Záloha a obnovení celého systému

Záloha a obnovení celého systému
« kdy: 13. 10. 2013, 09:37:50 »
Napisem tu cely postup co som robil, uz sa s tym den zapodievam a vobec sa nedari.

Zobral som disk a pripojil ho do pc cez sata kabel, na tomto disku je debian server na jednej particii.
Mountnul som tento disk: sudo mount /dev/sdb1 /media/disk
Cez tento prikaz som skopiroval cely system do priecinka: /media/multimedia:
sudo rsync -aAXv /media/disk /media/multimedia --exclude={/dev/*,/proc/*,/sys/*,/tmp/*,/run/*,/mnt/*,/media/*,/lost+found}

Po skopirovani cez rsync som pripojil potrebny disk:
sudo mount /dev/sdc1 /media/disk2
tym istym rsync prikazom som subory predtym zalohovane nakopiroval na novy disk(kde uz je vytvorena particia):
sudo rsync -aAXv /* /path/to/backup/folder --exclude={/dev/*,/proc/*,/sys/*,/tmp/*,/run/*,/mnt/*,/media/*,/lost+found}
Pozrel som si ake UUID ma nova particia azmenil ju v /etc/fstab.
Odmountoval som particiu kde som nanovo nakopiroval subory a pripojil som ju do mnt:
sudo mount /dev/sdc1 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
nainstalovanie grubu prebehlo bez problemov.
Potom som spustil grub-update, naslo na danom disku debian.
Restartoval som system a snazil sa nabootovat z daneho noveho disku, grub prihlasenie ukazalo, akurat napisalo, ze nepozna dane UUID a nevie kde je kernel.
Kde moze byt chyba?
sudo chroot nefungoval: permission denied.
Mozno som nespravne mountoval niektore particie ako root, alebo zly rsync prikaz....
Co robim zle?
« Poslední změna: 13. 10. 2013, 22:46:10 od Petr Krčmář »


Ja teda grubu vubec nerozumim, ale kdyz si prikazem grub-install nainstaloval grub boot loader na /dev/sda, coz je puvodni systemovy disk, tak nemuzes cekat ze to neco udela kdyz budes pak bootovat z "noveho daneho disku" /dev/sdc.

Kdyz sudo chroot  nefunguje, tak obvykle proto ze nenajde shell, nebo nemuze spustit shell - mozna 32bit/64bit mismatch mezi nabootovanym systemem a namountovanym do ktereho chrootujes?

Pavel 'TIGER' Růžička

Podle mne bude chyba v tom --exclude={/dev* ...  kde jsou informace o zařízení, to asi není moc dobrý nápad. Také je potřeba zaktualizovat init. Nejednodušší cestou je kopírovat do partyšny se stejným UUID. Upřímně, od dob, co existuje clonezilla by mne nenapadlo to dělat manuálně, tady si až člověk uvědomí, jak zpohodlněl.

Mam disk s jednou particiou a tu je debian, chcem ho obnovit na novy disk, kde su uz dve particie. Dokaze to clonezilla?

Oba systemy su 64 bitove. Grub-install som instaloval do sdc, v opise som sa pomylil.


Pavel 'TIGER' Růžička

Mam disk s jednou particiou a tu je debian, chcem ho obnovit na novy disk, kde su uz dve particie. Dokaze to clonezilla?
A jak je chceš mít rozdělené? Tu druhou máš jen na /home? Nebo to chceš rozdělit jináč?

pavele

Uprime, ja volim cestu nejmensiho odporu. Zalohuju diskove oddily pomoci fsarchiver, ten mi pri kopirovani na novy diskovy oddil  prekopiruje i UUID, takze se o to nemusim starat. Pak vezmu instalacni CD Debianu (podle toho, jaky mam system, jinak treba instalacni CD CentOS atd), klik, klik, obnovit Grub, a je hotovo. Jinak zmenit UUID diskoveho oddilu se da i rucne: tune2fs /dev/sda1 -U 87de7cfe-5c84-4f54-b20d-90e4d9ac85b2

Pavel 'TIGER' Růžička

No já osobně bych to vzal dd, pak bych se připojil do té partišny, vymazal ten /home, změnil velikost partišny, vytvořil novou partišnu a tam nakopíroval ten /home upravil fstab pro home na nové partyšně, restartoval a hotovo.

Nie, mam disk kde je jedna particia a tam je vsetko. Ten disk chcem rozdelit takze tam vytvorim novu particiu. Najprv vsak data cez rsync som skopiroval disk kde mam nainstalovany xubuntu. Potom som na danom disku vsetko vymazal, urobil dve particie a cez rsync to z pc kde je xubuntu obnovil na jednu particiu tohto disku. Na tu dalsiu particiu pojde /var...a este uvidim co.(samozrejme preistotu mam urobenu zalohu aj cez partiotion magic, len ten nevie obnovit na ten novy disk kde som vytvoril viac particii).
Ten chroot mi neviem preco nefunguje.
Ja ani neviem kde je chyba. Ci v grube, ci v kerneli, ci v fstabe...ako to zistit?

Velkost particie cez resizefs nejde, uz som tu pisal o tom, je to nejaky problem inode v ext4.

Pavel 'TIGER' Růžička

Nie, mam disk kde je jedna particia a tam je vsetko. Ten disk chcem rozdelit takze tam vytvorim novu particiu. Najprv vsak data cez rsync som skopiroval disk kde mam nainstalovany xubuntu. Potom som na danom disku vsetko vymazal, urobil dve particie a cez rsync to z pc kde je xubuntu obnovil na jednu particiu tohto disku. Na tu dalsiu particiu pojde /var...a este uvidim co.(samozrejme preistotu mam urobenu zalohu aj cez partiotion magic, len ten nevie obnovit na ten novy disk kde som vytvoril viac particii).
Ten chroot mi neviem preco nefunguje.
Ja ani neviem kde je chyba. Ci v grube, ci v kerneli, ci v fstabe...ako to zistit?

Měl bys to pořádně popsat, protože tohle je příšernost číst. 1) stav ve krerém to máš, 2) stav kterého chceš docílit, a za třetí co jsi udělal pro to, abys z 1) měl 2).

Jinak na takovéhle akce bych fakt nepoužíval ubuntu a v tom stroji bych si nabootoval třeba systemrescuecd, kde už jsou všechny nástroje pro tyto operace připravené. Ono potom zkoumání, proč nefunguje to, či ono je dost otravné a o ztrátě času nemluvě. Jinak fakt nevím, co Ti brání ve změně toho UUID na to původní. To ušetří též hromadu laborování.

Podle me nejlepsi cesta jak zjistit kde je problem je takova, napsat sem presne jakou error hlasku ti to vypisuje kdyz bootujes z toho nakopirovaneho disku. Jinak se budem jen dohadovat v cem by mohl byt problem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Podle mne bude chyba v tom --exclude={/dev* ...  kde jsou informace o zařízení, to asi není moc dobrý nápad.

Neblbni, tohle platilo na Linuxu z doby krale Klacka. Dneska je /dev tvoren dynamicky pri bootu a jedine, co potrebujes, je adresar /dev s vhodne nastavenymi pravy nekde na disku, kam by se ta dynamicka struktura namontovala. Dost mozna to jde montovat i na tmpfs nebo jak se tomu nadava, jako treba /var/run a jine.

Pavel 'TIGER' Růžička

Podle mne bude chyba v tom --exclude={/dev* ...  kde jsou informace o zařízení, to asi není moc dobrý nápad.

Neblbni, tohle platilo na Linuxu z doby krale Klacka. Dneska je /dev tvoren dynamicky pri bootu a jedine, co potrebujes, je adresar /dev s vhodne nastavenymi pravy nekde na disku, kam by se ta dynamicka struktura namontovala. Dost mozna to jde montovat i na tmpfs nebo jak se tomu nadava, jako treba /var/run a jine.

No jo no, už hodně pamatuju  ;D ... Podle mne je největší problém v tom UUID. Při takové změně to bude chtít nechat vygenerovat asi i nový init. Ale z křišťálové koule to nepoznáme, protože víme jen, že se něco provedlo a nefunguje to tak, jak bylo očekáváno.

Tak uplne odznova. Obnovil som system cez acronit true image - pouzil obnovu metodou sector by sector...a musel som pouzit cely disk, cize nejde ho zmensit cez acronis.
System po obnove funguje a bez problemov nabehol.
Skusal som zmensit velkost particie cez resize2fs ale nejde - ukazuje chybu the combination of b_flex and inode is not possible(riesil som to tu uz v inej teme). Takze zmensenie particie nie je mozne.
Co mi teraz odporucate urobit, ako to zazalohovat a potom obnovit?
Zatial to skusim zazalohovat cez rsync uvedenym prikazom ako som tu uz dal, kym si pockam na radu od Vas.