Nová moderní GUI

Nová moderní GUI
« kdy: 26. 11. 2013, 08:50:07 »
Zajimalo by me zda jsem jedinej, komu prijde dnesni moda prznit klasicke desktopove prostredi prvkama z tabletu nebo prvkama pro dotykove ovladani? Chapu ze je ted boom touch screenu a tabletu ale proboha proc nema uzivatel moznost vypnout tydle nesmysli defaultne ale musi to obchazet nakym prapodivnym zpusobem?
Kdysi jsem jel dlouho na Ubuntu s Gnome2 k naproste spokojenosti, na notebooku kubuntu 3.x a take naprosto spokojeny. Pak jsem musel kvuli praci prejit na Win7 trochu snahy a slo to taky pouzivat. Ted prichazi pohroma ve forme Win 8.1 a jelikoz diky novemu zamestnani mohu jiz zas pouzivat linux jako hlavni OS chtel jsme opet zkusit osvedcene Ubuntu ale k memu zdeseni sem zjistil ze Unity je prome naprosto nepouzitelne z pohledu ovladani, tak jsem sahl po Gnome3 rikam si Gnome bylo vzdy krasne jednoduche a prehledne a ejhle opet sem se zpletl Gnome3 si bouzel zacalo hrat na tabletove rozhrani...KDE4 jsem zjistil ze uz je take znacne neprehledne a po nainstalovani Kubuntu jsem ani po nekolika hodinach nastavovani nedokazal s rozhranim fungovat...  alternativy tipu LXDA atp jsem zkousel ale proste to neni ono...

Jsem opravdu tak blbej ze s novym GUI neumim pracovat a ze bych rad pouzival klasicke desktopove prostredi v novem OS nebo uz se takoveto mysleni ze sveta vytraci a vsechno bude tak jak nam nadiktuji jini, takze vsechno bude jako rozhrani pro tablet ?
« Poslední změna: 26. 11. 2013, 10:07:55 od Petr Krčmář »
Nobody is perfect, but i'll try my best!


asd

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #1 kdy: 26. 11. 2013, 09:01:04 »
Neříkal bych tomu "blbej", spíš "zamrzlej". Zamrzlej v určitým rámci, ze kterýho nechceš vykročit. Podle mě k novým prostředím už od začátku přistupuješ s tím, že se prostě nedají ovládat a chceš se v tom jenom utvrdit. Nainstaluj si Xfce, budeš spokojený.

alfonza

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #2 kdy: 26. 11. 2013, 09:05:03 »
Nemyslím, že by zrovna prostředí Unity bylo špatné > je dobré jak při ovládání myší/klávesnicí/příkazy tak i prstem.
Já třeba s ním nemám problém i s více obrazovkama > popravdě je to první prostředí v linuxu, které se při změně množství obrazovek používá příjemně. Tedy jak klávesnící, tak myší tak i dotykově. Doporučuji vyzkoušet lépe.

Pokud nepomůže tak Lubuntu.

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #3 kdy: 26. 11. 2013, 09:10:46 »
No prave jsem zviklej na klasicke ovladani Gnome2/XP/Win7 a prijde mi to celkem efektivni plocha namapovana na rychle SSD mimo systemovi HDD vse co potrebuji poruce na plose pripadne nalinkovano, na liste jednoduche a prehledne menu ktere je poruce vse funguje paradne.
Kdyz to porovnam s Win 8.1 ktere jsem mel moznost provozovat na pracovni stanici byl sem po nekolika dnech tak frustrovan ze jsme si nechal PC downgradovat na Win7 protoze cokoliv sem potreboval tak sem musel krkolomne obchazet protoze Windows to maji udelany inak a nezajima je ze nekdo to dela jinak podle toho ze mu to vyhovuje. Bohuzel stejny smer si zacina razit Unity Gnome i KDE mi vime jak to ma byt nejlepe a jinak to nebude z cehoz sem znacne zklamanej protoze jiz si nedokazi pracovni prostredi prizpusobyt podle scich potreb.
Jak jsem psal LXDA, Xfce, atp. jsem si testoval ale nijak extra mi to nastavoval jak sem chtel...  :-\ Asi sem fakt zastydnul nekolik let zpet ale proste nedokazu pochopit vyhodu dotykoveho rozhrani na pracovnim pocitaci, podle me to patri na tablety a ne na normalni PC tam by mela byt moznost mit verzi Desktop kde by bylo vsechno optimalizovany na praci s mysi nes rukama :-)
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2013, 09:21:33 »
A co linux mint? http://linuxmint.com/rel_olivia_whatsnew.php
Podle mě to vypadá pěkně. Jinak MATE je v repositářích i jiných distribucí.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2013, 09:42:43 »
Já osobně jsem v Linuxu na velké desktopy rezignoval a sestavil jsem si svůj vlastní ... je to delší cesta, ale zase je k obrazu mému. Základem je OpenBox, a do něj už si člověk nahází lištu jakou chce, správce souboru, jakého chce atp. Je to dost znát i na výkonu.

Nejdůležitějším prvkem pro mne je ALT+F2 a rychlá volba nejpoužívanějších aplikací. Serepetičky v podobě různých animací fakt nemusím, hned to všude vypínám, jak na Linuxu, tak na Windowsech.

Co se týče W8, tak nejsou tak špatné, jak se všude čte. Faktem je, že se musí hodně věcí pro desktop povypínat/zapínat a pak jsou na úrovni sedmiček. Celé to trvá asi den, když to člověk dělá poprvé, jelikož si musí na internetu dohledat co a jak. Ale dá se to.

Jinak pracovat se dá se vším, jen si to člověk musí upravit k obrazu svému. Doby, kdy se nainstalovalo a pracovalo jsou asi pryč.

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2013, 09:54:05 »
Citace
pracovat se dá se vším, jen si to člověk musí upravit k obrazu svému. Doby, kdy se nainstalovalo a pracovalo jsou asi pryč.

No a v tom je asi hlavni problem nemuzu se prehoupnout prez to ze po tom co si nainstaluji novy OS jsem nucen nekolik hodin/dni travit na googlu jenom proto abych si mohl nastavit prostredi tak abych v tom mohl pracovat... Zrovna u MS to absolutne nechapu nejvetsi prijem za OS maji podle me z Enterprise prostredi tedy z prostredi kde se na pocitacich pracuje a ne kde si lidi chtej poustet youtube nebo prehravat hudbu v prehravaci kterej dovedenej do stavu dokonale nepouzitelnosti...

Uvazuji nad tim neco zbastlit trochu me mrzi ze se Ubuntu zazdilo prostredim Unity ubuntu mi bylo vzdy sympaticke diky jednoduchemu nastaveni a funkcionalite hlavne nikdy jsem neresil zadny HW problme a to i kdyz pouzivam 2 monitory. Take se me velice zamlouval soft center ktery byl prijemne zpracovan zatim lepsi jsem nevidel.

Nobody is perfect, but i'll try my best!

alfonza

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2013, 10:22:02 »
Jak dlouho jste Unity zkoušel?

Jinak k tomu, že by se na Unity nedalo pracovat.... To se mi ani nechce věřit, že někdo může říci něco takového. Unity je dle mého prostředí, které nepřekáží a umožňuje dělat věci, které v některých prostředích je nutné složitě nastavovat.
V Unity se prostě nestane, že by vás nějaké aplikace začala otravovat. Pokud něco upozornění je opravdu neinvazivní.
Na Launcheru se dá celou dobu sledovat co se, kde děje.
Je možné na základě klávesových zkratek různě přepínat aplikace.
Super+W umožňuje kompletní přehled na aplikacemi.
Alt umožňuje prohledávat menu aplikací a pracovat s aplikacemi jednotně.
Alt+F2 umožňuje spouštění nejrůznějších aplikací přímo z unity
Super a psaní písmen vyhledává inteligentě. Super a přepnutí na záložku aplikace umožňuje třídit aplikace a jiné vychytávky.. jako automatické skládání oken, listování a jiné. Např. připojování disků a zařízení do Launcheru, informace o zálohování a jiné.

A to jsem ještě ani nezačal s Quicklisty a upravitelností....

Opravdu mi připadá, že většina lidí co si na Unity stěžuje ho ani pár hodin nezkusila. Ano Unity není stavební kámen, který se musí kutat, aby jsme postavili Národní divadlo. Unity je spíše měnící se konstrukce, která na začátku připomíná nějakou hmotu, která se často změní na jinou. Avšak za nějakou dobu se Unity vyprofiluje a v tu chvíli si uživatel uvědomí, že je to jednoduché a pochopitelné.

Pokud však máte raději systém, který má základní stavební kámen a vaším cílem, je upravit si ho ke svému obrazu > tedy stát se vlastním designérem uživatelského prostředí > je pravda, že Unity nebude nejvhodnější volba.


JS

Re:Nova GUI OS
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2013, 10:42:49 »
Ano Unity není stavební kámen, který se musí kutat, aby jsme postavili Národní divadlo.

To je sice hezke, ale my nechceme stavet divadlo, my v nem chceme hrat..

Proste stale to neodpovida na otazku, proc menit kvalitni zavedene zvyklosti z GUI aplikaci, ktere prokazatelne funguji a zvysuji efektivitu prace?

Jinak Unity jsem (ve svem Ubuntu) dal pryc, pouzivam Xfce.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2013, 11:27:13 »
Proste stale to neodpovida na otazku, proc menit kvalitni zavedene zvyklosti z GUI aplikaci, ktere prokazatelne funguji a zvysuji efektivitu prace?

Protoze nejaky genialni prukopnik z MS prisel s revolucni myslenkou poklast monitor dlazdicemi kvuli dotykacum a ted to od nej nejakym zpusobem vsichni musi kopirovat, aby se nereklo, ze je Linux sto let za Sovetskym svazem. MS znovu uvrhl svet IT do zumpy svych blbych napadu.

HUFU

Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2013, 11:43:01 »
Můj osobní názor na Unity z hlediska použitelnosti je velmi pozitivní. Bohužel z hlediska stability začalo být Ubuntu na mých počítačích nepoužitelné, tak jsem ho opustil.

Gnome Shell se dá také používat, KDE se mi také líbí, ale nepoužíval jsem ho nikdy moc dlouho. Lehké desktopy jsou super, ale chce to dlouhou konfiguraci a občas mi něco chybí.

Co se týká Modern UI ve Windows a vůbec celých Windows 8 a 8.1 - je to naprosto nepoužitelná věc, která se sama rozbíjí pouhými aktualizacemi a po tom, co mi přestal znenadání po update fungovat zvuk jsem se toho zbavil. Na počítači s touch sceenem to šlo aspoň ovládat, ale na normálním PC katastrofa.

technomaniak

Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #11 kdy: 26. 11. 2013, 14:06:16 »
Proste stale to neodpovida na otazku, proc menit kvalitni zavedene zvyklosti z GUI aplikaci, ktere prokazatelne funguji a zvysuji efektivitu prace?

Protoze nejaky genialni prukopnik z MS prisel s revolucni myslenkou poklast monitor dlazdicemi kvuli dotykacum a ted to od nej nejakym zpusobem vsichni musi kopirovat, aby se nereklo, ze je Linux sto let za Sovetskym svazem. MS znovu uvrhl svet IT do zumpy svych blbych napadu.

Smutné ale pravdivé. Mě třeba nesedlo to Office rozhraní 2007 a kvůli tomu jsem přešel na OpenOffice. A víte co je krásné? To, že v nic nemění, super, že? Člověk se nemusí kvůli kdejakému kariéristickému hejlovi přizpůsobovat na debility, které vymyslí jeho chorá demetní mysl v rámci iniciativy vlezdozadekkování.

Ale zpět k tématu. Co se týče GUI, jedu v tom už od Win 3.11 a člověk se musí stále trochu přizpůsobit a nějaký ten čas si to oťukat. Pro mě je GUI skoro stejné všude MacOS, Linux (gnome,kde) a i u Woken. Je pravda, že co se týče změn u Mac či Linuxu, tak prakticky netuší neboť je roky nepoužívám. Dle mých vzpomínek nebyli složité, snadno se dalo zadaptovat. Co se týče Win8.1 - tak to tedy fakt nechápu co řešíš, i Win8 se daly po 5 hodinách přemodifikovat čistě na Win7. A nyní s tím patchem kdy se vypne Metro už vůbec není nutné vědět že existuje. Takže Win8.1 jsou úplné 7čky, když si to člověk nakonfiguruje podle sebe.

Co se týče dotyku já mám max. smartphone ale prostě ty gesta jsou hold asi další evoluční krok ve vývoji GUI, pak hold bude následovat hlas. Nějakých pár evolučních kroků jsem zažil a ještě zažiji.

Tommz

Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #12 kdy: 26. 11. 2013, 14:32:51 »
Unity je optimalizované pro ovládání klávesnicí, takže pokud používaš hodně myš, tak to může být ten problém.

Mi se poslední dobou nejvíce líbí Cinnamon. Je to jednoduché, nepotřebuje to žádnou konfiguraci a je to pěkné.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #13 kdy: 26. 11. 2013, 14:34:16 »
Mám to naprosto stejně... Myslím si, že je částečně chyba v nás, ale prostě se mi nechce zvykat na nějakej novej, blejskavej a moderní hegeš, jsem zvyklej na něco, co jsem používal X let a teď mi to cpou jinak? Proč?...


Gnome 2 - pecka,
KDE3 - pecka
Gnome 3 a KDE >= 4 - hrůza

Unity jakeš takeš jde
LXDE jsem neměl rád a teď na něm jedu, ale ani LXDE ani XFCE se nevyrovnají třeba Gnome 2.

Win XP - LEGO
Windows XP classic - vypadá jak z doby kamenný, ale furt lepší než lego
Windows + AERO - dřív moderní, dnes hnus
Windows 8 METRO - kikotina
Windows 8 AERO - líbí se mi, není tak ujetý a je uhlazený.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nová moderní GUI
« Odpověď #14 kdy: 26. 11. 2013, 14:35:08 »
Unity je optimalizované pro ovládání klávesnicí, takže pokud používaš hodně myš, tak to může být ten problém.

pokud to tak skutečně je, tak by Kanonikanálu měli přestat brát drogy
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript