Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI

ivan

Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« kdy: 06. 01. 2014, 00:00:58 »
dobry den,
hladal som v ostatnych threadoch ale podobnu temu som nenasiel...

Zacinam sa ucit programovat, konkretne v turbo pascal..Mam kupenu literaturu, zdrojov na internete je tiez viac nez dost
ale chyba mi jedna podstana vec..Prednasky!!! Viem ze prednasky napr na MUNI, CVUT sa nahravaju a pravdepodobne aj na ostatnych VS neviem..ale pristup k nim maju len studenti danej VS. Mam 27 rokov a jednu VS za sebou a naozaj si nemozem dovolit zacat s dalsou.. Rad by som Vas touto cestou poprosil..kohokolvek kto ma pristup do IS tychto skol(student, byvaly absolvent) ci by mi nestiahol nejake prednasky..Vzhladom ze s programovani len zacinam tak nieco ako Uvod do programovania, Datove struktury, Algoritmizacia atd..Dam na radu skuseneho..Ide o to ze po niekolko hodninovom citani/skusani/programovani by som rad pred spanim pozrelal prednasky...myslim si ze mi to moze velmi pomoct...Sam osobne nikoho z tychto skol nepoznam preto sa obracam sem na toto forum..Velmi by ste mi pomohli.Dakujem.

Dakujem
« Poslední změna: 06. 01. 2014, 12:50:37 od Petr Krčmář »


Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2014, 07:42:43 »
Mozna se rovnou vykaslat na Pascal a zkusit trebas Python nebo Scheme? A nechodit ke kovarickovi, kdyz muzes ke kovari? https://www.coursera.org/
Vyhodou coursera je, ze se dostanes nejenom k videum ale budes mit k dispozici i interaktivni cviceni a zpetnou vazbu.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #2 kdy: 06. 01. 2014, 07:48:11 »
Za FIT VUT můžu říct, že s přednáškama to tam není tak slavný. Před 3 lety, kdy jsem tam skončil, se nenahrávalo už skoro nic a většina přednášek stejně stála za prd ... a podle toho, co jsem nedávno mluvil s lidmi tam stále studujícími, nic moc se nezměnilo.

Spíš než shánět záznamy z přednášek bych doporučil přihlásit se někde na kombinované studium, chceš-li vysokoškolské přednášky. Nicméně ty přednášky jsou dělány pro lidi studující daný studijní program jako celek, kde "všechno souvisí se vším", např. algoritmizace hodně čerpá z vyčíslitelnosti a složitosti nebo teoretické informatiky, které ale mají k záživným předmětům k..va daleko. Jenomže tyto souvislosti nejsou vždy zcela zřejmé (mě, stejně jako mnohým ostatním, začalo mnoho věcí docházet až při učení se na státnici) a nikdo se neobtěžuje je vysvětlit - prostě si odpřednáší "svoje", vypíchně věci, které jsou podle něj důležité a věci potřebné do dalších předmětů vynechá atd. Každopádně bys musel sehnat a prohlédnout záznamy téměř všech povinných předmětů, aby Ti neunikly podstatné souvislosti. Poměr "výživnost vs čas" vychází hooodně bídně.

Jestli nechceš začínat další vysokou školu, tak se na takovéto přednášky vyprdni, nestojí to za to. Zkus se podívat na přednášky primárně určené pro "veřejnost", zrovna témata jako úvod do programování, základní datové struktury a z části i základy algoritmizace se dají na netu najít celkem snadno a bez těžko-pochopitelné hnusné formální teorie, která je v pozadí. Začínáš-li s programováním a nemáš-li v úmyslu mít vysokoškolské znalosti (které podle mě jsou potřeba, ale na rootu jsem asi jediný s tímto názorem), není k tomu důvod.

Upřímně, podle čeho se Ti líp učí principy řadících algoritmů?
Podle něčeho takového http://www.youtube.com/watch?v=2HjspVV0jK4 nebo něco takového http://cs.fit.edu/~pkc/classes/writing/hw13/song.pdf ? To druhé je sice psaný text, ale většina učitelů na výšce neumí na přednášce srozumitelně říct ani tohle - takový text by byl často hodnocen jako příliš neformální.

JS

Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #3 kdy: 06. 01. 2014, 08:59:15 »
Jak rikal Ondrej, ma naprostou pravdu. Vykasli se na Pascal (je to mrtvy jazyk), a prednasek je na Internetu spousta (pokud tedy anglictina neni problem). Volba jazyka zalezi od toho, co si slibujes - jestli te zajima algoritmizace jako takova, je Scheme dobra volba, nebo je to hobby, pak je Python dobra volba (protoze je temer stejne elegantni jako Scheme a navic ma daleko vic knihoven), jestli chces v tom oboru eventualne pracovat, pak se ma smysl ucit Javu nebo Javascript.

ivan

Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #4 kdy: 06. 01. 2014, 10:32:37 »
dakujem za prispevky v podstate ste ma potesili.. :D. Ako sa zda, da sa to zvladnut do urcitej urovne aj bez VS..
Poznam aj http://www.codecademy.com/-interaktivne cvicenia atd..
Islo mi o to ze som by som nechcel skoncit v nejakej slepej ulicke a po niekolkych tyzdnoch prist nato ze no to je dolezite viac nez som si myslel a to zasa menej..Od prednasok som ocakaval urcite smerovanie, navod, suvislosti ktore by som mal pochopit..

Po pravde java je moj ciel, ale chcem sa naucit programovat-rozmyslat ako programator to vidim ako svoju najvecsiu slabinu.
Venujem sa tomu sice len 3 tyzdne ale vidim ze napr nie vsetky pokrocilejsie cvicenia uz aj v Pascali dokazem vyriesit-myslim z hladiska algoritmu-musim sa obcas pozriet na riesenie. Naucit sa rozmyslat ako programotor si slubujem od Pascalu nic viac.

Ked som pozeral knihu Java od Herouta potesiloma ze  do tretiny /polovice je v podstate venovana datovym typom a strukturam ktore sa prave ucim teraz v Pascali..Mozno je skoda ze sa to ucim s jazykom ktory potom vobec nepouzijem. Rozmyslal som nad Pascal vs Phyton- ktory je momentalne velmi v trende ako vidim..ale vsadil som na n rokmi overeny postup-mozno chyba ale uz to dokoncim..

Tiez by zaujimalo s akymi znalostami koncia absolventi FIT...v priemery.. viem ze to je individualne..
Myslim tym ake problemy su schopny riesit/bez predoslej praxe popri studiu. Jeto na urovni Java-precitane 3 knihy 600 prikladov od primityvnych po pokrocile??alebo ovela viac/menej??


iwtu

Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #5 kdy: 06. 01. 2014, 10:42:21 »
Pokial sa venujes Pascalu a chces nejaky nabeh na algoritmicke myslenie, tak odporucam tuto velmi podarenu knizku http://neoluxor.cz/ucebnice/algoritmy-a-programovaci-techniky--35715/ Sice Pascal je mrtvy jazyk, ale tie cvicenia co su a priklady, nemusis robit v Pascali ale v com kolvek, co mas poruke. C, C++, Java, Python.. Sice nie vsade mas pointre ale..  V tej knizke je take minimum, co by mal taky programator vediet.

Alebo spominana coursera je tiez ok. Keby si ju nemohol zohnat, napis mail a dam Ti svoju, ak si v Prahe. Ale prosim.. vratit :) Nie ze by som ju este potrebal, ale mam rad nostalgiu a zbieram knihy :)

Ak to pochopis a budes mat nejaky prehlad, potom Ta este caka OOP... Vybral si sa na dlhu cestu plnu uskali, ale drzim palce :)

GoHong

Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #6 kdy: 06. 01. 2014, 11:36:06 »
Ahoj,

ja nejsem zadny expert na tuto tematiku, jako nekteri zdejsi, ale mam zkusenosti s "homeschooling" programovani. Sam za sebe teda muzu rict, ze je to opravdu hodne tezke se naucit programovat sam, obzlast z nejakych tech tutorialu, vetsina lidi zhledne prvnich par videi a pak se na to vykasle, protoze tam neni az takova motivace jako ve skole, kde te mohou vyhodit, coz neni prijemne. Pokud si ovsem zapaleny a opravdu se chces naucit programovat, tak se te to netyka. Kazdopadne k tem zdrojum, u kterych si myslim, ze se jedna o kvalitni obsah - https://www.edx.org/course/mitx/mitx-6-00x-introduction-computer-science-586. V tomto kurze se budes venovat Pythnu, ale neni to pouze programovani, tento kurz te nauci opravdu premyslet jako programator, zkousis algoritmy, delas ukoly po kazdem videu, opravdu se mi to velmi libi a myslim, ze jsem se skutecne neco naucil. Cili za me top, pokud ovsem ovladas anglictu. Dalsi - https://www.edx.org/course/harvardx/harvardx-cs50x-introduction-computer-1022. Tady se jedna ve zkratce o takovy asi vseobecnejsi uvod, sice obsahem by mel byt podobny, ale zase se tady budes ucit vic jazyku a bohuzel Javu ne, ale zkusit mrknout se muzes.

Jinak neco, co by melo zhruba odpovidat tomu edXu, akorat s Javou jsem nasel zde - https://www.udemy.com/java-tutorial/#/discussions.

Jo a jeste me napadla jedna skvela pomucka, pokud by ses rozhodl pro ten MIT edX Python co jsem ti poslal - http://pythontutor.com/visualize.html. Tady ti to ukaze presne krok po kroku jak ten program funguje, to mne pomohlo hodne k pochopeni.

Shrnuti - Sam za sebe muzu rict, ze je to fakt narocne se sam naucit programovat, kor kdyz chodis treba do prace, ale jde to. Prednasky s programovaci tematikou sezenes vsude na netu, ja jich mam nekolik postavonych(ne videa) a to ackoliv chodim na CVUT, tak nejsem z FITu. Jinak u toho edXu se mne prave libi ta "interakce" s ucitelem a lidma na diskuznim foru. A sam se ucim teda predevsim z anglickych zdroju, nasel jsem lepsi tutorialy pro zacatecniky, ovsem teda je treba podotknout, ze na zapade jaksi frci Python, takze na Javu jsem tak kvalitni veci nesehnal, leda tak takove ty tutorialy jednotlivcu, coz mne ale prijde prilis subjektivni a pokud to neni profesor, tak to nestoji za nic, viz. newboston. Kazdopadne jestli se chces naucit premyslet jako programator a videt souvislosti, tak doporucuju ten prvni odkaz, uci to clovek, ktery je ohromna kapacita ve svem oboru a mne se konkretne libilo jeho vystupovani ;)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prednasky FIT CVUT, FIT VUT, FIT MUNI
« Odpověď #7 kdy: 06. 01. 2014, 15:25:16 »
Tiez by zaujimalo s akymi znalostami koncia absolventi FIT...v priemery..

To se nedá zprůměrovat, protože každý končí s naprosto jinými znalostmi. Škola dá teoretické základy, případně u složitějších věcí nastíní problematiku (např. u softwarové architektury), ale to je záležitost spíš magisterského studia. Je to o tom, že ty základy jsou ucelené, tj. jsou tam jak pro Tebe důležité věci, tak i takové, které Tobě jeví jako naprosté kraviny a důležité jsou zase pro někoho jiného - ale jsou ucelené, což je obrovská výhoda. A na těch základech se staví. Upřímně neznám nikoho, kdo by šel hned po škole pracovat na dobré místo, aniž by strávil mnoho času samostudiem (ještě nad rámec školy) věcí, kterým se chce věnovat. Většina lidí při studiu informatiky zároveň pracuje alespoň na částečný úvazek, aby si zvykla pracovat v týmu - komunikovat, používat týmové nástroje, naučila se přizpůsobit styl práce ostatním atd. Toto se na škole nebo doma naučit nelze. A sehnat tu praxi není sranda - na jednu stranu firmy nechtějí člověka bez praxe na plný úvazek, protože to jsou příliš velké náklady a na druhou stranu nechtějí studenta na praxi, protože student na částečný úvazek rozděluje čas mezi práci a školu a zřídkakdy mívá pravidelný rozvrh a časovou flexibilitu tak, jak chce firma. Je to dost na palici. A toto prostředí vytváří silné individuality - zpravidla nepotkáš informatiky, kteří by měli stejný soubor znalostí. Ti, kteří na škole dělají jen to, co po nich chce škola, nic navíc, jsou v praxi téměř vždy nepoužitelní.

nasel jsem lepsi tutorialy pro zacatecniky, ovsem teda je treba podotknout, ze na zapade jaksi frci Python, takze na Javu jsem tak kvalitni veci nesehnal

Na slovo tutoriál jsem trochu háklivý, zvlášť v kontextu diskusních fór. Tutoriál by měl být k tomu, aby někomu poskytl "kick start" pro danou problematiku, technologii apod., ne aby se z toho někdo "naučil". Tutoriál na programování pro začátečníky je super věc, ale nezle zůstat u toho :-) . Jestli jsou lepší tutoriály pro začátečníky pro Javu nebo pro Python je myslím na volbu prostředí úplně jedno.

Java je fajné prostředí, ale je trochu problém se v tom na začátku zorientovat. V základní knihovně je nepřeberné množství věcí, bohužel mnoho z nich zastaralých (jsou tam jen kvůli zpětné kompatibilitě) a problém tutoriálů pro Javu je v tom, že mnoho z nich je zastaralých. Např. v Javě existují 3 API pro práci se souborovým systémem a navzájem se moc nemají rády atd. Zastaralý tutoriál, což začátečník nemá šanci poznat, je tak spíš ke škodě než k užitku.

To, co doporučuje GoHong, sice osobně neznám, ale podle anotace vypadá dobře a pochybuji, že v MIT Press by si dovolili vydat nějakou kravinu (což se bohužel nedá říct o mnoha jiných). Pro učení se základů tvorby softwaru jako takových je Python ucházející prostředí (navíc existuje velice dobré IDE http://www.jetbrains.com/pycharm/), protože je celkově jednodušší se v něm orientovat než v Javě. Byť má taky svoje idiocie a nemůžu jej doporučit pro vývoj větších aplikací, na učení je dobrý, pro produkční nasazení, zvlášť na webu, taky. Stejně tak Python jako jazyk není navržen úplně marně (na rozdíl od té zpraseniny jménem PHP, s kterou bývá často srovnáván). Python je pro začátečníka dobrá volba (bohužel se to dost zveličuje; zůstaňme u slova "dobrá"), Java má k ideální volbě pro začátečníka daleko.

A trendy typu "dneska frčí ..." jsou mnohdy uhozené (a zkreslené - co "frčí" na diskusních fórech je často jiné než co "frčí" opravdu v praxi) - ano, ObjectPascal je jazyk, který se nepoužívá tolik co kdysi, Delphi ještě koncem 90. byl majoritní hráč na desktopu, teď je jedním z minoritních a mnohými zapomenutých. Nicméně na naučení se základů programování je Pascal příjemnější jazyk než C, byť je k němu méně zdrojů a těch kvalitních ještě méně. Zcela určitě u něj lze zůstat, ale PHP, Python, .Net nebo Java nabídnou více jistoty při shánění práce.

brmlm

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #8 kdy: 06. 01. 2014, 16:02:33 »
podivej se na rozvrh a po vecerech/kdykoliv muzes trajdat po skolach, prednasky jsou pristupne pro verejnost!

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #9 kdy: 06. 01. 2014, 16:59:50 »
Pozri sa. Na tvojom mieste by som sa vykaslal na prednasky z FI a FIT a isiel hned na prvu ligu, tu mas neake linky:

Stanford http://see.stanford.edu/see/courses.aspx
UCB http://webcast.berkeley.edu/series.html#c,d,Computer_Science
MIT http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/

Jenda

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #10 kdy: 06. 01. 2014, 18:55:22 »
podivej se na rozvrh a po vecerech/kdykoliv muzes trajdat po skolach, prednasky jsou pristupne pro verejnost!
1) Kromě FELu, kde mají turnikety a přednáškové místnosti na kartu a nemají často veřejně rozvrhy, OMG.

2) Nejde, pokud je fyzicky daleko.

xhamster

CVUT FIT - slajdy z prednasek
« Odpověď #11 kdy: 06. 01. 2014, 19:30:31 »
pokud bys nutne nepotreboval video zaznamy z prednasek, ale stacili ti slajdy v pdf (ja se osobne na vetsinu predmetu ucim prave pouze z techto pdf a prednasky nenavstevuju), tak tady je odkaz: https://edux.fit.cvut.cz/oppa/

koukni na predmety PA1, PA2, EFA, GRA, pripadne PJV jestli chces javu,..

ivan

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #12 kdy: 07. 01. 2014, 20:33:44 »
dakujem vsetkym za prispevky..velmi pomohli.. :)

x

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #13 kdy: 07. 01. 2014, 23:55:27 »
Citace
dakujem vsetkym za prispevky..velmi pomohli..

To teda nevim k cemu, vetsinou jsou to nesmysly. Machri co posilaj linky na prednasky z MITu se podle toho v zivote neucili, akorat chteji vypadat dulezite. Ucit se Scheme mozna bude zajimavy, ale jsem si skoro jistej ze to neni to co budes chtit. Dalsi do jedny vety klidne napise "Java nebo Javascript". Hm.

Prekvapuje me, ze tu neni nikdo normalni, kdo by doporucil precist si knihu. Pokud chces zacit delat neco smysluplnyho, kup si Herouta a nauc se zaklady Ccka. Az pochopis principy, klidne muzes prejit na C(?cokoliv), Javu, nebo neco jinyho. Nebo si kup knihu o Jave a vem to obracene, co je celkem jedno.

Re:Přednášky FIT ČVUT, VUT, MUNI
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2014, 02:05:11 »
Jenom trochu doplnění a částečný souhlas s x-kem.

Počítej s tím, že naučit se programovat je běh na dlouhou trať. Jestli jsi to nikdy nedělal, budeš se dlouho učit vůbec programátorsky přemýšlet a myšlenky do kódu přepisovat (na to asi ten kurz z MIT bude hodně dobrej), pak/během toho se budeš postupně seznamovat s běžnými postupy a datovými strukturami a pak teprve objevovat a chápat vlastnosti toho kterého jazyka. Podle toho, s jakým zápalem se tomu budeš věnovat, můžou ti jednotlivé fáze trvat různou dobu, ale kdyby ti každá z těch tří trvala rok, nebyla by to žádná ostuda ani neúspěch. Takže abych se dostal k pointě: když ty první dvě fáze projdeš s jazykem X, tak přejít na jazyk Y tak, abys v něm uměl to, co v X, ti zabere třeba 14 dní, maximálně měsíc.

Takže ten první jazyk nemusíš nutně vybírat podle toho, o co bys měl ve finále zájem (třeba ta Java), ale podle toho, co zkušenější pro učení radí (Python), nebo pro co seženeš lepší materiály (Python). Takže abych to zkrátil, pro začátek si vyber Python ;) Ne že by to byl nějaký kdovíjak geniální nebo nádherně čistý jazyk, ale je to jazyk, který ti nebude házet klacky pod nohy, bude se ti s ním dobře pracovat a kdyby se ti zalíbil, můžeš u něho klidně zůstat i pro vážnou práci.

(To všechno platí jenom za předpokladu, že to myslíš vážně a chceš se do toho pustit s vervou. Jestli to chceš jenom tak zkusit a hrát si s tím, vyber si cokoli, zkoušej cokoli, už se z čehokoli, hlavní bude, když ti to bude přinášet radost :)

P.S. jo, zmínil jsem se o tom, že Python je jazyk, který přináší největší radost? ;)