Překládka serveru po síti

Kyblík

Překládka serveru po síti
« kdy: 04. 02. 2014, 09:24:36 »
Dobrý den vespolek, řeším teď takovou drobnůstku, mám Web, samba, dlna servérek v rámci naší malé komunity. Mám záložný HW, navlas totožný. Potěboval bych nějak za jízdy přeložit komplet ostrý na záložní. Malý výpadek nevadí, ale zatím jsem nastudoval a kdysi použil příkaz dd tak, že jsem nový HDD připojil do PC, namountoval a přenesl vše. Fungovalo to perfektně, bylo to v rámci výměny HDD v tom samém PC za větší. Dokonce tam byl dual boot W7 a debian a vše se po vexlu HDD rozjelo k mé spokojenosti.
Teď mám dva problémky.
1. nepamatuju si už, jestli jsem onehdá použil jako parametr if=/dev/sda, (protože v /dev existuje  až 4x sda: /dev/sda, /dev/sda1, /dev/sda2, /dev/sda3), ale asi ano.
2. jak to udělat po síti.
Principelně rozumím tomu tak, že namountuju síťový disk, nebo disk z jiného PC, udělám dd if=/dev/sda of=/síťový disk/záloha.img
a měla by se udélat záloha. Pak musím vyndat HDD ze záložního servérku, dát do PC se zálohou a pak přes dd přenést *.img do /dev/sda.
Pak už jen nahodit HDD zpátky do záložního servérku a nastartovat, změnit nastavení sítě a přesměrovat vše na záložní servérek.
Nebo to jde i přímo tak, že dd if=/dev/sda of=/mount disku ze záložního servérku/dev/sda ???


vladky

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2014, 10:15:18 »
Ak chces kopirovat cely disk (predpokladam ze ano), tak pouzijes sda. Tie ciselne pripony ktore tam vidis su particie na tom disku. Cez siet to mozes
kopirovat rovno na cielovy disk, len si treba uvedomit ze beziaci system a beziace sluzby maju otvorene subory. Po sieti mozes skusit dd takto:

dd if=/dev/sda | ssh username@servername.net "dd of=/dev/sda"

Na cielovom servery nabootuj nejake live distroi napriklad slax, na nom spusti ssh a mozes rovno prenasat na disk.

Gejbriel007

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #2 kdy: 04. 02. 2014, 10:15:47 »
dd if=/dev/sda | gzip | ssh -c arcfour root@remote 'gzip -d | dd of=/dev/sda bs=4M'

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #3 kdy: 04. 02. 2014, 11:10:47 »
Ano, obě řešení jsem na guglu našel, jen jsem se potřeboval ujistit, že budu muset záložní bootovat z klíče. Jinak by zřejmě systém zkolaboval.
Mockrát děkuju pánové!

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #4 kdy: 04. 02. 2014, 19:20:23 »
Tak kopírování dopadlo dobře, ale s bootem je něco špatně, záložní servérek chce ode mě médium se systémem. Tady jsem v koncích, protože jsem z opravy, nebo konfigurace bootovacího záznamu blbej jako tele, ačkoli jsem ten problém už nahryzával několikrát, jdu googlit, kdyby někdo měl chuť, čas a dobrou vůli nějak mě nasměřovat, budu vděčný.


Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #5 kdy: 04. 02. 2014, 19:28:49 »
V původním stroji mě fdisk -l vypisuje něco jako:

Kód: [Vybrat]
root@debian:~# fdisk -l

VAROVÁNÍ: Na „/dev/sda“ nalezena GPT (GUID tabulka rozdělení disku)! Nástroj fdisk nepodporuje GPT. Použijte GNU Parted.

Znamená tato informace něco, proč se ta tabulka nezkopírovala 1:1 ?

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2014, 22:02:35 »
V původním stroji mě fdisk -l vypisuje něco jako:

Kód: [Vybrat]
root@debian:~# fdisk -l

VAROVÁNÍ: Na „/dev/sda“ nalezena GPT (GUID tabulka rozdělení disku)! Nástroj fdisk nepodporuje GPT. Použijte GNU Parted.

Znamená tato informace něco, proč se ta tabulka nezkopírovala 1:1 ?
A zkoušel jste ten fdisk -l ještě před tím harakiri s disky? Neměl jste původně na tom disku GPT, který jste později předělal na MBR ? Nemám s GPT zatím praktické zkušenosti, ale co vím, tak ta tabulka je tam uložena 2x ( na začátku a na konci disku ) a tak někdy nestačí přemazat začátek disku

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2014, 08:43:49 »
Psal jsem, že fdisk tohle ukazuje u původního stroje, žádné harakiri na něm děláno nebylo, čistá instalace, pak samba, pak web, dlna později, nic jiného se tam nedělalo.
To samé ukazuje fdisk u té kopie v záložním, přesně nachlup. Také gparted z graf. live debianu ukazuje u partície /dev/sda1 boot. Jediný rozdíl mezi oběma stroji je jen v tom, že druhý nenabootuje a požaduje po startu ode mě médium se systémem.
Přešel jsem nějaké návody na obnovu grubu, ale pořád mám v tom hokej, nevím přesně jak s tím souvisí GPT a MBR, jak se dá podívat z live na to, proč po startu nenajde boot.

jivep

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #8 kdy: 05. 02. 2014, 11:10:26 »
najed na live, posli sem vypis /boot/grub/menu.lst , /etc/fstab a spust parted a vypis partic pomoci print jo a zkontroluj, kterouze partici mas oznacenou jako BOOT

jivep

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #9 kdy: 05. 02. 2014, 11:13:06 »
kazdopadne ale po dd by jsi nemel mit zadne problemy a system by mel normalne nabehnout. (pokud jsi to dd udelal spravne)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #10 kdy: 05. 02. 2014, 14:41:48 »
Ta chyba u fdisku je v pořádku, fdisk se nebaví s GPT oddílama. Tohle není zdrojem problému.

Záložní PC nenajde boot... V BIOSu vše nastaveno dobře? Máš vybrane správnej disk? Jestli je to (U)EFI (neznam názvosloví), tak mrkni, jestli bootuješ (U)EFI oddíl nebo standardně celej harddisk (fakt nevim, jak to popsat líp, sorry :-) ).

Příkaz dd (pokud mu podstrčíš celej disk, tj. /dev/sda, bez čísla) udělá krásnou kopii včetně boot oddílu, takže není teoreticky důvod, proč by to nemělo ject...

Pokud je BIOS ok, tak udělej co píše jivep, dej sem víc informací.

Pokud bys dal dohromady příkaz, kterým jsi to dělal, tak ho sem taky pošli. Ale jen pokud jsi si naprosto jistej, že to bylo přesně tak!

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #11 kdy: 05. 02. 2014, 21:10:12 »
Psal jsem, že fdisk tohle ukazuje u původního stroje, žádné harakiri na něm děláno nebylo, čistá instalace, pak samba, pak web, dlna později, nic jiného se tam nedělalo.
Já jsem se ptal, jestli jste zkoušel příkaz fdisk -l někdy předtím (před kopírováním) na tom původním stroji ? Pokud ano a fungovalo to, tak vznikl problém před kopírováním.
Jinak si osobně myslím, že původní disk byl rozdělen pomocí novější metody (GPT) a proto fdisk -l se choval stejně i předtím a je to ok, protože fdisk neumí pracovat s GPT.

Jinak, pokud kopírujete pomocí dd, tak může vzniknout problém při bootování z nového disku a to tehdy, pokud nový disk není identifikován v systému pomocí klasické metody (/dev/sdX) nebo novější metody s UUID, ale pokud je identifikován pomocí
/dev/disk/by-id , protože nový disk bude mít jiné id.

Proto je lepší použít pro identifikaci disků použít buď label nebo UUID, které zůstanou stejné při kopírování.

Takže pokud váš záložní (předpokládám, že používá identický hardware jako původní systém, jak píšete ) systém nechce bootovat, tak bych se podíval, jak máte identifikovány disky v /etc/fstab. Pokud pomocí metody by_id, tak musíte provést změny grubu a fstab

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #12 kdy: 05. 02. 2014, 21:42:15 »
Tak jsem se s tím dneska celý den bořil a nejde to podle mě z jedného ze dvou důvodů. Buď se při dd přes LAN něco dělá špatně, nebo opravdu to souvisí, jak píšete s UUID. Zkoušel jsem totéž na dvou discích v záložním stroji a tam v rámci jedné MB vše fungovalo. Tady je fstab:
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=903359fe-5e8d-4554-9b3b-3b6ffc5c3cd1 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sda1 during installation
UUID=3B40-843D  /boot/efi       vfat    defaults        0       1
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=84e5912c-248c-440e-b891-487a983737c9 none            swap    sw              0       0

Netuším z které strany se dotoho zakousnout, protože netuším, co to UUID je, budu to muset zítra začít křupat.

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2014, 21:58:12 »
Zapoměl jsem napsat, /boot/grub/menu.lst neexistuje.

Kyblík

Re:Překládka serveru po síti
« Odpověď #14 kdy: 06. 02. 2014, 07:37:10 »
Něco jsem si už přečetl, zdá se, že to bude tím UUID, ale nechápu, proč by měli mravenečci v PC mít problém předat velení boot particii, když byl původní disk, ze kterého pochází kopie 1:1 formátován na jiném stroji? Použil jsem stejné instalaci netinst.iso na obou i když reálně v jiném čase.