FI MU obor aplikovaná informatika

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #45 kdy: 29. 04. 2013, 21:41:32 »
Když se řeší ta bezpečnost... co říkáte na tohle https://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/dokumenty/studijni_plany/magistr_bi.pdf ?
Je to relativně novej obor, neslyšel jsem o nikom kdo by to zkoušel a na garanta doc Jirovského jde vygooglovat kritika (ikdyž skripta má docela zajímavý)
Hmmm, tak to minimálně podle názvů už vypadá být daleko víc v realitě. Pokud aspoň polovinu věcí učí kvalitně, tak to by se mi líbilo.


txt

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #46 kdy: 29. 04. 2013, 21:54:51 »
Když se řeší ta bezpečnost... co říkáte na tohle https://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/dokumenty/studijni_plany/magistr_bi.pdf ?
Je to relativně novej obor, neslyšel jsem o nikom kdo by to zkoušel a na garanta doc Jirovského jde vygooglovat kritika (ikdyž skripta má docela zajímavý)
Hmmm, tak to minimálně podle názvů už vypadá být daleko víc v realitě. Pokud aspoň polovinu věcí učí kvalitně, tak to by se mi líbilo.

Právě, papírově zajímavý, ale prolustroval jsem snad všechno co šlo a zkušenosti někoho kdo to studuje se najít nepodařilo. Podrobný sylaby předmětů nenalezeny. Poměrně nově se alespoň na stránkách garantujícího ústavu http://security.fd.cvut.cz/ objevil seznam témat ke státnicím... Na zástupce vedoucího ústavu, vyučujícího programování a databází jsem zjistil, že se asi zná s Jakubem G., zdejším matfyzákem...

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #47 kdy: 29. 04. 2013, 22:02:45 »
Teda... jak se na tu náplň koukám, tak mě optimismus hodně rychle přešel. Ten "Základ I" mi přijde jako absolutní úlet.

Analýza síťového provozu jako kdesi zastrčený volitelný předmět... Management rizik: nula. Právo: nula. Bezpečnostní normy: nula. Ale zato tam máme - tramtadadá - typy a důkazy! Petriho sítě! Sémantiky!

Ja mam zaklad II a ten je o trochu lepsi, ten zaklad I je cista zverina :D

petriho siete mam tento rok a nemam to vobec rad :) semantiky som nemal a ani nechcem, typy som nemal, asi polovica predmetov je tam cista haluz, tie teoreticke predmety zo skupiny IA su uz mimo reality :D

Toto je presne ten dosledok volneho rozhodovania, ktory predmet si zapise a ktory nie. Potom to skonci tak, ze si student sam posklada rozvrh, rozhoduje sa na zaklade "uspesnosti" a neriesi nic. Ja by som tu teoriu osekal na polovicu a kazdy predmety by mal povinne cvika a nieco by sa tam kodilo (az na tie business veci).

Napriklad Petriho siete. Vobec netreba ucit sa to tak strasne do hlbky, ja si z toho nic nepamatam a dneska bola prednaska, uz mi to lezie hore krkom ... Preco si nenakodime nejaku jednoduchu Petriho siet? Zobereme si na to Scalu, zobereme Akka framework na Actorov, miesto a prechod v sieti bude Actor, tokeny budu spravy, nasimulujeme nejaky randevous protokol alebo synchronizaciu, otestujeme ci je siet ziva.

Toto sa da aplikovat na skoro akykolvek predmet.

Lenze smutne na tom je to, ze toto sa nikdy nestane :) To si musis sam, doma, po veceroch .... Mozno sa to bude ucit tak za 30 rokov.

l3

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #48 kdy: 29. 04. 2013, 22:04:22 »
Když se řeší ta bezpečnost... co říkáte na tohle https://www.fd.cvut.cz/pro-studenty/dokumenty/studijni_plany/magistr_bi.pdf ?
Je to relativně novej obor, neslyšel jsem o nikom kdo by to zkoušel a na garanta doc Jirovského jde vygooglovat kritika (ikdyž skripta má docela zajímavý)

Problém s novými obory je ten, že jsou.. no nové :) Znamená to nejisté hodnocení, neznámá náročnost, atd. Většinou se to zezačátku přestřelí ale vysvětluj potom studijnímu, že ty kredity nemáš, protože ten příklad na zkoušce ještě nikdy nebyl a nedal ho nikdo..

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #49 kdy: 29. 04. 2013, 22:07:36 »
Analýza síťového provozu jako kdesi zastrčený volitelný předmět...

Analyzu som mal a velmi v pohode predmet! Zaujimave veci, Holt-Wintersova metoda, analyza sietoveho dumpu, hladanie utokov v sieti ... Pozdravujem pana doktoranda Vykopala :)

A paradox - z tohoto predmetu nebola skuska, len kolokvium. Navrhol som Vykopalovi (ktory to preposlal Matyasovi), ze by som bol fakt rad pre dalsie generacie, ak by z toho bola skuska + o jeden prakticky projekt navyse, kludne implementacia niecoho, alebo napr. spravit nejaky security hardened FreeBSD, jaily, IDS + sietova sonda a podat o tom nejaky report.

Matyas povedal ze na buduci rok to ma byt povysene na skusku.

(hura)


Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #50 kdy: 29. 04. 2013, 22:22:35 »
Analyzu som mal a velmi v pohode predmet! Zaujimave veci, Holt-Wintersova metoda, analyza sietoveho dumpu, hladanie utokov v sieti ... Pozdravujem pana doktoranda Vykopala :)
Hmmm. Že bych se tam zašel podívat? :)

A paradox - z tohoto predmetu nebola skuska, len kolokvium. Navrhol som Vykopalovi (ktory to preposlal Matyasovi), ze by som bol fakt rad pre dalsie generacie, ak by z toho bola skuska + o jeden prakticky projekt navyse, kludne implementacia niecoho, alebo napr. spravit nejaky security hardened FreeBSD, jaily, IDS + sietova sonda a podat o tom nejaky report.

Matyas povedal ze na buduci rok to ma byt povysene na skusku.

(hura)
To je ale prostě totálně na hovno. Sorry, ale jinak se to nedá říct. Škola má přece být ten, kdo předává znalosti, kdo seznamuje se state of the art v daném oboru. Přece situace, kdy do oboru škola prskne 70% naprostých nesmyslů a studenti ví sami líp, co budou v praxi potřebovat a vyvíjejí tlak na to, aby se to učilo, tak to je prostě... no (further) comment... To ty obory můžeme klidně zavřít, každý ať se to naučí sám nebo ve svépomocné skupince a potom před komisí předvede, co se naučil, a dostane na to papír :)

Jako já rozumím tomu, že to má nejspíš nějaké důvody, typicky akademicky-politické - nejsou kapacity na spousty specializovaných předmětů pro spousty specializací, nejsou lidi, nejsou peníze, někde je nějaký informační šum... Neříkám, že bych to uměl líp, ani že ti vyučující jsou blbci, to vůbec ne, ale tohle je prostě tristní stav, ve kterém nemůže být třetí nebo kolikátá údajně nejlepší fakulta v republice. To ať se na mě nikdo nezlobí,  tohle je prostě potřeba říct na plnou hubu.

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #51 kdy: 29. 04. 2013, 22:28:13 »
Problém s novými obory je ten, že jsou.. no nové :) Znamená to nejisté hodnocení, neznámá náročnost, atd. Většinou se to zezačátku přestřelí ale vysvětluj potom studijnímu, že ty kredity nemáš, protože ten příklad na zkoušce ještě nikdy nebyl a nedal ho nikdo..
Pokud by se mělo přestřelit v předmětech, které jsou v daném oboru fakt potřeba, tak to bych viděl jako ten nejmenší problém. To se dá vždycky nějak spravit, dohnat, klidně se zapsat znovu a jeden rok si zaplatit. Alespoň je to ale k něčemu - je to cesta k těm opravdu špičkovým lidem, o kterých tady byla řeč...

Daleko horší je, když někdo má vizi, že by chtěl dělat CSO v bance, a nejtěžší překážka, kterou v cestě má, jsou nějaké Sémantiky, které jsou sice zajímavé (o tom není sporu) a vyučované opravdovým machrem (o tom už vůbec ne), ale totálně mimo mísu...

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #52 kdy: 29. 04. 2013, 22:42:42 »
@Mirek

ano, vo vsetkom mas pravdu :) Ked si napr. zoberiem tu algoritmiku pre tazke problemy, tak ja som asi nejaky uchyl ale vzdy po prednaske som mal hlavu ako melon a rozmyslal som ze by bolo brutalne tie veci o ktorych sa bavime aj realne implementovat.

Ja si chcem ten alg. ohmatat, vidiet to v praxi, ked si to vyskusas prakticky tak to je uplne vzrusujuci pocit ze to funguje :D Napr. randomizovane algoritmy ma napadli, nejaky simple proof-of-concept priklad.

Tu skusku som nakoniec z toho predmetu nedal :) Otravilo ma ucit sa tie algoritmy naspamat. A pritom si zober, co vo mne ta profesorka zabila :) Ochotu zaujimat sa o to a realne to implementovat a vidiet co to robi.

Z pohladu skoly som ja ten ktory zlyhal, z mojho pohladu zlyhala skola.

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #53 kdy: 29. 04. 2013, 23:08:12 »
Z pohladu skoly som ja ten ktory zlyhal, z mojho pohladu zlyhala skola.
Tomu úplně rozumím. Zas na druhou stranu podle mě lidi, kteří mají se školou tenhle typ problémů, mají budoucnost :)

Jakub Galgonek

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #54 kdy: 29. 04. 2013, 23:32:55 »
Na zástupce vedoucího ústavu, vyučujícího programování a databází jsem zjistil, že se asi zná s Jakubem G., zdejším matfyzákem...

Něco mne kdysi učil a něco nám pak oponoval ...

Jakub Galgonek

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #55 kdy: 29. 04. 2013, 23:40:01 »
A pritom si zober, co vo mne ta profesorka zabila :) Ochotu zaujimat sa o to a realne to implementovat a vidiet co to robi.

Možná jsem to někde přehlédl, co přesně ti zabránilo je reálně naimplementovat?

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #56 kdy: 30. 04. 2013, 00:00:55 »
A pritom si zober, co vo mne ta profesorka zabila :) Ochotu zaujimat sa o to a realne to implementovat a vidiet co to robi.

Možná jsem to někde přehlédl, co přesně ti zabránilo je reálně naimplementovat?

Chodil som do prace, pisal som diplomovku ... zda sa to ako vyhovorky ... ale je urcity rozdiel medzi tym, ze mas moznost si to vyskusat v tvojom volnom case a tym, ked je ten predmet postaveny tak, ze ta istym sposobom prinuti, aby si to spravil. Ak by bol predmet postaveny stylom "ideme toto implementovat, je na vas ako" tak aj ked by som nemal vela casu tak by som si ho na toto urcite nasiel. Neviem, ci v tom vidis ten rozdiel co ja.

A mozno som uplne lenivy :) Ale snad sa zhodneme na tom, ze vyuka orientovana viac tymto smerom by bola pre studentov viac aktraktivna. Nikto sa nic nenaucil tym, ze si o tom nieco precital. To je v dlhodobom horizonte skoro nulovy efekt (v IT zvlast).

Ked uz sa v skole vyucuje tymto sposobom, preco sa to aj realne neprogramuje? Stacila by len nejaka podmnozina toho predmetu. O co je prakticka cast vyuky menej dolezita ako teoreticka? Preco sa prakticka utlaca do pozadia?

Jakub Galgonek

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #57 kdy: 30. 04. 2013, 00:30:56 »
ale je urcity rozdiel medzi tym, ze mas moznost si to vyskusat v tvojom volnom case a tym, ked je ten predmet postaveny tak, ze ta istym sposobom prinuti, aby si to spravil.

Takže jestli jsem to správně pochopil, tvou ochotu to reálně naimplementovat zabilo to, že to nebylo povinné :)?

To jsou obecně dva různé přístupy - více povinností vs více volnosti. Neříkal tu někdo, že na FIT VUT toho musí studenti povinně hodně programovat?

radsej noname

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #58 kdy: 30. 04. 2013, 01:01:22 »
Takže jestli jsem to správně pochopil, tvou ochotu to reálně naimplementovat zabilo to, že to nebylo povinné :)?

Ano :D akokolvek divno to znie, bohuzial to je pravda, zatial som to nechal tak. Rad by som sa k tomu vratil ale kedy neviem (ked by ma k tomu skola prinutila tak by som to uz mal tu fazu za sebou a mohol by som na tom bud stavat ale by som usetril cas)

To jsou obecně dva různé přístupy - více povinností vs více volnosti.

Treba najst ten pomyselny zlaty stred, vela povinnosti je tak isto zle ako vela volnosti. Oba extremy su nespravne. Mala by tam byt teoria, mala by tam byt aj prax. Je otazne, ako to vyvazit, aby sa to dalo vobec casovo stihnut. Bohuzial do toho vobec nevidim z druhej strany a preto sa k tomu nemozem vyjadrovat. FIT ide jednym extremom, FI opacne :)

JS

Re:FI MU obor aplikovaná informatika
« Odpověď #59 kdy: 30. 04. 2013, 07:35:58 »
Jako člověk se slušnou znalostí z IT a zároveň managementu a ekonomie, který vystudoval v angličtině? Myslím, že to bys opravdu o uplatnění nemusel mít strach :)

(ale to je můj názor, jiní zdejší kolegové si myslí, že víc je potřeba matematika ;)

Nekdy je lepsi mlcet. Ty a RUM jste administratori, a to je proste jine povolani nez programator. Je to asi jako rozdil mezi mechanikem a strojnim inzenyrem. Inzenyr tu fyzikalni (a jinou) teorii potrebuje, mechanik ne.

Takovi lide, jako ty a RUM tady radi ostatnim, at se na skolu vykaslou, ze to nebudou potrebovat. Ale je otazka, co ti lide chteji delat, jake maji ambice. Pokud chteji delat inzenyrsky obor, proste matematiku potrebuji, bez toho to nejde. A v pohovorech je to plus, aspon u nekterych firem (ta teorie, nikoli ten papir, ale z dobre skoly je to totez, jako treba v mem pripade to tak bylo).

Je jasne, ze u nas male firmy na technologie casto kaslou. To je jejich vec. U velkych firem to plati jak kdy - obcas se to hodi. Ja jsem zvedavy, za co si ale budeme kupovat z toho "tretiho sveta" jidlo a mobilni telefony, pokud nebudeme zadne technologie poradne umet.