Tiez by zaujimalo s akymi znalostami koncia absolventi FIT...v priemery..
To se nedá zprůměrovat, protože každý končí s naprosto jinými znalostmi. Škola dá teoretické základy, případně u složitějších věcí nastíní problematiku (např. u softwarové architektury), ale to je záležitost spíš magisterského studia. Je to o tom, že ty základy jsou ucelené, tj. jsou tam jak pro Tebe důležité věci, tak i takové, které Tobě jeví jako naprosté kraviny a důležité jsou zase pro někoho jiného - ale jsou ucelené, což je obrovská výhoda. A na těch základech se staví. Upřímně neznám nikoho, kdo by šel hned po škole pracovat na dobré místo, aniž by strávil mnoho času samostudiem (ještě nad rámec školy) věcí, kterým se chce věnovat. Většina lidí při studiu informatiky zároveň pracuje alespoň na částečný úvazek, aby si zvykla pracovat v týmu - komunikovat, používat týmové nástroje, naučila se přizpůsobit styl práce ostatním atd. Toto se na škole nebo doma naučit nelze. A sehnat tu praxi není sranda - na jednu stranu firmy nechtějí člověka bez praxe na plný úvazek, protože to jsou příliš velké náklady a na druhou stranu nechtějí studenta na praxi, protože student na částečný úvazek rozděluje čas mezi práci a školu a zřídkakdy mívá pravidelný rozvrh a časovou flexibilitu tak, jak chce firma. Je to dost na palici. A toto prostředí vytváří silné individuality - zpravidla nepotkáš informatiky, kteří by měli stejný soubor znalostí. Ti, kteří na škole dělají jen to, co po nich chce škola, nic navíc, jsou v praxi téměř vždy nepoužitelní.
nasel jsem lepsi tutorialy pro zacatecniky, ovsem teda je treba podotknout, ze na zapade jaksi frci Python, takze na Javu jsem tak kvalitni veci nesehnal
Na slovo tutoriál jsem trochu háklivý, zvlášť v kontextu diskusních fór. Tutoriál by měl být k tomu, aby někomu poskytl "kick start" pro danou problematiku, technologii apod., ne aby se z toho někdo "naučil". Tutoriál na programování pro začátečníky je super věc, ale nezle zůstat u toho :-) . Jestli jsou lepší tutoriály pro začátečníky pro Javu nebo pro Python je myslím na volbu prostředí úplně jedno.
Java je fajné prostředí, ale je trochu problém se v tom na začátku zorientovat. V základní knihovně je nepřeberné množství věcí, bohužel mnoho z nich zastaralých (jsou tam jen kvůli zpětné kompatibilitě) a problém tutoriálů pro Javu je v tom, že mnoho z nich je zastaralých. Např. v Javě existují 3 API pro práci se souborovým systémem a navzájem se moc nemají rády atd. Zastaralý tutoriál, což začátečník nemá šanci poznat, je tak spíš ke škodě než k užitku.
To, co doporučuje GoHong, sice osobně neznám, ale podle anotace vypadá dobře a pochybuji, že v MIT Press by si dovolili vydat nějakou kravinu (což se bohužel nedá říct o mnoha jiných). Pro učení se základů tvorby softwaru jako takových je Python ucházející prostředí (navíc existuje velice dobré IDE
http://www.jetbrains.com/pycharm/), protože je celkově jednodušší se v něm orientovat než v Javě. Byť má taky svoje idiocie a nemůžu jej doporučit pro vývoj větších aplikací, na učení je dobrý, pro produkční nasazení, zvlášť na webu, taky. Stejně tak Python jako jazyk není navržen úplně marně (na rozdíl od té zpraseniny jménem PHP, s kterou bývá často srovnáván). Python je pro začátečníka dobrá volba (bohužel se to dost zveličuje; zůstaňme u slova "dobrá"), Java má k ideální volbě pro začátečníka daleko.
A trendy typu "dneska frčí ..." jsou mnohdy uhozené (a zkreslené - co "frčí" na diskusních fórech je často jiné než co "frčí" opravdu v praxi) - ano, ObjectPascal je jazyk, který se nepoužívá tolik co kdysi, Delphi ještě koncem 90. byl majoritní hráč na desktopu, teď je jedním z minoritních a mnohými zapomenutých. Nicméně na naučení se základů programování je Pascal příjemnější jazyk než C, byť je k němu méně zdrojů a těch kvalitních ještě méně. Zcela určitě u něj lze zůstat, ale PHP, Python, .Net nebo Java nabídnou více jistoty při shánění práce.