Zkušenosti s MacBook Pro

Jitka

Zkušenosti s MacBook Pro
« kdy: 02. 06. 2013, 23:07:40 »
Dobrý den,

uvažuji o koupě ntb od Apple, především díky zpracování, hardware a OS, který má blíže k UNIXu. Jaké máte praktické zkušenosti s nimi, zajímají mě především rozdíly mezi 13" 15" a těmi klasickými a s Retinou.

Děkuji,

Jíťa :-)
« Poslední změna: 02. 06. 2013, 23:12:03 od Petr Krčmář »


Jitka

Re:MacBook Pro
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2013, 23:10:16 »
PS: Nejde mi tedy o značku, ale to, že když už si podle parametrů vyberu z řad Dell/Lenovo/HP tak cenově vycházejí už stejně s Apple.

Franta <xkucf03/>

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2013, 23:43:16 »
Hardware by měl být v pohodě (software už tolik ne), takže pokud se ti do toho chce dát tolik peněz, tak asi jo. GNU/Linux si tam můžeš dát taky (ať už jako hlavní systém nebo do dualbootu).

Ondřej Doněk

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2013, 23:52:45 »
Do rozhodování bych rozhodně zahrnul, zda mám či nemám zkušenosti s OsX a také jaké aplikace používám a jaká je jejich dostupnost na dané platformě. Osobně dávám rozhodně přednost značkovému notebooku bez OS, kam si mohu doinstalovat Linux.

Ondřej Doněk

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2013, 23:54:46 »
Hardware by měl být v pohodě (software už tolik ne), takže pokud se ti do toho chce dát tolik peněz, tak asi jo. GNU/Linux si tam můžeš dát taky (ať už jako hlavní systém nebo do dualbootu).

To je právě ono, osobně znám několik jedinců, kteří si Mac pořídili a zjistili, že na daném OS nemohou fungovat. Takže utratili peníze za OS zbytečně - v některých případech dokonce museli do peněženky šáhnout ještě znovu pro dual boot a licenci Windows...


Jitka

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #5 kdy: 03. 06. 2013, 00:00:21 »
Peníze nejsou problém, počítám že se mi tato investice vrátí. Nicméně OS X nevidím jako problém, pro práci potřebuji GCC, Sublime Text, Shell, prohlížeč.

Ondřej Doněk

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #6 kdy: 03. 06. 2013, 00:25:18 »
Peníze nejsou problém, počítám že se mi tato investice vrátí. Nicméně OS X nevidím jako problém, pro práci potřebuji GCC, Sublime Text, Shell, prohlížeč.

GCC - tzn. programátor - a cílová platforma také Mac nebo cross-compile? Rozhodně bych se také počítal s tím, že pokud máte zkušenosti dosud pouze s Windows či Linuxem, tak OsX je něco úplně jiného - tzn. produktivita pravděpodobně alespoň z počátku nebude taková, jak jste zvyklá...

hmmm

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #7 kdy: 03. 06. 2013, 00:33:34 »
Jitka:

chod do Mac-u. Pracoval som s tym asi rok v kuse a robil som tam to iste co budes aj ty. Programovanie nie je problem. System je to pohodlny a zvyknes si rychlo. Ak by si potrebovala nieco prelozit na linuxe tak si tam nahod nejaky virtual a pripoj sa tam cez ssh. Ak na to budem mat, tak si kupit Mac-a tak isto ;)

michi

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #8 kdy: 03. 06. 2013, 00:40:24 »
…na druhou stranu, když se na Macu rozkouká, může klidně pracovat o chlup lépe. Můžu to rád podpořit vlastním příkladem. Když povíš víc specificky, jaká cílová platforma/deployment Tě zajímá, dozvíš se to třeba velmi konkrétně.

Citace
GCC, Sublime Text, Shell, prohlížeč
Vše na Macu určitě je :)) GCC buď z Xcode, nebo z MacPorts/Homebrew, shelly (sh bash, csh, tclsh) jsou v systému, Sublime k dispozici taky a prohlížeč beze sporu…

Osobně se věnuju webu, web-aplikacím a mobilním aplikacím, denně se podívám do Xcode, Eclipse, Sublime Text, Terminalu, různých prohlížečů, sem tam Photoshop, Transmit, verzování v Mercurialu nebo SVN, čas od času VirtualBox, vyřídím maily v systemové Mail app, naučit se využívat správně Ploch je samozřejmost…a nemůžu si pracovní tempo vynachválit. Takže subjektivně Mac nemůžu než podpořit ;)

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #9 kdy: 03. 06. 2013, 08:00:54 »
Před třemi roky mi odešel hlavní pc (stolní, čtyřjádro q6600 + 2GB RAM) a já jsem bezhlavě koupil jako náhradu bazarový mac mini 2009. Teď už nechci nic jinýho. Ať si každe říká, že je to o frajerství a brandu, ale všechno mají suprově odladěný. Nyní mám doma zmíněný mac mini 2009 a MacBook Pro 2011. Vše jede na jedničku. Líbí se mi i skvěle vymakanej Time Machine, díky kterýmu je záloha a obnovení hračkou - na linuxu mi kupa backup softu ani nefungovala korektně.

Nechápu, jak tu někdo může říkat, že ten, kdo si OSX pořídil nevěděl, co s tím má dělat. Aplikace jsou tam sice jiný, ale spousta jich může být totožných s Widláckejma a zbytek je, dle mýho názoru, akorát lepší - ale to je subjektivní pocit. Celkově má OSX lepší feel a nedělá z uživatele kreténa jako je tomu v případě Widlí.

Jinak díky macports tam můžeš nacpat snad cokoliv ze světa unixu, já třeba konkrétně jedu na nejnovějším apache2 a php5.4.x
A když už, je tam boot camp, kterej umožňuje instalaci vedlejšího OS na svou vlastní partition.

Kdyžtak se klidně ptej, jsem víceméně developer amatér a už jsem si něco odnastavoval/nainstalova. Ale zkrátka na OSX mi nechybí nic, co jsem používal na Widlích nebo na linuxu...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

frantisek

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #10 kdy: 03. 06. 2013, 08:28:39 »
pred polrokom som mac kupil prvykrat takze rozdiely medzi 15" a 13" nemozem porovnat. Co som si vsak hned vsimol bol jednoznacne lepsi obraz - je predsa rozdiel ci mas na jeden palec obrazovky nieco cez 100 pixelov (bezne top-notebooky) alebo 230 ppi ako na retine. Prechod na OSX bol tiez v pohode, najdlhsie mi trvalo zvyknut si na inu polohu menu celej aplikacie. Ak potrebujes vyvoj nejakej vizualnej casti a mas ochotu priplatit si za kvalitu (nie je to len o znacke) tak urcite odporucam.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #11 kdy: 03. 06. 2013, 09:06:46 »
Hm, nedavno jsem doloval data z disku jednoho MacBook Pro. Stroj z roku tusim 2007 a bootuje jen, kdyz je zahraty, coz je prvni faze pred tim, nez prestane bootovat uplne. Zasel jsem do jednoho Apple butiku a ten clovek tam mel stos stejnych masin a dalsi stos v mensi verzi. Pry se jedna o velice bezny problem, ktery obvykle nejde opravit, protoze je skoro nemozne zjistit, ktery spoj na mobu odesel. Ten kram stal okolo snad 2k€. Za ty prachy bych si predstavoval, ze to vydrzi dele, nez ani ne 5 let.

Dalsi vec je, ze v seriich okolo roku 2007 byl problem s defektnimi nVidia chipy, ktere postupne vydoutnaly. Apple sice menil moba, kdyz bylo mozne prokazat, ze je na vine ten chip. Potiz je v tom, ze casto vydoutnal takovym zpusobem, ze k prokazani priciny by bylo nutne stroj rozebrat, coz Apple nedela. Vyuzili tak kazde prilezitosti, aby uzivatele poslali, za jeho tezke prachy, do zakonceni zazivaciho traktu. Pristup, kdy si firma snizuje naklady na ukor zakaznika, se mi nelibi.

Jinak stroj byl celkem pekne zpracovany, ale klavesnice na PC mi pripada mnohem praktictejsi, nez ta na Macu, ktera je prakticka, jak hrabe do postele (nastesti alespon lze nastavit rezim klavesnice, ve kterem funguji Fx klavesy). A GUI OS X take nemusim, i kdyz rada lidi si ho nemuze vynachvalit. BTW, ten stroj se dost hral a pri tom, jak ma umistene vetrani na zadni strane, staci polozit na mekkou podlozku a nevetra to. Takze bacha, kdovi, jestli to novejsi modely nemaji stejne blbe.

podlesh

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #12 kdy: 03. 06. 2013, 09:32:12 »
Peníze nejsou problém, počítám že se mi tato investice vrátí. Nicméně OS X nevidím jako problém, pro práci potřebuji GCC, Sublime Text, Shell, prohlížeč.

GCC - tzn. programátor - a cílová platforma také Mac nebo cross-compile? Rozhodně bych se také počítal s tím, že pokud máte zkušenosti dosud pouze s Windows či Linuxem, tak OsX je něco úplně jiného - tzn. produktivita pravděpodobně alespoň z počátku nebude taková, jak jste zvyklá...
Nesouhlasím - oproti Windows jsou rozdíly samozřejmě velké, ale pro shell-heavy uživatele linuxu je přechod na OS X úplně v pohodě. Potvrzuji z vlastní zkušenosti.

Nejhorší je klávesnice, hlavně pak chybějící klávesy PgUp/PgDown, Home a End (abych zabránil různým jedincům ve ztrapňování se: jedná opravdu jen problém macbooku, že tyto klávesy mechanicky nemají). Trochu je potřeba adaptační čas na rozložení (fn, ctrl, alt a preclík), ale to platí i u standardních PC notebooků při změně značky.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #13 kdy: 03. 06. 2013, 10:45:43 »
V zasade souhlas. Problem s tim neni.
S temi klavesami nevim jaks to myslel, ale kupodivu mi nijak nevadi ze Fn+Up je PgUp, Fn+Down je PgDown, Fn+Left je Home, Fn+Right je End a Fn+Backspace je Delete. Takze bych to taky zahrnul do adaptacniho casu, pac v tom nevidim rozdil od hledani onech klaves na jinem ntb.
To by mi vic vadilo ze F klavesy jsou taky pres Fn, kdybych je nejak pouzival jinde nez u Midnight Commandera (kde to jde resit pres Esc+cislo coz jsem pouzival uz za Linuxu).
Jedina klavesa kterou jsem dodneska nenasel, je Insert (tahle klavesa je pod OS X prezentovana jako klavesa Help a na interni klavesnici Macbooku neni vubec).
Poradi Ctrl, Alt, Cmd(alias Meta, alias Win) mi taky nastesti vyhovuje anzto jsem uz dlouho predtim pouzival u PC s Linuxem klavesnici od Sunu, ktera to ma stejne. A pokud si clovek necha OS X, tak nejcastejsi zkratku (prepinani oken) budes mackat spravne tak jako tak (u OS X je to totiz Cmd+Tab, takze hmat rukou se nemeni).

Nebyl rocnik 2007 s grafikami GF8xxx?

Jinak co se tyce Retiny - nevim jaky je soucasny stav podpory Thunderboltu na Linuxu (puvodne jsem si myslel ze se to jevi jen jako hotplug PCI nebo tak, ale pry ne), ale asi bych se na to zameril, protoze u retina macbooku je ethernet pouze pres thunderbolt.

Ja jsem si MBP kupoval puvodne taky jen jako zelezo pro Linux. Nakonec tam OS X zustal, protoze z toho co jsem pouzival na Linuxu mi nechybi vubec nic (a to takrka bez pouziti alternativ).

Petr

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #14 kdy: 03. 06. 2013, 11:09:56 »
Problem s defektnimi cipy, presneji receno s mizerne navrzenym chlazenim a naslednym popraskanim vodivych kontaktu (holt bezolovnate pajeni) maji prakticky vsichni vyrobci - Acer, HP, Dell, Lenovo, Asus, MSI...... odchazi prakticky vsecko, u ceho se enorme zahriva GPU nebo southbridge. 2-4 roky provozu, pak ma 90% notebooku toho konkretniho typu stejnou zavadu.

A myslis, ze jediny vyrobce opravuje notebooky, na ktere uz neplati zaruka? Samozrejmne ze ne. On ten hardware Apple je sice drazsi, ale technologie vyroby i pouzite materialy jsou o dost kvalitnejsi nez u lacinych notebooku, kde staci motherboard vyndat/zandat z sasi a uz nefunguje. Apple navic do svych ntb nenacpe nic, co ma 80 stupnu v klidu a 110 stupni pri zatezi.