Zastaralý software v distribucích

lythci

Zastaralý software v distribucích
« kdy: 27. 12. 2013, 13:19:17 »
Existuje nejaka desktop distribuce, ktera by si zakladala na tom, ze ma vzdy vse aktualni vcetne kernelu, grafickeho prostredi?

Proc u desktopovych distribuci je v balickovacim systemu vetsinou mnohem starsi verze SW nez je aktualni?

Pokud bych chtel mit vse v posledni verzi a kompilovat si to sam, tak jsem presvedceny, ze narazim na ruzne problemy se zavislostma a jejich verzema.

Neda se to nejak pohodlne vyresit?





« Poslední změna: 27. 12. 2013, 13:53:46 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2013, 13:29:44 »
A chceš to taky k něčemu používat, nebo se v tom jen permanentně vrtat?  ::)

Mark

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #2 kdy: 27. 12. 2013, 13:36:19 »
Fedora ti nepřipadá dostatečně aktuální?

brk

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #3 kdy: 27. 12. 2013, 13:37:05 »
Otázka by neměla znít
Proc u desktopovych distribuci je v balickovacim systemu vetsinou mnohem starsi verze SW nez je aktualni?
nýbrž proč nepoužíváš vývojové verze daných distribucí, když dáváš přednost číslu verze před stabilitou?

lythci

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #4 kdy: 27. 12. 2013, 13:43:47 »
Chtel bych to pouzivat.
Vemte si zde neoblibeny Windows. Tam mit vse v aktualnich verzich neni moc technicky narocne protoze odklikat instalator by mela zvladnout i slepice.
Na Windows mit aktualni software znamena skoro vzdy neco dobreho.
Ale vsechny Linuxove distribuce, co jsem zatim zkousel mi takovy pristup komplikuji


dog

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #5 kdy: 27. 12. 2013, 13:52:56 »
Arch, fedora, gentoo, debian testing.
zalezi jen na tvych schopnostech

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #6 kdy: 27. 12. 2013, 13:57:51 »
Neexistuje technická překážka, která by bránila neustálé aktualizaci software. Ten důvod je ryze praktický: většina lidí prostě nechce pracovní prostředí, které je jako pohyblivé písky. Mnohem praktičtější je aktualizovat v určitých cyklech (po vydávaných verzích distribuce) a mezi tím se nestarat. Takhle funguje většina distribucí.

Jsou ale i takové, které uspokojí potřebu neustálé aktualizace, jako třeba Debian unstable. Ten se mění každý den a nový software se tam točí prakticky pořád. Pokud ho ale nasadíš, musíš počítat s desítkami až stovkami aktualizovaných balíčků denně, novými verzemi každý den (každé zapnutí počítače bude dobrodružství) a novými problémy každý den (proč už tahle verze LibreOffice nemá tuhle funkci? včera to tam bylo!).

To je taky důvod, proč to většina lidí nechce a raději jedou třeba na Ubuntu LTS a pět let jim to prostě funguje. Mám takových uživatelů kolem sebe hodně a nikdo si nestěžuje, že by chtěl Xfce 4.10 a má jen 4.8. Není k tomu důvod.

brk

Re:Proc je ve vetsine desktop distribuci zastaraly software?
« Odpověď #7 kdy: 27. 12. 2013, 14:06:46 »
Vemte si zde neoblibeny Windows. Tam mit vse v aktualnich verzich neni moc technicky narocne protoze odklikat instalator by mela zvladnout i slepice.

Ve Windows to chodí jinak. Klíčové věci jsou proprietární a než se dostanou ven, tak projdou celou řadou neveřejných testů. To že autor programu označí novou verzi za stabilní ještě neznamená, že je dostatečně stabilní pro potřeby dané distribuce.

Navíc svět Windows bych bral za ještě více konzervervatvní i než ty nejkonzervativnější linuxové distribuce. Většina softwaru se tam vyvíjí tak, aby ho šlo stále provozovat i na Windows XP z roku 2002, tedy skoro 12 let starém. Vezmi si libovolnou linuxovou distribuci 12 let starou a zkus tam uchodit aktuální program. Hodně štěstí.

Odklikat instalátor zvládne i slepice, ale úměrně tomu ten systém po čase vypadá. Programy si dělají co chtějí a i když je odebereš, tak po nich skoro vždy nějaký balast zbude. Tohle ve světě Linuxu velmi elegantně řeší balíčkovací systémy, takže i odinstalace jsou velmi snadné a hlavně pořádné.

iwtu

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #8 kdy: 27. 12. 2013, 14:23:14 »
Lebo funguju a su vychytane bugy?

Inac hladas nejake roll based distro ako Arch alebo Gentoo. Kazdopadne, vzdy mozes configure, make, install

Waseihou

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #9 kdy: 27. 12. 2013, 14:31:17 »
No tak u těch rolling distribucí to také není výhra, právě proto že aktualizují všechno. Jednou jsem delší dobu nedal update na arch ale potřeboval jsem nový vlc kvůli 10bit ripům a lepší podpoře kapitol, a kvůli aktualizaci jendoho balíku jsem si rozesral celý systém že ani nešel nabootovat a zababral jsem s tím půl dne. A to vše jen kvůli přehrání jednoho blbýho seriálu. A tak namísto maratónu kdy o víkendu něco stáhnu a stáhnu naráz třeba 20 epizod jsem se mrdal z linuxem.

Nepotřebuji nový kernel (navíc si kompiluji vlastní s PAE, takže každá aktualizace = odinstalovat nvidia věci, zkompilovat kernel, nainstalovat nvidia věci...), nepotřebuji nové ovladače grafiky, nepotřebuji ani nové KDEčka (ale občas se hodí pokud něco hapruje). Potřebuji pravidelně aktualizovat VLC, mplayer, ktorrent, retroshare, firefox, občas gcc a nějaké to vývojové prostředí. Na ne-rolling distribucích mě sere že se musí čekat na aktualizaci. Možnost kompilovat si něco přes autotools občas sice funguje, ale jen pokud jsou dostatečně aktuální knihovny. Kdybych neměl ext4 filesystémy tak snad přejdu na PC-BSD, tam lze vytvořit ty pbi balíky. Ale co jsem se díval tak to co tam mají na stáhnutí bývá stejně dost pozadu, navíc jak jsem teď zjistil tak www.pbi-forge.com už není. A tak to už si to rovnou můžu kompilovat sám na linuxu.

JarinBarin

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #10 kdy: 27. 12. 2013, 14:37:35 »
Chceš bleeding edge software? zkus Arch Linux. Temer jsem nemel problem (samozrejme je potreba aspon jednou za cas, jednou za mesic aspon, udelat update, jinak je mozne ze nastane nejaky problem), pokud je nejaky konflikt, vetsinou je na webu Archu popsano, jak to vyrestit. A vetsinou to je par prikazu v shellu.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #11 kdy: 27. 12. 2013, 14:59:53 »
To co hledáš se nazývá Linux From Scratch. K tomu lze jen napsat "hodně štěstí". Udržovat to všechno v aktuálních verzích je nemožné. No a co se Windowsů týče ... jak staré jádro mají sedmičky, je snad aktuální s osmičkama? Takže ani ve windowsech nemáš šanci mít vše aktuální. A to včetně aplikací.Tam vlastně používáš vše zastaralé, protože aplikace, která právě vyšla byla dokončena před rokem, ale rok se testovala ... Linux je v tomto ohledu mnohem pružnější. Jen si vem, jaký je rozdíl mezi Debianem stable a unstable. Jeden používá všechny ty novinky, ale často se dostane do problému s nějakou stabilitou a druhý si jede na ověřeném a nemá problém. Dokonce, když potřebuješ poradit, jak vyřešit nějaký úkol na zastaralé ve starší aplikaci, dostane se ti více rad, než u té neotestované. Takže nevidím žádný důvod používat to nejčerstvější. Možná by nebylo špatné, kdyby pro linux vzniklo něco jako portable apps, ovšem jak by se to realizovalo nemám vůbec ponětí, protože Linux je pod pokličkou zcela jiný OS, než Windows.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #12 kdy: 27. 12. 2013, 15:52:32 »
Tohle mi na Linuxu taky vadí, mám takový domácí strojek na různé pomocné věci, není to ani čistě server ani desktop, dal sem tam Ubuntu Server + xfce, nechci přeinstalovávat co půl roku, takže LTS, tedy 12.04. Populární věci jako Firefox se aktualizují do pár dní od toho co vyjde Win verze, ale u jiného čistě uživatelského software to tak už není.

Jako torrent klienta sem si zvolil qBittorrent, pro Windows si mohu na webu projektu stáhnout instalačku aktuální verze pro Windows včetně aktuální verze libtorrent a mělo by to chodit i na Win 2000, v Ubuntu repozitářích je verze z doby vydání 12.04 a nazdar.

OK, podle návodu na webu qBittorrent sem si přidal PPA a nainstaloval odtamtud, jenže to zaktualizovalo pouze qBittorrent, nikoliv libtorrent, ta PPA nemá, takže sem stáhl zdrojáky a kompiloval (po té co sem musel doinstalovat věci pro kompilaci), jenže qBittorrent si stále bral starou verzi libtorrent instalovanou z Ubuntu repozitáře a ne tu čerstvě zkompilovanou, takže sem nakonec musel qBittorrent instalovaný z repozitáře dát pryč a rovněž ho kompilovat ze zdrojáků. Prostě chuťovka a několik hodin s*aní.

Problém zkrátka je, že se nerozlišuje systém a aplikace. Systém chci mít stabilní a dlouho podporovaný, ale taky chci mít možnost si zvolit, že aplikace bude možné mít aktualizované nějak pohodlněji, něž stahovat zdrojáky a kompilovat to.

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #13 kdy: 27. 12. 2013, 16:10:03 »
ubuntu a nejnovejsi konkretni SW? PPA.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Zastaralý software v distribucích
« Odpověď #14 kdy: 27. 12. 2013, 16:16:40 »
Tohle mi na Linuxu taky vadí ...

Jenže to je právě problém, protože některé aplikace jsou závislé na systémových knihovnách, takže když vyměníš knihovny, a aplikaci, můžeš rozbořit systém ... to se prostě nedá udržovat. Nejblíže tomu je nějaká rollupdates distribuce, ale všichni víme, jaké má výhody a i nevýhody. Nehledě na to, že než se nově vydaná verze nějakého software ustálí, tak to nějakou dobu trvá. Podívej se na KDE4, Gnome3, které byly vydané za stable, rok se to nedalo používat, protože to pořád padalo. K čemu Ti potom bude fungující systém, když aplikace fungovat nebudou?