Zkušenosti s MacBook Pro

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #15 kdy: 03. 06. 2013, 11:48:41 »
Problem s defektnimi cipy, presneji receno s mizerne navrzenym chlazenim a naslednym popraskanim vodivych kontaktu (holt bezolovnate pajeni) maji prakticky vsichni vyrobci

Jo, ale srovnatelne vykonny PC notebook lze koupit za o dost mene penez. Krome toho investice do draheho stroje se nevyplati, kdyz to nakonec stejne za par let odejde bez ohledu na cenu. Lepsi je koupit treba ten tolik proklinany ASUS a pak koupit novy. Za stejne naklady tak pojedu treba po dvojnasobnou dobu. Na Thinkpadech z druhe ruky pojedu i dele, pricemz to nemusi byt nejaka 10 let stara orezavatka.

Citace
A myslis, ze jediny vyrobce opravuje notebooky, na ktere uz neplati zaruka? Samozrejmne ze ne. On ten hardware Apple je sice drazsi, ale technologie vyroby i pouzite materialy jsou o dost kvalitnejsi nez u lacinych notebooku, kde staci motherboard vyndat/zandat z sasi a uz nefunguje. Apple navic do svych ntb nenacpe nic, co ma 80 stupnu v klidu a 110 stupni pri zatezi.

To vam nezaruci, ze ten Mac dele vydrzi. S tou teplotou to asi neni vzdy tak ruzove. Treba ta problematicka grafarna v MacBookach se pry hrala az tak dobre, ze tekl cin a vyslusoval mobo. Apple pak prohlasil, ze se nejedna o vadnou grafarnu, protoze stroj nebootuje a nejde spustit test.

Apple ty stroje opravoval pouze proto, ze se jednalo o skrytou vyrobni vadu a tezko se z toho mohl vyvleknout. Byli i taci, kteri Apple zalovali a vyhrali, protoze se Apple k oprave nemel. Kdyby ty stroje neopravovali, mohli cekat hromadnou zalobu a te by jiste celil i jiny vyrobce, kdyby prodaval stroje se skrytou vyrobni vadou. A to by jiste jeho jmenu moc nepomohlo.


Jitka

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #16 kdy: 03. 06. 2013, 12:17:46 »
A co SSD disk u Retiny, mám obavu, že za čas odejde (přeci jen FLASH paměť nelze přepisovat do nekonečna) a nevyměním ho, protože je přiletovaný k MB, kdežto u staršího modelu ho stále mohu vyměnit.

Jitka

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #17 kdy: 03. 06. 2013, 12:24:55 »
Chybějící ethernet  je taky docela problém, nechci sebou nosit ještě nějaký "pigtail". Ale na druhou stranu mě trápí menší rozlišení obrazovky u těch předchozích modelů.

Zapomněla jsem také říci, že jsem si vybrala MBP i pro dlouhou výdrž baterie, bezesporu mají asi nejlepší powermanagement.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #18 kdy: 03. 06. 2013, 12:38:12 »
Mozna, ale hlavne skoro 2x tak velkou baterku :-)

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #19 kdy: 03. 06. 2013, 12:40:39 »
k zivotnosti SSD uz se tu toho psalo hodne nejzajimavejsi asi toto http://diit.cz/clanek/ssd-deep-in-hell -> imho neni treba se bat.

K ethernetu pozivas ho na cestach? Podle toho se rozhodni.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #20 kdy: 03. 06. 2013, 13:04:22 »
A co SSD disk u Retiny, mám obavu, že za čas odejde (přeci jen FLASH paměť nelze přepisovat do nekonečna) a nevyměním ho, protože je přiletovaný k MB, kdežto u staršího modelu ho stále mohu vyměnit.

ssd není u retiny přiletovaný, lze vyměnit. Přilepená tam je jen ram. SSD je přidělanej u Airu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #21 kdy: 03. 06. 2013, 13:06:33 »
Chybějící ethernet  je taky docela problém, nechci sebou nosit ještě nějaký "pigtail". Ale na druhou stranu mě trápí menší rozlišení obrazovky u těch předchozích modelů.

Zapomněla jsem také říci, že jsem si vybrala MBP i pro dlouhou výdrž baterie, bezesporu mají asi nejlepší powermanagement.


taky mě to dřív štvalo, ale rj45 teď použiju jednou za sto let a kdyby, ta si klidně koupím usb ethernet za pár korun - on se do báglu s notebookem vždycky někam nacpe - nabíječku s sebou člověk taky obvykle nosí
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

podlesh

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #22 kdy: 03. 06. 2013, 15:30:20 »
V zasade souhlas. Problem s tim neni.
S temi klavesami nevim jaks to myslel, ale kupodivu mi nijak nevadi ze Fn+Up je PgUp, Fn+Down je PgDown, Fn+Left je Home, Fn+Right je End a Fn+Backspace je Delete. Takze bych to taky zahrnul do adaptacniho casu, pac v tom nevidim rozdil od hledani onech klaves na jinem ntb.
Skutečně by to tolik nevadilo, kdyby byl Fn u šipek. Jenomže on je v opačném rohu, takže na tyto zkratky je potřeba obou rukou.
A to mi v mnoha situacích u PgUp/PgDn docela Verde.

To by mi vic vadilo ze F klavesy jsou taky pres Fn, kdybych je nejak pouzival jinde nez u Midnight Commandera (kde to jde resit pres Esc+cislo coz jsem pouzival uz za Linuxu).
To naopak nevadí vůbec, protože se to dá přepnout :-)

Jedina klavesa kterou jsem dodneska nenasel, je Insert (tahle klavesa je pod OS X prezentovana jako klavesa Help a na interni klavesnici Macbooku neni vubec).
Naštěstí nepoužívam žádné *Commandery, takže to vadí jen v několika multiplatformních aplikacích kde je použita jako klávesová zkratka (Idea).


podlesh

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #23 kdy: 03. 06. 2013, 15:32:34 »
A to mi v mnoha situacích u PgUp/PgDn docela Verde.
Jo a z jiného soudku, občas mi pije krev ten spellchecker.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #24 kdy: 03. 06. 2013, 16:04:15 »
U nej mam vyply autokorekce a ted nevim jestli to nekde slo dat globalne, kazdopadne vsude kde je, tam mam vyple "Kontrolovat pravopis pri psani"*. Takze o nem nevim.

*) Ano, urcite by se naslo mnoho duvodu proc bych tu kontrolu mel mit zaplou, ale ja nechci.

Jitka

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #25 kdy: 03. 06. 2013, 16:16:36 »
taky mě to dřív štvalo, ale rj45 teď použiju jednou za sto let a kdyby, ta si klidně koupím usb ethernet za pár korun - on se do báglu s notebookem vždycky někam nacpe - nabíječku s sebou člověk taky obvykle nosí

To mě moc netěší, starší MBP má 1Gb/s Ethernet, a redukce je pouze 100Mb/s. Výměna SSD je tedy + :-) nicméně asi budu muset počítat s RAM dopředu na pár let. Ohledně větší baterie to je sice pravda, ale co jsem už slyšela tak s Widlemi vydrží stejně jen 4hod. místo 7hod. s OS X.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #26 kdy: 03. 06. 2013, 16:31:07 »
Original redukce pro retina MBP je taky gigabit - pripojuje se pres thunderbolt.
Ale je tam ten otaznik (minimalne pro mne) co se tyce podpory v Linuxu.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #27 kdy: 03. 06. 2013, 16:34:13 »
(safra, ona nejde editace postu)

S tou vydrzi potvrzuju, v MS Win vydrzi znatelne kratsi dobu. Ted nakolik to ovlivnuje ta prepinatelna grafika (mam mid-2009, takze vyber mezi GF9400m a GF9600m) kdyz u non-OS X je natvrdo vybrana ta dedikovana.

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #28 kdy: 03. 06. 2013, 17:07:35 »
Všichni, kdo Apple chválí, jsou frikulíni, ovce a kejvači!

Ale vážně ;) Macy používám několik let a mně osobně naprosto vyhovují. Kvalita hw imho velmi dobrá, design fantastický, OS bezproblémový a přítulný a pod tím vším unixový základ, nad kterým se dá rozběhnout pomocí macports/homebrew v podstatě cokoli. K tomu ještě plus, že se dá nainstalovat i spousta komerčních aplikací, což na Linuxu/BDS/... dost chybí.

Je dost škoda, že Apple dropnul oficiální podporu ZFS, to podle mě dost nevychytali a nevyužili potenciálu. Naštěstí je tady MacZFS. Na kritická data asi ne, ale na běžné použití super.

Abych to shrnul: Mac umožňuje báječně skloubit "běžnou práci" (maily, browser, office...), unixový development/adminování apod. a zábavu (filmy, hry, ...). Imho je to jediný systém, na kterém se tohle všechno dá dělat bezbolestně.

Re:Zkušenosti s MacBook Pro
« Odpověď #29 kdy: 03. 06. 2013, 17:12:22 »
Jo ještě k tomu 13" a 15": to asi bude hodně záležet na osobních preferencích. Já preferuju mobilitu a na 13 jsem si zvykl tak, že jinou velikost už bych nikdy nechtěl. Pracovat se na tom dá naprosto v pohodě (oproti 11) a zároveň je to ale parádně přenosné (oproti 15 a 17). Mám už starší model, který mi přijde, že by i mohl být trochu lehčí. Jak jsou na tom novější modely a Retina, to netuším.