Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?

Pavel12

Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« kdy: 25. 01. 2014, 20:14:24 »
Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád, naopak s logikou nemám tak velký problém.
Každopádně se chci zeptat, zda se v 18 mám šanci naučit pořádně kódovat a popř. i z části propgramovat stránky nebo jsem začal pozdějc ? :)
Z čeho mám asi největší strach je, že se to tak nějak nenaučím všechno :D . Vždycky jsem se hnal dopředu a nidky jsem se nevzdal, ale vna začátku mi vždy chybělo sebevědomí a málo si věřil..
Dá se kódováním (HTML,CSS) stránek uživit a především naučit? Tuším, že naučit se to chce velkou trpělivost, hodně učení a hlavně zkoušet a zkoušet :)
« Poslední změna: 26. 01. 2014, 14:58:19 od Roman Bořánek »


h7

Matiky bych se neobával. Jistě jsou obory, kde je matika potřebná, ale u "běžných" webů ti stačí matika asi tak ze základní školy a ani s tou pythágrovou větou či zlomky se zase tak moc nesetkáš. Horší to bude, pokud bys chtěl jít studovat na VŠ. Tam by ses matice v nějaké míře zřejmě těžko vyhnul.

Že se nenaučíš všechno? Určitě. IT je strašně široký obor a i tvorba webů je velmi široký a nikdo na světě nezná všechno. Navíc se to pořád vyvíjí a mění. Takže důležité je se vždy seznámit s tím, co zrovna potřebuješ, umět si to někde najít, vyzkoušet apod. Jinak je to asi jako se vším - když tě to baví a budeš na to trávit hromadu času, nejspíše v tom budeš dobrý. A čím v něčem budeš lepší, tím větší naděje se lépe uživit, protože budeš mít konkurenční výhodu oproti hromadě dalších.

Kódování HTML+CSS je relativně dost úzká oblast, ale někde začít musíš. Naučit se to určitě dá. Zvláště, když máš logické myšlení. Počítej ale s tím, že postupně se budeš učit další a další věci a takto to asi bude pořád (na rozdíl o některých jiných oborů, které nejsou tak dynamické). Třeba se nyní zaměříš za klientskou stranu a budeš programovat v JavaScriptu.

Co se bude používat za 10, 20, 30 let, to nikdo neví.

eswrgewrtewrtw

1) rekl bych, ze za 10, 20, 30 let bude vsecko v 3D takze se urcite muze hodit matematika v trojrozmernem prostoru.

2) logika je podmnozina matematiky, proste kdo umi matiku ten je na tom lip, kdo ji neumi zas tak dobre je na tom trochu hur, ale furt muze delat v it.

3) nezasekni se na jedne technologii (php) a zajimej se i o jine programovaci jazyky a nejen pro web (java, C #++, python....)
takze se nejakou oblibenou technologii nauc na 80% a ostatnich 80% jinych technologii se nauc na 20% :-)

4) nesoutezis s nikym okolo, jen sam se sebou, pracuj na ukolech co te samotneho zajimaji, nenech si nic nabulikovat.

noname

Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád ...
Jako (prozatím) amatér Vám k tomu můžu říct následující. Matematika Vám určitě nebude překážet, u programování webu jsem ji snad ještě nikdy nevyužíl. Baví-li Vás psaní webů, jděte to toho. Za sebe bych Vám doporučil mrknout se taky na Javascript, Flash a HTML5, (do budoucna i Javu a servlety) protože mě v současné době hodně fackuje absence znalostí těchto technologií, když se pokouším hledat zaměstnání (protože mě vždycky bavilo spíše c/c++, ale v tomto oboru bohužel nemůžu nic najít, navíc jsem zatím hrozný junior a všichni chtějí c#, takže se budu muset asi trošku přecvičit). Více Vám tady poradí určitě zkušenější. Na administraci se mi osvědčil Apache httpd, je to často využívaný server a co mám zkušenosti, tak v inzerátech o něm bývá zmínka. Základy jsou jednoduché, pokračování složitější (vše open-source a zdarma). U servletů to bohužel není až tak jednoznačné, co se požadavků zaměstnavatelů na znalosti týče, ale ono se tady určitě najde spousta zkušenějších, kteří Vám určitě řeknou víc.

JavaScript ano, HTML5 & CSS3 ano, ale Flash nebrat, protoze ho samotne Adobe v soucasnosti pohrbiva pote, co SJ zastrelil


DK

Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád ...
Jako (prozatím) amatér Vám k tomu můžu říct následující. Matematika Vám určitě nebude překážet, u programování webu jsem ji snad ještě nikdy nevyužíl. Baví-li Vás psaní webů, jděte to toho. Za sebe bych Vám doporučil mrknout se taky na Javascript, Flash a HTML5, (do budoucna i Javu a servlety) protože mě v současné době hodně fackuje absence znalostí těchto technologií, když se pokouším hledat zaměstnání (protože mě vždycky bavilo spíše c/c++, ale v tomto oboru bohužel nemůžu nic najít, navíc jsem zatím hrozný junior a všichni chtějí c#, takže se budu muset asi trošku přecvičit). Více Vám tady poradí určitě zkušenější. Na administraci se mi osvědčil Apache httpd, je to často využívaný server a co mám zkušenosti, tak v inzerátech o něm bývá zmínka. Základy jsou jednoduché, pokračování složitější (vše open-source a zdarma). U servletů to bohužel není až tak jednoznačné, co se požadavků zaměstnavatelů na znalosti týče, ale ono se tady určitě najde spousta zkušenějších, kteří Vám určitě řeknou víc.

flash urcite ne, je za zenitem, uz i Adobe od nej odchazi

co se tyce servletu, je vicemene nutna znalost j2ee a aplikacnich serveru (glassfish/tomcat, pripadne jboss ci resin), nicmene pro testovani a mensi aplikace staci i jetty

Kozzi

Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád, naopak s logikou nemám tak velký problém.
Každopádně se chci zeptat, zda se v 18 mám šanci naučit pořádně kódovat a popř. i z části propgramovat stránky nebo jsem začal pozdějc ? :)
Z čeho mám asi největší strach je, že se to tak nějak nenaučím všechno :D . Vždycky jsem se hnal dopředu a nidky jsem se nevzdal, ale vna začátku mi vždy chybělo sebevědomí a málo si věřil..
Dá se kódováním (HTML,CSS) stránek uživit a především naučit? Tuším, že naučit se to chce velkou trpělivost, hodně učení a hlavně zkoušet a zkoušet :)
Tak s vekem bych problem nemel. Pokud te to bude bavit a budes se tomu venovat tak nevidim problem. Pokud chces rychle sehnat praci a nekde se trochu zaucit, tak PHP je dobra volba. Ale opatrne zrovna v PHP jde docela snadno tvorit ne zrovna cisty kod. Nekteri zde doporucuji Javu. No ano stale to je velmi oblibena technologie a i pracovnich prilezitosti tu par je. Ale pro zacatek to neni idealni volba. Teda naucit se ji je urcite fajn. Jen co se prace tyce, tak u javistu se obecne clovek setka s vetsimi pozadavkami na znalost programovani nez u PHPckaru (coz samozrejme neni spatne, uvadim to jen abych byl uprimny).

Pavel 'TIGER' Růžička

Podle mne je nejlepší vymyslet sinějaký projekt, pak ho zrealizovat a hodit sem odkaz na shlédnutí. Potom přetrpět i ostřejší komentáře typu:" Raději  se věnuj něčemu jinému .." A podle ohlasů to případně upravit. Také je důležité umět si věci obhájit, proč je to udělané tak a tak a ne jinak. Tím nechci říct, aby ses tu s námi potom hádal, ale abychom byly schopni rozumně diskutovat i na úrovni záměru a nejen realizace.

w4rr10r

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #8 kdy: 29. 01. 2014, 06:05:48 »
Deset patnáct let zpět bys byl vysmátý. Dneska doporučuju dát ruce pryč. HTML+CSS se bere jako samozřejmost a k tomu musíš umět buď dobře grafiku (a psychologii a kdeco), nebo plynně JS a PHP/Ruby/Python/Javu s nějakými frameworky. To by samo o sobě nebylo nic proti ničemu, ale ten obor se strašně rychle mění a je plný stupidních frikulínských buzzwordů a podivných trendů. Navíc potřebuješ portfolio a jednání se zákazníky je peklo. Varuju, že mobilní aplikace jsou podobné.

Riff

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #9 kdy: 29. 01. 2014, 08:01:39 »
Já bych od toho zase ruce pryč nedával, na webu je budoucnost. S věkem nevidím nejmenší problém, za tři roky se můžeš celkem slušně vypracovat. Je pravda, že dneska se toho po tobě bude chtít nesrovnatelně víc, než patnáct let zpátky, kdy stačilo naučit se tabulkový layout, pár stylů a byl jsi vysmátý. Dneska když chceš patřit na špičku, tak to chce umět CSS3, HTML5, JS + hromada frameworků, patternů, OOP, dokumentační nástroje, aspoň základy grafiky a UX/UI, responsivní design, optimalizace pro dotykáče a mobilní zařízení, různé transpilery(LESS, SASS, CofeeScript, ...), git, atd a to jsme teprve u frontendu. Je toho hodně, ale když se do toho dostaneš, tak dneska už si můžeš opravdu slušně vydělat a hlavně je to kreativní práce, u které se nebudeš nudit. Na obyčejné patlání webů ti toho samozřejmě stačí umět pětina, ale takových jsou tady celé zástupy, to určitě nechceš. Jinak frikulínských buzzwordů a podivných trendů je plné celé IT a jednání se zákazníky je peklo úplně všude, zrovna tohle bych nespojoval s konkrétním oborem ;-)

jlx

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #10 kdy: 29. 01. 2014, 11:26:34 »
Co píše Riff je víceméně i moje zkušenost. Možná bych ale přece jenom zvážil, jestli nejít nejdřív na nějakou VŠ. Znám totiž pár lidí, co začli psát weby kdysi dávno, VŠ pro ně byla "ztráta času" - a víceméně všichni se ve vývoji zasekli už před pár lety. Protože najednou je psaní webů o věcech jako OOP, síťový protokoly, funkcionální programování, WebGL (geometrie, matice) a podobně - a to prostě nezvládnou pochopit. Ne, že by se o tom všem konkrétně na VŠ učilo, ale ta teoretická příprava tomu hodně pomůže.

Ještě k těm zákazníkům: i to je dobrej důvod se snažit být v něčem hodně dobrej, protože pak si můžeš zákazníky vybírat.

Bmp

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #11 kdy: 29. 01. 2014, 11:45:59 »
Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád, naopak s logikou nemám tak velký problém.
Každopádně se chci zeptat, zda se v 18 mám šanci naučit pořádně kódovat a popř. i z části propgramovat stránky nebo jsem začal pozdějc ? :)
Z čeho mám asi největší strach je, že se to tak nějak nenaučím všechno :D . Vždycky jsem se hnal dopředu a nidky jsem se nevzdal, ale vna začátku mi vždy chybělo sebevědomí a málo si věřil..
Dá se kódováním (HTML,CSS) stránek uživit a především naučit? Tuším, že naučit se to chce velkou trpělivost, hodně učení a hlavně zkoušet a zkoušet :)

Vyvoj webu je ta najnudnejsia oblast ktoropu sa moze "programator" zaoberat hned po kresleni kolacov a databazach. Skus nieco normalne napriklad grafiku, multimedia, alebo hry.

Riff

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #12 kdy: 29. 01. 2014, 13:19:51 »
Co nebaví tebe, nebude bavit nikoho, je nám to jasný :-)

narg

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #13 kdy: 29. 01. 2014, 14:45:51 »
Zdravím,
je mi 18 let. Pomalu se učím díky jedné webové stránce kódovat pomocí HTML a CSS. Později bych se rád naučil alespoň základy PHP - jednoduchá administrace, apod. - i když do toho mám strach se pustit, neboť matika není můj největší kamarád, naopak s logikou nemám tak velký problém.
Každopádně se chci zeptat, zda se v 18 mám šanci naučit pořádně kódovat a popř. i z části propgramovat stránky nebo jsem začal pozdějc ? :)
Z čeho mám asi největší strach je, že se to tak nějak nenaučím všechno :D . Vždycky jsem se hnal dopředu a nidky jsem se nevzdal, ale vna začátku mi vždy chybělo sebevědomí a málo si věřil..
Dá se kódováním (HTML,CSS) stránek uživit a především naučit? Tuším, že naučit se to chce velkou trpělivost, hodně učení a hlavně zkoušet a zkoušet :)

Vyvoj webu je ta najnudnejsia oblast ktoropu sa moze "programator" zaoberat hned po kresleni kolacov a databazach. Skus nieco normalne napriklad grafiku, multimedia, alebo hry.

Zalezi na tom jaky web vyvijite. Zda-li pracujete jako koder nebo programator (python,ruby,php,sql etc.) Myslim si ze jsou urcite weby, internaty ci systemy ktere urcite neni nuda vyvijet ;-) Ted nemluvim o vyvoji v "reklamkach"

e3k

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #14 kdy: 29. 01. 2014, 21:57:56 »
adobe flash uz davnejsie na svojom pocitaci nemam, ale Flash Professional CC vyzera zaujimavo. 100% html5.