Jak se naučit PHP frameworky?

Diskobolos

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #45 kdy: 13. 05. 2013, 09:08:35 »
Ach jo. Za prvé - k tomuto tématu by se měli vyjádřit ti, kteří tomu rozumí.
Za druhé - PHP framework doporučuji jednoznačně Nette či Symfony (pro masochisty ještě Zend II).

Pokud je někdo notorický funkcionální programátor/bastlič, nezná nejzákladnější pojem MVC, resp. alespoň trochu teorii i praxi návrhovových vzorů, slebelepší dokumentace FW mu nepomůže. Pracovat s blackboxem anebo využít 100% možností FW, to je rozdíl.

Jako bonus doporučuji AngularJS a jseš král. Od webovek, až po skutečné webové aplikace.

PS: pokud nemáš základní "hygienické" návyky a trochu fištrónu, z průměru nevybočíš, resp. budeš tápat dál... Nepomůže ti .NET, Drupal, Ruby, drogy, rum ani Hulán...


eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #46 kdy: 13. 05. 2013, 11:14:33 »
Pokud je někdo notorický funkcionální programátor/bastlič, nezná nejzákladnější pojem MVC, resp. alespoň trochu teorii i praxi návrhovových vzorů

Trochu si pleteš pojmy. Myslím, že lidé, kteří sáhnou po funkcionálním jazyku (Haskell, Clojure, z části LISP, Scala nebo F# ...), rozhodně nejsou běžní bastliči a ví, co dělají. ;-)

Jinak takoví ti bastliči, co říkají, že neopužívají v PHP obejkty (bo jim neorzumí), používají procedurální paradigma http://en.wikipedia.org/wiki/Procedural_programming . Ale jinak co se týče procedurálního paradigmatu, není to automaticky špatně - drtivá většina programů v čistém C je psána právě takto a nedá se říct, že by všechny byly neudržovatelné nebo že by se v nich nedalo vyznat.

Diskobolos

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #47 kdy: 13. 05. 2013, 11:36:56 »
Pokud je někdo notorický funkcionální programátor/bastlič, nezná nejzákladnější pojem MVC, resp. alespoň trochu teorii i praxi návrhovových vzorů

Trochu si pleteš pojmy. Myslím, že lidé, kteří sáhnou po funkcionálním jazyku (Haskell, Clojure, z části LISP, Scala nebo F# ...), rozhodně nejsou běžní bastliči a ví, co dělají. ;-)

Jinak takoví ti bastliči, co říkají, že neopužívají v PHP obejkty (bo jim neorzumí), používají procedurální paradigma http://en.wikipedia.org/wiki/Procedural_programming . Ale jinak co se týče procedurálního paradigmatu, není to automaticky špatně - drtivá většina programů v čistém C je psána právě takto a nedá se říct, že by všechny byly neudržovatelné nebo že by se v nich nedalo vyznat.

Nepochopils kontext. Tady se bavíme o PHP, resp. FW pro PHP. O žádných jiných jazycích/programátorech nebyla řeč.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #48 kdy: 13. 05. 2013, 11:51:42 »
Proto jsem zvýraznil špatně použité slovo "funkcionální programátor" a snažil se Ti vysvětlit, proč jsi jej použil špatně. PHP a "funkcionální programování" totiž nejde dohromady (byť některé věci z FP do PHPčka prokapaly).

Diskobolos

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #49 kdy: 13. 05. 2013, 12:07:36 »
Proto jsem zvýraznil špatně použité slovo "funkcionální programátor" a snažil se Ti vysvětlit, proč jsi jej použil špatně. PHP a "funkcionální programování" totiž nejde dohromady (byť některé věci z FP do PHPčka prokapaly).

Klasická ukázka zdejších diskutérů - místo toho, aby se věnovala pozornost podstatnému sdělení, tak se slovíčkaří...


Ondra Melkes

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #50 kdy: 13. 05. 2013, 12:20:25 »
http://www.techempower.com/benchmarks/#section=data-r4&l=sg&c=5
Tyjo, tak to jsou dost děsivý čísla...
IMO ty čísla zase tak moc neříkají. Je tak nějak jasné, že u benchmarku, který porovnává jednu operaci (čtení z databáze, json serializace), bude framework řádově pomalejší než php, které provádí právě tu jednu operaci.  Proč? Framework startuje celý.

Daleko přesnější by bylo srovnání výkonu a čas strávený nad napsáním srovnatelné aplikace (například více jazyčnyý RS, podporující hezké url a komentáře).
Srovnatelnou aplikaci myslím z hlediska použitelnosti, bezpečnosti(validace), rychlosti (implentace cache-menu, často zobrazené články, sitemap..). Jistě, i zde by bylo php rychlejší, a špičkovým programátorem napsáno srovnatelně rychle. Ale kolik takových programátorů najdete? Co jsem se zatím setkal s vývojáři php, tak ti co odmítali framework psali stejnou aplikaci déle, nekomentovaně, s více bezpečnostimi chybami ale za to byla v důsledku méně výkonná.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #51 kdy: 13. 05. 2013, 13:18:58 »
Tak jsem napíšu moje rádoby nadšení.  Lidem, kterří mi poradili CodeIgniter, velice děkuji, koukal jsem na něj o víkendu a krásně jsem pochopil jak to funguje. Chci se ho naučit detailně, neboť si myslím, že by mohl mít vše, co bych potřeboval. Jsou sice věci, které ještě nevím, jak udělat, ale podle mě bude nějaký způsob. 

Koukám na tutoriály na youtube, stáhl jsem si nějaký návody a uvidíme, co mě to naučí. Nepředpokládám, že se to naučím jen tak, ale zkouším si dělat vlastní administraci (založenou na bootstrapu a html5) pro jeden menší webík, kterej tahá obsahy stránek z MySQL, takže si myslím, že to je super začátek.

Časem to snad pochopím víc do hloubky a možná přejdu na nějakej větší (a nebo taky ne :P)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #52 kdy: 13. 05. 2013, 14:02:55 »
Proto jsem zvýraznil špatně použité slovo "funkcionální programátor" a snažil se Ti vysvětlit, proč jsi jej použil špatně. PHP a "funkcionální programování" totiž nejde dohromady (byť některé věci z FP do PHPčka prokapaly).

Klasická ukázka zdejších diskutérů - místo toho, aby se věnovala pozornost podstatnému sdělení, tak se slovíčkaří...

Já nerozporuji Tvůj názor, jen Tě upozorňuji na to, že jsi ten výraz použil nesprávně.

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #53 kdy: 13. 05. 2013, 16:41:09 »
Klasická ukázka zdejších diskutérů - místo toho, aby se věnovala pozornost podstatnému sdělení, tak se slovíčkaří...
Hele, Diskobole, když už se chceš na někoho vytahovat a ponižovat ho ("bastliči, co neznají základní pojmy"),  aspoň bys v té stejné větě neměl demonstrovat svoji neznalost základních pojmů. A když už jsi ji demonstroval a někdo tě na to upozornit, měl bys sklapnou kramfleky, říct "moje chyba, omlouvám se" a ne ještě dál držkovat.

...ale co já se namáhám, však přinejhorším si od zítřka dáš zase nový nick...

Diskobolos

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #54 kdy: 14. 05. 2013, 10:02:27 »
Klasická ukázka zdejších diskutérů - místo toho, aby se věnovala pozornost podstatnému sdělení, tak se slovíčkaří...
Hele, Diskobole, když už se chceš na někoho vytahovat a ponižovat ho ("bastliči, co neznají základní pojmy"),  aspoň bys v té stejné větě neměl demonstrovat svoji neznalost základních pojmů. A když už jsi ji demonstroval a někdo tě na to upozornit, měl bys sklapnou kramfleky, říct "moje chyba, omlouvám se" a ne ještě dál držkovat.

...ale co já se namáhám, však přinejhorším si od zítřka dáš zase nový nick...

Já si nick neměmín a za své (anonymní) názory se nestydím. Většina PHP programátorů bastliči jsou, bohužel. Je to dáno samotným PHP.

A jestli je pro vás důležitěší slovíčkaření "funkcionální" vs. "procedurální", tak to jen poukazuje na to co říkám už dlouho - o nekvalitě zdejšího fóra. Protože 90% příspěvků je o mlácení slámy, o vyhrožování (viz. vlákno o prodeji kódu), chytání za slovo, nafukování ega... Věšinou tedy o ničem.

Konkrétně Ty, Prýmku, rád mlátíš slámu. Hloupý nejsi. Jen by Ti slušeno udělat 95% redukci tvých zbytnělých příspěvků a hned by to bylo super a hlavně by to mělo pro zdejší fórum větší přínos.

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #55 kdy: 14. 05. 2013, 10:06:47 »
A jestli je pro vás důležitěší slovíčkaření "funkcionální" vs. "procedurální"
Naposledy: ty jsi začal s tím, že někdo (údajně) nezná základní pojmy.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #56 kdy: 14. 05. 2013, 11:11:05 »
Internetových hádek se účastním velice nerad. Ale tady si přiliju slivovicu do vohně: toto jsou základní pojmy, bohužel. Vypadá to jako slovíčkaření (a připouštím, že to tak mnoho lidem, především typickým bastličům, může přiadat), ale je třeba tyto pojmy používat v tom významu, jaký skutečně mají.

Hmmm

Re:Jak se naučit PHP frameworky?
« Odpověď #57 kdy: 14. 05. 2013, 11:54:42 »
Je to pěkné jak se dva lidé, kteří zjevně nerozumí problematice programování shodnou na tom že frameworky jsou prasečinky. Moooc pěkné, tleskám...

Již nějaký pátek delám v Nette, dostal jsem se k němu v praci kdy nám zaměstnavatel zaplatil školení a dva dny se nám věnoval óóó velký David Grudl :). V té době jsem v sílu frameworku nevěřil. Dnes na Nette nedám dopustit.

Pokud umíte objektové programování a chápete MVC není možné aby jste dobře udělaný frameowrk nazvali prasečinkou!!!

Dobrý framework má vyřešené vše co byste museli znovu programovat a to je hlavně bezpečnost jaki DI, Sql Injtection atd.

Pokud rádi programujete vše od začatku pak pokračujte v prasečinkach jako je include $_GET["html"]
Ano, tiez som zacinal s Nette a tiez som na neho nedal dopustit.

Potom som skusil ine frameworky a o Nette nechcem ani pocut.  :)