Debian 7: plno drobných problémů

Debian 7: plno drobných problémů
« kdy: 27. 06. 2013, 19:37:20 »
Ahoj,

potřebuju poradit, nasměrovat nebo nakopnout. Nainstaloval jsem si Ubuntu - to fungovalo automaticky ale pořád vyskakovali nějaký chyby, které ale vypadaly, že nemají na chod systému vliv ale dost mne to po čisté instalaci rozčilovalo a tak jsem tam prdnul raději Debian 7 64 stable (updated upgraded)

Začnu raději podrobněji popisovat stav, protože zatím vyřešením problému vygeneruju další dva tak ať je tu vše pro budoucí průsery.

procík : AMD Athlon II X4 630   
grafika : ASUS EAH5770/2DI/512MD5   
deska : Gigabyte GA-770T-USB3 (rev. 1.0)   
ramky : Zeppelin Gold 4GB (kit 2x 2GB) 1600MHz   

Systém je nainstalovaný na 250GB disku
který je rozdělen na 120GB pro win
a cca 90GB pro Linux
nevím jestli už není problém zde ale takhle to chtěl udělat i automat, on ale plánoval použít celých 250 GB, takže jsem to dělal manuálně jen na části vyhrazené pro Linux...
80GB Ext4
10GB Swap

sepíšu sem i problémy co jsem vyřešil aby bylo vidět co jsem od původní instalace už mohl dodrbat :)

1. Problém co se děje a který jsem řešil je boot
při vybrání GRUB Debian 7 naskočí černá obrazovka s Loading, please wait a nic se nestane ano po 15min (disk nebliká) anebo scénář č.2
Loading, please wait...
INIT: version 2.88 booting
[info] Using makefile-style concurrent boot in runlevel S.
[ ok] Starting the hotplug events dispatcher: udevd.
[ ok] Synthesizing the initial hotplug events...done.
[.....] Waiting for /dev to be fully populated... [ 6.546564 SP5100 TCO timer: mmio address 0xfec000f0 already in use


dle návodu jsem do /etc/modprobe.d/blacklist.conf zapsal blacklist sp5100_tco
Nicméně to odstranilo jen tu část [ 6.546564 SP5100 TCO timer: mmio address 0xfec000f0 already in use

tady stačí počkat a stisknout enter a napíše to done a nabootuje, trochu mě to rozčiluje, počítač používá i přítelkyně a pro ni to musí být jen procházka růžovým sadem

2. problém se sítí 1/2 vyřešena
1 půle - vyřešena:
NetworkManager nemanagoval síť, v síti jsem byl ale nemohl jsem s ní nic dělat
tuším v /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf jsem u parametru managed= přepsal false na true, nyní OK

2. půle:
v síti je NAS a puštěný samba a nfs a win a já nevím co všechno. NAS to vidí a můžu na něm lozit a pouštět soubory. Ale chraň pánbůh pokusím-li Procházet síť > Síť windows - tam vyskakovalo okno s chybou, dnes už ani to okno nevyskočí a prostě se jen nic nestane a nic to nezobrazí

3. Problém Audio...
funguje jak kdy a jak co a asi jen v sudou hodinu v lichou středu v červnu.
systémové zvuky bublají a pískají
přistoupím na NAS a pustím MP3 skrze Totem, někdy hraje, někdy jen chvíli, někdy jen dělá že hraje někdy to ani nedělá a nehraje. Při puštění filmu jede jen obraz.

VLC vypisuje chyby Zadaný vstup nelze otevřít:
Přehrávačem VLC nelze otevřít MRL 'smb://diskstation/video/serialy/Simpsnovi/05.serie/10x05.Jak%20sem%20se%20p%C5%99estal%20b%C3%A1t.avi'.  Podrobnosti naleznete v záznamu informací.

ikdyž jsem stáhl vše co k VLC šlo. Rhytmbox se v síti vůbec nesnaží o nic a Bangarang se mě snaží jen stáhnout na druhou stranu abych to tu rozkopal...

Lokální soubory VLC přehraje i se zvukem

4. problém to si nesu z Windows asi - tohle zatím neřeším
prostě zamrzne a je vymalováno, stane se 1 za 2 dny

5. problém, nefunkční GNOME -vyřešeno
nainstaloval jsem .deb balík fglrx avše asi už funguje

hrozně bych byl rád kdyby někdo poradil, dělám na tom každý den ale těch chyb po čisté instalaci je na mne moc, s Linuxem jsem nikdy nedělal a jedu podle různých fór atp. Prostě 4hodiny každý den u toho sedím a něco řeším ale nezatracuju to, věřím, že až to vyladím, že to pude paráda.

díky za každou radu...
« Poslední změna: 27. 06. 2013, 20:36:10 od Petr Krčmář »


hu

Re:Debian 7 plno drobných problémů boot, audio, network
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2013, 20:08:46 »
Problem se zvukem u me vyresilo odinstalovani pulse audia.

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2013, 21:36:35 »
vrat se na zacatek, pouzij ubuntu a chyby skryj:
http://forum.root.cz/index.php?topic=6567.msg63924#msg63924
(taky na me vecne neco takovyho vyskakovalo avsak system evidentne nemel nejaky zasadni problem. nehas co te nepali)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Leinad

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #3 kdy: 28. 06. 2013, 09:29:03 »
Pokud nutně nepotřebuješ Debian, zkusil bych i jiné distribuce. Lepší, než se snažit opravit spoustu chyb na jedné, vyzkoušej různé distribuce a teprve tam, kde těch chyb bude nejméně, tak tam si to případně dolaď.

Z mé zkušenosti před pár lety, říkalo se, že networkmanager je lepší v Gnome než v KDE (třeba RHEL dal Gnome network manager i do KDE v tý době) a mě zrovna wifi v pohodě jela pouze v KNetworkManageru

petricak_

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2013, 09:53:45 »
ja ty problemy pritahuju, vcera registrovanej a dnes root nezna me jmeno ani email ale nick je pry uz rezervovany....

Problem se zvukem u me vyresilo odinstalovani pulse audia.
testnu vecer a dam vedet

vrat se na zacatek, pouzij ubuntu a chyby skryj
nechci zahodit 20hodin prace a vratit s k Ubuntu kde ty problemy muzou byt taky, mam pocit ze audio take zlobilo po nainstalovani fglrx

Pokud nutně nepotřebuješ Debian, zkusil bych i jiné distribuce. Lepší, než se snažit opravit spoustu chyb na jedné, vyzkoušej různé distribuce a teprve tam, kde těch chyb bude nejméně, tak tam si to případně dolaď.

Z mé zkušenosti před pár lety, říkalo se, že networkmanager je lepší v Gnome než v KDE (třeba RHEL dal Gnome network manager i do KDE v tý době) a mě zrovna wifi v pohodě jela pouze v KNetworkManageru
nevadí mi drobné problémy s networkem atp. to se da vetsinou dobre vyresit a bavi mne to, problem je dle mne s hardware - sestavil jsem maximalne nekompatibilni pro Linux :) . Debian mam v praci tak potrebuju aby to bylo vsude podobny/stejny

pro mne jsou nejvetsi problemy jen AUDIO a BOOT, musí to nabootovat na brnk (jak rikaji motoriste :) ) a musi jet audio aby si pritulka mohla pustit film a muziku, vic zatim nepotrebuji. V nehorsim mam dualboot s WIN8 (des a bida, radeji cucim do terminalu nez do win8) kde by se dalo v nouzi pracovat.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #5 kdy: 28. 06. 2013, 11:19:59 »
Věnoval si čas nastavení BIOSU? On je velký rozdíl, když SATA řadič pracuje v modu AHCI, či IDE (compatible). To dělá problémy při bootu. Bohužel to nestačí jen prohodit. Protože jamile to se udělá, tak většinou systém nenaběhne vůbec. Proto je dobré nejdříve zjistit, v jakém modu Ti systém běží lépe a ten tam nechat. Bohužel, to řeší jen zkoušky dvou instalací.

Fantomas

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #6 kdy: 28. 06. 2013, 13:34:24 »
Ad. 1. SP5100 TCO timer, zkus pri boot vypnout acpi, v grubu acpi=off, mozna to zabere.
Ad. 2. smb, na prochazeni pres ikony se vyprdni, spust nautilus, v menu vyber "go > location" a vepis primou adresu \\jmenotvehonasu, treba to pojede
Ad. 3. mozna problem s pulse audio, zkus jej odinstalovat a pristupovat primo k alsa zarizeni. Vlc s tim urcite nema problem. A ze ti prehravac nespusti soubory pres sambu, je jasny problem s cestinou v nazvu, asi spatne nakonfigurovany samba server na nas zarizeni, prestan cestinu pouzivat.
Ad. 4. komp zamrzne?  Hodne se projevuje v gnome 3 na grafikach se spatnou podporou, casty jev u nvidia karet, bohuzel.
Ad. 5. pokud je tvoje karta podporovana ve fglrx, tak je klidne pouzivej, ale obcasne zamrzani asi bude pokracovat.

Fantomas

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #7 kdy: 28. 06. 2013, 13:37:37 »
Dodatek ad. 1., dlouha prodleva pri grubu na zacatku muze znacit jeho chybu, spust v consoli sudo update-grub. Me to delalo taky, vzniklo to tvrdym restartem pri poklesu proudu, update-grub to spravil.

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #8 kdy: 28. 06. 2013, 18:42:50 »
Věnoval si čas nastavení BIOSU? On je velký rozdíl, když SATA řadič pracuje v modu AHCI, či IDE (compatible).
tak tohle mne nikdy nenapadlo, věřil jsem že default nastavení musí pokrýt požadavky BFU jako jsem já. Jestli půjdu do reinstalu určitě vyzkouším

1. acpi=off docílilo opravdu toho, že sytém nabootoval na brnk ale najednou nejeli fglrx, teda Debian nepouzival to pekne graficke prostredi tak jako kdyz nemel fglrx
2. nautilus mám a go> ...\\10.0.0.100\ nejde, nevadí, v "procházet síť" NAS vidím a dá se k němu takhle přistoupit
3. Nautilus se mi nedaří v "Přidat nebo odebrat" odtranit, v prvé řadě sebou chce vzít půlku systému a v druhé po odkliknutí se nic nestane.
jak mám chápat češtinu na NASu? česky pojmenované soubory nebo něco víc v nastavení, kódování atp. protože stejně tak mi nejde pustit soubor který v názvu ani v cestě nemá cz znaky.
4. jsem smířen
5. jsem smířen


mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #9 kdy: 28. 06. 2013, 19:00:40 »
Kazda chyba se umi zalogovat a uplne kazdy Linux umi pracovt s ruznou urovni logovani, ktere si muzes definovat podle potreby. Stejne tak obsahuje efektivni RCS, ktery Ti pomuze, az budes hrabat do conf.

Klikatko je krasna vec, ale to muze byt od nastaveni site, nastaveni firewall, nastaveni politiky, bugu, ... az po nalomeny kabel. To zjistis jen tak, ze se podivas, co se vlastne deje. Klikatko je cudlik, ktery ma zaukol zavolat "hele ty programku tam, udelej tohle" a on to udela, jenze cudlik uz feedback zpet nedostane. Zacni s logy, bez logu clovek jen vesti.

Wheezy uz nejaky ten patek mam a Tebou popisovane problemy jsem nezaznamenal. Jiste, ja si nastavuji vse rucne a vim, kde co mam. Defaultni - mozna to bude fungovat vetsine, ale nikdy vsem. Je to kompromis i u tak stable-tree, jakym bezesporu Debian, tedy pokud jsi ho nevylepsil necim, co nam nerikas a k tomu staci se odklonit k unstable, nebo alternativnim forku debianu a snazit se tam narvat cokoliv a odkudkoliv, treba i z Mintu, Ubuntu, apod.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #10 kdy: 28. 06. 2013, 19:33:55 »
Věnoval si čas nastavení BIOSU? On je velký rozdíl, když SATA řadič pracuje v modu AHCI, či IDE (compatible).
tak tohle mne nikdy nenapadlo, věřil jsem že default nastavení musí pokrýt požadavky BFU jako jsem já. Jestli půjdu do reinstalu určitě vyzkouším
[/quote]
Ano, defaultní nastavení pokrývá požadavky BFU, ale bohužel jiných výrobců OS. Výrobci HW se většinou řídí jen tím, kde slyší cinkat zlaťáky. Pokud budeš donucen k reinstalaci, překontroluj si i verzi MPS, většinou je nastavena 1.4. Ovšem někdy Linux (záleží na jádře) pracuje mnohem lépe s 1.1

Fantomas

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #11 kdy: 28. 06. 2013, 23:49:49 »
Ad. 2, omlouvam se, napsal jsem ti ve spatne tvaru, spravne bys mel v nautilu zadat smb://jmenonasu nebo smb://ipnasu
Ad. 3, nemuzes odinstalovavat nautilus, nybrz pulseaudio.
K tomu vlc, urcite v ceste k souboru nemas nejaky nepovoleny znak? Zkus pouzit cestu jen v ascii a bez mezer.

petricak_

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #12 kdy: 01. 07. 2013, 11:59:24 »
Pokud budeš donucen k reinstalaci, překontroluj si i verzi MPS, většinou je nastavena 1.4. Ovšem někdy Linux (záleží na jádře) pracuje mnohem lépe s 1.1
tomuhle vůbec nerozumím, co to je, jak to zjistím a jak to nastavím :)

Ad. 3, nemuzes odinstalovavat nautilus, nybrz pulseaudio.
K tomu vlc, urcite v ceste k souboru nemas nejaky nepovoleny znak? Zkus pouzit cestu jen v ascii a bez mezer.
Ad. 3, byl jsem zmaten když jsem psal odpověď, chtěl jsem napsat, že nautilus už mám, byl v instalaci Debianu a pak že jsem se snažil odstranit PulseAudio. Zkusim to udelat rucne apt-get remove

Ad. VLC, opravdu vše je anglicé, předtím v naisntalovaném Ubuntu pouštěl VLC hudbu jako z praku, musel jsem ji ale do něj přetáhnout, skrze VLC jsem se nedokázal podívat na síťový disk.

přemýšlím, že to udělám jinak, reinstaluju Debian, (instaloval jsem předtím 7.0 a nějak se aktualizovala na 7.1 možná mnou horlivě apt-update/upgrade nebo při instalci) rovnou na 7.1 A nebudu instalovat fglrx a nic, jen testnu boot a audio a síť, nejsem si totiž jistej co jsem v zápalu boje s audiem vše nainstaloval (ale z oficiálních zdrojů).

Ad AHCI
Chápu-li to správně, po přepnutí musím reinstalovat OS, na disku mám nyní WIN8 a Debain, obojí čistá instalace takže žádné škody nebudou. Win 8 nahradím opět win7. Nemůže Debianu vadit, že je na společným disku s NTFS oddílem s Win7/8?
Nemám dát Debian raději na jinej disk?
Jak nejlépe rozdělit disk pro debian? Stačí Ext4 a Swap? třeba 50/10 GB
Kolik mu mám dát, nebude na něm nic krom složek uživatelů. Audio, video atp. bude uloženo na NASu

chci poděkovat za váš čas, vážím si toho.
 

Fantomas

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #13 kdy: 03. 07. 2013, 08:57:50 »
Jeste dodatek, pokud ti blbne vystupni zvuk, muze to byt zapnutym mikrofonem. V pulseaudio jej muzes vypnout. A dratova sitovka ti nejde spravovat, protoze instalator ti nastavil sitovku eth0 natvrdo a graficky manager si uz neskrtne. Po instalaci v /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf nemusis menit nic, ale v /etc/network/interfaces najdes radek iface eth0 inet dhcp, ten zakomentuj a sitovku muzes v gnome bez problemu nastavovat.

ex windowsak

Re:Debian 7: plno drobných problémů
« Odpověď #14 kdy: 03. 07. 2013, 20:30:42 »
Po mnohych pokusoch s dual boot windows/ubuntu som nakoniec sformatoval cely hdd a (pred 11 mesiacmi) nainstaloval linux Mint 64bit ( http://www.linuxmint.com/ ). Vzhladom na slabsie skusensoti s linuxom som bol prekvapeny podporou ovladacov a celkovo s chodom tejto distribucie.

S odstupom casu s kludom mozem povedat, ze spomienky na windows mi pripomenie iba pohlad na nalepku oficialnej distribucie windows 7 nalepenej na spodku pocitaca.