Dělá tu někdo s Nette?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Dělá tu někdo s Nette?
« kdy: 15. 10. 2013, 08:13:41 »
Zdravím, rád bych se zeptal, jestli tu někdo aktivně dělá s Nette frameworkem pro výrobu webových aplikací. Jde mi o to, že je dokumentace napsána poměrně špatně, tutoriály nejsou a pochybuji, že většina studentů dává za školení 9000,-

Proto bych se rád zeptal, jak jste se Nette naučili vy a byl bych rád za jakýkoliv návod.
« Poslední změna: 15. 10. 2013, 10:46:30 od Petr Krčmář »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Diskobolos

Re:Dělá tu někdo s Nette frameworkem?
« Odpověď #1 kdy: 15. 10. 2013, 09:32:46 »
Zdravím, rád bych se zeptal, jestli tu někdo aktivně dělá s Nette frameworkem pro výrobu webových aplikací. Jde mi o to, že je dokumentace napsána poměrně špatně, tutoriály nejsou a pochybuji, že většina studentů dává za školení 9000,-

Proto bych se rád zeptal, jak jste se Nette naučili vy a byl bych rád za jakýkoliv návod.

Dokumentace je v porovnání s minulostí báječná. Není sice na 100%, ale spoustu věcí už tam skutečně najdeš. Ve fóru pak doptáš zbytek. K tomu školení - jako student máš slevu 50%. To už je myslím férová nabídka (4500 dostaneš za jednoduchý statický web s administrovaným výpisem aktualit).

Jak Nette naučit? Především to chce chtít a nenechat se odradit (to platí obecně). Jestli máš pocit, že Nette není košer (viz. Tvůj dotaz), jdi třeba do Symfony (když se bavíme o PHP). Každopádně školení doporučuji na 1. místě (ušetří ti to spoustu času a tápání, můžeš se online zeptat). Stáhni si sandbox/jednodušší aplikace (hledej na githubu) a snaž se pochopit životní cyklus aplikace, principy fungování. Taky je třeba začít přemýšlet objektově, tj. najít si i něco málo obecného o objektovém programování. Určitě nezapoměň na google - tan pomůže se vším. :-)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette frameworkem?
« Odpověď #2 kdy: 15. 10. 2013, 09:35:45 »
Já jsem naposledy pracoval s verzí 1.1 a je možné, že se tyto věci radikálně změnily (komunita, dokumentace, podpora...), byť zběžný průzkum stránek a fóra svědčí spíš o opaku a 2.0 je "jen technicky" lepší. Učil jsem se hlavně z české dokumentace - nicméně MVC frameworky jsem znal některé už před tím (hlavně MS MVC na web, Swing a ten ze Smalltalku na desktop ...), není to až tak velký rozdíl. Moje rada je: postupuj podle dokumentace a ptej se na fóru - základní věci tam lidi dokázali poradit.

Jinak Nette alespoň tehdy nemělo rozumnou anglickou dokumentaci a anglické fórum bylo spíš mrtvé než živé - ačkoliv to není špatný framework, toto z něj dělá pouze česko-slovenskou lokální věc a tím pádem značně limituje uživatelskou komunitu. Chceš-li dobrou dokumentaci, velkou a živou komunitu, fungující tutorialy (na verzi 1.1 polovina z nich byla blbě) a podporu pro IDE (pro verzi 1.1 existoval plugin do NetBeans, ale přiznejme si, že nebyl nic moc a raději jsem pracoval bez něj; možná se něco změnilo?), asi se poohlédni jinde. Země původu nějakého Frameworku celkem nehraje roli - co hraje roli je velikost aktivní komunity a kvalita dokumentace. Zend, Symfony, CakePHP nebo Codeinteger jsou na tom v tomto ohledu lépe.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette frameworkem?
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2013, 10:33:02 »
Díky za odpovědi, nejsem student, takže slevu neuplatním, za tu polovinu bych do toho šel, ale jelikož se zatím chci Nette (či něco) naučit jen tak, je to pro mě "zbytečná" investice. 

Díky lidem tady jsem pochopil frameworky všeobecně díky odkazům na CodeIgniter - tam jsem pochopil, jak vlastně fw fungují. Pak se mi dost zalíbil laravel, který je podle mě bezkonkurenční, ale částečně jsem taky pokukoval po Nette. Dokumentace je prý lepší, ale stejně to je kolikrát maglajz a kvůli každý kravině se nechci ptát na fórech, jsem typ člověka, co to pochopí třeba z videotutoriálů, které, bohužel, Nette podstatně chybí. Po nocích si teď čtu jeho dokumentaci a doufám, že se to bude s chápáním zlepšovat, ale přesto jsem chtěl položit dotaz sem, jestli se to tak stávající uživatelé taky učili.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Tom_as

Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #4 kdy: 15. 10. 2013, 12:03:34 »
Chlape dej dotoho ty penize. Opravdu nebudes litovat (ja nejsem Grudl)


Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #5 kdy: 15. 10. 2013, 12:51:38 »
nebo prestup nekam kde dokumentace existuje...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette frameworkem?
« Odpověď #6 kdy: 15. 10. 2013, 12:59:09 »
Po nocích si teď čtu jeho dokumentaci a doufám, že se to bude s chápáním zlepšovat

Eh, nebude. Pokud budeš jen pasivně číst dokumentaci, tak nebude.

Samozřejmě je důležité pochopit myšlenku, která za tím frameworkem je (např. Nette je založeno na návrhovém vzoru MVP, který se mírně liší od jiných MVC frameworků a i implementace MVC vzoru je mezi frameworky jiná). Ale tam by pasivní čtení mělo skončit a měl bys začít s tím frameworkem pracovat. Vymysli si jednoduchou aplikačku - třeba správu kontaktů - je to úplně jedno - stejně nepůjde do produkce. Ale osaháš si framework a naučíš se na tom. A i když z toho pravděpodobně vznikne kýbl hnoje, vyplatí se ji si nechat - až budeš kódit něco produkčního, vzpomeneš si, že tady jsi to řešil a podíváš se do toho jak.

Tohle je IMHO jediný způsob, jak se naučit s nějakou netriviální knihovnou/frameworkem pracovat.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #7 kdy: 15. 10. 2013, 14:08:02 »
Jé, samozřejmě, že to neprovozuju pasivně, zkoušel jsem předělat jedny stránky do nette a povedlo se, teď jsem je předělal znovu a líp a chci přidat lehkýho admina pro práci s obsahem (přidávání pár položek do stránky) a věřím, že se mi to povede. Ale přece jen jsou i v tom návodu na stránkách nette chvíle, kdy prostě nevím, co vlastně dělám a hloupě opisuju návod - není to prostě k pochopení.

Je ale pravda, že s MVC ani MVP architekturou a frameworky všeobecně nemám zkušenosti. Vím, o co jde a už i jak to funguje, ale donedávna jsem s tím nikdy nedělal. Takže tu možná jen brečínkuju a přitom to časem pochopím :D

Jinak ano, peníze bych do toho dal, i 9000,-, ale jak říkám, zatím to je víceméně hobby/zvědavost.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

mm

Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #8 kdy: 15. 10. 2013, 14:35:47 »
Na Nette me hrozne nastvalo, kdyz jsem zjistil, ze jejich stable verze  ve skutecnosti stable vubec neni a napriklad takova \Nette\ Database je zbugovana vec, coz mi potvrdilo i par lidi, co prispiva/lo do vyvoje Nette.

Jejich reseni je pouzivat na db veci jako  dibi, nebo doctrine ORM

potom taky vyvoj addonu, nekteri autori ti proste prestanou delat support pro addony na stable verzi a misto toho uz opravuji jen pro DEV verzi.... Kdyz jim reknes, ze pouzivas preci stable verzi, tak nezajem...


Mario

Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2013, 14:48:55 »
mm: Když je veze stable tak to ale neznamená, že tam nebude žádnej bug, já \nette\database spokojeně používám. A vůbec, ty addony ti poskytujou z dobrý vůle zadarmo tak nemůžeš čekat servis jakej zrovna potřebuješ.

majky3588

Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #10 kdy: 16. 10. 2013, 20:00:23 »
Aký framework by ste mi odporučili, hľadám niečo čo by mi pomohlo zlepší kód, formy, validácia dát + nejaké vychytávky čo má väčšina tích fw, prípadne
aké fw bežia vo firmách SK/CZ..nejaké tie znalosti sú požadované, v ponukách atď. dik :)

Kolemjdoucí

Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #11 kdy: 16. 10. 2013, 20:22:43 »
Nette - to ještě existuje?
Vadí ti nepodporování knihoven? Doporučuju .net nebo python (v případě open source).

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #12 kdy: 16. 10. 2013, 21:22:44 »
Yes, Nette existuje. Když to vezmeme do důsledku, ColdFusion, Web Forms a Brainfuck taky :) .

Ne, teď vážně. Majky, Nette je framework, který má spoustu pěkných myšlenek, česko-slovenskou komunitu a je v Česku a na Slovensku jakž-takž známý. Je opensource a veřejné API ve zdrojácích bývá celkem dobře okomentované (dost často nepotřebuješ ani dokumentaci), komentáře jsou ze značné části "IDE Friendly" (funguje doplňování kódu, odhadování typů a podobné věci) a je celkem jednoduchý jak na naučení, tak na používání. Stejně tak do něj není problém zaintegrovat JQuery, AJAX, REST služby a dokonce ani cokoliv jiného (např. části Zend Frameworku) pro věci, které jsou v Nette nedotažené (např. připojení k databázi). Není to úplně špatná volba, pokud budeš shánět tady nebo na Slovensku práci jako PHP programátor u firmy zabývající se vývojem webů, pravděpodobně budou o Nette vědět.

Jinak v případě knihoven se připojuji k radě od Kolemjdoucího ohledně .Netu - opensource knihovny se většinou najít dají, dokonce MVC framework od Microsoftu je též open source; na rozdíl od Web Forms. U pythonu se knihovny shánějí snad ještě lépe (což je způsobeno spíš kulturou komunity kolem tohoto prostředí než že by byl používanější) a web frameworky jsou prý dobré (ale s pythonem na webu nemám osobní zkušenost, nemůžu radit). Osobně bych do PHP šel (pro malý projekt) pouze kvůli tomu, že se relativně snadno nasazuje a administruje na serveru a pro firmu kvůli dostupné pracovní síle, jinak rázné NE. Naopak mám velmi dobré zkušenosti s Javou a .Netem (C#), ke je ale hosting trochu komplexnější tematika. A jestli Ti Java nevadí (případně Groovy a framework Groovy on Grails, nebo Scala a Play Framework), tam je situace s knihovnama také mnohem lepší než u PHP - podle mě strčí do kapsy i .Net a Python.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #13 kdy: 17. 10. 2013, 08:04:27 »
Díky za názory. Ad Nette\Database - podle Grudla prý bývala chybová, ale mělo by to snad už být pasé? Nevím.

Jinak mně je (bohužel) nejbližší PHP právě z důvodů, které uvedl eMko - rozšířené, snadné na nasazení. Já se nette chtěl naučit právě proto, že je to jeden z velmi mála PHP FWs, po kterých tu firmy touží. Následuje Laravel, který, jak jsem už zmínil mně osobně přijde bezkonkurenční a naproto super, ale jen můj názor a já bych si ho asi vybral bez přemýšlení.

Pak mě velice zaujala Ruby On Rails, Ruby je krásnější jazyk, ale moc ho neovládám, natož pak nějaký FW, ale koukal jsem na nějaký videotutoriály a přišlo mi to mnohem dospělejší. Třeba se ho jednou naučím pořádně.

No a na Python jsem koukal tak zběžně, ale jeho Django si už nepamatuju, nicméně se mi zdálo (= tehdejší subjektivní pocit), že to moc lidí nevyužívá.


Nicméně pokud člověk nemá vlastní VPS, tak je velice málo hostingů, které podporují něco jiného než PHP.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dělá tu někdo s Nette?
« Odpověď #14 kdy: 17. 10. 2013, 10:46:31 »
[rejpanec]Při dnešní ceně cloudových služeb není vlastní VPS problém.[/rejpanec]

Ruby je také dost využívaný a je to zcela jistě mnohem lépe navržený jazyk než PHP, bohužel s tím přichází i cena. Jednou z nich je tzv. MonekyPatching, velmi zjednodušeně řečeno můžeš i se systémovou třídou (např. String) dělat co se Ti zlíbí (a RoR framework to opravdu dělá). Tím pádem se nedá důvěřovat už snad vůbec ničemu. Je to něco, co většině mých známých nevadí (s poznámkou, že oni jsou svéprávní a věří i ve svéprávnost autorů frameworku a ostatních částí systému), ale já to prostě přes srdce nepřenesu - proto upozorňuji ;-) .

Nícméně jestli to s Nette myslíš vážně, tak na to školení zkus zajít - známí, co tam byli, byli spokojeni, na rozdíl od Grudla :-D http://www.latrine.cz/mrd-pardon-miluji-te-me-vut