Líbí se vám Ribbon UI?

aaa

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #15 kdy: 22. 07. 2010, 17:01:24 »
1. somarina, asi si nikdy nemal otvoreny excel... 
2. suhlas
3. suhlas, ale pouzivat Office (ribbon ci nie, MS/Open etc) na netbooku je masochizmus ;-)
4. nepodcenovat marketing, hlavne marketing M$ ;-)


e.xitu.s

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #16 kdy: 22. 07. 2010, 17:33:21 »
Je to hnus...

Tutti Frutti

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #17 kdy: 22. 07. 2010, 17:34:24 »
Když chceš někomu říkat, co je nebo není somárina, měl by ses nejdřív naučit počítat.
Na screenshotu je v ribbonu celkem 33 prvků, z toho popisek má 8. Nicméně napadá mě ještě, že jsi dobře nerozuměl českému slovu "vesměs". Věz tedy, že znamená něco jako "většinou", tzn. pokud 25 prvků z 33 nemá popisek, je to opravdu většina.

marwyn

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #18 kdy: 22. 07. 2010, 23:38:45 »
Zvykal jsem si na něj asi 10 minut a už bych ho za klasické menu a toolbary neměnil, ovšem někteří rigidní jedinci si zřejmě nezvyknou nikdy  ;)

Nemo7

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #19 kdy: 23. 07. 2010, 09:37:35 »
Ano, jsem rigidní jedinec a na ribbon si nezvyknu nikdy. Zajímavé, že s normálním způsobem ovládání programů jsem problém nikdy neměl. Používám počítač od dob Dosu a Win 3.1 a zvykl jsem si i na Gimp. Pro mě je prostě ribbon strašný způsob ovládání programu. :)


aaa

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #20 kdy: 23. 07. 2010, 11:56:08 »
Když chceš někomu říkat, co je nebo není somárina, měl by ses nejdřív naučit počítat.
Na screenshotu je v ribbonu celkem 33 prvků, z toho popisek má 8. Nicméně napadá mě ještě, že jsi dobře nerozuměl českému slovu "vesměs". Věz tedy, že znamená něco jako "většinou", tzn. pokud 25 prvků z 33 nemá popisek, je to opravdu většina.

  • Mno. Naucit sa pocitat by sa tiez patrilo na tvojej strane - s textovym popiskom ich tam je 16, teda cca polovica (48.48% zaokruhlene ;-) ). Nehadam sa - ozaj bez popisku ich je vacsina... 17 vs 16
  • S "vesmes" mas pravdu. Holt jazykova bariera.
  • Okrem toho (z mojho pohladu) by bolo lepsie keby bol textovy popisok pri 6 ikonach, ktore nie su "samovysvetlujuce" (asi suhlasis ze mat text pri Bold, Italics, Underline, etc. je vcelku zbytocne). Takze 6 z 33 => 18% "problematickych" ikon.

Howgh.

Tutti Frutti

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #21 kdy: 23. 07. 2010, 14:09:16 »
Podívej, než to okecávat, bylo by lepší přiznat chybu. Já jsem jasně psal, že ikony jsou vesměs bez textových popisků a že si potom musím pamatovat, co která ikona dělá za příkaz. Okecávat to stylem, že u nejprofláklejšího ribbonu (Home) nejprofláklejšího softu (MS Office) je pár ikon intuitivních v žádném případě nevylučuje to, co jsem tvrdil, tzn. že si musím pamatovat význam obrázků.

Ikony s textovým popisem jsou tam:
1. Cut
2. Copy
3. Paste
4. Format painter
5. Wrap text
6. Merge & Center

Pokud přivřu oko, tak ještě to pole s fontem a formátem, takže maximálně 8, jak jsem psal. Nic to na věci nemění, ale těch tvých uváděných 16 by mě opravdu zajímalo. Předem dodám, že je-li na ikoně "B", tak to není textový popisek s názvem činnosti, co ikona vyvolává za příkaz. Textový popisek je třeba "Cut" vedle nůžek. Nebavíme se teď o nějaké intuitivnosti stylu "to ti může dojít", to tam nemusí dávat, protože já jsem neřešil ribbon Home v MS Office, ale problém s ovládáním programu přes ribbony obecně. Tys sem hodil obrázek z MSO2007 ve snaze vyvrátit mi, co jsem tvrdil, ale pouze jsi potvrdil, že jsem měl 100% pravdu. Většina ikon bez popisku, tzn. buď pamatovat, co která dělá a nebo hledat. Nepodsouvám, že to každému musí přijít tak nemožné a nepoužitelné, ale mnou popisovaný stav mi prostě absolutně nevyhovuje.

A hlavně - opakuji se - vidím problém v tom, že pokud nejde o soft, se kterým dělám na 100% dnes a denně, abych si význam všech ikonek pamatoval. A pokud si nepamatuju, stojí mě hledání toho správného čudlíku s ribbonem o dost víc času, než pokud je to v menu. Původní tazatel se navíc ptal, co si myslíme o vhodnosti ribbonu pro jeho nový software, takže tam tuplem očekávám, že ovládání programu pouze ribbonem bude dost drhnout.

JS

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2010, 16:57:48 »
Ribbon moc v oblibe nemam. Z hlediska UI designu je to podle me krok zpet oproti menu. Jak uz psal Tutti Frutti, narozdil od menu musite klikat, abyste se propracovali na ruzne ribonny (kdezto menu staci projizdet kurzorem), a take, ribbon neukazuje klavesove zkratky.

Tyhle veci mi dost vadi. Dalsi problemy jsou horsi ovladatelnost (v menu se muzete pohybovat kurzorem), a zbytecne zabirani mista na plose.

Ale co se da holt delat. Dnes se dela spousta "inovaci" pro modu nez skutecne inovace. Pak je mozne pouzit marketingovy trik, ze se v dalsi generaci tvrdi, jak se veci zlepsily navratem ke staremu usporadani.

Deafboy2v1

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2010, 17:41:23 »
Ribbon sa mi páči, no tá ukážka v jave je hrozná. Či už ide o vzhľad alebo odozva celého UI.
Navyše kódiť serióznu aplikačku v jave je samozrejme nonsens.
Na druhej strane by ale mohol ribbon trochu úspornejšie využívať rozloženie ovládacích prvkov. Sú tam dosť veľké medzery medzi ikonkami... ale ako linuxák som si na takéto konské GUI zvykol. (po prechode z Win XP sa mi zdalo v gnome aj kde všetko strašne veľké)

Čo sa týka licencie... platia patenty microsoftu, čo sa ribbonu týka, aj v EU?
Ak sa zabrzdí rozšírenie ribbonu, tak to bude určite spôsobené licenciou.

aaa

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #24 kdy: 24. 07. 2010, 11:15:40 »
TO: TuttiFrutti
  • keby som chcel v diskusii pokracovat tak napisem "zajdi k ocnemu" ;-) ale uz ma to nebavi
  • o starsich officoch kazdy hovoril ze 90% funkcii obycajny pouzivatel nikdy nevyuzije => ribbon
  • nie som fanusik Maleho a Makkeho, akurat ho musim pouzivat v praci
  • "Podívej, než to okecávat, bylo by lepší přiznat chybu." - o com to tu tocis? toto je diskusia o ribbone, zrejme si to mylis so sudnym pojednavanim...
  • "vidím problém v tom, že pokud nejde o soft, se kterým dělám na 100% dnes a denně, abych si význam všech ikonek pamatoval" - pouzivaj iny soft ;-) OpenOffice anybody?
prepinam a koncim.

Re: Líbí se vám Ribbon UI?
« Odpověď #25 kdy: 25. 07. 2010, 12:00:34 »
TuttiFruttiho kritika mi dává smysl, prostě ty nedostatky tam jsou.

Citace: aaa
o starsich officoch kazdy hovoril ze 90% funkcii obycajny pouzivatel nikdy nevyuzije => ribbon
Tak to teda nechápu, jak ribbon tenhle problém řeší. Je na něm taky funkcí jak nas*aných, rozdíl je v tom, že menu je pořád rozbalené a položky v něm uspořádané pod sebe a nemají (většina z nich) textové popisky.

Ribbon nevypadá moc jako menu, je to rozšíření tlačítek na panelu, které už MS Office a podobné SW dávno měly. Místo toho, aby se Office dal ovládat z menu a část toho byla dostupná i z tlačítek na panelu, ovládá se teď jenom z tlačítek na panelu. Tlačítek je na to potřeba hodně, takže nemůžou být zobrazené všechny najednou -> vznikl ribbon (tj. vlastně panel s kartami). Co se nevešlo na ribbon, to dali pod to velké kulaté tlačítko vlevo nahoře.