Zkušenosti s prací ve Švýcarsku

vitass

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #90 kdy: 11. 05. 2014, 13:54:40 »
Předem se omlouvám za oživení staršího vlákna, nicméně po začtení se do jeho začátku jsem se rozhodnul, že musím přispět svou trochou zkušeností ostatním. Četl jsem pouze první tři stránky threadu a našel jsem pouze samé dezinformace, které by spíše uchazeče o práci ve Swissu odradili. Nabízí se mi srovnání se třemi státy a to ČR, US, Swiss. Chci říct hned na začátek, že životní úroveň jakou můžete mít ve Swissu, jinde na světě určitě nenajdete a síla tamějších platů předčí mé kolegy v zemích jako US nebo v Kanadě. V součastnosti pracuji ve farmaceutické korporátní firmě, zaměření SAP BI / Project Management. Plat ihned po škole na Trainee pozicích okolo 5,5 až 6k franků čistého, pracovní doba 9 hod denně, neexistující přesčasy. Pojištění - stará se firma, obědy - stará se firma, ostatní benefity (posilovna atd.) - stará se firma. Pokud vezmu v úvahu, že jsem single a snažím se ušetřit peníze, tak 80k CZK je realita. Při nezaměstnanosti dává stát 80% průměrného platu první rok a 70% průměrného platu druhý rok. Mateřská a ostatní věci se také nedají porovnat ve srovnání s ČR..Po Trainee programu, tzn. 1-2 roky praxe a full time smlouva je plat okolo 10k čistého..Project manager, 5 let praxe, 14k..Pokud budete mít dítě a rodinu, situace bude o něco jiná. Pro porovnání 100k franků roční plat se dá převést na 65-70k dolarů v US pro tu stejnou životní úroveň. Medián příjmů Swiss domácnosti je v součastnosti asi 105k. Pokud budete pracovat pro mezinárodní pobočku korporace, tak je běžná praxe, že všichni mluví druhým jazykem - anglicky. Osobně umím pouze základy němčiny a stejně ji vůbec nepoužiji. Jako zdroj informací doporučuji Glassdoor. Pokud máte málo peněz jste asi ve špatné oblasti. Ve svém okolí mám lidi věnující se Big Data, Cloudům, ABAP nebo IT Consultingu - vše velmi dobře placeno. Stačí se podívat na platy absolventů ve Swissu u firem jako je Accenture, SAP, IBM, Deloitte..Pokud by člověk mířil o něco výše, tak nástupní plat lidí v BCG, Bain a Mckinsey je asi 120k a po 2-3 letech a přestupu na pozici Consultant je 150k franků naprostý standard. Ovšem bez MBA nebo Master´s Degree patřících mezi 5% nejlepších škol se tam dostat nezkoušejte.


.

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #91 kdy: 17. 07. 2014, 12:02:44 »
Len par poznamok pre ucelenie informacii od vitassa:
- 5-6k cisteho je pre domaceho absolventa vcelku realna suma, no netreba zabudat na dane, kedze domaci neplatia Quellensteuer.
- Na trainee pozicie vacsinou neberu Ausslanderov, maju dost vlastnych absolventov.
- plat 120k+ (alebo "C" Ausländerbewilligung) rocne pre cudzina - neplatis Quellensteuer, co sice na oko zvysi cisty prijem, ale tie dane aj tak treba zaplatit na konci roka, cize musis odkladat...
- median domacnosti 105k ano - domacnosti, cize zdaleka to nie je priemerny plat jednotlivca
zvysok sedi :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #92 kdy: 17. 07. 2014, 22:58:32 »
@vitass: To vse jaksi nepovazuji za dostatecnou kompenzaci faktu, ze Svycari jsou znacne neprijemni lide, kteri se na cizince divaji dost skrz prsty. Ponejvice pak asi v oblastech, kde se mluvi "nemecky". BTW, svycari nemluvi nemecky, ale svycarskou nemcinou, ktera zrovna jazykem Goethovym neni.

Cili pokud nekdo touzi zit v zemi, kde ho porad vsichni budou povazovat za cizince a jedini pratele, ktere si najde, i po letech budou dalsi cizinci a nejspis ani jeden Svycar, tak hupky do Svycarska. Pokud nekdo preferuje lidi typu "koncentrovany Nemec", tak take mohu doporucit. Osobne si myslim, ze prachy nejsou vsechno a do Svycarska bych nesel, i kdyby mi tam platili plat bankovniho manazera za to, ze se akorat dloubu v nose. Svycarsko je dobre tak na par mesicu, pro silne povahy par let, ale pak honem pryc. Italsky bordel by mi pripadal mnohem snesitelnejsi.

bono

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #93 kdy: 18. 07. 2014, 13:33:43 »
Taky bych pridal par poznamek k vitassovi:
- kdyz uz bych mel jit do US tak rozhodne ne za 65-70k. Muzes sehnat job za 100-130k/rok. Nevyhoda ale je, ze standardni dovolena v us je 2 nebo 3 tydny.
- Nejlepsi z meho pohledu je delat vzdalene pro zahranicni firmu - muzete pri tom klidne i cestovat jenze problem je ze techto firme je celkem jeste malo, ale daji se najit (jsou to hlavne us firmy).

A jeste poznamka k JardaP:
- pracoval jsem rok s italem a co mi vypravel co je mozne v Italii tak nevim nevim jestli bych tam chtel pracovat - napr. kdyz pracujes jako osvc muzes mit i 60k eur/rok ale pokud nechces balancovat na hrane zakona a vyplnis radne danove tak ti zustane cca 25k takze nic moc - navic ceny najmu ve vetsich mestech jsou silene (v primeru k prumernemu platu).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #94 kdy: 18. 07. 2014, 16:05:08 »
@bono: Ano, Italie je zcela nemozny bordel. Nefunkcni urady, korupce..... Na druhou stranu Italove byvaji celkem sympataci (ponechme stranou vesaky na obleky Armani), v Italii je dobre jidlo a spousta mist, ktera stoji za to navstivit. Naproti tomu Svycari sympaticti nejsou, tamni kuchyni sice neznam, ale prilis bych od ni necekal, navstivit neni celkem co, protoze kam se clovek vrtne, stoji mu v ceste nejaka zasrana hora (milovnici hor prominou, ale me lezou na nervy) a Svycarky jsou vetsinou tak osklive, ze bych si o ne kolo neoprel. Jedine, co me ve Svajcu dost zaujalo, jsou vselijake ty jejich lazne s horkymi prameny. Uzasna vec a je jich tam docela dost.

Cili zalezi na tvych prioritach. Pokud zijes pro penize, Svajc je pro tebe. Pokud zijes pro jine veci, jdi jinam.


A proč bych jezdil do švajcu, když ...
« Odpověď #95 kdy: 18. 07. 2014, 16:22:52 »
... tu je každý druhý příspěvek o tom, jak Vydělávat 92 000 Kč/měs?!

Citace
Zhlédněte video a naučte se jak vydělávat více než 3400€ měsíčně!
Binary-Profit.com/cz

Redakce, proč není i u těch reklamních šitů link "Oznámit moderátorům"?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #96 kdy: 18. 07. 2014, 16:59:55 »
To vis, Hawrane, nemaji te radi. Ja tu mam "Hotel Grand Sri Lanka - rezervace zájezdu do hotelu Grand". ;-)

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #97 kdy: 18. 07. 2014, 18:46:52 »
To vis, Hawrane, nemaji te radi. Ja tu mam "Hotel Grand Sri Lanka - rezervace zájezdu do hotelu Grand". ;-)

 :'(  :'(  :'(

aaa

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #98 kdy: 18. 07. 2014, 23:10:48 »
Cili zalezi na tvych prioritach. Pokud zijes pro penize, Svajc je pro tebe. Pokud zijes pro jine veci, jdi jinam.
To "pracovní doba 9 hod denně, neexistující přesčasy" hovori skor o inom. Oproti praci, kde maju full-time pracovnici odpracovanych cez 250 hod. mesacne je to pohodicka a zostava cas aj na ine ako praca.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #99 kdy: 19. 07. 2014, 00:39:45 »
Cili zalezi na tvych prioritach. Pokud zijes pro penize, Svajc je pro tebe. Pokud zijes pro jine veci, jdi jinam.
To "pracovní doba 9 hod denně, neexistující přesčasy" hovori skor o inom. Oproti praci, kde maju full-time pracovnici odpracovanych cez 250 hod. mesacne je to pohodicka a zostava cas aj na ine ako praca.

Tak makat 250 hodin mesicne je na stavku. Nicmene tech svycarskych 9 hodin denne si uzijete jak? V lete mate trochu slunce, tak se muzete jit trochu projit nejakym tim udolim, kterym nejspis vede dalnice. Mozna je tam reka, voda ma nejspis i zavratnych 9 °C, tak si mozna i 15 vterin zaplavete. Odbocit nemate kam, ledaze byste byl kamzik nebo Svycar. Kdyz neni leto, tak prsi nebo mrzne.

Takze co budete delat? Pokud si honem nenajdete pratele mezi ostatnimi cizinci, tak snad abyste si nasel vedlejsak, abyste se nenudil.

#

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #100 kdy: 19. 07. 2014, 12:26:28 »

Tak makat 250 hodin mesicne je na stavku. Nicmene tech svycarskych 9 hodin denne si uzijete jak? V lete mate trochu slunce, tak se muzete jit trochu projit nejakym tim udolim, kterym nejspis vede dalnice. Mozna je tam reka, voda ma nejspis i zavratnych 9 °C, tak si mozna i 15 vterin zaplavete. Odbocit nemate kam, ledaze byste byl kamzik nebo Svycar. Kdyz neni leto, tak prsi nebo mrzne.

Takze co budete delat? Pokud si honem nenajdete pratele mezi ostatnimi cizinci, tak snad abyste si nasel vedlejsak, abyste se nenudil.
Ty ses dobrej vocas ... Ticino a jiny casti Svycarska rostou palmy a voda jak kafe, jiny casti maj zas svoje, ano mistni jsou uzavrenejsi, ale ten problem je spis v jejich mentalite dostat se do okruhu pratel, ktera je bloknuta nekde na zakladce, osobne sem nikdy nenavist jako vuci cizinci nepozoroval, tvoje zobecnovani zeme, kdes evidentne dlouhodobe nezil (pripadne max nekde kratkodobe v nemecke casti) si strc do prciny.

Vseobecne vidim pro cloveka co ho bavi hory/kolo chce neco vydelat a kdyz ho to prestane bavit proste sedne do kary a dojede domu .ch jako jasnou volbu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #101 kdy: 19. 07. 2014, 14:40:18 »
Jo, na jihu jsou to uz skoro Italove a dokonce umi udelat i pozivatelne kafe a mozna i varit. Ale porad jsou tam ty zatracene hory, ktere ja nemusim. Jinak bych rekl, ze svycarsti Italove jsou vyjimkou, ktera do jiste miry potvrzuje pravidlo.

BTW, ty palmy tam asi nebudou puvodni a jedna  se nejspis o nejakou obzvlast odolnou odrudu. Jedine puvodne evropske palmy jsem zatim videl jen na uplnem jihu Sardinie a nejsou snad ani pul metru vysoke.

lobo

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #102 kdy: 20. 07. 2014, 01:15:48 »
Mateřská a ostatní věci se také nedají porovnat ve srovnání s ČR..

materska 16 tyzdnov, este si tak dohodnes so zamestnavatelom dalsi mesiac neplateny a potom sup- dieta do jasli(ak sa ti podari zohnat) a budovat hodnoty

Tak makat 250 hodin mesicne je na stavku. Nicmene tech svycarskych 9 hodin denne si uzijete jak?

zalezi kde si a co ta bavi - napriklad mna lyzovanie, flakanie sa po horach...
za 2 hod si v Taliansku, Francuzsku, takze cokolvek a ked ta ani to nebavi, tak si booknes letenku kamkolvek

Frank

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #103 kdy: 01. 11. 2014, 01:03:34 »
Poučné vlákno, díky za něj.
Můžete se prosím někdo podělit, jak vypadá takový pohovor do zahraniční firmy? Řekněme, že bych se tam hlásil jako Java frontend programátor? Mám dva VŠ diplomy a pět let praxe - Java SE1 certifikace, Spring core certifikace, Vaadin certifikace, Cisco CCNA1 certifikace, dlouhodobějjší zkušenost s IBM WebSphere, EGL, lehké zkušenosti s LifeRay, C#, asp.net, php, bash, python, shell, Android, MySQL, Oracle + něco málo dalšího kolem. V portfoliu zaměstanvatelů mám jednu univerzitu, jednu energetickou firmu a jednu banku. Maturita z NJ (teď už pasivně), plynule AJ (aktivně).
Moc pohovorů za sebou nemám, tak bych chtěl vědět, jestli jsem schopný personalisty nějakých zajímavých IT firem v zahraničí zaujmout. Programuje se něco u pohovorů, řeší se logické úlohy, jak důkladně vás testují z jazyka, co všechno může zaujmout, ...? Když už tu šla řeč o platech, tak u mě momentálně Praha 40k hrubého, ale musím dodat, že jsem mizerný vyjednávač :-)

dkghjv

Re:Zkušenosti s prací ve Švýcarsku
« Odpověď #104 kdy: 01. 11. 2014, 09:05:35 »
taka prax a 40 v hrubom? clovece, to mam ja, z brna, rok po skole jak tester