Líbí se vám Ribbon UI?

Xwinus

Líbí se vám Ribbon UI?
« kdy: 18. 07. 2010, 13:05:07 »
Zdravím,
vytvářím multiplatformní desktopovou aplikaci v Javě a přemýšlím, jestli použít Ribbon UI (s použitím knihovny Flamingo: https://substance-flamingo.dev.java.net/) nebo klasickou nabídku. Proto bych rád znal i názor linuxáků, jestli máte rádi Ribbon a jestli by se vám líbil nebo naopak vadil v prostředí např. Gnome, KDE atd. Dále by mě zajímalo, jak je to s případnou licencí/patentem ze strany M$, jestli (pokud existuje) se vztahuje i na implementace třetích stran (jako je Flamingo).
Díky za názory.


SB

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2010, 13:34:32 »
Ribbon je podle mě celkem rozumně vymyšlenej, ale chce to imho dvě věci:
1)možnost minimalizace celého ribboního panelu
2)možnost přesunout ho i jinam než na horní stranu obrazovky

Xwinus

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2010, 13:44:41 »
Tu minimalizaci knihovna Flamingo umožňuje, pokud jste zkoušel WebStart demo (https://substance-flamingo.dev.java.net/webstart/testRibbon.jnlp), stačí poklepat na ouško jednotlivé záložky (např "Page Layout") a celý panel s tlačítky se zasune. To přemístnění ribbonu je dobrý nápad, ale budu to muset vyřešit nějak sám :-P

Ghost

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #3 kdy: 18. 07. 2010, 14:12:02 »
Ribbon se mi libi (ac zadnou aplikaci s nim nepouzivam). Pouzivam gnome. Ukazka vypada dobre - az teda na ty obrovske posuvniky.
Ta zmena pozice urcite neni k zahozeni. Zvlaste v dnesni dobe sirokouhlych monitoru, kdy si vezme celkem kus obrazovky. Jeho skryti, zmenu pozice (ci alespon nejake inteligentni zmenseni) bych tedy videl jako nutnost.

Xwinus

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #4 kdy: 18. 07. 2010, 14:16:01 »
jenom ze zvědavosti - jaké přesně posuvníky máte na mysli?


Ghost

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #5 kdy: 18. 07. 2010, 15:56:12 »
jenom ze zvědavosti - jaké přesně posuvníky máte na mysli?
Hlavne ty v Look & Feel, pokud kliknu na tu "dvojsipku" pro zobrazeni vice temat ... a pak jsou docela velke v polozce Wrapped ... ale je to mozna jen pouzitim gnome tematu (mam ale defaultni), pac mi prijde, ze je v nem vsechno obri :)

Inkvizitor

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #6 kdy: 18. 07. 2010, 22:28:10 »
Používám KDE a Ribbon obecně považuju za docela dobrý nápad. Případnou nekonzistenci vzhledu aplikací neřeším a nevadí mi.

r4in

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #7 kdy: 19. 07. 2010, 18:42:11 »
Add licence - Ribbon je skutečně licencován MS, takže bych se radši podíval, jestli Flamingo si "svůj" Ribbon licencoval, nebo jestli to nechává až na vývojářích; aby pak náhodou nebyl problém, až se tvůj prográmek proslaví ve světě.  :)

pravdokop

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #8 kdy: 19. 07. 2010, 22:48:51 »
Ribbon je příšernost. Hnusí se mi.

Xwinus

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #9 kdy: 20. 07. 2010, 16:15:14 »
Add licence - Ribbon je skutečně licencován MS, takže bych se radši podíval, jestli Flamingo si "svůj" Ribbon licencoval, nebo jestli to nechává až na vývojářích; aby pak náhodou nebyl problém, až se tvůj prográmek proslaví ve světě.  :)

Takže se licence vztahuje i na third-party implementaci? Někde jsem četl, že je prý v licenci popsané jak má ribbon vypadat, takže pokud implementace of Flamingo nevypadá podle norem daných MS, tak to v podstatě není "Ribbon UI" a nemůže se na to vztahovat zmíněná licence, nebo ne? Opravte mě prosím pokud se mýlím.

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #10 kdy: 20. 07. 2010, 16:47:01 »
Neviem, či som príliš staromódny, ale s ribbonom sa nedokážem stotožniť. To, čo je pre mňa intuitívne, v ribbone dostáva jednu facku za druhou.

šachy

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #11 kdy: 21. 07. 2010, 13:21:25 »
Ribbon je pro mě nepoužitelný blázinec. Nebylo by příliš pracné někde v nastavení udělat přepínač ribbonUI/classicUI ?

chäeMil

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #12 kdy: 21. 07. 2010, 14:07:39 »
RibbonUI je jak bylo přesně řečeno blázinec.... a když sem koukal že to budu muset používat ve škole tak sem si stáhnul okamžitě openoffice, gimp a blender nevyjímaje jako náhradu za fotokrám a cinemu 4d....

benji

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #13 kdy: 22. 07. 2010, 11:44:25 »
Pokud otazka zni jen "libi se?", tak odpoved je ne. Je to hnus. Mozna bohuzel (nebo bohudik) jen proto, ze ho znam jen z MS Office. Tam je to priserna prisernost. Ale je otazka, jestli je to vina MS, ze proste neni schopen udelat intuitivni menu nebo jestli to je ribbonem jako takovym. Spis bych si tip, ze to prvni, protoze v jejich podani i normalni menu nedavalo smysl a uzivatel si proste musel pamatovat kde co najde...

Tutti Frutti

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #14 kdy: 22. 07. 2010, 16:49:32 »
Ribbony se mi nelíbí. Konkrétně:
1) Jednotlivé položky v ribbonu jsou vesměs zobrazné jako ikony. To znamená, že si musím pamatovat, co který obrázek přesně znamená a pokud si to nepamatuju a chci někdy použít nějakou méně běžnou funkci, pak jak blbec šmejdím myší nad ribbony, abych se dozvěděl, co vlastně dělají.

2) Aplikace s ribbony vesměs nemají menu, což opět znamená, že daný příkaz budu dlouho hledat. Mimo jiné je to opruz i proto, že v případě menu stačilo jednou kliknout myší v menu a pak už jen jezdit po nabídkách, zatímco v případě ribbonu to znamená, že při hledání požadovaného příkazu klikám a klikám a klikám, než se prokliknu ke správnému ribbonu

3) Ribbony děsně žerou místo. Někomu to v době FullHD rozlišení může přijít jako blbost to řešit, ale jsou lidé, kterým stačí menu a případně jeden vlastní toolbar. Nemluvě třeba o hardwaru s nízkým rozlišením, třeba Netbooky.

4) Ribbony mi z výše uvedeného přijdou jako krok stranou a za pár let po nich ani pes neštěkne. A snaha cpát je všude, aby byl člověk "in" mi přijde pitomá.