Které jazyky pro freelancera?

David

Které jazyky pro freelancera?
« kdy: 19. 06. 2013, 10:01:46 »
Zdravím,
mám dilema. Živím se jako freelancer, česky, dřepím doma a beru malé zakázky.
Zatím jsem si vystačil s Python, VBA a běžným setem pro vývoj webů (JavaScript, HTML, CSS). Ale práce tak nějak ubývá a tak koukám jaké jazyky si přidat.

Prozatím jsem psal hlavně makra pro office a webové aplikace v Django.

Zatím zvažuju naučit se Javu a PHP. Ale kterému dát přednost?

Jde mi čistě o pozdější dostatek malých kšeftíků, nikam do kanclu se mi dojíždět nechce, takže ani žádné velké projekty.

Co myslíte? Základem je možnost zůstat doma a vědět, že novej skill bude dobře prodejnej.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2013, 10:17:12 »
určitě PHP, ale já osobně bych, ač Microsoft nemám rád, volil místo Javy C#. Alespoň se mi zdá, že se na něj docela množí prac. pozice.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

David

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #2 kdy: 19. 06. 2013, 10:21:30 »
Mě právě nejde o pracovní pozici, za žádných okolností se nechci nechat zaměstnat. :) Už jsem dělal víc jak 13 let sítaře a administrátora a stačilo.

C# se od Javy ve výkonu nijak neliší, a JVM beží snad na všem.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #3 kdy: 19. 06. 2013, 10:30:40 »
však to je jen můj názor, já tu Javu nějak nemám rád, ale jelikož je C# jen upravená Java...

Nebo C++, to je dnes taky ještě takovej základ, to si chci zase pořádně zopakovat já
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #4 kdy: 19. 06. 2013, 10:35:48 »
ubyva ti prace? mas chut se ucit? dej sem kontakt nebo mi pisni na karlos007@centrum.cz
(muzu nabidnout prisun prace, a slusne te zaucit v Drupalu - oceneni samozrejme podle toho jaka bude u tebe krivka znalosti)
Děkuji za možnost editace příspěvku.


pavlix

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #5 kdy: 19. 06. 2013, 10:37:41 »
Mě právě nejde o pracovní pozici, za žádných okolností se nechci nechat zaměstnat. :) Už jsem dělal víc jak 13 let sítaře a administrátora a stačilo.

Nenapsal jsi důvod. Já jsem se zas nechal po několika letech freelancingu zaměstnat na home office.

David

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #6 kdy: 19. 06. 2013, 10:57:12 »
Nenapsal jsi důvod. Já jsem se zas nechal po několika letech freelancingu zaměstnat na home office.

Důvod je poměrně jednoduchej. Teď už mě nikdo nestahuje z víkendů a z dovolené, že někde něco spadlo. Také kolem mě nikdo nelítá a nervózně se každých pět minut neptá, kdy už to pojede. :)

Dneska domluvím práci, termín, cenu a mám pohodičku.

DataSmarter

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #7 kdy: 19. 06. 2013, 11:13:23 »
ubyva ti prace? mas chut se ucit? dej sem kontakt nebo mi pisni na karlos007@centrum.cz
(muzu nabidnout prisun prace, a slusne te zaucit v Drupalu - oceneni samozrejme podle toho jaka bude u tebe krivka znalosti)

Muzu taky jen tak orientacne pisnout? S Drupalem jsem zacal asi pred rokem a pul po vecerech a docela by me zajimalo, jaka je ve freelance svete poptavka po Drupalu... (moduly jeste nepisu, ale na "webbuilding" + admin veci + CSS upravy atd. uz se zacinam citit celkem pohodlne)

Martin


PS: omlouvam se autorovi za vmesovani se do jeho vlakna, snad to nevadi  ;)

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #8 kdy: 19. 06. 2013, 12:13:18 »
Zatím zvažuju naučit se Javu a PHP. Ale kterému dát přednost?

... malých kšeftíků ... takže ani žádné velké projekty

Javu neber. Java je na hlavně velký projekty (tak určitě, i na ty malý) a hlavně to není java ale je to Spring, JBoss technologie, aplikační servery, věci samotné javy ee. V C# jsem nenapsal ani řádek ale tipuju že tam to bude podobné. Ber PHP a nebo se nauč ruby on rails.

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #9 kdy: 19. 06. 2013, 12:28:19 »
jaka je ve freelance svete poptavka po Drupalu...
lidi malo, prace hodne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

txt

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #10 kdy: 19. 06. 2013, 12:43:40 »
Zatím zvažuju naučit se Javu a PHP. Ale kterému dát přednost?

... malých kšeftíků ... takže ani žádné velké projekty

Javu neber. Java je na hlavně velký projekty (tak určitě, i na ty malý) a hlavně to není java ale je to Spring, JBoss technologie, aplikační servery, věci samotné javy ee. V C# jsem nenapsal ani řádek ale tipuju že tam to bude podobné. Ber PHP a nebo se nauč ruby on rails.
Jakej je důvod učit se PHP nebo RoR, pokud už umí Python/Django? Snad jedině ty hostingy u PHP, ale to je slabej argument.

Pak záleží hlavně na tom co chceš dělat.
Zjednodušené shrnutí konvenčních technologií:
C/C++ MCU, ovladače...
Java, C# - desktop aplikace a weby. Pokud jsi dělal hodně věci pro office, na to se celkem hodí C#.

David

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #11 kdy: 19. 06. 2013, 12:59:02 »
Jakej je důvod učit se PHP nebo RoR, pokud už umí Python/Django? Snad jedině ty hostingy u PHP, ale to je slabej argument.

Právě ty hostingy jsou asi největší problém. Django mám fakt rád, ale pro jeho běh je optimální virtuál, nebo dedikáč. A to je prostě pořád dražší, než webhosting s php.

Takže jsem měl pro Django zakázky toliko na firemní intranety, kde jsem si sám určoval co použiju.

Tak zatím to vidím na PHP.

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #12 kdy: 19. 06. 2013, 13:08:52 »
Rozhodovat se podle hostingů je nesmysl, viz Petrem Krcmarem v jinem topicu doporucovane www.vpsfree.cz - za ty prachy nema smysl resit hostingy.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

David

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #13 kdy: 19. 06. 2013, 13:19:20 »
No webhosting s mysql, php a dobrou konektivitou je bezne za 30,- měsičně. Virtuál minimálně 10x dráž. A v principu co se dá napsat v Django/Python, dá se stejně dobře napsat i v PHP.

Takže jako ajťák plně chápu výhody virtuálu, ale nejsem to já, kdo má potom platit měsíční provoz. A ono 12*(300-30) = 3240 a to už je třeba ceny pojistky na jedno auto.

Takže ten rozdíl v ceně je prostě znát.

wtf

Re:Které jazyky pro freelancera?
« Odpověď #14 kdy: 19. 06. 2013, 13:54:34 »
sam sis odpovedel, jen sis toho jeste nevsim.

takze si poloz otazku. chces brat zakazky od zakazniku, kteri zkoumaji i rozdil 30 vs. 300 mesicne?
na jednu stranu je lakave mit v hledacku zakazniky, kteri po tobe budou chtit reimplementovat polovinu veci co zatim jeste nikdo neprespsal do PHP, jenze jen do doby nez si zeptas, zda budou tvoji sazbu resit obdobne jako mesicni castku za hosting.