„Dědeček“ počítač bez disku a Linux

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #15 kdy: 24. 04. 2013, 18:25:14 »
Kdosi4:

NFS = network filesystem; česky: síťový disk (v Linuxu to pro běžnýho uživatele vypadá jako normální disk, nijak se to neliší - kromě rychlosti samozřejmě)
DHCP = jeden ze síťových protokolů, nás ale mnohem víc zajímá co dělá; DHCP server (čti: služba/program; neznamená to nadupanou mašinu někde v počítačovym centru) přiděluje počítačům (DHCP klientům) IP adresy. Třeba routery (např. co dává O2) mají v sobě DHCP servery, abys vůbec mohl v domácí síti fungovat...
TFTP = přiznávám, nikdy jsem neslyšel (= nepotřeboval), takže nic neřeknu.

Myšlenka Mirka byla polopaticky taková:
Na jiném PC nainstaluješ Linux
Nastavíš na něm DHCP server (abys mohl přidělit tomu PC bez disku IP adresu)
Nastavíš na něm TFTP (nevím co to je, ale bude to potřeba pro rozběhání bootování po síti)
Nastavíš na něm NFS server (tzn. vyhradíš si tam adresář a ten použiješ jako "síťový disk" na počítači bez disku)

Na počítači bez disku v BIOSu nastavíš boot ze sítě LAN
??? (tady nevím, nikdy jsem po LAN nebootoval)

Jen doplním - jakmile nastavíš DHCP server, neměl bys být připojený do stávající LAN sítě, protože bys jí mohl kompletně rozbít (protože už v ní je jiný DHCP server a začaly by se tlouct mezi sebou). Ideálně ty dva počítače spojit přímo (buď kříženym kabelem nebp mít jeden switch a v něm pouze tyhle dva počítače, nic jinýho).


Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #16 kdy: 24. 04. 2013, 19:26:42 »
TFTP = Trivial FTP, to iste ako FTP len s obmedzenou mnozinou prikazov. Routre to pouzivaju napriklad na instalaciu noveho firmware a bezdiskova stanica si takto stiahne subory ktore by inak citala z disku.

Re:"Dědeček" počítač bez disku a Linux
« Odpověď #17 kdy: 24. 04. 2013, 19:38:42 »
Při stáří toho stroje bych PXE moc neočekával.
Hm, máš pravdu. Podle Wiki je ten procesor někdy z roku 2000 a  PXE z 1999. Takže jestli to není nějaký firemní Špekstejšn, tak asi ne.

Nějak mi to nedošlo, že to je až taková archeologie :)

ked tak zoznam sietovych kariet ktore podporuju PXE (maju ten PXE firmware v rom-ke ;) http://www.bootix.com/adapters/adapters_en.html

Myslim ze ak v tom stroji uz vyhovujuca karta nie je tak ju urcite niekto podaruje zo suflika ;)

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #18 kdy: 24. 04. 2013, 19:43:22 »
Jen doplním - jakmile nastavíš DHCP server, neměl bys být připojený do stávající LAN sítě, protože bys jí mohl kompletně rozbít (protože už v ní je jiný DHCP server a začaly by se tlouct mezi sebou). Ideálně ty dva počítače spojit přímo (buď kříženym kabelem nebp mít jeden switch a v něm pouze tyhle dva počítače, nic jinýho).

alebo tomu DHCP servru nastavit iny segment ako pouziva aktualna siet a obmedzit klientov podla MAC adries? ;) ved ked si uz precita dokumentaciu k DHCP tak sa dostane aj k tomu ako ten DHCP server nastavit :D

McMike

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #19 kdy: 24. 04. 2013, 19:43:45 »
Citace
Chtěl bych na tomto PC zkusit rozjet DSL ( Damn small Linux ), zkoušel jsem nabootovat z USB, ale marně. Použil jsem program Unetbootin a na jiném PC to funguje.
 - pozn. boot menu nabízí bootování z USB FDD a USB HDD.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli by bylo nějak možné na tomto PC rozjet jakýkoli systém byť v podstatě nemá pevný disk.
 - jediné co mě ještě napadá, je vypálit to na CD popř. DVD - Není to hloupost?

pozn. Zkoušel jsem i Ubuntu, výsledek stejný jako u DSL.

Děkuji za odpovědi.

odporúčam si tú flashku sformatovať na FAT16 a potom znova skusit Ubuntu alebo DSL, mal som podobný problém na staršom stroji
a disk nie je problém zohnať za pár korun, IDE 40/80GB najdete lacno

Rozumím dobře, že jste si vytvořil bootovací flash disk a on ne a ne nabootovat, tak jste to vyřešil formátem na FAT16?
Jinak jak píši výše, pokusím se disk sehnat, popř. koupím nový 320GB na alze a hotovo :)

Děkuji za odpověď.
[/quote]

moja stara masinka nevedela precitat z usb flashky instalacku pokial bola naformatovana FAT32, vyskusal som vsetky mozne usb-disk creatory az som na jednom fore nasiel tip, ze niektore starsie intelacke dosky s tym maju problem a treba skusiť format na FAT16 a potom usb-disk-creator a vsetko bezalo ako malo
tiez mi ta flashka bezproblemov bezala na novsich strojoch, ale kym nebola spravne naformatovana moj starsi pc nenabootoval z flashky 


McMike

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #20 kdy: 24. 04. 2013, 19:45:32 »
Citace
Citace
Chtěl bych na tomto PC zkusit rozjet DSL ( Damn small Linux ), zkoušel jsem nabootovat z USB, ale marně. Použil jsem program Unetbootin a na jiném PC to funguje.
 - pozn. boot menu nabízí bootování z USB FDD a USB HDD.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli by bylo nějak možné na tomto PC rozjet jakýkoli systém byť v podstatě nemá pevný disk.
 - jediné co mě ještě napadá, je vypálit to na CD popř. DVD - Není to hloupost?

pozn. Zkoušel jsem i Ubuntu, výsledek stejný jako u DSL.

Děkuji za odpovědi.

odporúčam si tú flashku sformatovať na FAT16 a potom znova skusit Ubuntu alebo DSL, mal som podobný problém na staršom stroji
a disk nie je problém zohnať za pár korun, IDE 40/80GB najdete lacno

Rozumím dobře, že jste si vytvořil bootovací flash disk a on ne a ne nabootovat, tak jste to vyřešil formátem na FAT16?
Jinak jak píši výše, pokusím se disk sehnat, popř. koupím nový 320GB na alze a hotovo :)

Děkuji za odpověď.

moja stara masinka nevedela precitat z usb flashky instalacku pokial bola naformatovana FAT32, vyskusal som vsetky mozne usb-disk creatory az som na jednom fore nasiel tip, ze niektore starsie intelacke dosky s tym maju problem a treba skusiť format na FAT16 a potom usb-disk-creator a vsetko bezalo ako malo
tiez mi ta flashka bezproblemov bezala na novsich strojoch, ale kym nebola spravne naformatovana moj starsi pc nenabootoval z flashky 

Jirka1

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2013, 20:12:52 »
O bootování z CD/DVD jsem uvažoval, spíš mě zaráží, že nejde bootovat přes USB byť do bios nabízí.
On to nenabízí. USB FDD a USB HDD jsou normální disketovka nebo klasický hardisk připojené přes USB rozhraní. Z disku v šuplíku by to tedy nejspíš nabootovalo, flashka se chová jinak.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #22 kdy: 24. 04. 2013, 20:21:02 »
ved ked si uz precita dokumentaciu k DHCP tak sa dostane aj k tomu ako ten DHCP server nastavit :D

Len ak precita dokumentaciu (konec pokusu o slovenštinu), protože já nečekám, že jí bude číst jen tak celou :-)

Ještě napíšu, že jsou i BIOSy, které mají USB HDD, ale přítom se flashka ukrývá po standardními HDD! Několikrát jsem se setkal s tím, že chci bootovat z USB HDD (flash), ale v BIOSu byla rostě ukrytá pod volbou HDD (standard). Nelze ale čekat, že je to tento případ.

student

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #23 kdy: 24. 04. 2013, 20:50:08 »
FAT16 [...] bezalo ako malo
Nie je nahodou FAT16 povinnost? (Mne to bez toho nebezalo na viacerych PC)

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #24 kdy: 24. 04. 2013, 21:30:27 »
Ne, ja mam instalaci Linux Mint 14 na FAT32 a normalne z ni nabootuju (aspon tam, kde jsem to zkousel)

lempl

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #25 kdy: 24. 04. 2013, 22:15:49 »
Pavouk106 ma pravdu na niektorych starych doskach sa usb-flash bootuje napr pod usb-fdd alebo usb-zip alebo usb-hdd , pretoze flash disky neboli tak velmi rozsirene

treba vyskusat kazdu moznost pod jednou by to mohlo nabehnut

co sa tyka disku , skuste zapojit disk do IDE 2 (prip IDE 1 podla toho ako to je oznacene na doske) a ci ho najde v biose
tiez by mohlo pomoct vymenit ide kabel (mozno niekde zlomeny alebo poskodeny spoj v konektore) ak ani to nepomoze , teda nenajde disk ani pod IDE2 tak je niekde vazna chyba 50:50 disk alebo doska

IDE disky sa uz dost tazko zhanaju v obchodoch , a tak isto velke kapacity diskov starsie maticne dosky nemusia rozoznat , but uplne alebo ich oznacia ako disky s mensou kapacitou takze na to tiez brat ohlad

inac dost castym problemom pri starych vyradenych compoch byva ze si bios nedokaze udrzat nastavenie a teda pri kazdom restarte znova a znova vypisuje chybu alebo pise ze bola spravena zmena v biose aj ked v skutocnosti sa tak nestalo, bud pomoze vymenit bateriu na doske alebo ...

co sa tyka bootovania z lan tak pri niektorych starych compoch je sice tato moznost ale nemusi fungovat spravne, tak isto PXE byva skor pri znamejsich kancelarskych znackach DELL, HP, IBM atd , ak je to neaky noname a noname doska tak taka moznost tam ani nemusi byt
starsie dosky nemali v sebe ziadne sietove karty {RJ45 zastrcky} boli iba com1/2 ltp a 2 ci 4 usb porty pripadne este game port a audio, to vsak tiez zalezi podla vyrobcu a dosky

inac drzim palce a aj s experimentovanim v linuxe :) ked tak napiste ako a co sa vam s tym podarilo vyparatit

anonym

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #26 kdy: 24. 04. 2013, 22:24:20 »
On to nenabízí. USB FDD a USB HDD jsou normální disketovka nebo klasický hardisk připojené přes USB rozhraní. Z disku v šuplíku by to tedy nejspíš nabootovalo, flashka se chová jinak.

tady bych byl opatrnej - USB FDD se chova jinak nez flashka, ale USB HDD a flashka oboje pouzivaji bulk tansport (BBB).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #27 kdy: 25. 04. 2013, 08:57:28 »
a tak isto velke kapacity diskov starsie maticne dosky nemusia rozoznat , but uplne alebo ich oznacia ako disky s mensou kapacitou takze na to tiez brat ohlad

Tenhle problem existoval naposledy snad nekdy v dobach Pentia II. V BIOSu bylo omezeni tusim na pocet cylindru nebo co a kdyz mel disk vice, tak smula. Tohle je P 4.

Jirka1

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #28 kdy: 25. 04. 2013, 09:59:14 »
Tenhle problem existoval naposledy snad nekdy v dobach Pentia II. V BIOSu bylo omezeni tusim na pocet cylindru nebo co a kdyz mel disk vice, tak smula. Tohle je P 4.
IDE LBA limitů bylo víc, poslední se týkal hranice 128GB. A ten se řešil právě za dob P4. Měl jsem starší P4 desku (s i 845 čipsetem), pro kterou už update Biosu nevyšel.

Jirka1

Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #29 kdy: 25. 04. 2013, 10:02:53 »
tady bych byl opatrnej - USB FDD se chova jinak nez flashka, ale USB HDD a flashka oboje pouzivaji bulk tansport (BBB).
A logická struktura - MBR, partition table je stejná?