Jak získat praxi v IT?

Wat

Jak získat praxi v IT?
« kdy: 21. 06. 2013, 22:02:45 »
Zdravím,
 chtěl bych se zeptat co byste mi doporučili pro získání praxe v oboru IT, studuju 2. rokem školu zaměřenou na IT. Nicméně to co se učí a praxe předpokládám je něco jiného. Jde mi hlavně o to abych po x letech nevyšel ze školy a nezažil šok při hledání práce. Zkoušel jsem poslat pár mailů na práce při škole , boužel většinou chtějí 30 hodin týdně což úplně nejde dohromady se školou. Děkuji za názor
« Poslední změna: 21. 06. 2013, 22:08:31 od Petr Krčmář »


Radek Miček

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #1 kdy: 21. 06. 2013, 22:18:15 »
Třeba lze vypomoci nějakému open source projektu.

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #2 kdy: 21. 06. 2013, 22:51:31 »
Ja jsem zacinal treba pri studiu na stredni praxi pro PC Servis 15-19 kazdy den, pote jsem delal weby na zakazku a nake drobne podnikani na zivnost v IT HW,SW, zakladni sprava a navrh webu to je celkem slusna praxe :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Wat

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #3 kdy: 21. 06. 2013, 22:55:31 »
A mohu se zeptat jak jste se  k tomu dostal ? K pc servisu ?

Wat

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #4 kdy: 21. 06. 2013, 22:56:23 »
Děkuji všem za odpověď


TomasP

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2013, 01:25:29 »
Praxe v IT... A co tě zajímá? Jinak se hledá praxe pro developera, správce serverů, sítí, technika ...

Osobně jsem začínal bastlením webů pro známý, nějaký skládání PCček, servisy, ... Následně praxe u ISP (2 měsíce zdarma) a nato jsem si našel placenou práci - IT technik = řešit všecko od emailů, certifikáty, HW, SW, win/linux servery (hlavně WIN), návrhy sítí pro malé firmy atd... po cca roce jsem přešel jinam, kde dělám skoro to samé, ale ve větším ... Do budoucna, až získám všeobecný rozhled se chci věnovat čistě sítím a dělám/mám v plánu certifikace - CCNA(P), JNCIA, MTCTCE a časem třeba i nějaký VM Ware a MS....

Watt

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #6 kdy: 22. 06. 2013, 09:12:27 »
V tuto chvíli si asi nemohu moct vybírat. No každopádně už mám CCNA(akademickou) , nejvíc by se mi líbilo správce (junior,pomocná síla) Sítě. Nebo junior php .Net programátor.

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #7 kdy: 22. 06. 2013, 09:22:50 »
nejvíc by se mi líbilo správce (junior,pomocná síla) Sítě. Nebo junior php .Net programátor.
Adminování je výborná práce ke studiu. Obecně adminování má takovou hezkou vlastnost, že čím líp si všechno vymyslíš a nastavíš, tím míň práce potom máš - narozdíl od programátora, který musí odvádět víceméně pořád stejné množství práce ať je jak chce dobrý. Časem si ušetří tak leda hledání v dokumentaci nebo část přemýšlení, ale ten kód za něj nikdo nenapíše. Mínusem adminování je, že když se něco pokazí, musíš to řešit okamžitě. Nikoho nebude zajímat, že máš zítra zkoušku :) Ale stojí to za to - jestli o adminování přemýšlíš, jdi do něj. Jak se k takové práci dostat, s tím ti asi nikdo moc neporadí, je to prostě o náhodě, jestli se něco naskytne nebo ne. Můžeš tomu jít naproti tím, že se prostě budeš ve svém okolí ptát - nejlíp na místech, kam se nikdo moc nehrne - na místní škole, v nějaké neziskovce, ... ale to určitě víš.

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2013, 11:21:29 »
A mohu se zeptat jak jste se  k tomu dostal ? K pc servisu ?

Mame ve meste malej PC Obchod skocil jsem se zeptat jestli neschanej brigadnika ;) Prosel sem pohovorem zjistili ze nejsem uplny pako tak me vzal. Plat nic moc ale v ty dobe sem to mel jako luxusni kapesny :)
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Riaditel vesmiru

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #9 kdy: 22. 06. 2013, 11:32:10 »
Neziskavaj nejaku prax v IT, rozhodni sa, co chces robit a ziskavaj prax v tom. Ide leto, skolu mat nebudes, takze nevidim problem dohodnut sa aj na 40h. Cez prazdniny uvidia ako ti to ide a od zaciatku semestra chces ist proste na polovicny (20h), s moznymi vypadkami cez skuskove a po skuskach (ak maju zaujem) zas na full. To je uplne bezna dohoda. Vobec sa neodrazaj od toho, ze kazdy chce aspon 30h a aj cez semester.

Robert

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #10 kdy: 22. 06. 2013, 12:04:57 »
V každé práci je to tak, že nejmladší tovaryš chodí akorát  pro pivo. Pak se dostane k uklízení a čištění všeho druhu. Pokud je-li pracovitý je mu dovoleno dělat tu nejhorší práci, co nikdo dělat nechce. Lepší práci pak dostane o víkendu, o svátcích, přes vánoce ap. Pak teprve získá reputaci u zákazníků, kteří ho vyžadují právě pro flexibilnost, pracovitost, a znalost praxe. To už jste rovnocenným partnerem v týmu. Pak přijde rodina děti a všechno je v kýblu. Je třeba sehnat nějakýho hloupýho študáka, co bude dělat za vás po večerech a o svátcích.  Jinak  první práce, ke který se dostanete, je tahání kabelů, konektorování, lištování, instalace zásuvek. Další krok je budování rozvaděče - konektorování patch panelu, motování switchu, ups, a serverů na kolejnice do racku. Další úroveň je instalace systémů na servery, další je konfigurace (nebo instalace virtuálních) serverů a služeb. Další úroveň je dhcp, dns, firewall. nakonec konfigurace routrů, monitoring síťového provozu. Administrator se stará většinou jenom o tu prostřední část. Na lištování a rozvod sítě si najímá nádeníky. A na konfiguraci routrů externí firmu která  většinou poskytuje další služby jako internet a je většinou majitelem dalšího routru v řadě. Většinou se komunikace zprovozňuje tak že se musíte napojit na oba a oba vzájemně sladit. Pokud máte zájem se to všechno učit, můžete se nechat zaměstnat a okouknout jak to dělají profící. Prosadit se ale ve firmě je záležitost několika let. Pokud chcete zrychlený kurz, sežeňte si peníze nakupte materiál a postavte si sít doma. Možná dáte kamarádům na pivo a oni vám poradí a uvidíte je jak to dělají jaké materiály kupují. platíte a budete jim moct koukat pod ruku i pomáhat. Kromě vytrhávání lišt ze zdi můžete pak všechno odinstalovat a začít sám znovu podle poznámek a znovu konzultovat atd. učíte se sami ale něco to stojí a nikdo vás neplatí. Stačí stanice, server, switch, AP nebo modem k připojení na internet (občas ho nakonfigurovaný dává poskytovatel) Důležité je pak vědět co s tim. Jako administrátor umím nainstalovat nakonfigurovat cokoliv. Ale použití počítače je mi cizí. Pokud ho nepoužívám jako nástroj na konfiguraci, tak je mi k ničemu. Jenom internet a pošta občas nějaký film, ale pak nevím co s ním. Smutné!

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #11 kdy: 22. 06. 2013, 12:15:58 »
Praxe v IT... A co tě zajímá? Jinak se hledá praxe pro developera, správce serverů, sítí, technika ...

Osobně jsem začínal bastlením webů pro známý, nějaký skládání PCček, servisy, ... Následně praxe u ISP (2 měsíce zdarma) a nato jsem si našel placenou práci - IT technik = řešit všecko od emailů, certifikáty, HW, SW, win/linux servery (hlavně WIN), návrhy sítí pro malé firmy atd... po cca roce jsem přešel jinam, kde dělám skoro to samé, ale ve větším ... Do budoucna, až získám všeobecný rozhled se chci věnovat čistě sítím a dělám/mám v plánu certifikace - CCNA(P), JNCIA, MTCTCE a časem třeba i nějaký VM Ware a MS....

Cus, ako to vyzerá na trhu tak všeobecne, tiež sa viacmenej venujem čisto sieťam, zatiaľ len ako "študent" :) ale tak celkovo, chcel by som v budúcnosti pracovať skôr network design / architektúra a podobné tomu, nie sedieť v miestnosti x metrov a sledovať či niekde práve nepadla linka..proste také lenivé adminovanie :D Certifikatý sú dobrá vec na overenie znalosti, pokiaľ to niekto neberie tak, že našprcem sa otázky a nejak to tam zbúcham :)

TomasP

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #12 kdy: 22. 06. 2013, 23:23:18 »
@Riaditel vesmiru: při VS se mi zdá 20h celkem malé číslo, těch 40H se dá v pohodě zvládnout, pokud se chce člověk rozumně věnovat i škole... Pracuji 70% lokálně a 30% vzdáleně a udělám při Bc. studiu od 40 do 70H a ve zkouškovém povím, že potřebuji záskok a je klid, vše se dá domluvit jak říkáš :)

Jinak samozřejmě certifikace STUDOVAT nejen získávat.... :) ale ty dle mého názoru pomohou až ve větších korporačkách...

Martin

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2013, 00:03:29 »
Ako ziskat prax v IT? Prax v IT sa da velmi dobre ziskat na pri zbierani uhoriek v DE. Retardacia toto forum uplne cista, uz len cakam otazku o tom na akych miestach sa holite a ci pouzivate skrabku na gule. Nechapem preco sem stale chodim, FAIL.

Stalin

Re:Jak získat praxi v IT?
« Odpověď #14 kdy: 23. 06. 2013, 00:15:03 »
Ako ziskat prax v IT? Prax v IT sa da velmi dobre ziskat na pri zbierani uhoriek v DE. Retardacia toto forum uplne cista, uz len cakam otazku o tom na akych miestach sa holite a ci pouzivate skrabku na gule. Nechapem preco sem stale chodim, FAIL.

Ked uz sme pri tom, mohli by ste odporucit nejaku kvalitnu skrabku na gule?