JardaP Nemám sice Vaše znalosti s fyziky, ale čas je jednotka odvozena od slunce a pohybu země. Tj . rychlost pohybu na tom nic nezmění. Tam kde byl čas zaveden tj. na zemi zůstává stejný. Leda by se pohybovala rychlostí světla země. Pokud by se člověk pohyboval rychleji nebo se blížil rychlosti světla, pak by podle mne, pouze měnil svoje vnímání času. Jenz je odvozeno od vnímání dne a noci, biologických hodin ( ty se zhruba o půl hodiny předcházejí ). Takže by měnil svoje vnímání světla a jeho rychlosti. Navíc by se mohl rychle pohybovat mimo planetu a soustavu pro kterou byl přirozeny čas a jeho dily stanoveny přirozenou biologickou potřebou savce spát.
Jenže ono lze relativistické zakřivení prostoročasu pozorovat (rozuměj naměřit) i na Zemi. Stačí mít dvoje atomové hodiny nějakou dobu v různých nadmořských výškách... A pokud se nepletu, nemá v tomto případě takový vliv rozdílná obvodová rychlost, jako spíše gravitace samotná (a jí způsobené zakřivení).
Dále třeba GPS používá relativistické korekce, jinak by šla veškerá přesnost zaměření do kopru.
Čas (jako veličina) už dávno není odvozen od pohybu Země-Slunce, stejně jako délka (třeba loket) není odvozena od panovníkovy paže. Sekunda je v současnosti zavedena podle vlnové délky záření vyzářeného Cesiem za speciálních podmínek.
Máte ale pravdu v tom, že pozorovatel sám na sobě nemůže nikdy pociťovat zrychlený/zpomalený čas (ve smyslu, že by měl třeba více času na reakci). Jediné, co se mu může zdát zpomalené, je okolí, pokud se vůči pozorovateli pohybuje rychle nebo je v silném gravitačním poli.