neudělaly 2s za den? To jsem asi špatně pochopil, ne?

Radovan.

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #4 kdy: 19. 02. 2014, 17:20:45 »
Ten trimr jsem viděl jen v jedněch, a ty byly hóóódně staré. Ale digitálky se obvykle začínaly víc předbíhat když slábla baterka, což bude asi jediná změna kterou v těch dnešních půjde udělat.


Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #5 kdy: 19. 02. 2014, 18:00:05 »
Jo, kapacitní trimr jsem naposledy viděl v hodinkách PRIM cal. 210. Zkuste mrknout na naše hodinkářské fórum http://forum.chronomag.cz/ stejně ušlechtilé a povznášející ducha jako Linux a root.cz.

randolf

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #6 kdy: 19. 02. 2014, 19:18:42 »
Pekna hracka. Pouzity (hlavni) krystal ma +-20ppm, coz znamena, ze za 60*60*24 sekund (den) muze opravdu utect o 60*60*24*20/1000000=1.7s :)

http://www.ti.com/lit/ug/slau259e/slau259e.pdf, strana 100, poukazuje na moznost nastavit zatezovou kapacitu z cipu softwarove.
Zaroven tam je nekolik jinych zdroju frekvence, vcetne DCO, ale kdo vi, co je pouzito v predinstalovanem softwaru pro systemovy cas.

Asi bych se na ten zdrojak podival a overil si, zda tam nejsou okomentovane radky :)

Randolf

Jenda

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2014, 20:33:56 »
Jako že si člověk koupí digitální hodinky a potom si dle svého odhadu nastaví rychlost chodu tak, aby neudělaly 2s za den? To jsem asi špatně pochopil, ne?
Mně to přijde naprosto normální. Výrobce to mohl zkalibrovat, ale ty krystaly se rozjíždí věkem a teplotou. Třeba rtl-sdr mi ujelo o 2 ppm za rok.

Na mechanických budících taky bylo šoupátko.

cas

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #8 kdy: 20. 02. 2014, 02:39:22 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Mirek

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #9 kdy: 20. 02. 2014, 07:12:46 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Hodinky dneska už stejně skoro nikdo vážně nepoužívá a čas na mobilu je synchronizovaný se sítí.

ikaros42

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #10 kdy: 20. 02. 2014, 10:11:34 »
Pekna hracka. Pouzity (hlavni) krystal ma +-20ppm, coz znamena, ze za 60*60*24 sekund (den) muze opravdu utect o 60*60*24*20/1000000=1.7s :)

http://www.ti.com/lit/ug/slau259e/slau259e.pdf, strana 100, poukazuje na moznost nastavit zatezovou kapacitu z cipu softwarove.
Zaroven tam je nekolik jinych zdroju frekvence, vcetne DCO, ale kdo vi, co je pouzito v predinstalovanem softwaru pro systemovy cas.

Asi bych se na ten zdrojak podival a overil si, zda tam nejsou okomentovane radky :)

Randolf

Díky za info.

Dnes jsem to zrovna sledoval a hodinky se rozcházejí o cca +4s každý den, to už mi přijde dost, nebo je to stále "normální" u digitálek?

Jirka1

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #11 kdy: 20. 02. 2014, 11:59:12 »
4s mi na digitálky přijdou opravdu hodně. Běžný Hongkong šmejd z 80. let dělal okolo 1s denně a já mám štěstí na kus, který dělá -1s/týden už skoro 30 let. Rozhodně ten krystal nestárne. U předbíhajících se digitálek jsme to kdysi řešili malou kapacitou (~pF) paralelně ke krystalu.

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #12 kdy: 21. 02. 2014, 20:29:17 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Hodinky dneska už stejně skoro nikdo vážně nepoužívá a čas na mobilu je synchronizovaný se sítí.

:o
Bez hodinek sem jak bez ruky ;D

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #13 kdy: 22. 02. 2014, 01:35:09 »
Možností je spousta. Sw kalibrace, hw kalibrace, vyměnit krystal za přesnější, automatická synchronizace každý den na dosah PC ...

OMG

Re:Digitální hodinky - úprava rychlosti
« Odpověď #14 kdy: 22. 02. 2014, 07:38:39 »
Sorry za OT:
Taky si myslite, ze radiove rizeny cas je u hodinek jedna z nejvice podcenovanych/prehlizenych funkci? :)

Hodinky dneska už stejně skoro nikdo vážně nepoužívá a čas na mobilu je synchronizovaný se sítí.

:o
Bez hodinek sem jak bez ruky ;D

Tak prvně byly KAPESNÍ hodinky. Nosily se v kapsičce na břiše. Pokud chtěl někdo vědět, kolik je hodin, musel vytáhnout hodinky z kapsy, otevřít kryt a pak se mohl podívat na čas a pak musel kryt zase zavřít a hodinky zastrčit zpět do kapsy.

Pak přišly hodinky NÁRAMKOVÉ - podívat se, kolik je hodin bylo mnohem jednodušší. V lepším případě jenom natočíte ruku k sobě, v horším případě si trochu povyhrnete rukáv. A to je celé. Bylo to mnohem rychlejší a pohodlnější.

Ale lidi měli asi pocit, že je to až moc pohodlné, takže začali k určování času používat MOBILY. Ten musíte prvně vytáhnout z kapsy/kabelky. A potom v lepším případě stisknout nějaké tlačítko, aby se zapnul displej. V horším případě je nutné mobilu ještě odklopit nějaký kožený kryt, nebo ho vytáhnout z ponožky. A pak případně zase zpět do ponožky/zavřít pouzdro a pak zase mobil strčit zpět do kapsy/kabelky.

Já chápu, že existují masochisti, kteří přestali nosit náramkové hodinky. Co ale nepochopím je to, že mobilu přes náramkovými hodinkami dala přednost většina populace.