Nástupní plat pro programátora

wuwuwu

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2013, 10:16:21 »
jehovista: Neboj, hledal jsem a sem tam hledám, problém je, že už mám v těch mzdách takový bordel a neznám lepší místo než tady, kde se na to zeptat. Statistikám a různým průměrům a podobně nevěřím, nebo spíš pro mě to je dost hrubý odhad, proto mě zajímají konkrétní zkušenosti lidí, co byli v podobné situaci, nic víc.


neruda

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2013, 10:26:38 »
Podle mne pro absolventa VS s praxi, navic v te dane firme, je nastupni plat pro hpp 24 nic moc, osobne bych pod 30 v te konstalaci nesel ...

reactor

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #17 kdy: 19. 11. 2013, 10:31:51 »
Ostrava, r. 2011, absolvent s cca rokom praxe popri studiu - 27k. Takze myslim ze 24k je podla mna v Brne malo.

jehovista

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #18 kdy: 19. 11. 2013, 11:13:20 »
jehovista: Neboj, hledal jsem a sem tam hledám, problém je, že už mám v těch mzdách takový bordel a neznám lepší místo než tady, kde se na to zeptat. Statistikám a různým průměrům a podobně nevěřím, nebo spíš pro mě to je dost hrubý odhad, proto mě zajímají konkrétní zkušenosti lidí, co byli v podobné situaci, nic víc.

Me je to jasne. Akorat ja sleduju roota docela pravidelne a takova diskuze je tady kazdou chvili(i google na dotaz "nastupni plat programatora" ty thready najde).
Napr:
http://forum.root.cz/index.php?topic=7589.0
http://forum.root.cz/index.php?topic=6739.0


Markus

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #19 kdy: 19. 11. 2013, 17:08:49 »
Vím, že člověk chce hned co největší prachy, ale doporučuji se v počátku kariéry poohlédnout spíše po firmách, kde má člověk více možností dělat různé věci. Konkrétně u vývoje softwaru jsou to projektové firmy, kdy vás pošlou jako součást týmu pracovat k zákazníkovi. Dobrý vedoucí týmu vám zajistí rotaci - různé role, které budete vykonávat. Tohle je rychlý způsob, jak získávat různé zkušenosti a taky zjistit, co dělat dále.


txt

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #20 kdy: 19. 11. 2013, 18:59:26 »
Vím, že člověk chce hned co největší prachy, ale doporučuji se v počátku kariéry poohlédnout spíše po firmách, kde má člověk více možností dělat různé věci. Konkrétně u vývoje softwaru jsou to projektové firmy, kdy vás pošlou jako součást týmu pracovat k zákazníkovi. Dobrý vedoucí týmu vám zajistí rotaci - různé role, které budete vykonávat. Tohle je rychlý způsob, jak získávat různé zkušenosti a taky zjistit, co dělat dále.

Někam kde budu moct koukat analytikovi/projekťákovi/etc. přes rameno...

mojevista

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #21 kdy: 19. 11. 2013, 20:08:05 »
Jehovistu ignoruj, praxi v tom už určitě máš. Zaměstnavateli řekni, že chceš kolěm těch 24 hrubýho s tím, že za půl roku půjde plat nahoru podle tvé šikovnosti.

jentakdotaz

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #22 kdy: 19. 11. 2013, 20:30:15 »
Vím, že člověk chce hned co největší prachy, ale doporučuji se v počátku kariéry poohlédnout spíše po firmách, kde má člověk více možností dělat různé věci.

Může mi někdo vysvětlit, jak tohle jde dohromady s běžným životem? Dejme tomu, že v 25 (plus klidně pár let) skončíš školu, kterou jsi dělal, abys nebyl úplně k ničemu. Pak někam přijdeš a budeš rád za to, že tě vůbec zaměstnají? Co na to rodina? Kde s ní jako budeš bydlet? Nejlépe do 40 žít někde na ubytovně a až pak se dostaneš na 30 hrubého, ne? :D

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #23 kdy: 19. 11. 2013, 21:00:27 »
Pak někam přijdeš a budeš rád za to, že tě vůbec zaměstnají?

Ano, takto to normálně chodí. Informatika je trochu svět sám pro sebe a uplatnění se v ní hledá snáze než v ostatních oborech, ale i tak to není sranda.

DK

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #24 kdy: 19. 11. 2013, 21:01:12 »
jentakdotaz: cena se odviji od zkusenosti... jakmile z tebe nebude junior programator (u ktereho se tak predpoklada, ze nemuze fungovat bez kontroly), ale senior (vetsinou je to tak od 5 let praxe), tak muzes brat i sesticifernou sumu, pokud budes dobry

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #25 kdy: 19. 11. 2013, 22:14:21 »
Pak někam přijdeš a budeš rád za to, že tě vůbec zaměstnají?
Samozrejme! Jako absolvent samozrejme! A je jen na tobe ukazat, ze mas na vic. A vic dostanes prave PRAXI.
Ja treba mel behem roku dvojnasobek.

Ono je tezky dat absolventovi poradny plat, zvlast kdyz je ve zkusebce. Stoji te to cas, penize, nic ti vlastne neprinasi, jen "otravuje" a k tomu ti taky po tech 3 mesicich proste nemusis druhy den prijit.

Osobne si myslim, ze je blbost resit nastupni plat, podstatnejsi je resit kam je realne se v nejakem horizontu dostat. Kdyz jsem do sve prace nastoupil tak udavali horizont 11-30tis. No a byla to pravda - ale jen u schopnych lidi.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jalko

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #26 kdy: 20. 11. 2013, 12:31:58 »
omg
To jsi vzal prosímtě kde? Celkem by mě zajímalo, kolik v takovém případě mají senioři ;-)

Je to realne, sam som za take peniaze nastupoval. Seniori(kvalitou, nie rokmi) stoja hodne, ked poznaju svoju cenu.

Markus

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #27 kdy: 20. 11. 2013, 15:08:42 »
Jak tohle jde dohromady s běžným životem - dobrá otázka. Profesionální ajťák je úděl podobný třeba podnikání, časově a výdajem energie. Rozhodně nedoporučuji klasické přesčasy v práci, ale raději volný čas využít k uspořádání si myšlenek - sport, relaxace turistikou, randění :) a rozhodně je třeba disciplína i k pravidelnému sebevzdělávání se. Vzdělávat se nestačí jen bojem - tedy v práci, ale je třeba hledat témata pro vlastní sebevzdělávání se někde v klidu. Kriticky důležité je pochopit role kolegů v práci, aby vývojář (kodér) chápal základy řízení týmu, analytické práce, jak testovat software i třeba pochytit něco z práce obchodníků či podpory produkčního prostředí. Věřte mi, nemusíte zabřednou moc hluboko a najednou budete mnohem užitečnější, protože dokážete pochopit kdo po vás co chce nebo ještě lépe proaktivně rovnou dávat takové výstupy a říkat si o takové vstupy, že budete pro tým užiteční. Howgh :)

Pupi_1

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #28 kdy: 20. 11. 2013, 16:12:10 »
ja ked som zacal brigadovat, tak som mal nastupny plat 6e/hod, co zodpoveda tym 150kc. To bola moja vobec prva brigada v .Net/C#. Bola to nemecka firma a pracoval som z domu 4 mesiace. Dost som sa naucil. Dalsia brigada tiez 6e/hod. Momentalne brigadujem a stale sa mi hodinova mzda drzi na tej urovni. Celkom ma to uz stve, kedze mam asi roka skusenosti. Inac v BA na plny uvazok mi ponukali 1200e/mesacne/brutto. Takze 24 000kc v hrubom je zalostne malo. Urcite nie v takych mestach ako Brna, Blava, Praha.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #29 kdy: 20. 11. 2013, 17:33:20 »
"Brigády" a freelancing jsou obecně placené lépe - obvykle jsi na vlastním stroji, o licence k SW se staráš (případně "staráš") sám, stejně tak o prostory k práci. Tímto firmě šetříš nemalé prostředky. Stejně tak za brigádníka/švarcsystém jsou menší odvody a firma Ti tak může poslat více peněz na účet než by poslala zaměstnanci a přesto na Tvoji výplatu jde menší podíl z rozpočtu.

Když jsem dělal kšefty bokem, taky jsem si řekl o nějakých 500Kč/hodinu, pokud nešlo o kamaráda. Za spolupráci na několik málo nebo několik desítek hodin je to OK, ale na HPP jsem si samozřejmě neřekl o 80 000, to by mě poslali rovnou víš kam :) .

Chápu, že 24t je pro mnohé žalostně málo, ale berte to tak, že průměrná mzda za 2. čtvrtletí 2013 je v ČR 25t (v Praze 32t). 2/3 lidí mají méně. Medián (půlka má víc, půlka míň) je pro ČR 23t pro muže. I když nástupák absolventa je 24t, přiznejme si, že v absolutním měřítku se nemáme tak špatně.