Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?

w4rr10r

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #15 kdy: 29. 01. 2014, 22:27:42 »
Já bych od toho zase ruce pryč nedával, na webu je budoucnost. S věkem nevidím nejmenší problém, za tři roky se můžeš celkem slušně vypracovat. Je pravda, že dneska se toho po tobě bude chtít nesrovnatelně víc, než patnáct let zpátky, kdy stačilo naučit se tabulkový layout, pár stylů a byl jsi vysmátý. Dneska když chceš patřit na špičku, tak to chce umět CSS3, HTML5, JS + hromada frameworků, patternů, OOP, dokumentační nástroje, aspoň základy grafiky a UX/UI, responsivní design, optimalizace pro dotykáče a mobilní zařízení, různé transpilery(LESS, SASS, CofeeScript, ...), git, atd a to jsme teprve u frontendu. Je toho hodně, ale když se do toho dostaneš, tak dneska už si můžeš opravdu slušně vydělat a hlavně je to kreativní práce, u které se nebudeš nudit. Na obyčejné patlání webů ti toho samozřejmě stačí umět pětina, ale takových jsou tady celé zástupy, to určitě nechceš. Jinak frikulínských buzzwordů a podivných trendů je plné celé IT a jednání se zákazníky je peklo úplně všude, zrovna tohle bych nespojoval s konkrétním oborem ;-)

Problém je v tom, že to je pro většinu řemeslo a ta práce je daná aktuálními trendy. Jednu dobu byla svatá kráva SEO, dneska se dělají hnusné webu typu nový hnusný vzhled diit.cz,... To je něco, co jsem odmítl dělat, když mám vlastní hlavu. Dělat backend pro něco jako Reddit nebo Stack Overflow by bylo trochu jiné povídání.


Mirek

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #16 kdy: 30. 01. 2014, 04:33:21 »
Nauč se dobře PHP nebo Java, po případně ASP.net C# / VB.net + základy HTML, CSS a JS. A vytvářeje vlastní řešení. Zkutečně dobrých programátorů je málo.

Kodéru šablon co staví na redakčních systémech např. Joomla, drupal a Worpdress je hodně. Dříve nebo později narážejí na nějaké limity, které nejsou schopny splnit. Vlivem závislosti na hotových řešení a neschopnosti pochopit pokročilejší programovací jazyky např. php.   

Grafiku stránek má řešit grafik a rozmístění prvku na webu má řešit UI/UX specialista.

Nejsme zastánce toho aby jeden člověk dělal všechno. Dříve nebo později se to někde negativně projeví na kvalitě. 

Riff

Re:Chci se naučit vývoj webu. Jdu dobrým směrem?
« Odpověď #17 kdy: 30. 01. 2014, 08:21:16 »
Citace
Grafiku stránek má řešit grafik a rozmístění prvku na webu má řešit UI/UX specialista.

To je samozřejmě pravda, každopádně kodér by se v tomhle měl orientovat taky, při práci s návrhem je to velká výhoda a člověk ani nemusí být grafický génius. Když například(což se stává pravidelně) grafik udělá jenom desktopovou verzi stránek a zbytek se nechá na kodérovi, tak z toho nevzejde nějaká příšernost, ale normální použitelná stránka. Při znalosti backendu si kodér dokáže poradit sám, aniž by musel při každé blbosti zadávat tasky někomu dalšímu a protahovat tak vývoj kvůli trivialitám. Člověk starající se o backend, který se trochu orientuje i ve frontendu zase nemusí při tvorbě šablon permanentně bombardovat kodéra dotazy, co kterou konstrukcí myslel a jak se to má zpracovat. Netvrdím, že jeden člověk má dělat všechno, ale měl by mít(aspoň částečný) vhled do technologií, se kterými pracuje.