Učit se Javu nebo C++?

cheki

Re:java or c++?
« Odpověď #15 kdy: 26. 06. 2013, 16:22:35 »
Let the flame begin!

Zatial pracovat ako databazer, neskor prejst na programatora....nejaky developer


cheki

Re:java or c++?
« Odpověď #16 kdy: 26. 06. 2013, 16:23:39 »
Hi.
A co je Tvojim cielom?

Zatial pracovat ako databazer, neskor prejst na programatora....nejaky developer

JS

Re:java or c++?
« Odpověď #17 kdy: 26. 06. 2013, 16:24:06 »
moment. nalestim kristalovou kouli a reknu ti co se bude pouzivat, az dostudujes.
Leštit nic nemusíš, používat se bude oboje ;-)

Co ty vis jak dlouho bude studovat? (No a prave na to zjisteni potrebujeme tu kouli.)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:java or c++?
« Odpověď #18 kdy: 26. 06. 2013, 16:25:19 »
To je dotaz typu "Lidi, poraďte mi, jestli mám topit hnědým nebo černým uhlím" nebo "Jsou lepší nektarinky nebo broskve?". Já jsem si u obojího vybral, Ty by sis možná vybral něco jiného. Ani jedno by nebylo špatně.

C++ je jeden z nejkomplexnějších jazyků, které jsou "mainstream". Java je přeci jen jednodušší, i když taky má "ostré hrany". Jestli jsi na střední, je celkem jedno, co si vybereš - jde tu spíš o tom, jaké prostředí je Ti bližší.

Máš raději programy, které běží přímo nad operačním systémem a mohou si snadno sáhnout na železo? Chceš aby Ti nikdo nekecal jak si urovnáváš data v paměti? Chceš mít volnou ruku v tom tu a tam udělat nějakou prasečinku a tím zrychlit běh svých programů?
Pak zvol C++!

Máš raději prostředí, které Ti poskytne všechno možné, které má knihovny téměř na všechno a při tom nemusíš řešit noční můry jako nekompatibilní ABI různých kompilátorů nebo ruční kompilaci závislostí? Nechceš zbytečně řešit těžko dohledatelné "memory leaky" (= zapomenutá / ztracená data v paměti), prostě ať se o to postará někdo jiný, já jsem tu od programování? Nechceš se zbytečně strachovat, kdy Tě zase jazyk vyliská s naprosto nepochopitelnými a nečitelnými hláškami kompilátoru?
Pak zvol Javu!

V dnešní době také neplatí, že OOP = Java nebo OOP = C++. Objektově orientované programování se naučíš klidně v Object Pascalu nebo Pythonu, je to celkem jedno.

A jinak jestli myslíš brněnský FIT VUT, tak se začni drtit C. Budeš ho v prváku potřebovat (Základy programování), jestli se něco nezměnilo. Jestli chceš jít rovnou na magisterské studium FITu a neumíš programovat (tam je prý celkem jedno, v jakém jazyku projekty děláš - většinou si můžeš vybrat; sice mám tu informaci z první ruky, ale osobně jsem to nezažil, tak to ber s rezervou), bohužel Ti musím s lítostí oznámit, že jsi zbytečně vyhodil peníze za přihlášku.

none_

Re:java or c++?
« Odpověď #19 kdy: 26. 06. 2013, 16:27:10 »
Tak teď jsem se trochu zděsil já...:) Pokud už jsi Bc, tak to vážně zavání tím, že jsi trošku zaspal... Programovat jsem se naučil nejvíc právě na Bc.

Ale možná, že si jen málo věříš a programovat umíš... Každopádně po Bc už by si měl aspoň vidět víc než jeden jazyk a vědět, který z nich tě baví a více se mu věnovat.


Re:java or c++?
« Odpověď #20 kdy: 26. 06. 2013, 16:29:28 »
Let the flame begin!

Zatial pracovat ako databazer, neskor prejst na programatora....nejaky developer
To byla odpověď? :)))

Jinak imho se ptáš špatně - příliš obecně. Otázka "co je lepší?" je skoro vždycky špatně. Jestli chceš dělat embedded systémy, tak je asi lepší C++. Jestli chceš dělat velké komerční weby, tak je lepší java. Jestli se ptáš na to, jaký jazyk má větší budoucnost, tak může každý tak leda odhadovat na základě volně dostupných statistik (např. http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html nebo nějaké ty jobs portály).

Prostě, pokud chceš dostat nějakou rozumnou odpověď, ze které se něco dozvíš a ne jenom zahájit mnohastránkové plkání o ničem, musíš tu otázku postavit nějak konkrétněji. Jenže když ji postavíš konkrétněji, stačí ji přeložit do angličtiny, zadat do googlu a nemusíš ji psát sem :)

DK

Re:java or c++?
« Odpověď #21 kdy: 26. 06. 2013, 16:30:30 »
...
V dnešní době také neplatí, že OOP = Java nebo OOP = C++...

to sice ne, ale je rozdil mezi ciste objektovym jazykem a jazykem, ktery ma i funkcionalni cast


ad autor: no to je dost mimo, pokud jsi Bc, ikdyz ne uplne IT... pokud planujes jit znovu do bakalarskeho studia na informatiku, nauc se c++, pokud na magisterske, ani tohle ti nepomuze

iwtu

Re:java or c++?
« Odpověď #22 kdy: 26. 06. 2013, 18:03:21 »
Uf, co Ti povedat. Ries Javu, i ked ja by som skor riesil C#, lebo pisat v Jave sa mi fakt nechce, je strasne ukecana. C# je nieco ako dotiahnuta Java. Ak narazis na nieco, na co Ti Java nestaci, potom C++. Ale aj bez stastia by to nikdy nemuselo nastat. Pre Tvoju informaciu, kniha Mistrovstvi v C++ je velmi roztahany uvod do C++. Skutocne, iba uvod. Pride mi to taky prakticky pristup. Je dost velka sanca, ze si cely zivot vystacis s Javou.

Ale jazyk je iba nastroj na vyjadrenie myslienok. Je fajn vediet nieco o zlozitosti, datovych strukturach a algoritmoch. Este takto. Poznam ludi, najme z VSE ktori programuju v Jave. Oni vedia pisat kod v Jave ale vo vseobecnosti programovat nevedia. Otazka je, ci chces vediet programovat alebo sa uspokojis s pisanim kodu v Jave.  Pre business aplikacie je vacsinou pisanie kodu v Jave dostacujuca schopnost. K tomu este treba byt timovi hrac, na co odporucam knizku Clean Code.

Drz sa.




Petr

Re:java or c++?
« Odpověď #23 kdy: 26. 06. 2013, 18:14:19 »
Ve fázi znalostí c++ za 21 dní bych se mrknul na nějaké algoritmy a také vzory, které v oné knížce nejsou.  Co se týče práce, více se chce Java. Ale je tam taky proto velká konkurence.

Re:java or c++?
« Odpověď #24 kdy: 26. 06. 2013, 18:50:11 »
Uf, co Ti povedat. Ries Javu, i ked ja by som skor riesil C#, lebo pisat v Jave sa mi fakt nechce, je strasne ukecana. C# je nieco ako dotiahnuta Java.
Väčšinu nudnej práce okolo písania v Jave dokáže zvládnuť solídne IDE. C# je naozaj dosť dobre obtiahnutá Java a ako obyčajne to tým zlodejom z M$ prešlo.

Re:java or c++?
« Odpověď #25 kdy: 26. 06. 2013, 22:18:30 »
...zatial vsetko len konzolove programy....nejake to gui ci interface este neovladam(dotycny zhrozeny, dufam ze este zijes)
Na tom neni nic spatneho.
Ale pokud se chces s GUI alespon trochu seznamit, v pripade, kdy umis trochu C++, muzu jedine doporucit Qt (samozrejme v Qt Creatoru). Sam sem s nim zacinal v dobe, kdy sem umel dobre akorat C, o C++ a OOP sem mel jen mlhave predstavy. Ale stejne sem do hodiny udelal prvni program s par funkcnimi tlacitky a velmi brzy zacal delat rozsahlejsi veci. Qt ma predevsim skvelou dokumentaci a velmi dobre IDE, umoznuje vylozene se ucit za chodu.
K tomu nastupu na vysku, pokud mas na mysli opravdu FIT na VUT v Brne, na magistra honem rychle zapomen. Pokud bys nastoupil na bakalare, nadres se, ale mas sanci (nicmene velky duraz bude na C). Pouzivani vice jazyku se ale tak jak tak nevyhnes, nicmene nevidel bych to jako problem.

omg

Re:Učit se Javu nebo C++?
« Odpověď #26 kdy: 27. 06. 2013, 07:25:29 »
Tak ono je hlavne dobry vedet, proc si vybiram, ze se budu neco ucit. Jinak je to takova otazka trosku obdobna jak z vlakna jaky jazyk pro freelancera akorat s mozna jinymi hodnoticimi kriterii. Jinak vyvojove trendy se daj podchytit ze statistik, ktery ovsem budou ukrutne zkresleny, protoze vzorek co pouzivaji nebude nikdy odpovidat kriteriim podle kterych vybiras ty.

(Launchpad) S kterym jazykem se nejcasteji prauje dalsi:
http://flossmole.org/category/queries/programming-language

(ohloh) Srovnani jazyku podle radek kodu v projektech
http://www.ohloh.net/languages/compare

Ktery jazyk sytakticky a principy z ceho castecne vychazi http://www.techjini.com/blog/wp-content/uploads/2011/10/tongues-cleaner.png z toho je videt, ze kdyz umis C++, tak Java ani C# nejsou uplne slapnutim do neznama.

(Sourceforge) Statistiky radek kodu v commitech v case
http://wismuth.com/lang/languages.html a dole na strance dalsi dva zdroje (btw. ta RH 7.1 co je v jednom odkazu neni 7.1 co se jeste nezacala ani planovat, ale staricka jeste z dob, kdy neexistovala Fedora)

(kumulativni, kod, dotazy, pouzivanost)  Jazyky podle "zivosti" komunit programatoru.
http://www.tiobe.com/content/paperinfo/tpci/index.html

(O'Reilly) popularita jazyku podle prodeje knih.
http://radar.oreilly.com/2006/08/programming-language-trends.html

Trendy vyhledavani jazyku
http://stackoverflow.com/questions/7391419/how-to-find-stats-for-general-trends-of-programming-language-popularity-using-go
Mimoradne vtipny je druhy trend, kde nejvic programatoru ve Flashi je v Pakistanu. Podobnost jmena jazyka s nastraznymi vybusnymi systemy nebo obnazovanim je ciste nahodna a vubec tento trend nezkresluje ;-)

omg

Re:Učit se Javu nebo C++?
« Odpověď #27 kdy: 27. 06. 2013, 08:15:56 »

Re:Učit se Javu nebo C++?
« Odpověď #28 kdy: 27. 06. 2013, 08:44:27 »
nedavno to tu bylo krasne napsane, ale programovani a znalost nejakyho jazyka je tak slaba petina toho co potrebujes abys byl pouzitelnym programatorem => je to naprosto nevyznamna a podruzna otazka. musis mit mnohem sirsi zaber znalosti.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

x86

Re:Učit se Javu nebo C++?
« Odpověď #29 kdy: 27. 06. 2013, 09:15:07 »
Nauč se nejprve C++, protože z C++ se dá na Javu zlenivět vždy bez problémů. Zato s přechodem z Javy na C++ mají lidi neskutečné problémy, protože pořádně nechápou pointery, nezajímá je práce s pamětí a bastlí neuvěřitelné zhůvěřilosti - např. už namísto atoi, scanf, printf raději na haldě vytvoří stringstream. Plus si z Javy do C++ přinesou množství návyků, které jsou v C++ vyloženě špatné.