Technika kódenia web apps

majky3588

Technika kódenia web apps
« kdy: 12. 11. 2013, 00:23:02 »
Zdravím, potreboval by som trochu poradiť nasmerovať, už cca pol roka sa venujem tvorbe web aplikácií, všeobecne využívam php, javascript atď pre tvorbu webu, celkovo programovaniu v iných jazykoch sa venujem viacmenej v škole (sš,vš). Potreboval by som poradiť ako zlepšiť svoj kód, viem, že to dosť riešia rôzne frameworky, šablóny atď. chcel by som sa skôr naučiť nejaké lepšie "návyky" pre čistejší kód, nejaká literatúra alebo niečo podobné, v poslednej dobe som v PHP skúšal písať OOP, avšak tiež som narazil na návrhové vzory, riadia sa aplikácia prevažne nimi ? Dlhšiu dobu si píšem vlastný web, administráciu a organizácia kódu, súborov nieje práve najlepšia, mix php kódu s html, funkcie a podobné veci som sa snažil oddeliť ale niesom stím spokojný :) Diki za rady :)
« Poslední změna: 12. 11. 2013, 09:34:56 od Petr Krčmář »


eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Technika kódenia webApps
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2013, 06:43:36 »
Frameworky řeší spoustu věcí za Tebe - nejvíc je to vidět právě v organizaci kódu (většinou se používá návrhový vzor MVC (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff649643.aspx , http://en.wikipedia.org/wiki/Model%E2%80%93view%E2%80%93controller), ale není to podmínkou) a také v interakci s uživatelem (většinou mají podporu pro validaci formulářů, občas pro jejich automatické generování). Webová aplikace je pak přehlednější a lépe rozšiřitelná, udržovatelná a lépe se Ti bude řešit zabezpečení (což je především u začátečníků velmi podceňováno).

Co se týče návyků, zkus nějaký framework - pro PHP je jich spousta a po internetu se válí spoustu článků na jejich srovnání a výběr. Hodně toho najdeš i zde na fóru - neuplyne týden, aby tu někdo nepoložil podobný dotaz, jako máš Ty ;-) . Každopádně velmi doporučuji se dívat po nějakém FW, který má dobrou dokumentaci a je k němu dostupná literatura (což bohužel není Nette, proto důrazně doporučuji se mu ze začátku vyhnout, byť je to po všech jiných stránkách zajímavý projekt).

Jinak návrhové vzory jsou celkem dobrá věc. Pokud je použiješ, přispěje to k čitelnějšímu kódu a často jej budeš moct použít znovu v jiné části stejného projektu nebo v jiném projektu. Opět je na to spousta literatury.

Co se týče OOP, rozhodně to není o tom vědět, jak v PHP napíšeš třídu. Stejně jako řídit auto není o tom, že víš, že existuje volant, blinkr, pedál a řadící páka. Opět doporučuji kvalitní literaturu (na internetu se jí válí tuny ... dokonce i volně ke stažení), z 10 stránkových tutoriálů na netu se programovat nenaučíš, pokud "začínáš od nuly". Ty tutorialy jsou fajn, pokud již nějaký jazyk a OOP umíš na dobré úrovni, jinak ne, byť jejich autor může tvrdit co chce.

andrej

Re:Technika kódenia webApps
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2013, 08:21:28 »
tl;dr: Moje úzkost vyplývá z toho, že se ČR a SR pomalu ale jistě stávají
irelevantní. Pokud se nebudeme zabývat těmi nejpokročilejšími
technologiemi, a budeme řešit stejný typ technologických problémů jako
průměrný indický startup, stává se z nás jenom předměstí Dílí.

http://www.runtime.cz/2013/09/konec-dobrych-casu.html

Jozef

Re:Technika kódenia webApps
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2013, 08:45:54 »
Toto si pozri, a pekne od zaciatku. Ja pracujem s frameworkami uz velmi dlho, ale aj tak mi to dalo hodne a je to vhodne aj pre zaciatocnika, ktory uz vie neake tie zaklady, ale chce sa naucit spravnym technikam. Hlavne sa zbavit "spagheti like" kodovania a prejst na vrstvy ako lasagne...  mnam mnam :)
http://www.youtube.com/results?search_query=PHP%3A+Create+Your+Own+MVC&sm=12