Poškozené JPG

Radim38

Poškozené JPG
« kdy: 29. 12. 2013, 15:28:26 »
Dobrý den,
Prosím o pomoc, stala se mi velice nepříjemná věc, z počítače se mi trvale odstranilo, 45G mezi tim velké množství fotek ( Pracovních), takže sem dost v háááji, nejsem žádnej IT a počítačům vůbec nerozumim. Nicméně se mi podařilo programem Recuva větší množsví souborů a fotek obnovit, teda jak se to vezme, z toho co mi to obnovilo mi u dvou třetin po otevření JPG píše prohlížeč, že to nemůže otevřít, že to neni podporovaný formát, nebo nebo že nemám aktualizovaný prohlížeč. Když u konkrétní fotky zvolim vlastnosti, tak mi to ukazuje třeba velikost 34,8 kB (35 640 bajtů). Poradil byste mi prosim někdo co s tim, zda lze vůbec fotky zachránit? Díky


PANKapitanRUM

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2013, 16:27:50 »
Jsou dva druhy lidí, ti, co zálohují a ti, kteří ještě nepřišli o data.
Budiž toto pro tebe dostatečná zkušenost.

Druhá věc, naše firma se zabývá obnovou dat právě v případech, jako je tento.
Nemáme vlastní laboratoř, což je velmi finančně nákladné, ale taky záchrana disku od nás nestojí 7 litrů jako z laborky, ale většina lidí se vejde do litru, pokud data nedokážeme zachránit, účtujeme si jen případné poštovné na posunutí disku jinam. Ve tvém případě by to spravila hodina práce a bratru 300 Kč, otázka tedy zní, jestli nebylo lepší to mít za 300 dobře než zadarmo špatně, když už se teda někdo vy* na zálohování.

Záchrana dat se provádí následujícím způsobem, disk, ať už je v jakémkoliv (polo)funčkním stavu, se nejprve zkopíruje na jiný a vytvoří se bitová image, se kterou se následně pracuje. Některé nástroje totiž dělají cca to, co jsi popsal, špatně rozeznají konce souborů a pak sekají kraviny. Ta image se dělá proto, aby se nad daty dal pustit další nástroj, který může mít víc štěstí. Při záchraně dat se obnovují jak soubory smazané úmyslně, tak i ty smazané neúmyslně. Výsledek pak skutečně někdy obsahuje změť, která se musí přetřídit.

Pokud jsi udělal dvě následující chyby, bude to problém:
A) pustil jsi ten SW nástroj nad "ostrým diskem"
B) použil jsi SW nástroj, který to obnovil opravdu špatně

Zkontroluj si, jestli se jen nedíváš na špatná data!
Pokud jsou soubory opravdu špatně obnovené, není to úplně ztracené, jen oprava bude dramaticky náročnější.
Že bys s tím diskem neměl pracovat, především pak na něj cokoliv zapisovat nebo z něj startovat, možná není všem zřejmé, ale je to důležité.

Jednou z metod oprav je vytvořit z dat opět blob po sobě jdoucích bloků a obnovit soubory ze streamu.
To není ideální metoda, dost často jsou soubory fragmentované, ale například W7 pouští defragmentaci dostatečně často na to, aby se dalo ledacos zachránit. Různým nástrojům se z toho disku může povést dostat ledacos, ale rozhodně to už není práce na hodinu a za mě, řeknu šéfovi, aby do toho nešel.

Tedy, šlo to vyřešit pomocí DVD za 400 -> toto jsou DVD s anorganickým barvivem, které vydrží roky, tj. není to jako obyčejné pálené DVD, kde za rok na topení už nic není
http://www.czc.cz/datatresordisk-4-7gb-4x-cake-box-10-ks/135455/produkt?q-category-id=5td2qhqdfqifn8bluvrno77pr2&q-c-0-producer=sajf4ejsnpiieba4epajhgvbq48

Šlo to vyřešit i záchranou dat do tisíce Kč a spíš za ~300.

Ale to by bylo asi moc snadné.
No, přeji ti a to myslím smrtelně vážně, aby ses poučil, zálohoval a abys v těch datech našel ty skutečné fotky a to, co nejde otevřít, aby to byl jen "náhodou také obnovený bordel".

Paqvel 'TIGER' Růžička

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2013, 20:32:16 »
Já jen doplním, že toto mohl provést i virus, který před odstraněním mohl fotografie i zašifrovat. Tam je obnovitelnost potom skoro nulová, pokud nemáš správný klíč k dešifrování. Za mne: "Poučit se z toho a jít dál."

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2013, 22:22:30 »
Lidi se nepouci nikdy.

1. Prohlasuji o svych datech ze jsou kriticky dulezita
2. Nezalohuji
3. Povazuji za dostatecnou zalohu RAID
4. Kdyz se to podela tak se to snazi opravit sami, aby usetrili. Vsude na webu jim pisi - nehrabejte do toho.
5. Domrvi to a z levne opravy se stane oprava velmi draha
6. Oni ale nechteji za opravu vubec nic platit, chteji jen rict jak to opravit, udelaji si to sami

Pred rokem jsme meli pripad kdy se jim podelal hadoop/hbase cluster na datech ktery nikde jinde nemeli. Nechteli abychom jim to opravili (nechteli extra platit) pry to vyridime emailem, budou nam psat co to pise a my jim budeme odpovidat co dal. No dobre meli koupeny support. Hned v prvnim mailu udelali akci co nenavratne znicila metadata clusteru a ptali se jak dal.

Taky preji tazateli aby se poucil a zacal zalohovat.

Nejlepsi je mainframe, ty maji zabudovane mechanismy ochrany dat a jsou lepsi nez vetsina adminu. Maji zalozni systemy jako CPU, pamet, baterky, IO porty, sitovky, disky a umi online na ne presunout provoz. Kdyz maji volne zdroje - jako treba CPU katry s pameti a procakem tak umi program spoustet na obou zaroven a protovnavat vysledky.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2013, 13:33:01 »
No to je dané tím, že dost uživatelů si o sobě myslí, že jsou pořítačový guru a dokáží si se vším poradit. Vždyť se dost naučili způsobem pokus - omyl. Ovšem aplikovat to na krizovou situaci je dosti úsměvné a přitom i smutné. Přitom, když se jim něco podělá na autě, tak jedou do servisu a kolikrát zaplatí i za výměnu žárovky. No co, jsou to jejich data ...


beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2013, 15:24:47 »
Mne se zase stalo, že jsem smazal fotky z paměťové karty, respektive jsem jí naformátoval ve foťáku, protože byla plná a měl jsem za to, že mám vše zálohované  - a měsíc rodiných fotek, kde byly narozeniny dcery, byl v háji.

Kartu jsem používal a to, že nějaké fotky zazálohované nebyly, jsem zjistil až po x měsících focení. Taky jsem zkoušel recuvu, photorec, a tesdisk, a bez úspěchu, neobnovili žádné fotky, které byly před formátováním. Fotky, které jsem smazal úmyslně bez formátování, ty obnovily v pořádku. Chápu, že Lenin nebo Rum to berou asi jako svoje know how, ale je nějaký způsob, jak mohu získat svá data zpět a sám? Nejde o to, že chci, aby to bylo zadarmo. Chci to prostě v takovíchto případech umět.

Lol Phirae

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2013, 15:58:24 »
a měsíc rodiných fotek, kde byly narozeniny dcery, byl v háji.

No to je neštěstí srovnatelné s atomovým výbuchem v Hirošimě.  ::) ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2013, 16:07:40 »
@beer: Vzdycky se da zkusit photorec. Kdyz treba nic neobnovi, tak aspon nic nezkurvi. Tedy pokud mezi klavesnici a zidli neni blb, ktery necte manualy a mozek ma v hlave jen jako tezitko.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2013, 16:12:35 »
a měsíc rodiných fotek, kde byly narozeniny dcery, byl v háji.

No to je neštěstí srovnatelné s atomovým výbuchem v Hirošimě.  ::) ;D

No, od manželky jsem to dost schytal  :) . Přece jen 2. narozeniny jsou jen jednou za život...

@beer: Vzdycky se da zkusit photorec. Kdyz treba nic neobnovi, tak aspon nic nezkurvi. Tedy pokud mezi klavesnici a zidli neni blb, ktery necte manualy a mozek ma v hlave jen jako tezitko.

Photorec jsem zkoušel, obnovil +- to samé, co recuva, ale nic před formátováním. Nejnovější obnovené fotky byly z 1/7, a já bych potřeboval ty z června.

PANKapitanRUM

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2013, 17:39:22 »
Nevím o tom, že by mimo Jamese Bonda a CSI Las Vegas uměl někdo běžně obnovit již přepsaná data.
Ano, hodně teoreticky to ledacos dopočítat například z magnetických disků, interpolací ovlivnění sousedních stop.
Stopy jsou u sebe tak blízko, že se vzájemně ovlivňují. To jsou takové ty technologie, jako třeba ta kamera, která se umí dívat pod stromy. Tam se tuším používá impulz světla o určené frekvenci, světlo, které přijde jako první (odrazí se dříve), se ignoruje a zbytkové světlo pak vytvoří záznam na kameře. Nic co by se tu běžně poflakovalo.

Data se dají snadno zachránit do doby, než jsou přepsaná.
U některých disků je možné nastavit level bezpečnosti mazání, kdy ve standardním módu se sektor označí jako volný, v bezpečné přepíše nulama, ve velmi bezpečném se nejprve přepíše šumem a pak nulama. Nejspíš to umí kdejaký hard, ale když to člověk chce, musí si připlatit, aby dostal disk s bezpečným FW.

Samostatnou kapitolou jsou zařízení s podporou TRIM.

Karty moc neřeším, ale máš slušnou šanci zjistit, jestli z karty půjde něco obnovit nebo ne pomocí nástroje DD.
Postup:
Kartu naformátuj a cvakni jednu fotku.
Párkrát zapni a vypni zařízení, nech ho stát, podle toho, co je tam za chip, by si měla promyslet, jestli má trim nebo ne.
Můžeš narazit na šikovné CFko, které trim dělat bude, ale nějakým SD bych to nevěřil
Pak kartu přes DD vykopíruj do souboru a uvidíš, jestli tam bude jen jedna fotka a nebo jestli i víc.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #10 kdy: 30. 12. 2013, 18:19:37 »
No, od manželky jsem to dost schytal  :) . Přece jen 2. narozeniny jsou jen jednou za život...

Tak tady pomuze akorat dceru prodat nebo zabit a poridit si novou.

Lol Phirae

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #11 kdy: 30. 12. 2013, 18:52:50 »

PANKapitanRUM

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #12 kdy: 30. 12. 2013, 19:00:53 »
Kua, hoši, nechte si ty fóry!
V poslední době nějak přitvrzujete a já pak nevypadám jako největší lidojed z fóra >:(

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Poškozené JPG
« Odpověď #13 kdy: 30. 12. 2013, 19:48:57 »
No, od manželky jsem to dost schytal  :) . Přece jen 2. narozeniny jsou jen jednou za život...

Tak tady pomuze akorat dceru prodat nebo zabit a poridit si novou.

Od dcery nic neschytal, navíc je to mladé maso, takže zabít a prodat ženu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškozené JPG
« Odpověď #14 kdy: 30. 12. 2013, 20:26:28 »
Tak tady pomuze akorat dceru prodat nebo zabit a poridit si novou.

Od dcery nic neschytal, navíc je to mladé maso, takže zabít a prodat ženu.
[/quote]

To je ale polovicate reseni. Nevyresi se tim problem chybejicich fotek z druhych narozenin. Jak si muzes byt jisty, ze by to za par let neschytal od dcery, ze nema fotky? I kdyz je pravda, ze by je mohl zabit obe a nic neresit.