Jaké rychlé distro na NETbook Eee?

foto1977

Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« kdy: 17. 08. 2010, 17:37:34 »
Ahoj mám rok starej 10" netbook Eee1000HE, Atom, 160GB disk a 2GB RAM.
Zatím tam mám Ubuntu Netbook Remix 10.04.
Chtěl bych nějaké rychlejší distro kde mi bude chodit wi-fi, Firefox či jinej browser, hudba a filmy
(nejlépe VLCplayer) a Open Office.
Hry nehraju jde mi hlavně o to aby to rychle startovalo a bylo to celkově svižnější než to ubuntu.


Kit

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2010, 18:49:01 »
Řekl bych, že ke zrychlení bude stačit povyhazovat nepotřebné aplikace a démony, případně nahradit je nějakými lite verzemi.

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #2 kdy: 17. 08. 2010, 18:50:15 »
skus Lubuntu ( http://lubuntu.net/ )

sice tam je Chromium ale firefox sa tam da kedykolvek doinstalovat ;)

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #3 kdy: 17. 08. 2010, 19:09:11 »
Mám Asus EEE 1005HA (HDD 250GB, 1GiB RAM) a na ňom Arch Linux na Btrfs + kDE 4.5.0. Nabootuje to za 15 sekúnd a svižné to je rovnako ako na výkonnejších počítačoch. S KDE a niekoľkými programami je využitých približne 220MiB RAM. Na prehliadanie webu používam Chromium a so zapnutým wi-fi a Super Hybrid Engine to pri práci vydrží 6 - 9 hodín. Open Office, hudba a filmy nie sú problém, akurát prehrávanie 1080p videa nie je plynulé ani s použitím GLSL shaders (Intel 945GME), ale na tak malom monitore sa to prehrávať ani neoplatí.

foto1977

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #4 kdy: 17. 08. 2010, 20:37:54 »
ahoj, to lubuntu je česky?
Ten Archlinux musím prozkoumat, je to taky česky?
Jaké démony bych měl v UNR povahazovat?
Všechny aplikace co nepoužívám jsem již odinstaloval.
Jinak díky za reakce a těším se na další!


Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #5 kdy: 17. 08. 2010, 20:58:20 »
Ano, Arch Linux je česky, stejně jako většina distribucí. Pokud chceš vyzkoušet ArchLinux, tak si nejdříve přečti instalační wiki, pokud s tím nemáš zkušenosti. Jinak myslím existuje i ArchLinux LiveCD, zkus si to vygooglit.
Registred Linux user: #511532 :) Arch Linux + XFCE
stopsoftwarepatents.eu

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #6 kdy: 17. 08. 2010, 21:12:41 »
Live CD Arch Linuxu sa dá stiahnuť predsa tu: http://www.archlinux.org/download/. To, že nemá žiadne grafické prostredie neznamená, že to nie je Live CD.  :)

Jenda

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #7 kdy: 17. 08. 2010, 22:16:30 »
Mám také EEE 1005HA, mám na něm Debian Sid s Xfce a používám to jako jediný desktop. Největší žrouti jsou Firefox a Thunderbird, bohužel jsem za ně nenašel adekvátní náhradu.

Jindřich

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2010, 09:17:49 »
Zkuste LUbuntu nebo XUbuntu, obojí je na tom s češtinou podobně jako "čisté" Ubuntu. Víc než XUbuntu se mi líbil Linux Mint Xfce Community Edition, což je v podstatě XUbuntu, ale dotažené tak, že se dá dobře používat prakticky bez donastavování a doinstalovávání. Akorát poslední vydaná verze je založena na Ubuntu 9.10 (viz http://www.linuxmint.com/rel_helena_xfce.php). Já osobně používám Debian, ale tomu už člověk musí trochu víc rozumět.

foto1977

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2010, 15:32:08 »
Tak tam zkusím dát to Lubuntu.
Už stahuji iso. Jsem zvědav zda tam bude fungovat i DVB-T která na normálním Ubuntu jde.
Ale asi jo. Dám vědět jak jsem dopadl.

BubakB

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2010, 16:19:51 »
Zkuste LUbuntu nebo XUbuntu, obojí je na tom s češtinou podobně jako "čisté" Ubuntu.

Musím nesouhlasit s Vaším příspěvkem. Xubuntu je momentálně náročnější na systémové prostředky než Debian s Xfce. Zprovoznění všech věcí souvisejících s provozem linuxu na notebooku nezabere více než půl hodiny (pokud to není exotický hardware). Pokud už dojde k instalaci Xubuntu, pak bych vyházel většinu nepotřebných balíků.

Debian už dlouho není jen pro rádoby profíky, dá se instalovat a provozovat běžnými amatéry.

foto1977

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2010, 16:57:34 »
tak jsem nainstaloval Lubuntu, ale narozdíl od Ubuntu to je v češtině jen tak na 50%.
Kde najdu nějakej manažer aktualizací abych zkusil jestli se to po aktualizaci nezlepší?
Taky jsem hledal Přidat nebo Odebrat programy, ale má to jen Synaptic a ten mi moc nevyhovuje neb je nepřehledný.
Myslel jsem, že to bude stejné jako ubuntu a jenom jiná grafika, ale je to jiné mnohem víc.
Předem díky za rady, jsem po 3/4 roce pořád linuxová lama.

p.s. připojení na net funguje.

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2010, 18:12:16 »
Nainstaluj si software-center, a nastav interval aktualizací ve Zdroje softwaru, teď to nevím na 100 %, jestli je to v Lubuntu, ale mělo by to tam být.
http://wiki.ubuntu.cz/Aktualizace%20program%C5%AF
Registred Linux user: #511532 :) Arch Linux + XFCE
stopsoftwarepatents.eu

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2010, 18:17:07 »
Live CD Arch Linuxu sa dá stiahnuť predsa tu: http://www.archlinux.org/download/. To, že nemá žiadne grafické prostredie neznamená, že to nie je Live CD.  :)
Jo, to máš pravdu, promiň neuvědomil jsem si, že se jen příkazová řádka dá považovat za LiveCD...
Registred Linux user: #511532 :) Arch Linux + XFCE
stopsoftwarepatents.eu

Jindřich

Re: Jaké rychlé distro na NETbook Eee?
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2010, 08:52:11 »

Xubuntu je momentálně náročnější na systémové prostředky než Debian s Xfce.Zprovoznění všech věcí souvisejících s provozem linuxu na notebooku nezabere více než půl hodiny (pokud to není exotický hardware).

Aha, dříve to bylo tak nastejno. A teď si zase dovolím nesouhlasit já: Nedávno jsem instaloval Debian na notebbok a rozhodně to nebyla půlhodina, ale mnohem déle, a to většina postupů byla popsána na Debian Wiki, zbytek jsem dal dohromady pomocí svých zkušeností (považuji se za středně pokročilého uživatele, žádná lama, ale žádný expert). Nedokážu si moc představit, jak by tazatel např. zavedl ovladač pro Nvidii (pokud je tam tedy Nvidia; já jsem to udělat musel, protože svobodný ovladač mi rozhazoval grafiku), v Debianu se musí editovat xorg. conf (automatický program na totéž znemožní českou klávesnici), kdežto v Ubuntu se to dá odklikat a nabídne se to samo. A takových úkolů je tam víc.


Debian už dlouho není jen pro rádoby profíky, dá se instalovat a provozovat běžnými amatéry.

Tady bych v podstatě souhlasil, mně Debian vyhovuje a za žádného těžkého profíka se nepovažuju. Když ale tazatel píše, že LUbuntu je hodně jiné než čisté Ubuntu, tak nevím. Každopádně nechci Debianem strašit, je to dobrý a výkonný systém, ale asi bych tím nezačínal.

Jinak se tazateli omlouvám za tvrzení, že Lubuntu je na tom s češtinou podobně jako Ubuntu. Měl jsem nějaký live systém s LXDE a tam to bylo s češitnou docela v pohodě. Ale možná to byla starší verze. Jinak pokud nevíde, zda spíše LXDE (LUbuntu), nebo Xfce (Xubuntu), zkuste si do stávajícího systému doinstalovat ještě Xfce (v debianu jsou to balíčky xfce a xfce-goodies) a při přihlášení zvolte toto prostředí. Uvidíte, co Vám bude vyhovovat více.