Arduino: světlo reagující na zvuk

Tom Liberec

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #45 kdy: 20. 02. 2014, 21:15:59 »
Tak autor dotazu odpověď dostal. Nenapsal jak má vypadat ten výstup. Má i nějaký linky na součástky. Pokud si dá do googlu ty součástky zadá  nebo něco obecnějšího, tak mu vyjede i schéma. Taky připadne i nakopnutí jak naprogramovat proměnnou,  větvení atd.

Psát to za něj snad nebudem. Pokud se někde zasekne není problém se zeptat.
Nevíme co přesně studuje a zda by neměl byt schopen to teoreticky vyřešit rovnou. Nebo se dnes na školách vyučuje metoda pokus omyl?


Tomáš Duda

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #46 kdy: 25. 02. 2014, 16:03:39 »
Ahoj omluvám se vám všem za mou disfunkci na tomto fóru. Věc se má tak že jsem prohledával weby odkazující na projekty s arduinem a reakcí na zvuk. Děkuji vám všem za linky na potřebný hardware. Našel jsem stránku kde je jednodušeji provedeno to co potřebuji ale pouze pasivně ne s reakcí na zvuk, link zde : http://kavasmlikon.wordpress.com/2011/11/21/how-to-make-el-wire-blink/ . Prosil bych od vás radu. Jelikož o arduinu nevím téměř vůbec nic a o elektrotechnice také skoro nic. Akorát mě to zaujalo a chtěl jsem to vyzkoušet a bohužel jsem si to také zadal jako ročníkovou práci bez toho že bych měl něco připravené. Vím, byla to chyba. A proto bych vás chtěl poprosit zda-li nevíte kde seženu tento inverter: http://littlebirdelectronics.com/products/el-inverter-3v . A také bych potřeboval popostrčit a poradit s reakcí na zvuk. Představoval bych si to asi tak že by světlo svítilo po dobu kdy by byl tón vydáván. A reagovalo by na různé vlnové délky. Popřípadě kdybych potřeboval k tomu nějaký hardware, tak prosím napište jaký.
Ještě jednou se omlouvám. Od teď už budu reagovat.
S pozdravem Duda.
 

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #47 kdy: 25. 02. 2014, 17:02:48 »
Ty stránky co máš výše link ukazují i hardware.
Arduino používá něco jako funkce program.jazyka C.
Je mraky projektů, které si snadno vygoogluješ, kde je přesně to co požaduješ a chceš. Včetně plánků, rozpisu HW, i programu.

ikrofon ti na výstup bude generovat nějaká čísla, zřejmě podle frekvence, jak si to ošetříš aby ti při frekvenci X svítila jedna řada a při Y řada druhá je na tobě.

Tím inverterem to hodláš napájet? Nebyly by lepší tužkové baterie. CO takhle tužkové baterie ?

Pokud si k této stavebnici přiděláš ještě ten mikrofon co je doporučován výše v tomto tématu máš to skoro hotový -

http://www.gme.cz/semafor-s-12-led-velleman-mk131-p766-383

http://www.gme.cz/jednokanalova-svetelna-hudba-velleman-mk110-p766-368


Martel

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #48 kdy: 25. 02. 2014, 18:47:38 »
No, že by (m)ikrofon na výstup generoval čísla podle frekvence? To asi těžko. A jak si ošetří, aby při frekvenci x svítila jedna řada a při jiné frekvenci jiná - To je triviální úloha? Jako triviální v tomto případě vidím problematiku HW, ale ne transformaci z časové do frekvenční oblasti. Aspoň jako středoškolák pro řešení nemá znalosti v oblasti matiky.

Odkázal bych na: http://wiki.openmusiclabs.com/wiki/ArduinoFFT
http://wiki.openmusiclabs.com/wiki/ArduinoFHT

Martel

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #49 kdy: 25. 02. 2014, 19:27:42 »
Vykvákni se na invertor, případně i na napájení baterkama.

Začni s tím, že si "jednoznačně" nadefinuješ co to má dělat. Potom si sežeň železo, které budeš potřebovat pro vývoj. Vykašli se zatím na složité napájení, složité výstupy.... Tobě bude zatím stačit napájení z USB a pár LEDek. Pokud to zařízení nemá zůstat škole, kup si ATmega2560. Jako vstup by ti mohlo stačit tohle: http://dx.com/p/arduino-microphone-sound-detection-sensor-module-red-135533#.UwzZ4oUvyeo , jako výstup možná tohle: http://dx.com/p/hq5-0r-8-x-8-emerald-green-led-display-dot-matrix-module-black-white-196714 .

Tady: http://wiki.openmusiclabs.com/wiki/FHTExample je v podstatě to co potřebuješ, akorát si pohrát s distribucí těch 128 hodnot na 8 sloupečků tý ledkový matrice....


Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #50 kdy: 25. 02. 2014, 20:16:58 »
Pro začátek bych se dovolil zeptat, jestli má doma to Arduino a k tomu nějaký mikrofon, třeba ten jako mu byl již doporučován.

Tady je návod v 8.krocích :  http://www.instructables.com/id/Arduino-Audio-Input/   To je pouze ukázka nějaké možnosti vstupu, ne že to má celé okopírovat. prostě jak vypadá program, sočástky, zapojení.


http://www.instructables.com/id/Intermediate-Arduino-Inputs-and-Outputs/   Tuto součástku jsem někde viděl, určitě je k mání. - Opět nevnucuji. Ale hlavně je to o LEDce a tom jak vypadá program. Nakonec koukám, že ti tu samou součástku navrhuje i Martel.

A určitě ti radí dobře. Já jsem si minule opsal 3 řádky jednoduchého programu pro Arduino a pak nad tím, že mi to nefunguje 1,5 dne přemýšlel, než mi to došlo. V podstatě jak Arduino tak i ten mikrofonek a výstup LED jsem na některém e shopu v ČR viděl

Třeba tady :   http://www.gme.cz/tc07-11hwa-p512-116     - netvrdím, že je to úplně to samé.

http://robotstore.cz/obchod/8x8-matrix-5mm-rgb-led-displej-arduino-modul/     Dá se to i na jednom obchodu v ČR.
http://robotstore.cz/obchod/mikrofon-modul-cidlo-detekce-zvuku/               - netvrdím, že je to úplně to samé.
http://robotstore.cz/obchod/mikrofon-detektor-zvuku-arduino-modul/           - netvrdím, že je to úplně to samé.
robotstore.cz/obchod/zvukovy-senzor-detekce-zvuku-arduino-modul/           - netvrdím, že je to úplně to samé.


Jinak mne upoutalo tohle :   http://www.gme.cz/vyvojovy-kit-evb-5-1-atmega32-p772-044

A jak už jsem napsal Martel ti radí dobře. Zkušeností s tím má zřejmě více než já.

Ještě jsem nic na robotstore.cz nekupoval, nevím za jak dlouho ti to přijde. Ale mám tu zásilku z gme.cz pro kluka 8.třída co staví robota a na prázdniny pro něj robotický rameno s 5 motorkama a převodovkama.

Ať se daří.


 

Martel

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #51 kdy: 25. 02. 2014, 20:42:37 »
Jakou to děláš školu?  Na jaké úrovni se předpokládá ten projekt? Respektive, jaké je zadání? Protože je rozdíl něco zbastlit podle netu a oprásknout a mírně přiohnout nějaký prográmek, a potom to případně obhájit. Pokud nebudeš vědět "jak to funguje", tak asi dobré hodnocení nedostaneš. Když se tě učitel/komise zeptá, co je to to FFT/HFT a ty o tom nebudeš vědět vůbec nic, tak to bude trapas a bude hrozit dost špatné hodnocení.

Tomáš Duda

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #52 kdy: 25. 02. 2014, 21:52:05 »
Děkuji vám za odkazy. Určitě mi budou přínosem. A abych to shrnul studuji Střední průmyslovou školu dopravní v Plzni a obor výpočetní technika. Zadání je sestrojit světelný oblek pomocí arduina který reaguje na zvuk. Protože mě zaujalo něco takového:http://www.youtube.com/watch?v=0ixI_zXbMr4 . A našel jsem pár stránek kde popisovali že by se to dalo sestrojit pomocí arduina. Není to přímo reakce na zvuk ale to byla moje vize to trochu vylepšit. Jinak hardware mám : arduino duemilanove, několik metrů el wire (elektroluminescenční kabel), dnes jsem nakoupil i triak na který odkazoval odkaz který jsem posílal, nepájivé pole. Smyslem této práce zprvu bylo zkonstruovat nějaký obvod který by umožňoval rozsvěcení kabelu na určité vlnové délky v několika sekvencích. Ale jelikož už nemám moc času tak jsem upustit od několika sekvencí k jedné. A ohledně pojmů FHT a HFT nemám vůbec tušení. A máš naprostou pravdu mělo by to velký vliv na hodnocení. Potřebuji akorát upravit napětí v obvodu protože el wire má dost velký odběr který z arduina nevymáčnu což je 1000 mAh a napětí 12V. A pak je tu ještě navíc ta reakce na zvuk.

Martel

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #53 kdy: 25. 02. 2014, 22:57:50 »
Aha, tak už to začínám chápat. El-invertor tam je kvůlivá tomu el-wire. Co jsem si teď pročetl, el-wire je konstrukčně udělán tak, že vyzařuje určitou barvu (vlnovou délku). A tu nezměníš. Když to tak sleduju, tak mi to připadá následovně: máš pár metrů el-wire, jeden invertor, arduino Due. Takže ti bude nějak blikat pár metrů el-wire.... Tím pádem nemá smysl řešit nějakou spektrální analýzu... Nechápu, k čemu tam bude to Arduino... Pokud tam bude jedna sekce kabelu... Pokud tam bude n sekcí, budeš potřebovat n triaků. Tam už by to Arduino snad nějaký smysl mělo.

Sorry, ale jsem silně konsternován úrovní našeho školství.... Tohle bych čekal tak od UmPrum.

Tomáš Duda

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #54 kdy: 27. 02. 2014, 00:53:38 »
Ano přesně tak. je to tam jen kvůli tomu aby to fungovalo protože když to zapojím přímo z arduina tak to nebude fungovat. ano dalo by se to taky tak říci, ale barva se může změnit pomocí PVC obalu (podle toho jaká je jeho barva). Než aby mi to jen blikalo tak potřebuji aby mi to reagovalo na ten zvuk. No ale já toto téma dělám z předmětu práce s počítačem a ne z elektrotechniky, tak proto to arduino. Z hardwaru už mám skoro vše co potřebuji ale nevím si rady s tímhle: http://littlebirdelectronics.com/products/el-inverter-3v . Pokud se vyznáš v elektrotechnice nevěděl by jsi náhodou co je tohle za věcičku (z čeho se skládá, co je uvnitř) ? Ano, vím je to divné na předmětu s počítačemi dělat oblek ale důležitá je hlavně ta softwarová a hardwarová část tohoto projektu.

robin martinez

  • *****
  • 1 043
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #55 kdy: 27. 02. 2014, 08:00:34 »
http://www.electro-tech-online.com/attachments/inv-p2-fig2-gif.27901/

třeba...


Jinak ač tu jsou jedinci, kteří by mne za ebay linčovali, našel jsem na něm takový převodník 3V (dvou tužkovek) nebo 12V (do auta) pro elwire za ceny 50-80kč i s poštou. Záleží, jestli to od tamtud máš jak dostat
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #56 kdy: 27. 02. 2014, 10:09:14 »
Není proč třeba to tazatel využije a svět svítících obleků bude zachráněn.
Osobně by se mi líbil více nějaký praktičtější projekt pro maturanta. Například mě napadá využití senzoru pohybu a Arduina. Nebo pro nějakého robůtka, nejlépe pásového, využití gyroskopu tak aby přemýšlel a nepřevracel se. - Využití ve větším, už jsem viděl pár známých na elektrickém vozíku co se na tom převrátili nebo je to vystřelilo po nárazu do lesa. Navíc je tu zřejmá souvislost s dopravou, tedy školou na které tazatel studuje.


Komo

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #57 kdy: 27. 02. 2014, 17:43:53 »
Vykasli sa na projekt a pekne si odkrut prakticku maturitu v ramci skoly.
Tie peniaze ktore do toho natlacis mozes minut aj inak a stravis s tym rovnake ak nie vacsie mnozstvo casu ako s ucenim.

Pisem to preto, lebo z toho co pises je viac menej jasne ze ta to nebavi a ani nemas nejaky vacsi zaujem to dotiahnut do konca. Cize je mozne ze aj ked sa do toho pustis tak to koniec koncov nemusi fungovat a skoncis na zaciatku.

Inak prajem vela zdaru ak sa na to das a myslim to vazne, len si to este 2x rozmysli.

martel

Re:Arduino: světlo reagující na zvuk
« Odpověď #58 kdy: 28. 02. 2014, 12:32:16 »
Precetl jsi si nejakou dokumentaci k el-wire? Pokud ano, musis uz vedet k cemu potrebujes invertor a co se uvnitr invertoru deje. Pokud sis dokumentaci neprecetl, tak to udelej. Pokud jsi to nepochopil, tak zacinam pochybovat o tom, ze ma cenu, aby ses o maturitu snazil.

To ti vedeni skoly povolilo tak vagni zadani prace?

Pokud staci, ze se el-wire rozsviti pri zachyceni zvuku, tak staci ten senzor, optotriak, invertor, el-wire a zdroj 5V. Pokud by to melo mit vice sekci, ktere budou rozsvecet nejak po sobe, pridas AKO, citac, (dekoder), optotriaky....