Práva na /home/user se mění

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Práva na /home/user se mění
« kdy: 18. 09. 2013, 10:16:57 »
Ahojte

nechápu, nerozumím co se mi včera přihodilo:

na PC s Ubuntu 12.04, se majitel a správce (userA) rozhodl přidat do systému běžného uživatele (userB). Chtěl vědět, zda-li nemůže B-čko nějak náhodně poškodit systém nebo data A-čka.  Ujistil jsem ho, že nemůže, jelikož nebude sudoer a soubory A-čka uvidí jen pro čtení. Jali jsme se to vyzkoušet.

userA logout -> userB login

všechno OK, až na to, že userB nemohl vůbec otevřít složku /home/usera, což mě překvapilo, ale userA měl jěště větší pocit bezpečí, takže v poho

userB logout -> userA login

bum!!   totálně rozhozený desktop (nastavení, lišty, pozadí atak), všechny soubory z plochy pryč ...
obsah plochy jsem našel v koši ..!?!
umím si představit nějakým zkratem stisk CTRL+A a následně DEL, ale byl jsem u toho, takže nic
Thunar měl nějaké podezřele dlouhé odezvy a stěžoval si, že svazek gvfs není připojen přestože ve výpisu mount bylo všechno OK,

dal jsem to nějak do kupy a zkusil ten problém zreprodukovat ... a opravdu znovu a zase znovu totéž:

při zalogování uživatele userb se vždy změnila práva /home/usera na r-x------, při opětovném zalogování usera se to vrátilo do výchozího rwxr-xr-x, nicméně Thunar přesto nechtěl zobrazit domovskou složku /home/usera kvůli gvfs, přestože byla jinak normálně přístupná - toto vyřešil vždy až restart.

Zkoušel jsem to jak z grafického přihlašování, tak i skrze konzole: tty1, login usera, /home/usera rwxr-xr-x ; při zalogování userB do tty2 se to změnilo na r-x------

Celá situace šla zreprodukovat včetně restartů asi 2-3x, načež pak to prostě přestalo a už se to chová normálně.

Poraďte kde udělali soudruzi chybu :-)
« Poslední změna: 18. 09. 2013, 21:34:41 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nepochopitelná samo-změna práv /home/user
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2013, 11:46:21 »
Holt je vic veci mezi nebem a zemi, nez jen lustr. Nepochybne se jednalo o utok jestirku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:nepochopitelná samo-změna práv /home/user
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2013, 12:01:14 »
gvfs, takže samba? Nesdílí se složka usera? Jaké jsou práva v smb.conf? Nebo k ní lze přistupovat vzdáleně s nějakými právy? Automatické připojení s jinými právy, než v systému? Tohle by se muselo vidět, těch alternativ je moc.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Práva na /home/user se mění
« Odpověď #3 kdy: 01. 08. 2018, 19:23:01 »
Sdili se?

LarryLin

Re:Práva na /home/user se mění
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2018, 18:10:08 »
Sdili se?
Myslíš dnes nebo v roce 2013?  :)


samalama

Re:Práva na /home/user se mění
« Odpověď #5 kdy: 02. 08. 2018, 22:22:16 »
a tych userov si vytvoril spravne? nie je tam nejaky problem so zhodnym uid/gid, home adresarom, apod.?

inak myslim si, ze za to moze samozrejme systemd...  ;D

Lol Phirae

Re:Práva na /home/user se mění
« Odpověď #6 kdy: 02. 08. 2018, 22:48:05 »
na PC s Ubuntu 12.04

Zkus Windows 95  ;D ::)

uf

Re:Práva na /home/user se mění
« Odpověď #7 kdy: 03. 08. 2018, 09:13:49 »
na PC s Ubuntu 12.04

Zkus Windows 95  ;D ::)

Řekl bych, že v září 2013 (datum dotazu) to ještě zas tak staré nebylo.