reklama

„Dědeček“ počítač bez disku a Linux

kdosi4

• 136
    • Zobrazit profil
„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« kdy: 23. 04. 2013, 22:14:14 »
Dobrý den,

dnes jsem domů přivezl zadarmo nabytý počítač. Po nahlédnutí "pod pokličku" jsem kromě hromad černého prachu našel patici 478 a Pentium 4 1,6 GHz. Deska má pochopitelně AGP slot na grafiku, jinak PCI na zvukárnu. Co mě překvapilo je přítomnost 4 slotů na RAM DDR1.
 - propůjčil :) jsem mu 512 MB z mého stávajícího stroje

Problém je nefunkční HDD. Do BIOSu se lze dostat bez problému. Disk se chová, jakoby tam nebyl.

Chtěl bych na tomto PC zkusit rozjet DSL ( Damn small Linux ), zkoušel jsem nabootovat z USB, ale marně. Použil jsem program Unetbootin a na jiném PC to funguje.
 - pozn. boot menu nabízí bootování z USB FDD a USB HDD.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli by bylo nějak možné na tomto PC rozjet jakýkoli systém byť v podstatě nemá pevný disk.
 - jediné co mě ještě napadá, je vypálit to na CD popř. DVD - Není to hloupost?

pozn. Zkoušel jsem i Ubuntu, výsledek stejný jako u DSL.

Děkuji za odpovědi.
« Poslední změna: 24. 04. 2013, 11:27:59 od Petr Krčmář »

reklama

xcvcdvsd

Re:"Dědeček" počítač bez disku a Linux
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2013, 22:22:00 »
pokud si s tim chces jen hrat tak klidne bootuj z cd/dvd.
jinak bys to mohl pouzit jako terminalovy stroj bez disku, bootovat lze po siti (TFTP) a disky lze mit sitove (NFS).

« Odpověď #2 kdy: 23. 04. 2013, 22:48:34 »
Rozchodíš si na jiném stroji ve stejné síti tftp, dhcp a nfs server a nabootoješ přes PXE.

Výborně se bezdiskově provozuje FreeBSD. Když jsem to zkoušel poprvé, byl jsem překvapený, jak bezproblémová "instalace" to je.
http://www.freebsd.org/doc/handbook/network-diskless.html

Na Linuxu je to podobné, jenom tam budeš muset trochu víc čarovat s initrd apod. Návod pro konrétní distribuci si už najdeš sám.

student

« Odpověď #3 kdy: 24. 04. 2013, 02:10:22 »
Na Linuxu je to podobné, jenom tam budeš muset trochu víc čarovat s initrd apod. Návod pro konrétní distribuci si už najdeš sám.
No ja som to skusal - rucne to islo (velmi hrozne to nebolo), ale napriklad na Ubuntu funguje jednoduche
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ltsp-server-standalone
sudo ltsp-build-client
a zmena IP na 192.168.0.1. Dalsia konfiguracia je tiez mozna, ale nie nutna.

pet

« Odpověď #4 kdy: 24. 04. 2013, 07:11:36 »
Citace
Problém je nefunkční HDD. Do BIOSu se lze dostat bez problému. Disk se chová, jakoby tam nebyl.

A je to problém disku nebo desky? Disk se dá vyměnit...

Citace
a nabootoješ přes PXE.

Při stáří toho stroje bych PXE moc neočekával.

Ale boot z CD určitě blbost není, lze tak udělat jednoúčelový stroj nebo v kombinaci s nfs nebo USB flash v podstatě použitelný stroj.

reklama

« Odpověď #5 kdy: 24. 04. 2013, 07:34:13 »
Hm, máš pravdu. Podle Wiki je ten procesor někdy z roku 2000 a  PXE z 1999. Takže jestli to není nějaký firemní Špekstejšn, tak asi ne.

Nějak mi to nedošlo, že to je až taková archeologie :)

Fantomas

« Odpověď #6 kdy: 24. 04. 2013, 08:04:49 »
Z cd to bude pomale, kdybys mel po ruce nejaky ide radic do pci, tak ti to mozna bude fungovat normalne. Na prehistorickem serveru takhle bootoji ze sata disku a jak pekne to funguje:-) Nebo je v haji jenom disk, starou 20gb ide ti daji v kazdem pc servisu zadarmo. PXE fungovat asi bude, videl jsem stroje s pxe i starsi a daleko horsi.

j

« Odpověď #7 kdy: 24. 04. 2013, 08:33:04 »
Bud si sezen z  frcu nejakej disk nebo redukci a CF kartu. Pokud je funkcni radic samo.

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 24. 04. 2013, 09:45:26 »
Na podobnem stroji mam nainstalovan Debian s LXDE, akorat tam mam 2 GB pameti a samozrejme, funkcni disk. Funguje to dost pohodove.

libcha

« Odpověď #9 kdy: 24. 04. 2013, 10:04:17 »
Jestli fakt nechceš shánět disk, dej tam trošičku víc paměti, a nech systém z CD nabootovat se zkopírováním obrazu toho CD do paměti. Když to bude lehké distro, vejde se ;)

McMike

« Odpověď #10 kdy: 24. 04. 2013, 10:11:08 »
Citace
Chtěl bych na tomto PC zkusit rozjet DSL ( Damn small Linux ), zkoušel jsem nabootovat z USB, ale marně. Použil jsem program Unetbootin a na jiném PC to funguje.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli by bylo nějak možné na tomto PC rozjet jakýkoli systém byť v podstatě nemá pevný disk.

Děkuji za odpovědi.

odporúčam si tú flashku sformatovať na FAT16 a potom znova skusit Ubuntu alebo DSL, mal som podobný problém na staršom stroji
a disk nie je problém zohnať za pár korun, IDE 40/80GB najdete lacno

Tomáš

« Odpověď #11 kdy: 24. 04. 2013, 10:40:34 »
Před mnoha lety jsem si hrál s tímto:
http://www.ltsp.org/
stačilo nabootovat z floppy.

Pavouk106

• 2 323
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
Re:„Dědeček“ počítač bez disku a Linux
« Odpověď #12 kdy: 24. 04. 2013, 15:22:47 »
Kup si někde za 150 redukci Compact Flash -> PATA, za dalších 150 Compact Flash kartu (by mohla být 4GB, možná 8, nevím, nekoukal jsem v poslední době) a máš disk ;-)

Možná se dělá i redukce CF -> PATA + SATA, tím pádem by se to stalo celkem užitečnym (kdyby to šlo připojit i do moderních PC).

kdosi4

• 136
    • Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 24. 04. 2013, 16:31:43 »
pokud si s tim chces jen hrat tak klidne bootuj z cd/dvd.
jinak bys to mohl pouzit jako terminalovy stroj bez disku, bootovat lze po siti (TFTP) a disky lze mit sitove (NFS).

O bootování z CD/DVD jsem uvažoval, spíš mě zaráží, že nejde bootovat přes USB byť do bios nabízí.

Děkuji za odpověď.

Rozchodíš si na jiném stroji ve stejné síti tftp, dhcp a nfs server a nabootoješ přes PXE.

Výborně se bezdiskově provozuje FreeBSD. Když jsem to zkoušel poprvé, byl jsem překvapený, jak bezproblémová "instalace" to je.
http://www.freebsd.org/doc/handbook/network-diskless.html

Toto bych rád vyzkoušel, ovšem jsem "řadový" uživatel tzn. postavit si PC dovedu, opravit stroj s windows popř. opravit a pospojovat HW taky, ale ve věcech linuxu... to není moje parketa, ani nevím co je to tftp, dhcp, nfs...

Chtěl bych Vás tedy poprosit, jestli byste mohl psát prosím trochu polopatičtěji :)

Děkuji za odpověď.

Citace

A je to problém disku nebo desky? Disk se dá vyměnit...

Citace
a nabootoješ přes PXE.

Ale boot z CD určitě blbost není, lze tak udělat jednoúčelový stroj nebo v kombinaci s nfs nebo USB flash v podstatě použitelný stroj.

Jestli je to problém disku nebo desky dost dobře nevím, ale na 80% si myslím, že disku soudě také z červeného nápisu na HDD NEFUNKČNÍ :)

Jak píši výše, boot z CD vyzkouším. Dále bych se chtěl zeptat co je PXE - v takovýchto věcech jsem skutečně začátečník.

pozn. počítač je z let 2000 - 2002

Děkuji za odpověď.

Z cd to bude pomale, kdybys mel po ruce nejaky ide radic do pci, tak ti to mozna bude fungovat normalne. Na prehistorickem serveru takhle bootoji ze sata disku a jak pekne to funguje:-) Nebo je v haji jenom disk, starou 20gb ide ti daji v kazdem pc servisu zadarmo. PXE fungovat asi bude, videl jsem stroje s pxe i starsi a daleko horsi.

Děkuji za odpověď, doufám, že se mi povede sehnat disk do ide nejlépe kolem těch 200 Kč.

Na podobnem stroji mam nainstalovan Debian s LXDE, akorat tam mam 2 GB pameti a samozrejme, funkcni disk. Funguje to dost pohodove.

Děkuji za odpověď.

Jestli fakt nechceš shánět disk, dej tam trošičku víc paměti, a nech systém z CD nabootovat se zkopírováním obrazu toho CD do paměti. Když to bude lehké distro, vejde se ;)

Toť také možnost  :), ale kopírovat to po každém spuštění...
Děkuji za odpověď.

Citace

Děkuji za odpovědi.

odporúčam si tú flashku sformatovať na FAT16 a potom znova skusit Ubuntu alebo DSL, mal som podobný problém na staršom stroji
a disk nie je problém zohnať za pár korun, IDE 40/80GB najdete lacno

Rozumím dobře, že jste si vytvořil bootovací flash disk a on ne a ne nabootovat, tak jste to vyřešil formátem na FAT16?
Jinak jak píši výše, pokusím se disk sehnat, popř. koupím nový 320GB na alze a hotovo :)

Děkuji za odpověď.

student

« Odpověď #14 kdy: 24. 04. 2013, 17:05:57 »
Toto bych rád vyzkoušel, ovšem jsem "řadový" uživatel tzn. postavit si PC dovedu, opravit stroj s windows popř. opravit a pospojovat HW taky, ale ve věcech linuxu... to není moje parketa, ani nevím co je to tftp, dhcp, nfs...
To nemusis vediet (ak to chces pouzivat naozaj len doma) - ako som pisal, tak v Ubuntu to ide jednoducho. A ked spravis priamo instalaciu LTSP servera z CD, tak to zvladne aj cvicena opica bez terminalu. Jednoducho to vyberies v boot menu stiahnuteho a napaleneho CD, potom trochu "black magic", das par enterov a hned mas preformatovany disk a funkcny LTSP server ;-).

reklama