Nástupní plat pro programátora

wuwuwu

Nástupní plat pro programátora
« kdy: 18. 11. 2013, 23:25:30 »
Zdravím,

mám ukončeného bakaláře na FIT VUT v Brně a jsem tam v magisterském, brigádně se věnuju programování
v .NET u jedné firmy (není zahraniční) cca půl roku (dost nepravidelně podle časových možností,
s rozsahem 0 -10 hodin týdně). Uvažuju na 99%, že jak skončím školu budu tam pokračovat na
HPP a myslím, že i oni s tím tiše počítají (a nebo se šeredně pletu  :D). Zajímal by mě názor zkušenějších,
kteří už byli v podobné situaci jako já. Kdybych tam měl teď hned nastoupit na HPP, tak podle toho co umím se vidím tak na 150kč/hod. Což při 160hodinách za měsíc je nějakých 24tis.. Což se mi zdá tak akorát, je mi jasné, že to bude kolísat.

Díky za jakýkoliv názor (hlavně za ty kritické).
 
« Poslední změna: 19. 11. 2013, 08:47:00 od Petr Krčmář »


mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Nástupní hodinová sazba programátora-absolventa Brno
« Odpověď #1 kdy: 19. 11. 2013, 00:46:01 »
Neexistuje zadny pausal, sazba, ale pouze skutecnost, respektive kompromis zmastnavatele, ktery si Te ocenil a Tve pozadavky. Prilis ani nezalezi, v cem pises, protoze v jednom jazyku (s trochou nadsazky) cudlik, ktery spusti nejake trubce video, stejne tak muzes psat SW pro rizeni letoveho provozu. Kdyz se seknes, tak si pubertacka bude stezovat na socialni siti, kdyz Ti rachne letadlo, protoze si spletes jednotku, sever s jihem, tak to bude mnohem horsi. Jasne, ze je to blbost, ale vzdy zalezi na jen schopnostech, cinnosti a zamestnavateli. Nic jako pausal neni.


Tom Liberec

Re:Nástupní hodinová sazba programátora-absolventa Brno
« Odpověď #2 kdy: 19. 11. 2013, 02:33:10 »
Jsou dokonce firmy kde ještě neobjevili Ctrl+U takže je pro ně programátor s VŠ drahý a štaci nekdo s nějakým wysiwyg bastlicem kódu a tlačítek. Podle mně je důležitý kolik prace pro programatora tam vlastně reálne maji. Druha věc zda to dokáži oni odhadnout kolik a jak časove a studijne náročne práce maji.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástupní hodinová sazba programátora-absolventa Brno
« Odpověď #3 kdy: 19. 11. 2013, 07:27:07 »
24t hrubého je sice celkem dost (ne každý absolvent to má), ale ne určitě ne přespříliš (jsi-li dobrý, je to OK). Pokud u té firmy již pracuješ, jsou s Tebou spokojení a chtějí Tě na HPP, tak si myslím, že není důvod si o ty prachy neříct.

Zdenek Henek

Re:Nástupní hodinová sazba programátora-absolventa Brno
« Odpověď #4 kdy: 19. 11. 2013, 08:08:34 »
Zdravím,

mám ukončeného bakaláře na FIT VUT v Brně a jsem tam v magisterském, brigádně se věnuju programování
v .NET u jedné firmy (není zahraniční) cca půl roku (dost nepravidelně podle časových možností,
s rozsahem 0 -10 hodin týdně). Uvažuju na 99%, že jak skončím školu budu tam pokračovat na
HPP a myslím, že i oni s tím tiše počítají (a nebo se šeredně pletu  :D). Zajímal by mě názor zkušenějších,
kteří už byli v podobné situaci jako já. Kdybych tam měl teď hned nastoupit na HPP, tak podle toho co umím se vidím tak na 150kč/hod. Což při 160hodinách za měsíc je nějakých 24tis.. Což se mi zdá tak akorát, je mi jasné, že to bude kolísat.

Díky za jakýkoliv názor (hlavně za ty kritické).

Ahoj,

zacal bych z jineho konce. Bavi Te co tam delas? Co budes chtit delat za 5, 10 let? Je v te firme nekdo s mnohem vetsima zkusenostma nez ty? Nebo je tam aspon nekdo, kdo Te bude inspirovat v dalsi praci v te firme? Ukoncenim VS studium nekonci. Jsi ted univerzal. Skolu jsi si vybral dobrou, takze neni se ceho bat. Absolvoval jsem FIT VUT v Brne taky a jiz deset let se v praci spis bavim vyvojem GIS software.

Dulezite je vybrat si vyvoj software v <dopln svoji domenu>. Tento vyber se muze stat nahodou, ale stesti preje pripravenym!!!
Dulezite je neprestat na sobe pracovat. Obvykle znalosti jazyku, ted nemyslim programovacich a znalost domeny na kterou se budes specializovat. S tim muze prijit douceni se nejakych veci z VS nebo ucenim se veci zcela novych. Znova zduraznuji, hlavne Te to cele musi bavit, jedina sance stat se v dane veci expertem, protoze stat se expertem zezere spoustu casu a nikdy si vlastne nejsi jistej, jestli za plotem dvorku, kde si zrovna "hrajes" neni neco dalsiho :) Tim ted nemysim firmu, kde pracujes, ale technologie, ktere pouzivas a vytvaris.

Tak at to vyjde.

Cau,
Zdenek


Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #5 kdy: 19. 11. 2013, 08:54:41 »
proc mlady lidi bez zavazku tak strasne moc resi tak nepodstatny detail jako je nastupni plat?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

vyvojar

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2013, 09:01:40 »
Já se přiznám, že jsem si vždycky myslel, že v IT jsou hrozný peníze a každej tam vydělává 30+ :D, což byl i jeden z důvodu, proč mě to IT tak chytlo. No letos na fitu končím, tak uvidím. Každopádně že 24 hrubého je dost mě celkem nepotěšilo .(

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2013, 09:08:15 »
a co bys jako absolvent cekal? Pro firmu nemas minimalne 6 mesicu zadny prinos, jen ji stojis dalsi penize, aby se ti nekdo venoval a zaucoval te. jste mladi, nereste nepodstatne, bezte delat neco o cem myslite, ze vas to bude bavit. zivot neni jen chlast a devky. podilej se na opensource projektech, to je hodne dobra vizitka a zadanka o penize.
Plat vam vyroste zkusenostma a pokud ukazete, ze dokazete byt nejen radovy bastlic ale taky lidr, inovativni atd.

ty "hrozny penize" 30+ ma i kdejakej zednik, instalater apod - ale musi neco umet a snazit se.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Hmmm

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2013, 09:14:25 »
6 mesiacov nie si ziaden prinos? To je prehnane... Velmi prehnane. Az nerealne.

omg

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2013, 09:16:16 »
Praha zacatek 2013 student bez praxe pri studiu, vzdelani SS nebo VS.
Graduate level Programmer / Analyst min:27000 max:35000 usual:30000

Brno to stejne
Programmer / Analyst (Graduate) min:25000 max:35000 usual:28000

uz jenom tim, ze pri studiu pracujes bys mel dosahnout k maximu nebo i vys nez je uvedene. podle toho kolik mas odpracovano.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2013, 09:29:24 »
Hmmm

Ok, nahraď si slovo "žádný" slovem "minimální". Přestože FIT je zaměřen hodně do praxe, rozhodně nenastávají situace, kdy absolvent přijde do firmy a slyší "nevím, jak jsme bez Tebe mohli žít". Přestože i nováček samozřejmě ve firmě maká a jsou za ním vidět výsledky (je-li ta firma co k čemu a ne zašívárna), většinou do něj firma vloží mnohem více peněz (ať už přímo nebo nepřímo - tedy technické vybavení, školení, konzultace s kolegy, opravy toho, co ten nováček posere...) než z něj získá. Lámat se to začíná zhruba v půl roce až roce. Pokud chceš, aby člověk "generoval příjem" už během zkušebky, musíš najít někoho, kdo zná jak nástroje, tak technologie tak systém projektového řízení, s kterými firma pracuje. To v žádném případě není absolvent s minimem praxe, naopak - a takové lidi na "volném trhu" moc nepotkáš, protože si je firmy drží.

Jinak co slyším od kolegů, tak nástupní platy pro programátory nebo správce bez praxe a bez hodně velkých znalostí technologií, se kterými firma pracuje, se pohybuje kolem 20t hrubého v Brně a v Ostravě.

omg
To jsi vzal prosímtě kde? Celkem by mě zajímalo, kolik v takovém případě mají senioři ;-)

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2013, 09:39:51 »
6 mesiacov nie si ziaden prinos? To je prehnane... Velmi prehnane. Az nerealne.
Absoluvent bez praxe (tedy jsem reagoval na toho ktery si IT oblibil kvuli penezum) skutecne firme neprinese minimalne pul roku ani kacku. musis zapocitat naklady na to, ze se mu nekdo venuje, musi tam byt kontrola atd.
A za praxi pocitam treba i to prispivani do zajimavyho opensource projektu.

Puvodni tazatel ktery v te firme uz dela a zna jeji vnitrni procesy, standardy apod tak je samozrejme jina skupina.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

wuwuwu

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #12 kdy: 19. 11. 2013, 09:42:32 »
Zdenek Henek: Určitě mě to baví co tam dělám, vyhovuje mi prostředí, lidi, komunikace... Ano v té firmě je přímo nademnou někdo s většíma zkušenostma a neustále mi říká co je špatně, co ne a proč je to třeba špatně, takže mám zpětnou vazbu, což se o školních projektech říct nedá, tam akorát dostanu body, ale jak by se to mělo udělat třeba na plný počet už nikdo neřekne.

to_je_jedno: Jestli to tak vyznělo, že to moc řeším tak to nemělo...mě jenom zajímalo, jak to vidí ostatní. Když jsem tu brigádu dostal neřešil jsem kolik za ní dostanu, ale co tam budu dělat. To co tam dělám přesně pasuje na to co mě zajímá tj. .NET, a časem jsem začal přemýšlet co kdybych tam byl na HPP, prostě jen zamyšlení...

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #13 kdy: 19. 11. 2013, 09:55:45 »
Myslim, ze s timhle, ze tam nejak fungujes apod jsi mel celkem realny predstavy.
Nebal bych se toho. Uvidis. Jsi mlady a pokud budes mit casem pocit, ze nejsi patricne ohodnocem tak muzes kdykoliv prijit za sefem a rict: pridejte nebo jdu. jsou jen dve moznosti...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jehovista

Re:Nástupní plat pro programátora
« Odpověď #14 kdy: 19. 11. 2013, 10:04:53 »
Uz zase?
Clovek, ktery nedokaze najit informaci, ktere je plny internet, ten si asi moc vyskakovat nemuze. Bez radsi delat nicniho hlidace, na to bys mohl stacit.