Jak se naučit PHP frameworky?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Jak se naučit PHP frameworky?
« kdy: 10. 05. 2013, 16:07:42 »
Ahoj, jen mě tak zajímalo - rád bych se učil nějaký PHP framework a do oka mi asi nejvíc padlo Yii. PHP jako takovému rozumím, ale když se podívám na tutoriály k frameworkům (mrkal jsem na Zend, PHPCake, Nette a teď Yii), tak mi příjde, že to nikde není moc dobře k pochopení.

Moje otázka je, jestli jsem jen já takovej debil a frameworky jsou vlastně jednoduchý, anebo jestli jich opravdu většina není tak dobře zdokumentovaná.  Jak nejlépe se něco naučit?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2013, 17:07:58 »
Vetsina frameworku mi prijdou casto jako slusne praseciny, kdy nekdo mel dobrou myslenku, udelal to tak, jak mu to vyhovovalo a pak z toho udelal verejny framework. A protoze frameworky "frci", tak je jich tu komrdesat a kazdy je svym zpusobem potrefeny. Jiste ted se mnou nebude sto lidi souhlasit, ale ja to tak vidim.

U frameworku musis pochytit tu inicialni autorovu myslenku, pak uz to byva jednoduche. Ono na nich totiz nic sloziteho neni. Zpetne videno sem postupnym vyvojem take jeden mozna dva vytvoril, jen sme tomu tak tehdy nerikali a nemeli sme potrebu tu nasi nedokonalost posilat do sveta :-).

Ja bych ti spis doporucil si nejaky framework zkusit napsat, aspon jednoduchy, treba na generovani formularu a validaci dat, ktere do nich vlozis. Tim mozna pochopis, co chteli dosahnout autori ostatnich frameworku (jiste toho umi vic, nez formulare a validaci) a mozna pak pro tebe bude jednodusi se je naucit a hlavne se nebudes desit do nich sahnout, kdyz prijde na vec.

Taky je mozne nejaky framework vzit, hrat si s nim a vrtat se primo v nem. Tim pochopis jak funguje, coz ti casto usnadni praci a ulehci treba hledani chyb.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2013, 17:18:34 »
Rozumím, taky mi přijde, že framework je něco, co by mělo usnadňovat programátorům práci, ale ve skutečnosti to jsou prasečiny, ale jak říkám, zkušenost i s tím nemám... Na druhou stranu mi přijde právě dobrý to, že v sobě mají různý validace a ošetřenost výskytů chyb.

Nicméně asi jo, udělám to tak, že si něco stáhnu a prostě se v tom budu vrtat i když pochybuju, že to tak pochopím. Teď u toho Yii zkouším blog podle tutoriálů a už jsem tam xkrát narazil na body, kdy člověk má něco udělat, ale zaboha mu nevysvětlej proč a k čemu.

One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

txt

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2013, 18:31:15 »
Web pro mne neni a asi ani nebude hlavní zdroj obživy. V čistém PHP jsem dříve cosi vytvořil. Před necelým rokem jsem vybíral framework na realizaci melouchu...

Nette - dokumentace augiášův chlév. Věčně záhadné chyby, které na fóru neuměli vyřešit. Po tejdnu pokusů jsem se rozhodl, že toto ne.

CodeIgniter - jednodušší. Co bylo uvedeno v dokumentaci to fungovalo. Někdo bude mít výhrady, že příliš nevyužívá OOP a je psán pro straší verzi PHP.

Shrnutí: CodeIgniter by na drobný aplikace šel. Nezatracoval bych vlastní řešení (např. s využitím nějakého už hotového šablonování). Za zvážení by stál taky opačnej extrém - nějakej RS (např. joomla). Zdali je vůbec PHP vhodná volba je na samostatnou diskusi.

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2013, 18:37:18 »
Slusne zdokumentovany framework s tunou tutorialu a naprostym nedostatkem pracovnich sil na CZ trhu je Drupal. Nemusis byt moc programator pro zacatek.
Klidne se ozvi jestli mas moc casu a chuti...
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2013, 18:46:57 »
Jak psal JmJ, opravdu je důležité pochopit směr, kam určitý framework směřuje a jaké má zásady. Já si chvíli hrál s Nette, jednodušším věcem jsem rozuměl ale složitější jsem v dokumentaci nenašel/nepochopil. Přihlásil jsem se na školení (ještě jako student za 50% cenu), a to mi pomohlo neskutečně.

jlx

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2013, 19:04:59 »
Cha, zacal jsem psat odpoved, a mezitim 2 lidi prakticky odpovedeli za mne..:)

Kazdopadne - jo na zacatek bych mozna klidne doporucil CodeIgniter. Zdedil jsem jeden projekt, kterej v tom byl delanej (predtim jsem CI nikdy nevidel). Dokumentaci CI jsem nacet tak za 2 hodiny a vubec nebyl problem se v tom projektu vyznat a zacit rovnou  delat celkem velky zmeny. Jednoduchy, jasny a dela to co ma -- celkem prijemny prekvapeni.

Co se tyce Drupalu - ten argument, ze je tu velka poptavka, urcite plati. Ja uz se osobne snazim nejakou dobu z PHPkem uplne skoncit, protoze uprimne receno ten jazyk nemam moc rad. Ale s Drupalem mam nekolik let praxe a porad se ke me dostavaji cim dal lepsi a lepsi zakazky s jednoznacnym pozadavkem reseni v Drupalu, takze casto proste "nelze odmitnout". :)

Tom_as

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2013, 19:07:19 »
Je to pěkné jak se dva lidé, kteří zjevně nerozumí problematice programování shodnou na tom že frameworky jsou prasečinky. Moooc pěkné, tleskám...

Již nějaký pátek delám v Nette, dostal jsem se k němu v praci kdy nám zaměstnavatel zaplatil školení a dva dny se nám věnoval óóó velký David Grudl :). V té době jsem v sílu frameworku nevěřil. Dnes na Nette nedám dopustit.

Pokud umíte objektové programování a chápete MVC není možné aby jste dobře udělaný frameowrk nazvali prasečinkou!!!

Dobrý framework má vyřešené vše co byste museli znovu programovat a to je hlavně bezpečnost jaki DI, Sql Injtection atd.

Pokud rádi programujete vše od začatku pak pokračujte v prasečinkach jako je include $_GET["html"]

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2013, 19:30:02 »
ja s cistym php skoncil u prihlasovani a registrace tedy hned na zacatku pokusu o tvorbu nejakyho vlastniho systemu pro zjednoduseni spravy webu... furt vsechno osetrovat? voser! minuly tyden jsem zjistil, ze mam problem v PHP napsat jednoduchou vec s 5 sql dotazama(nic jinyho nez PDO me nenapadlo pouzit prave kvuli osetrovani) ackoliv v Drupalu napisu cokoliv... Samozrejme jsem to zvladl, ale trvalo to... API je cesta! A je jedno jaky framework to je.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2013, 20:08:36 »
Ja som bol na tom pred asi rokom a pol podobne, mal som knizky, online tutorialy, rozne navody, vyskusal som tych frameworkov asi 10, dokonca som jeden zacal aj pisat...ale holt PHPcko mi prislo ako strasne prasacky jazyk. Tak som sa naucil C#, ASP a teraz pouzivam ASP.MVC framework a tam fakt nie je problem s podporou, alebo bugmi, alebo dokumentaciou.

Ciste PHPko pouzivam akurat v praci na nejake jenoduche weby, reporty a pod...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2013, 20:28:10 »
fajn, bomba, teprve teď jsem si všiml, že tohle bombafórum neposlalo můj docela dlouhej příspěvek, takže to napíšu zkráceně *sigh*.

Díky za podněty a rady. Sá vím, že PHP je hroznej paskvil, ale co člověk nadělá, když se to používá nejvíc. Koukal jsem i na Rails, protože jsem se matně učil Ruby. Jenže taky - Rails = španělská vesnice a s hostingama to taky není moc růžový. Na codeigniter se dívám a vypadá to fakt jednodušejc, takže to zkusím.

Jinak o co mi jde: pracuju ve firmě, kde děláme webovky, je tam grafik, frontendař a backendař (správce domén, serverů, hostingů) a časem chceme nabírat další lidi, takže mě bylo řečeno, že bych mohl dělat FE nebo BE a backend se mi "líbí" víc. PHP, databázím a těmhle věcem trochec rozumím, ale nejsem profík a ani jsem nedělal nic většího, max nějakej web, co tahal obsah podle (hezkých) url z databáze. Naše weby jsou obvykle pro firmy, kde si v administraci nacpou výrobky do kateg orií a subkategorií a ty se pak různě zobrazujou na webu. Na rovinu: pro mě je to naprosto nová věc, ale ne zas tak neznámá, sám ale nevím, jak bych se s tím popral.

Tož tak :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

uoj

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2013, 20:28:44 »
Než MS prasešinky, tak to raději Ruby nebo Python.

Martin

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #12 kdy: 10. 05. 2013, 21:02:58 »
en já takovej debil a frameworky jsou vlastně jednoduchý

Treba si fixovat syntax frameworkov na emocie, to sa ti najjednoduchsie zapamata. Teda vzdy ked sa zacnes ucit si poriadne vyhon a pri vystreku mysli na nejaku cast frameworku. Je to zarucena 100 % taktika. Vela stastia pri honeni!

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #13 kdy: 10. 05. 2013, 21:31:02 »

Treba si fixovat syntax frameworkov na emocie, to sa ti najjednoduchsie zapamata. Teda vzdy ked sa zacnes ucit si poriadne vyhon a pri vystreku mysli na nejaku cast frameworku. Je to zarucena 100 % taktika. Vela stastia pri honeni!

to nejde, takhle už mám naučený zkratky VIMu a nastavení .htaccess   :-[
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Tom Liberec

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #14 kdy: 10. 05. 2013, 21:33:21 »
Možná to chápu špatne ale jde vam zřejme o to tvořit web, jenž by byl následne příjemný pro uživatele laiky, kteří se nemají čas a chuť učit HTML, CSS, JS, JQ, či dokonce  PHP. Některe tvořice webových stránek umi i jejich převod do RS Joomla, JS Drupal a dalších. Zatím nemám ověřeno jejich fungování v tomto směru. Nicméně to mám v plánu,  nebot je to poměrne žádana služba. Momentalne se však peru  s jinými vadami jednoho takového tvoříce špagety kódu a nemám nikde na web hostingu nainstalován RS Joomla. Vzhledem ke stavbě vlastniho serveru mne podobné veci brzy přestanou omezovat. Omlouvám se pokud RS nejsou ani extrémními framevorky.