Teplovodivé pasty

Cooling

Teplovodivé pasty
« kdy: 07. 08. 2013, 21:25:44 »
Co myslíte, je možné aby teplovodivá (tepelný odpor snižující) pasta s nižší tepelnou vodivostí (W/m.K) prošla testem s lepším výsledkem než pasta s téměř dvojnásobnou tepelnou vodivostí?

Konkrétně mělo jít o pastu Thermaltake TG-1 (3W/m.K), která měla dosáhnout ještě lepších výsledků než Arctic Cooling MX-2 (5,6W/m.K).

Osobně mi nejde o tyhle pasty, ale něco jiného. Já používám Arctic Cooling MX-2 (5,6W/m.K), ale potřeboval bych přichladit, takže zvažuji koupi Arctic Cooling MX-4 (8,5W/m.K). Doufám ve snížení teploty o několik stupňů, alespoň o 4°C. Dnes mám teploty dvou jader CPU (40-51°C, 43-54°C). Klidně se k mým očekáváním vyjádřete. Prostě mne mate, že pasta s horší tepelnou vodivostí může dosáhnout lepších výsledků než pasty s lepší tepelnou vodivostí.

Pokud pastu kterou chci (MX-4) znáte a můžete ji porovnat s používanou (MX-2), uvítám toto porovnání.
Kupodivu mezi jednotlivými generacemi Arctic Cooling bude více rozdílů, než se na první pohled zdá. Varianta MX-1 prý úplně vytvrdla a bylo problém se jí v případě potřeby odstranit. O MX-3 jsem zase slyšel (parametry teď nemám před sebou, o tuto pastu se nezajímám, vím jen že tepelná vodivost je podobná jako u MX-4), že má tak velkou hustotu, že je problém ji nanášet. O MX-4 se hovoří že je podobná MX-2.

Jinak, pokud to někoho zajímá, Actic MX-2 je dobrá pasta. Rozhodně lepší než jakou do notebooku dal výrobce. Teplota klesla o několik stupňů i bez leštění plošky na straně heatpipe (a že by to potřebovala). Nahradil jsem jí i teplovodivou vložku (takovou tu milimetrovou žvýkačku) a bylo to opravdu znát. Názory na to zda je potřeba zahoření (u MX-1 to bylo 200 hodin) se liší, a já to posoudit nedokáži (protože si už nepamatuji teploty ihned po aplikaci).

Pokud připojíte názor, díky za něj. Jinak klidně pište vlastní zkušenosti.


Cooling

Chlazení HDD
« Odpověď #1 kdy: 07. 08. 2013, 21:50:02 »
Jak rozšířit chlazení o chlazení 2,5" HDD, když původně nebylo takové chlazení v notebooku vyřešeno, byste někdo nevěděl? Hmotnost se nesmí příliš změnit. Myslím že by stačil i pasivní chladič, namísto onoho úůvodního plechu, obaleného navíc tepelně nevodivým materiálem - na nic takového jsem ale v e-shopech ani testech nenarazil.

Jinak mohu potvrdit, že například používání ReadyBoost sníží vytížení HDD na tolik, že teplota při běžném provozu klesne klidně i přes 10°C. Podobné to a asi bude při nadbytku paměti RAM, pokud si vynutíte načtení celého jádra do paměti bez neustálého uvolňování (a tedy opakovaného načítání z virtuální paměti).

Olaf

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #2 kdy: 07. 08. 2013, 22:33:04 »
Co myslíte, je možné aby teplovodivá (tepelný odpor snižující) pasta s nižší tepelnou vodivostí (W/m.K) prošla testem s lepším výsledkem než pasta s téměř dvojnásobnou tepelnou vodivostí?

Možné je cokoliv, zvlášť když neznáme podrobnosti o zmíněném testu :)

Ramtech

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2013, 22:47:50 »
Koľko má ten disk stupňov v záťaži a v kľude?

Cooling

Re: HDD a spol.
« Odpověď #4 kdy: 07. 08. 2013, 23:25:26 »
Koľko má ten disk stupňov v záťaži a v kľude?

Nevím co přesně myslíš tím v zátěži v klidu?

Během dnešního dne se teplota pohybovala mezi 45-54°C, teď zrovna je 50°C. Jindy když disk dlouho viditelně nechroupá (třeba právě kvůli uvedené technologii ReadyBoost) tak je třeba jen 42-43°C, níže ale neklesá. Právě kvůli disku (jinak celkem odolný, 55°C není mimo funkční rozsah) potřebuji přichladit počítač jako celek. Jinak, pro dotvoření představy, CPU má teď tyto teploty core-0: 48°C, core-1: 50°C, dvě čidla na desce (nevím přesně kde) ukazují 50°C (dnešní rozptyl 45-53°C).

P.S.
Proč blokuje Root přidání dvou příspěvků od stejného "autora" brzy po sobě?


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2013, 00:05:57 »
Ten disk by mohl být chladnější, ale CPU si myslím, že má teploty v normě, já osobně bych to nehrotil a nechal tam MX-2, pokud už tam je. Cokoliv je lepší, než provedení "od výrobce".

Jaký teploty má CPU v plný zátěži? (lze použít třeba příkaz burnP6 z balíku cpuburn)

K těm pastám toho moc neřeknu, jen to, že kámoš všude používá noname pastu z GM za pár šupů (pvodně asi na tranzistory) a dodnes vše jede v pohodě. A že on je celkem ras na teploty a "ticho" (a všichni víme, že to nejde úplně dohromady...)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2013, 00:27:05 »
Ten disk by mohl být chladnější, ...)

No ja nevim, ale okolo 50°C snad neni tak moc. Osobne pamatuji SCSI disky Micropolis o zavratne kapacite 200 MB, ktere byly tak horke, ze na nich nesla udrzet ruka, pokud clovek nechtel skoncit s puchyri, takze 50°C by mne z rovnovahy nevyvedlo. A vzhledem k tomu, ze je to notebook, tak s tim asi nepujde celkem nic udelat. Snad leda poridit velkou lednicku a notebook pouzivat v ni. To by ale mohlo mit neblahy vliv na prijem wifi.

Cooling

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2013, 01:18:16 »
Tu bílou pastu (původně snad na tranzistory, myslím na ní bylo uveden tepelný odpor 0,5 m2.K/W), kterou kdysi prodávalo GM Electronic, jsem zrovna dnes vyhodil. Schovával jsem si ji pro strýčka příhodu, ale vůbec už se nechytala a s Arctic MX-2 se nedá vůbec srovnat. Dobré bylo, že ani po deseti letech neztvrdla, asi bude základem silikon.

**
Zkoušel jsem hrát chvíli GTA SA, umřel jsem asi 20 minutách. Disk dosáhl teploty 54°C, ale příliš nebyl zatížen (potřebná data byla zřejmě optimálně přednačtena do paměti). Mechanika (ta umí přitopit opravdu hodně) nebyla také v provozu, akorát se ověřila originalita hry a DVD se ani nezahřálo. Procesor zvýšil teplotu na 65/67°C, čidla na desce ukazují na 66/66°C.

Bezpečně ale vím, že když pojede při hře DVD, nebo disk více tak teplota disku může vzrůst až na 57°C. Antivirus to také dokáže. CPU už asi horší nebude, protože čas CPU (nepočítají se tedy režimi spánku či hibernace) je přes 122 hodin a paměť je momentálně zaplácaná browserem a miliony načtených stránek, které zpracovávám a přesto zatím vzrostla na uvedené maximum až onou hrou. Jedině snad ještě náročnější hra, a nebo myslíte že když uvolním více paměti použije procesor větší výkon na více detailů (nezkoušel jsem, hra běžela plynule a grafika vypadala pěkně)?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2013, 09:14:41 »
To je holt tezke, kdyz si nekdo koupi na hry notebook, protoze notebooky jsou stroje, ktere casto maji problemy s chlazenim pri trvale vysoke zatezi, se kterou se u nich patrne nepocita - pocita se spis s tim, ze si tam budete neco datlovat nebo lezt po webu a CPU vetsinu casu bude na par procentech a obcas trochu vybehne nahoru. Vam asi zbyva jedine koupe jedne te oventilatorovane podlozky, ktera se strka pod notebook.

TV

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2013, 10:05:22 »
Tak logicky omezit vznik odpadního tepla, nebo alespoň zlepšit jeho odvod mimo prostor ntb. Co takhle použít SSD, chladící podložku, zrušit DVD?  ;)

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2013, 10:22:07 »
Pokud to mas vsecho med a jde Ti o kazdy stupen tak je volba jasna...
http://www.alza.cz/coollaboratory-liquid-ultra-d163938.htm

Vzhledem k tomu, ze v desktopu dost pretaktovavam, vcetne dost zvysenych napeti, tak uz par let(predtim Coollaboratory Liquid Pro, Ultra je nastupce, kterej jde lip nanaset nic jineho pro sebe nepouzivam...

Jinak MX-2 je osvedcena klasika, MX-4 ma nepatrne vyssi viskozitu a je ridsi...

Lol Phirae

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2013, 10:23:42 »
Na tohle se úplně vyprdni. Kup si tohle, rozhodně to bude mít větší efekt než laborování s různými pastami. (A samozřejmě předpokládám, že notebook není ucpanej prachem jak pytlík vod vysavače.)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2013, 10:52:56 »
Pokud to mas vsecho med a jde Ti o kazdy stupen tak je volba jasna...
http://www.alza.cz/coollaboratory-liquid-ultra-d163938.htm

Hm, tekute slitiny kovu. To aby si clovek dal sakra majzla, aby mu to nekam neucmrndlo do moba....

Cooling

Re:Teplovodivé pasty - tekutý kov
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2013, 12:00:56 »
Ten tekutý kov je údajně super, ale nejde prý bez důkladného přeleštění zcela odstranit. Proto jsem se chtěl zeptat, zda když by se aplikoval znovu na jednou již "potřísněné" plochy, tak se prostě spojí se starou vrstvou, nebo to není možné protože něco v tom tekutém kovu mezitím vytvrdlo?

Riziko vodivého propojení jsem neuvedl, ale celkem by mne zajímalo jak je to se smáčivostí případně potřísněných kontaktů u chipu. Jde to odstranit? V mnoha testech se totiž uvádí, že jakmile se vám podaří onu kapičku "promáčknout" pak již přilne a rozetírá se celkem dobře. Jen ještě pro úplnost - není v tom rtuť?

Cooling

Re:Teplovodivé pasty
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2013, 12:13:16 »
Náhodou jsem při procházení webu narazil na Arctic NC (http://www.arctic.ac/en/p/equipment/peripherals/91/arctic-nc.html?L=1), snad to lze nazvat externí ventilátory. Nemá s tím někdo osobní zkušenost. O chladících podložkách lidi v diskusích říkají, že nefungují.